cum tinem adultii de betta?

Everything about Betta splendens which does not fit the other topics within this section.
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

How do we keep adult bettas?

- masculii adulti din varietatile cu aripioare scurte ii pastrez in cutii de plastic, cu capac, 1,2-1,5 litri
- masculii adulti cu aripioare lungi in cutii de ~2 litri
neavand spatiu suficient sa tin si femelele separate, stau intr-un acvariu de 100l, cu multe plante si bine filtrat

- for short-fins males i use plastic boxes, with cap, 1,2-1,5 liters
- for long-fins males i use plastic boxes, with cap, ~2 liters
100% water change every 5-7 days, with aged water and ketapang extract
for adult female i don’t have enough space in my fish-room to keep them separately, so they are housed in a 100 liters tank, well planted and filtrated


e randul vostru!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Avatar utilizator
milenium
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 305
Membru din: 06 Mar 2010 14:46
Localitate: bucuresti militari-veteranilor
Contact:

aceasi poveste in cutii de plastic cu capac iar apa la masculii cu aripioare lungi si la cei cu aripioare scurte  ba chiar si femelele circa 3 l  ;)


same story in plastic boxes with lids and water to males with long wings and those with short wings and even females about 3 l  ;)


si recunosc inspirat de la livulik  ;D

and recognize inspiration from livulik  ;D
Avatar utilizator
alex_snake_gunit
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 85
Membru din: 02 Mar 2010 00:12
Localitate: Timisoara..Australia I wish .
Contact:

Acvarii de 15x15x15hsaux17h..sau sticle de 5l de plastic(din alea patrate) taiate.femelele cam tot asa :)
Life It`s a Bitch !
imthecat
Newbie
Newbie
Mesaje: 2
Membru din: 14 Mai 2010 18:26

buna ziua!
am o saptamana de cand mi-am cumparat un pestisor betta iar vanzatorul mi-a spus ca nu necesita un acvariu mare, il pot tine si intr-un bol mai mic, si asa am si facut. Dar l-am tinut acolo numai pana mi-am cumparat un acvariu de 20 l. Astazi l-am pus in acvariu si a fost foarte fericit, a cercetat toata zona, pana cand, la un moment dat, pestisorul meu a inceput sa se agite ca si cum ar vedea un alt mascul in jurul lui, asa ca l-am tot urmarit sa vad ce are! Iar raspunsul a fost foarte simplu. Peretii acvariului meu pe dinafara sunt de sticla iar pe dinautru este oglinda. Acuma nu stiu ce sa fac cu el. I-am cumparat acvariul special, pentru el, si acuma nu il mai pot tine in el. Exista vreo metoda de a rezolva problema asta? Nu as vrea sa imi cumpar alt acvariu ... Daca il tin acolo, toata viata lui o sa iti atace reflectia? astept un raspuns si o solutie ...
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Mai mult ca sigur ca este doar o impresie ca ar fi oglinda  :)
Lasa-l putin sa se obisnuiasca in noua lui locuinta . De multe ori , in functie de unghiul sub care care , reflexia luminii prin apa poate crea efect de oglinda , insa asta nu-i ceva grav .
Dupa ce se linisteste putin si el si tu , rogu-te citeste putin regulamentul , iar mai apoi deschide un topic separat pt problema ta . Multumesc pt intelegere .
Membru IBC
imthecat
Newbie
Newbie
Mesaje: 2
Membru din: 14 Mai 2010 18:26

Dragul meu prieten amic care mi-a raspuns la intrebara in topicul separat,

In primul rand iti multumesc pt sfat! si 2:Imi pare rau, este prima oara in viata mea cand intru pe acest forum si am cautat special asta pentru a-mi rezolva problema. Nu inteleg ce am gresit, am cautat o sectiune potrivita pentru problema mea si cum toate sunt cu alte chestii, ma gandeam la faptul ca este bine sau nu sa aiba un peste de genul asta o oglinda in fata lui face parte din felul in care se tine un peste betta ("cum tinem un peste betta?") dar se pare ca ma inselasem asa ca nu voi mai folosi acest forum pentru ca nu stiu sa il folosesc. Mi s-a parut logic sa faca parte acest lucru din felul in care iti crest pestele dar se pare ca nu este asa.

PS: am considerat ca este fara sens sa imi pierd timpul citind un regulament probabil de cateva pagini pentru o simpla intrebare care am incadrat-o intr-o sectiune care eu credeam ca este potrivita. Anyway ...

O zi frumoasa!
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

imthecat scrie: Nu inteleg ce am gresit, am cautat o sectiune potrivita pentru problema mea si cum toate sunt cu alte chestii, ma gandeam la faptul ca este bine sau nu sa aiba un peste de genul asta o oglinda in fata lui face parte din felul in care se tine un peste betta ("cum tinem un peste betta?") dar se pare ca ma inselasem asa ca nu voi mai folosi acest forum pentru ca nu stiu sa il folosesc. Mi s-a parut logic sa faca parte acest lucru din felul in care iti crest pestele dar se pare ca nu este asa.

PS: am considerat ca este fara sens sa imi pierd timpul citind un regulament probabil de cateva pagini pentru o simpla intrebare care am incadrat-o intr-o sectiune care eu credeam ca este potrivita. Anyway ...

O zi frumoasa!

????
Intelege cineva ceva ???
Draga mea "felina" ... la 17 ani ar trebui sa stapinesti ceva mai bine limba romana zau asa . Si ca o nativa din Fecioara ar trebui sa sti ce-i aia regula (asta ti-o spun din propria-mi experienta  ;D , deh Fecioara in anul Tigrului) .
Hai sa fim politicosi si sa nu-i luam de fraieri pe cei care respecta un regulament  ;) . Nu-i chiar asa lung pe cit crezi . Ideea e sa ai bunavointa  :) .
Cit despre sectiune , ea este bine aleasa , (strict ca sectiune) . Eu ma gindeam ca ar fi mai usor pt toata lumea daca ai deschide un topic separat in aceasta sectiune  :)
Membru IBC
Scrie răspuns