Betta la butoi

Everything about Betta splendens which does not fit the other topics within this section.
Avatar utilizator
raptor
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 68
Membru din: 21 Sep 2012 09:00
Localitate: Roman

Salutare!! Am facut un experiment cu o serie de betta. Din vreo 200 de pui am separat vreo 30-40 la o saptamana de la eclozare si i-am pus intr-un bidon de 50 l insamantat cu dafnii, ciclopi si alge filamentoase pe post de plante. Am trecut cam la 3 zile sa hranesc pestii cu dafnii dintr-un vas alaturat, tantarii depun oua si sunt si  larve de tantar, iar dafniile ce nu sunt consumate apuca sa se inmulteasca suficient sa asigure hrana vreo 2-3 zile. Algele absorb perfect dejectiile si produc oxigen.
Am comparat seria ce a crescut in acvariu cu o dieta asemenatoare  si seria din bidon si acum, la o luna si o saptamana, constat ca aia din bidon sunt putin mai mari si mai colorati ca aia din acvariu, cu toate ca au suportat variatii de temperatura si diferenta dintre apa calda si aerul rece. Aseara erau activi si se hraneau cu toate ca apa avea doar 16 grade si sunt in jur de 30 buc.
Eu cred ca as putea creste pe timpul verii pana la 4 serii pana la varsta de 2 luni cu minimum de efort si investitie folosind sistemul asta.
Pe viitor vreau sa amenajez ceva asemanator:
http://www.pebblepathgardens.com/water-gardens/

Imagine
Ultima oară modificat 28 Aug 2013 10:26 de către raptor, modificat 1 dată în total.
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Eh! Nu degeaba Jiri Bostina e multiplu campion  :dance:
Membru IBC
Avatar utilizator
raptor
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 68
Membru din: 21 Sep 2012 09:00
Localitate: Roman

E tare tipul! Cred ca pune simultan la depus cateva perechi, apoi varsa vreo 1000 de pui in bazinul ala, plante la greu, larve de tantari, dafnii si artemia din belsug. Toamna alege ce e mai bun, restul de vreo cateva sute vinde si tot asa. :great:
Si la noi se pot creste asa  de prin mai- iunie pana la mijlocul lui septembrie si observ ca daca vine o perioada ploioasa si temperatura scade cateva zile nu au nimic, important este sa nu dureze vremea rece mai mult de o saptamana.
Avatar utilizator
raptor
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 68
Membru din: 21 Sep 2012 09:00
Localitate: Roman

Se pare ca cehul are intr-o sera 3 bazine de 2.50 metri cubi care pot contine si 10000  de pesti. Bazinele le foloseste din aprilie-mai pana la mijlocul lui septembrie si pestii se pastreaza intr-o conditie buna. Un interviu cu el gasim aici:
http://clanky.splendenspower.cz/post/jiri-bosina
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Sincer va spun ca mie asta nu mi se pare acvaristica.

Asta este "busines" (a se citi in romana).
Unde este placerea sa dezvolti liniile, sa studiezi ce sa intampla cu pestele..

Faci o ciorba si scoti la 1 RON pestele de acolo... si ura.. sunt acvarist.. minunat.
Nu prea sunt de acord in general cu acvaristica asta "de masa". Am fost la cativa care fac asta si o prosie mai mare nu am vazut.

La un moment dat devine ceva liniar, fara noutati, doar pentru cost.

Mie nu imi place... dar asa sunt eu... ma scuzati...
Loged out. Have a nice day.
Avatar utilizator
raptor
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 68
Membru din: 21 Sep 2012 09:00
Localitate: Roman

MrKuka scrie: Sincer va spun ca mie asta nu mi se pare acvaristica.

Asta este "busines" (a se citi in romana).
Unde este placerea sa dezvolti liniile, sa studiezi ce sa intampla cu pestele..

Faci o ciorba si scoti la 1 RON pestele de acolo... si ura.. sunt acvarist.. minunat.
Nu prea sunt de acord in general cu acvaristica asta "de masa". Am fost la cativa care fac asta si o prosie mai mare nu am vazut.

La un moment dat devine ceva liniar, fara noutati, doar pentru cost.

Mie nu imi place... dar asa sunt eu... ma scuzati...
Ai si tu dreptatea ta, dar trebuie sa te gandesti ca daca cresti cantitati mari ai o sansa mai buna sa alegi si tu 1-2 exemplare bune.
Sa luam exemplu: dintr-o ponta de 300- 400 eclozati eu pot sa cresc cam 100 in cel mai bun caz folosind hrana de calitate, echipament performant si un acvariu incapator.  Cehul foloseste bazinul (hrana din belsug, lumina naturala, spatiu de crestere) si creste 150-200 din aceeasi ponta si are o sansa mai mare sa aleaga un exemplar bun. Plus ca are cost si efort minim. Iar cu ce vinde isi permite sa cumpere exemplare valoroase care sa ii imbunatateasca fondul genetic.
liviu
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 93
Membru din: 25 Mar 2011 08:36

Eu nu sunt de acord pt faptul  urmator . Nu sti ce scotii din linia respectiva . Nu poti inbunatati nimic la ei daca nu sti ce puii sunt si din ce pereche  asa procedez si cred ca nu gresesc
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Eu am convingerea că genitorii viitori au fost deja opriți și separați! Și are sigur o evidență a liniilor! Ăia din bazine sunt peștii ce vor ajunge la en-gros!

Sent from my P5 using Tapatalk 4
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Si daca vede un peste bun in bazin de unde stie de unde vine?
Loged out. Have a nice day.
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

MrKuka scrie:
Asta este "busines" (a se citi in romana).
Un biznis care l-a facut multiplu campion european. Daca bagi un ochi pe bettas4all, la interviul cu el, ai sa vezi sute, sau poate mii de masculi separati, aranjati pe linii genetice si pe fenotip.
Omul nu se joaca si nici nu o face la nivelul nostru.
Membru IBC
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

MrKuka scrie: Si daca vede un peste bun in bazin de unde stie de unde vine?
cand ajung in bazin sunt deja intrati la categoria en-gros! selectia se face inainte  :dink:
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

In Romania daca as avea acuma 500 de betta de dat nu as reusi nici in 6 luni sa ii dau, cadou.... nu pe bani.
Pur si simplu nu este piata in general pentru acvaristica, pentru ca nu se promoveaza.
Nu exista mai nimic... show, concursuri.. nimic....

Nivelul nostru este acolo unde este piata... jos.
Loged out. Have a nice day.
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

MrKuka scrie: In Romania daca as avea acuma 500 de betta de dat nu as reusi nici in 6 luni sa ii dau, cadou.... nu pe bani.
Pur si simplu nu este piata in general pentru acvaristica, pentru ca nu se promoveaza.
Nu exista mai nimic... show, concursuri.. nimic....

Nivelul nostru este acolo unde este piata... jos.
De acord cu tine! :banghead:
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

MrKuka scrie: In Romania daca as avea acuma 500 de betta de dat nu as reusi nici in 6 luni sa ii dau, cadou.... nu pe bani.
Aici te contrazic
Fa tu 500 de betta de calitate si da-i la pret bun ( 2-3 lei/buc) si iti garantez ca in 2 saptamini nu mai ai 1  :D
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
Scrie răspuns