Betta la butoi

Everything about Betta splendens which does not fit the other topics within this section.
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Deci nu-i moarta piata?
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

In general pretul pentru betta la en gros indiferent de calitatea pestelui din punct de vedere genetic (vinzatorii nu fac diferenta, la ei primeaza culoarea , marimea si sa fie lungi - imi pare rau ca nu se cauta deloc ST) este undeva la 5 - 11 lei masculii si 2-4 lei femelele. Daca faci si 500 de bucati pe luna eu iti garantez ca la aceste preturi scapi de ei. Comparativ cu celelalte preturi la restul pestilor sa sti ca sint niste preturi chiar OK. Si ca sa-ti dau niste exemple : viviparii - 0,8 - 1,2lei, neonii 1,2 - 1,5 lei, neonii rosii 2- 3 lei, scalarii 0,8 -1,5 lei, cory albino 0,8 - 1 leu, cory sterbay 2-3 lei, cory panda 2-3 lei, tetrazona 0,8 - 1,2 lei, ramirezi 2,5 - 4 lei. Cam astea sint preturile de en-gros la noi. Asa ca betta au pretul cam la acelasi nivel cu pestii inmultiti cu hormoni - labeo bicolor, pangasius, botia, silver shark, plecostomus, gibiceps, etc. De aici trageti singuri concluzia daca merita efortul sau nu si daca piata este moarta sau nu  :d030:
Ultima oară modificat 03 Sep 2013 15:22 de către cosmake, modificat 1 dată în total.
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

dACA TE MUTI IN bUCURESTI, NU-I DAI NICI LA JUMATATE DIN PRETUL ALA  :D :D
Importurile ne omoara, iar cum piata nu-i interesata de calitate ... nu mai continui  :character0029:
Membru IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Mihai nu cred ca daca ai masculi lungi fie ca sint VT, CT ,DT sau HM nu ii dai la pretul de 5 lei daca au culoare si arata relativ bine sau ca nu dai femela la 2 lei. Refuz sa cred ca nu ii dai atita timp cit importul vine la acelasi pret si exista riscul sa vina cu diverese boli sau sa nu se aclimatizeze.
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
liviu
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 93
Membru din: 25 Mar 2011 08:36

cosmake scrie:
MrKuka scrie: In Romania daca as avea acuma 500 de betta de dat nu as reusi nici in 6 luni sa ii dau, cadou.... nu pe bani.
Aici te contrazic
Fa tu 500 de betta de calitate si da-i la pret bun ( 2-3 lei/buc) si iti garantez ca in 2 saptamini nu mai ai 1  :D

Crezi oare la pretul asta esti rentabil. Eu nu cred punind numai apa si frunzele de migdal . Nu putem folosi  decit apa din retea care costa  . Thailandezi  ii lasa in curte  in tuburi de put  .si frunzele le au gratis . Temperatura tine cu ei .sunt  costuri  ridicate . Asta este parerea mea .
alnorpm
Newbie
Newbie
Mesaje: 33
Membru din: 22 Mai 2012 16:11
Localitate: Arad , Romania

MrKuka scrie: In Romania daca as avea acuma 500 de betta de dat nu as reusi nici in 6 luni sa ii dau, cadou.... nu pe bani.
Pur si simplu nu este piata in general pentru acvaristica, pentru ca nu se promoveaza.
Nu exista mai nimic... show, concursuri.. nimic....

Nivelul nostru este acolo unde este piata... jos.
Asta e realitatea in Romania , dar si noi contribuim prin lipsa de comunicare !
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

cosmake scrie: Mihai nu cred ca daca ai masculi lungi fie ca sint VT, CT ,DT sau HM nu ii dai la pretul de 5 lei daca au culoare si arata relativ bine sau ca nu dai femela la 2 lei. Refuz sa cred ca nu ii dai atita timp cit importul vine la acelasi pret si exista riscul sa vina cu diverese boli sau sa nu se aclimatizeze.
eu nu am mai testat cu cantitati mari piata de en-gros de ceva timp...dar daca preturile sunt cele spuse de Cosmin, pt. mine ar fi destul de OK si, ca crescator de betta ”de show”, mi-ar fi tare de folos ca din 10 ponte sa imi aleg 20-30 buc. ideale pt. continuarea liniilor si dezvoltarii si restul de 400-500 sa am unde sa-i dau pe un pret mediu de 3,5-4 lei.
As utiliza 10 bazine de inmultire si crestere, intre 3-3,5 luni as selecta si separa din fiecare ponta/linie ce ma satisface pe mine si ce cred ca i-ar satisface pe ceilalti doritori de pesti ”de show” iar restul ar lua calea en-gros...in felul asta bazinele ar fi din nou goale si as relua ciclul de selectie si inmultire...
Cu banii luati pe pestii de en-gros ti-ai putea intretine hobby-ul fara probleme si ai putea achizitiona genitori de calitate...
Exista o regula in cresterea betta de calitate: cu cat baza de selectie este mai mare cu atat indivizii ideali pt. show apar mai des!

Repet, discut din pozitia crescatorului de pesti ”de show” nu din pozitia crescatorului profesionist care traieste din asta! Atunci nu stiu sa fac un calcul de rentabilitate!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

La un pret mediu de 2,5 lei /buc si un numar de 400 buc pe luna inseamna 1.000 lei, din acestia consumul de apa si  curent nu poate depai 500 lei, la acestia se adauga hrana (de cea mai buna calitate) undeva la 100 de lei pe luna. Restul de 400 reprezinta munca ta. Din restul de 100 bucati sa-ti opresti tu si sa vinzi 10-15 exemplare la pret de peste cu pretentii adica 15 lei mai inseamna si aia ceva cu care sa iei frunze de migdal si eventual medicamente, furtune, pietre, termometre etc.. Daca te multumesti cu atit este ok. Ideea este ca trebuie sa ai 500 de pui lunar ca sa ai continuitate iar asta nu inseamna sa ai pauze si nu este usor deloc.
Tinind cont ca am inceput discutia de la Betta la butoi cam asa ar trebui sa aiba fiecare pasionat daca vrea sa-si intretina acest hobbi fara cheltuieli extra acvaristice. Si credeti-ma ca se poate.
Ultima oară modificat 04 Sep 2013 09:23 de către cosmake, modificat 1 dată în total.
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Eu aș fi mulțumit și doar cu o serie de 500buc. la 4 luni...vb DOAR pt menținerea hobby-ului! Momentan timpul este cel mai mare dușman al meu!

Sent from my P5 using Tapatalk 4
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Imi pare rau pentru voi, dar din vanzari de pesti exotici nu poti sa intretii o familie (punct)

Ca sa faci ceva trebuie cantitati industriale, pe care oricum nu ai piata ... aici (punct).
Pentru asta trebuie timp...

Asa ca eu prefer sa iau incet si frumos..
Loged out. Have a nice day.
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

MrKuka scrie: Imi pare rau pentru voi, dar din vanzari de pesti exotici nu poti sa intretii o familie (punct)
Pai eu nu vorbesc de intretinut familia ci doar de intretinut hobby-ul!

Si nici macar nu discut despre plata facturilor de apa si energie (astea le platesti din alti bani, orice hobby costa bani!)...ci doar sa poti acoperi pretul importului catorva perechi de genitori de calitate!

P.S. Jos palaria pt. cei care reusesc sa obtina profit din cresterea si vanzarea pestilor exotici! Noi, hobby-stii, suntem doar o nișă!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Eu din ce am vazut pe lacrescatori in masa nu pot sa fiu de acord.
Daca iti dedici timpul sa faci asta, adica sa cresti pesti, atunci eu am asteptari mai mari nu doar sa faci un bazin mare, sa arunci intr-o puietoare o ciorba de vivipari din toate culorile si sa vezi astepti sa iasa ceva.

Eu ma astept la sortare, linii separate si realizare de linii noi.
Este ca si cum ai fi doctor, dar tu numai injectii stii sa faci.
Loged out. Have a nice day.
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=VwH_TgxsDXU

Mai bine ma las dracului de acest hobby decat sa cresc asa ca astia... si bine ca se lauda.

daca veni vorba de butoi...
Loged out. Have a nice day.
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
Avatar utilizator
raptor
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 68
Membru din: 21 Sep 2012 09:00
Localitate: Roman

Nice!! Sa-ti faci asa ceva la noi in Ro nu stiu daca ai putea sa-ti acoperi investitia, daramite sa mai faci si profit! :great: Dar pentru mine ar fi un mod placut de a castiga painea! :great:
Scrie răspuns