Pesti de import ... sunteti multumiti?

Everything about Betta splendens which does not fit the other topics within this section.
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Salutare, doresc sa stiu, de la cei care au mai cumparat pesti de import, daca sunt multumiti de acestea?

Eu am avut in 95% din cazuri, numi neplaceri, printre care enumar:
pesti cu RT
femela ca stiuca, care nicodata nu s-au umplut
pesti cu marble desi am cerut solid.. etc.

Cu pestii de la crescatori europeni pot sa spun ca am avut rezultate de 75%. Nu au fost pesti ca si in poze totdeauna, dar sincer va spun, prefer pestii europeni.
Loged out. Have a nice day.
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Tocmai de aceea spuneam in trecut ca cel mai bine e sa discuti cu crescatorul si ca e de preferat saiei de la crescatori cu linii bune si curate. Aici ... feedback-ul si renumele lui pe Aquabid nu are nicio importanta (vezi cazul Aquastar, care are RT la greu).
In ceea ce-i priveste pe crescatorii europeni ... Nah ... din linie renumita de red m-am pomenit cu marble (sau purtator de gena CT in cazul altora), sau pesti a caror forma lasa de dorit.
Oricum ar fi, exceptand RT, nu ne ramane decat sa lucram la ei pt a obtine noi pesti cat mai buni  :13:
Membru IBC
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

snakefishmike scrie: Oricum ar fi, exceptand RT, nu ne ramane decat sa lucram la ei pt a obtine noi pesti cat mai buni  :13:
Așa e! se pot cumpăra genitori buni cu sutele...deși e nevoie de o bază de plecare bună, rezultatele și liniile stabile vin doar în urma selecției!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Se pare ca nu exista scurtaturi.

Oricum am observat ca in cazul pestilor betta, nu se pastreaza liniile stabile... tot se mesteca intre ei pana nu mai iese nimica.

La treaba cu noi atunci...
Loged out. Have a nice day.
Avatar utilizator
MetalViper
Global Moderator
Global Moderator
Mesaje: 249
Membru din: 09 Iul 2013 21:28
Localitate: Craiova

Cumparand cativa pesti si din import si de la crescatori europeni (Mihai stie cel mai bine), concluzia e cam aceeasi... de nicaieri nu ies numai show winners :( Asta e... e greu pana departe!
Scrie răspuns