Apa foarte calda

Everything about Betta splendens which does not fit the other topics within this section.
Avatar utilizator
milenium
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 305
Membru din: 06 Mar 2010 14:46
Localitate: bucuresti militari-veteranilor
Contact:

am deschis acest topic datorita faptului ca ma confrunt cu o problema (apa foarte calda 31-32 grade C)astept de la voi poate stiti ceva metode de racire a apei si poate se inspira si altii de aici care au aceasta problema....
dumi
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 95
Membru din: 01 Mar 2010 16:44
Localitate: Bucharest - Pantelimon-Iancului

Am deschis si eu un topic pe aceeasi tema: index.php?topic=285.0
Nu s-au prea inghesuit oamenii sa raspunda, desi cred ca e o problema cu care se confrunta majoritatea...de fapt, poate ca unii au gasit deja rezolvare...in acest caz, sa ne spuna si noua  :)
Avatar utilizator
Angelina
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 277
Membru din: 25 Mar 2010 04:19
Localitate: Baia Mare

Daca ai cateva acvarii merg puse coolere(ventilatoare pentru calculator)la fiecare si se rezolva problema. Daca ai o tona de cutiute, paharele, borcanele, etc ....racesti camera, altceva nu ai ce face :) E din ce in ce mia cald vara...cred ca aerul conditionat va deveni in curand un obiect absolut necesar in fiecare casa.
Bettanii mei stau la 30-31 grade pentru ca e canicula la noi .... si nu par deranjati de asta. Insa eu am la masculi filtrare+oxigenare si 20l apa pt. fiecare ... iar la femele le schimb 25% din apa zilnic (din 5l) pentru ca nu au nici filtrare nici oxigenare deocamdata. Betta oricum sunt pesti de apa calda, mult mai greu este pentru cei de apa rece ...
Until you find someone worth dying for, you never really live.
Avatar utilizator
milenium
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 305
Membru din: 06 Mar 2010 14:46
Localitate: bucuresti militari-veteranilor
Contact:

da Dumi asa este stiu ca ai deschis si tu un topic.
multumim Angelina pt idei da ai mei san la 30-32 de grade si uni chiar se simt nasol in special cei batranei...
Ed
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 85
Membru din: 16 Apr 2010 07:41
Localitate: Timisoara

Eu cred ca ne agitam degeaba...Sunt sigur ca in mediul lor natural sau in fermele de betta din Thailanda se ating astfel de temperaturi.
Avatar utilizator
milenium
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 305
Membru din: 06 Mar 2010 14:46
Localitate: bucuresti militari-veteranilor
Contact:

Ed uite asta nu stiu ce sa zic dar cred ca Liviulk ne poate lamuri  ;)
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

din ce am concluzionat din experientele altora, probleme grave apar in momentul in care apa depaseste 34... da' sper ca nu e cazul!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Avatar utilizator
milenium
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 305
Membru din: 06 Mar 2010 14:46
Localitate: bucuresti militari-veteranilor
Contact:

sigur nu este cazu la 34  ;)
Avatar utilizator
crb
Full Member
Full Member
Mesaje: 162
Membru din: 14 Apr 2010 08:17
Localitate: Bucharest
Contact:

Eu sunt sigur ca un ventilator de camera intreptat de la distanta spre ei rezolva problema :)
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

ai grija sa nu o rezolve definitiv problema! nu sunt chiar incantati de curentii de aer...  :(
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Scrie răspuns