recunoastere marble

Everything about Betta splendens which does not fit the other topics within this section.
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Cum pot sa recunosc daca un peste are gena marble sau nu ?
Intreb asta in cazul in care se achizitioneaza de la un "vinzator" care nu stie linia genetica sau care nu il intereseaza.
Ma duc la magazin si-mi place un exemplar. Ma hotarasc sa-l achizitionez (personal cu greu  :D) Pot sa-mi dau seama daca are aleea marble?
Iar un lucru care nu prea am reusit sa-l inteleg este: cum pot sa-mi dau seama daca un betta este non-rosu? Consideram ca lumina nu este de cea mai buna calitate sau ochiul meu nu este format. Risc sa iau un betta albastru sau turcoaz, el are gena marble, si dupa citeva luni vad ca le se transforma in butterfly si are si rosu.
Va multumesc
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Sunt perioade in viața unui marble când nu poate fi diferențiat! Din pacate! (Sau din fericire, pt ca e o gena ce produce si combinatii senzationale uneori!)

Sent from my P5 using Tapatalk 2
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Deci sa inteleg ca exista posibilitatea sa cumperi de pe aquabid un peste si sa te trezesti peste 3-4 luni ca nu are nici o treaba cu ce ai luat tu initial?
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

teoretic, DA, se poate!
practic sunt destul de mici sansele, crescatorii seriosi nu ascund existenta genei marble!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Deci nu exista nici o modalitate de a distinge "ochiometric" pestii care au aceasta gena decit in perioada cind apar pete mai deschise de culoare pe ei. Pentru mine personal aceasta gena este o pacoste :(
Ultima oară modificat 31 Ian 2013 14:21 de către cosmake, modificat 1 dată în total.
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Nu e atat de grav! Eu in câțiva ani de cand lucrez cu betta doar de foarte putine ori m-am păcălit cu existența acestei gene! Si doar la cei rosii! La celelalte culori am observat imediat!

Sent from my P5 using Tapatalk 2
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Prin amabilitatea lui Mihai am intrat in posesia a 2 perechi de blue marble.
Am o mare curiozitate legata de acesti pesti. Prin articolul tradus este dat doar un singur exemplu - un albastru solid trece in rosu.
Este obligatorie aceasta trecere sau exista posibilitatea sa ramina si albastru? Pun aceasta intrebare din prisma faptului ca singurele straturi de culoare din cite am inteles sint : Negru, Rosu, Galben si Iridescent. Din ce am citit culoarea albastra este data de stratul iridescent care este primul strat. Gena marble fiind data de stratuil negru care nu prea am inteles daca este stratul 2 sau stratul 3. In unele locuri este dat ca si stratul 2 in altele ca si stratul 3. Ceea ce este clar este ca stratul 1 de la exterior este cel iridescent si cel de la interior stratul 4 este cel galben.
Ultima oară modificat 18 Mar 2013 08:05 de către cosmake, modificat 1 dată în total.
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

gena asta este foarte imprevizibila! desi nu am prea mare experienta in lucrul cu aceasta gena, pune totusi o poza poate reusim sa ne dam seama cat de cat cum este ”configurat” aceasta linie!
ca idee, am avut un HMPK ce si-a inceput viata adulta ca Royal Blue usor iridescent, apoi a inceput sa prezinte portiuni lipsite de culoare pe inotatoare si jumatatea anterioara a corpului, acestea s-au marit peste 1/2 din suprafata corpului iar ce a mai ramas colorat s-a transformat in negru...
cu rosu marble am avut experiente si mai dramatice: din rosu aprins, fara un fir de decolorare, a devenit 95% celophan si a sfarsit acoperit cu pete rosii pe 50% din corp si aripioare
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Scrie răspuns