Cum sa selectionezi si sa cresti UN MARE LUPTATOR (Great Fighter)

Articles about Bettas
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

de Atison Phumchoosri

Betta splendens sunt mari luptatori. Unii dintre luptatori nu stiu ce este apararea, stiu numai de moarte sau victorie.
Sa-i cresti ca sa devina buni luptatori este o arta. Poporul thailandez a invatat de multe sute de ani cum sa-i creasca pentru a deveni mari luptatori. Unii oameni au avut propriile lor metode de crestere si de antrenament, dar le-au pastrat secrete pana la moarte. Atunci cand eu am inceput sa cresc luptatori, in urma cu 45 de ani, am mers peste tot pentru a gasi buni luptatori si am incercat sa invat mai mult despre ei. Unii oameni voiau sa-mi explice cum sa ii cresc, dar pastrau inca mare parte a secretului. A trebuit sa fac eu insumi multe experimente,  care au luat mult timp si au fost costisitoare.
Sunt doi factori majori pentru a face pestele tau sa invinga. Unul este linia luptatorului, iar celalalt – metodele de antrenament.

Imagine

Selectia liniei

Dupa aspect:
- pielea si solzii trebuie sa fie stralucitori, ceea ce inseamna ca pestele este sanatos si activ in majoritatea timpului.
- linia corpului trebuie sa fie lata si robusta, nu lunga si subtire.

Dupa caracteristici genetice:
Atunci cand vorbim despre genetica, unii s-ar putea gandi ca nu poti vedea trasaturile, dar comportamentul poate fi observat si ales, cum ar fi un betta care loveste cu putere – va continua sa loveasca in aceeasi pozitie – este stilul si adaptabilitatea sa. Daca poti gasi aceste caracteristici, le poti pastra si promova ca si crescator. Unul dintre cele mai interesante lucruri la Betta este ca, daca un betta dintr-o depunere triumfa asupra unuia din alta depunere, intreaga descendenta de Betta rezultata din depunerea invingatorului va triumfa asupra intregii descendente a invinuslui, punct!

Imagine

Metode de antrenament
Sunt mai multe modalitati de antrenare a unui peste de lupta pentru a fi un mare luptator, de la conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca apa pana la a-l face furios.

1. Aclimatizarea
Pestii care sunt in bazine complexe au pielea mai moale iar solzii lor nu sunt destul de netezi pentru a suporta lovitura puternica a dintilor ascutiti ai oponentului. Au nevoie sa fie tinuti individual intr-un borcan sau o sticla pentru aclimatizare timp de aproximativ o saptamana. Puneti 5 ml de Atison’s Betta SPA la un galon (4 litri) de apa in recipient. Extractul de frunza de migdal salbatic va intari pielea si solzii. In timpul acestei saptamani petrecute in recipient, hraniti-i numai o data la 2 zile cu  Atison’s Betta PRO . Aceasta hrana este preferabila pentru ca Betta va deveni mai putin gras decat cu alta hrana. Tineti pestii in recipientele individuale fara sa se vada. Dupa o saptamana, pestii isi vor pierde grasimea, solzii lor vor deveni mai puternici si mai duri iar ei vor arata mai stralucitori decat inaintea aclimatizarii. Daca nu este timp pentru antrenament sau este o lipsa de oponenti, pestele poate fi tinut in recipientul de aclimatizare timp de inca 2-3 saptamani fara nici o problema. Nu este nevoie de schimb de apa pe perioada acestei aclimatizari, pana la 4 saptamani.
Imagine
2. Antrenamentul
Scopul antrenarii pestilor luptatori este de a-i face sa fie furiosi, agresivi, puternici si sanatosi.
Dupa aclimatizare, puneti pestele inapoi intr-un vas individual cu cel putin 2 litri de apa. Acum, adaugati 2,5ml de Atison’s Betta SPA in recipient. Culoarea apei se va schimba imediat in brun deschis. Hraniti pestele odata pe zi cu mancare care furnizeaza energie mare. Recomandam Atison’s Betta PRO. Intregul proces de antrenament va dura 6 pana la 7 zile, depinzand de aptitudinile luptatorului. Perioada de antrenament nu trebuie sa dureze mai mult de 10 zile. Cu cat perioada de antrenament este mai lunga, cu atat devine mai plictisitoare si mai stresanta pentru peste. Daca nu exista un oponent potrivit, repuneti pestele, din nou, in procesul de aclimatizare. Apoi urmati procesul de antrenare, pas cu pas.
Imagine
Imagine
2.1. Parn (Urmarirea)
Gasiti un recipient mare, rotund (unul patrat este, de asemenea, acceptabil) care are diametrul de cel putin 12 inch (30 cm). Puneti apa curata in el, masurand cat mai exact posibil – 10 inch (25 cm) este de preferat. Puneti 4 sau 5 femele sanatoase in vas, urmate de luptator, in acelasi recipient. Luptatorul va urmari femelele in jurul vasului. Arata foarte frumos cand urmareste femelele. Lasati luptatorul in recipient pentru circa 5 minute sau pana cand acesta incepe sa loveasca o femela. Scoateti-l si lasati toate femelele in vas. Repetati acest proces in dimineata urmatoare si timp de alte 4 zile. Noi numim acest proces „Parn”. Scopul urmaririi este de a elimina grasimea si de a-l face sa fie activ. De ce nu pun in vas masculi in loc de femele? Deoarece nu vreau sa se bata intre ei si sa-i strice pestelui meu frumoasele inotatoare. Femelele sunt si ele luptatoare, dar nu sunt atat de feroce ca masculii. Totusi, daca sunt tinute in sticle separate timp de o saptamana, femelele vor lupta ca si masculii.
Imagine
2.2. Krok (Turnarea apei)
Acest proces numit Krok  sau turnarea apei are ca scop sa faca un luptator suparat si furios. Luati apa din vasul masculului cu un polonic (in thailandeza Krabuey) si turnati in sticla. Continuati sa faceti aceasta de mai multe ori pe zi pana cand luptatorul devine furios si incepe sa atace Krabuey. In primele cateva zile, luptatorul va da mai putina atentie, dar repetand procesul de mai multe ori pe zi el va deveni mai furios si va sari sa loveasca Krabuey, atunci cand acesta se afla aproape de suprafata apei. In afara de Krok, luptatorul poate fi facut sa fie furios prin folosirea unui bat negru de lemn. Eu numesc acest bat „Batul furios”. Batul trebuie sa fie aproximativ de marimea degetului tau mare si de circa 8 inch lungime, vopsit cu negru la varf. Se poate folosi un capat rotunjit de culoare mai inchisa. Asezati batul aproape de vasul  luptatorului, acesta va veni mai aproape si se va infoia la bat crezand ca batul este un oponent. Puteti face aceasta cat de des doriti, iar luptatorul vostru va fi aproape tot timpul activ si cu dorinta de lupta. Unii luptatori pot lovi vasul, atentie! Jocul cu batul furios va ajuta luptatorul sa se obisnuiasca cu oamenii sau cu perturbatiile si nu va fi speriat in timpul luptei.

2.3. Yok (o actiune prin care se pune o femela in vasul unui mascul)
Sa faci un luptator mai furios si agresiv este una dintre cele mai importante parti a acestei metode de antrenament. Daca un luptator nu este agresiv si furios, nu va lovi cu putere si va lovi mai rar. Fiecare betta are propriul lui teritoriu si il va proteja pe viata. Totusi, daca ii este invadat teritoriul incepe o lupta. Eu folosesc o femela mica si sanatoasa pe care o pun in vasul unui luptator. Luptatorul va goni femela si, in cele din urma, el loveste femela furios. Scoateti femela. Acest proces poate dura un minut sau un minut si jumatate si numim aceasta actiune „Yok”.

Procesul de aclimatizare dureaza o saptamana, iar procesul de antrenament inca o saptamana. Daca nu aveti timp sau nu exista un oponent potrivit, luptatorul poate fi repus in procesul de aclimatizare fara ca aceasta sa-i dauneze in vreun fel. Sesiunea de antrenament trebuie repetata iarasi inainte de a fi introdus in lupta.  
Imagine
Unii pot intelege gresit ca luptele cu pesti sunt ilegale in Thailanda. Nu este intotdeauna adevarat. O casa de lupte betta permanenta poate fi infiintata, nu este aplicabila insa in zona anumitor municipalitati. Aceasta casa este numita cel mai adesea „Betta Betting House” (casa de pariuri betta). Licenta poate fi obtinuta prin Oficiul Municipal, cu anumite restrictii, cum ar fi sa nu aiba program de activitate in Vacanta Religioasa Budista, sau in zilele de lucru, cu exceptia zilelor de sambata si duminica. Casele de pariu cele mai traditionaliste sunt separate in doua parti, una pentru luptele betta, cealalta pentru luptele cu cocosi. Pariurile sunt ilegale in aceste case.
Imagine

Acest articol este scris in urma experientelor mele anterioare, cu scopul de a impartasi experienta intre crescatorii de pesti betta. Comentariile voastre ar fi de mare ajutor. Nu ezitati sa imi scrieti prin email la atison@atisonbetta.com.


Multumim D-lui Atison Phumchoosri pentru amabilitate de a permite traducerea acestui articol . Sursa  .

Many thanks to Mr Atison Phumchoosri for his amability to allow the translation of this article . Source .
Membru IBC
Încuiat