Cum tinem evidenta pontelor

Everything about Betta splendens which does not fit the other topics within this section.
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Indiferent ca suntem la inceput de drum in privinta inmultirii betta sau deja avem cateva reusite la activ, este foarte util (am costatat pe pielea mea!) sa tinem o evidenta scrisa a pontelor.

Asadar, va spun cum procedez eu: din start orice peste separat in cutie primeste un cod; am o agenda cu doua tabele; unul in care notez codul pestelui si toate detaliile despre el (parinti, genetica, comportament, varsta, etc...) si un alt tabel in care notez ABSOLUT toate informatiile despre depuneri...capul de tabel cuprinde urmatoarele informatii:
1. cod mascul
2. cod femela
3. data si ora introducerii la depunere + temperatura apei
4. data si ora eliberarii femelei
5. data si ora depunerii (cu aproximatie, ca nu sunt mereu atat de prezent)
6. data si ora scoaterii femelei
7. cantitatea de icre (va voi explica mai jos de ce am considerat utila rubrica asta)
8. data eclozarii puilor
9. numarul aproximativ al puilor
10. data primului inot orizontal si a primei hraniri
11. tipul de hrana folosit
12. data scoaterii masculului din bazinul de depunere
13. ritmul de crestere al puilor
14. observatii

acum voi explica la cateva puncte motivul necesitatii acestor informatii:
- cum majoritatea ne plangem de lipsa timpului, punctele 4 si 5 ne pot ajuta sa ne planificam interventia pentru scoaterea femelei; adica intre momentul eliberarii si cel al depunerii pot fi si 36-48h in care interventia noastra nu este deloc necesara=>putem absenta!
- timpul trecut intre punctele 5 si 8 ne ajuta sa ne planificam pregatirea primei mese a puilor (microviermi, artemia, etc)
- diferenta intre 7 si 9 ne da o idee despre viabilitatea icrelor si/sau fertilitatea masculului
- deasemeni urmarind punctul 7 la mai multe depuneri ne putem da seama si daca am facut bine pregatirea pentru depunere a femelei
- urmarirea punctelor 11 si 13 ne ajuta sa invatam cu ce si cum sa-i hranim pe alevini cat mai bine pt. un ritm de crestere ridicat
- punctul 12 poate fi util atunci cand avem de-a face cu un mascul care sufera de depresia post-depunere  :(

sper sa va fie de folos si nu uitati ca este perfectibil tabelul... deci cine are vreo idee, sa o expuna, o dezbatem si il modificam!  :You_Rock_Emoticon:
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
marius.a
Newbie
Newbie
Mesaje: 27
Membru din: 05 Dec 2011 20:24
Localitate: Suceava, RO

:You_Rock_Emoticon:

Excelenta ideea.

As incerca cateva propuneri daca se poate, asta in conditiile in care si asa suntem o mana de pasionati in domeniu la noi in tara.
As merge nitel mai departe si as incerca crearea unei aplicatii care sa permita fiecaruia dintre noi sa mentina un arbore ginealogic asupra unui anume fenotip. Am ceva idei dar e mult de vorba. In mare aplicatia poate fi facuta sub VBA (Visual Basic for Applications) care e licentiat sub pachetul de office (aplicatia va rula pe un fisier .xls) caz in care am avea cu totii acces la ea dpdv al licentei.
Mi-ar placea mult ca in cazul in care as dori sa-mi imbunatatesc linia de HM prin incrucisarea unui exemplar de al meu cu un exemplar de la Liviu (sa zicem  ;D) as primi impreuna cu pestele si un fisier care sa prezinte arborele genealogic sub forma prezentarii ascendentilor exemlparului primit.
As avea un control mult mai sigur cu privire la pestele achizitionat si as sti in ce masura se pliaza pe linia mea.

Pe langa cele enumerate de Liviu as mai pune si cate o poza a reproducatorilor, si as incerca crearea unei facilitati dinamice de trasare a arborelui incluzand aici datele prezentate de liviu si asigurand posibilitatea continuarii arborelui in cazul in care puii rezultati sunt incrucisati intre ei sau se recurge la outcrossing. E mult de discutat....

La fel de bine se poate implementa direct pe site  :victory:. Fiecare user sa aiba posibilitate sa-si incarce arborele si sa-l prezinte aici. Cand va pune in circulatie un exemplar va pune si un link catre arborele acestuia... V-am zis, e mult de discutat... asta in cazul in care va ganditi ca e bine de pus in practica  ;D

p.s. facem o conferinta in week-end?
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Merita discutata ideea ta cu aplicatia VBA...  :cheer: :cheer: :cheer:
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Merita si pusa-n practica, nu doar discutata  :D .
Da' cin' s-o faca? Ca aici incepeti sa ma injurati de stramosi  :D ;D
Membru IBC
marius.a
Newbie
Newbie
Mesaje: 27
Membru din: 05 Dec 2011 20:24
Localitate: Suceava, RO

snakefishmike scrie: Da' cin' s-o faca? Ca aici incepeti sa ma injurati de stramosi  :D ;D
gasim noi pe careva  :13:
Xerio
Newbie
Newbie
Mesaje: 28
Membru din: 15 Ian 2011 02:39
Localitate: Bucharest

marius.a scrie: gasim noi pe careva  :13:

Imi plac foarte mult ideile prezentate de voi si ca urmare am decis sa fac o asemenea aplicatie web. Ca urmare am inceput sa lucrez la "fundatia" aplicatiei.  :111: Aceasta va fi facuta in Extjs (client) , Codeigniter (framework PHP) si MySql (baza de date).

Ramane sa testez ultima si cea mai importanta functionalitate : arborele genealogic http://www.sencha.com/blog/ext-charting ... alizations
marius.a
Newbie
Newbie
Mesaje: 27
Membru din: 05 Dec 2011 20:24
Localitate: Suceava, RO

Salutare Daniel,

asteptam cu nerabdare sa vedem la ce anume te-ai gandit referitor la subiectul in dicutie. E bine de stiut ca mai avem un programator printre noi.  :dance:

Si eu m-am apucat de programat nitel dar stau rau tare cu timpul  :character0029:. In principiu m-am gandit la o metoda dinamica de a crea si modifica o linie anume. Poate punem mai multe idei cap la cap si facem un utilitar bun de utilizat.

Bafta!
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

De la mine aveti mana libera, ca deja ma injurati rau  :D :D :D.
Stiu si eu limbi straine, da' voi vorbiti extraterestra  :D :D :D
Membru IBC
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

iar eu va pot pune la dispozitie toate notitele mele...ca sa experimentati cu ele!  :cheer:
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Cred ca ar fi necesara si o rubrica prin care sa spunem cit de des am folosit fiecare femela, cite icre a depus, cit de des am folosit un mascul, cit si cum s-a comportat acesta la fiecare depunere.
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
Scrie răspuns