Alge in acvariul de femele

Everything about Betta splendens which does not fit the other topics within this section.
dumi
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 95
Membru din: 01 Mar 2010 16:44
Localitate: Bucharest - Pantelimon-Iancului

Am si eu un necaz...in acvariul in care tin femelele am ceva probleme cu algele...se pot baga ceva pesti care sa mai ajute putin la rezolvarea problemei (cum ar fi SAE)?...ce alte variante ar mai fi?
Multumesc.
Avatar utilizator
robertino
Full Member
Full Member
Mesaje: 215
Membru din: 09 Apr 2010 10:07
Localitate: Bucuresti-Tineretului
Contact:

Depinde si despre ce alga e vorba...pestii gen SAE, Otto etc. nu mananca toate tipurile de alge. Ancistrusii ar mai fi o solutie, sunt harnici cat sunt mici.
Oricum, indeparteaza frunzele compromise, chiar daca vor arata putin urat la inceput...vor creste la loc. :)
Redu programul de lumina la maxim 8-9 ore/zi...(nu stiu cat ai lumina aprinsa zilnic), Easy Carbo mai ajuta in lupta cu unele alge.
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Depinzi mult si de incarcatura biologica (nr. de pesti); eu unul am non-stop ceva alge in acvariul cu femele... bine, au o raspandire limitata dar sunt!
e greu sa mentin parametrii optimi si pentru plante cand am 200 de femele intr-un acvariu de 110l  :o
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Avatar utilizator
robertino
Full Member
Full Member
Mesaje: 215
Membru din: 09 Apr 2010 10:07
Localitate: Bucuresti-Tineretului
Contact:

Liviu, ala e deja gang bang party in acvariul femelelor. :))
dumi
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 95
Membru din: 01 Mar 2010 16:44
Localitate: Bucharest - Pantelimon-Iancului

Eu am probleme cu alge filamentoase....sunt atat pe unele frunze ale plantelor, cat si pe sticla (mai nou)...acvariul e de 54L si am doar un neon de 15W, pe care il tin aprins 12h/zi...
Avatar utilizator
robertino
Full Member
Full Member
Mesaje: 215
Membru din: 09 Apr 2010 10:07
Localitate: Bucuresti-Tineretului
Contact:

Scade la 8 ore, o perioada pana mai scapi de alge...pe urma poti sa urci la vreo 10 ore.
Sticla sterge-o cu un burete de bucatarie, functioneaza foarte bine.
Avatar utilizator
white_betta
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 71
Membru din: 02 Mar 2010 17:06
Localitate: IASI
Contact:

dc nu va luati niste neritine???...vreti sa va arat cum arata niste anubiasi la mine?....si nu mai zic ca bag fertilizant cu tona
dumi
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 95
Membru din: 01 Mar 2010 16:44
Localitate: Bucharest - Pantelimon-Iancului

Sunt mai eficiente decat alte tipuri de melci (ex pomaceea)?
Avatar utilizator
CataOlo
Global Moderator
Global Moderator
Mesaje: 217
Membru din: 02 Mar 2010 14:25
Localitate: Sibiu, Romania
Contact:

Pomaceea se uita la GSA si ... cam atat; la fel si Physa, si Planorbis; am priceput ca neretinele fac carare in GSA. Nu stiu ... eu am scapat de GSA cu cativa ml de Easy Carbo adaugatu cand si cand ;D
Alergie la prostie ...
_______
Allergy to stupidity ...
Avatar utilizator
white_betta
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 71
Membru din: 02 Mar 2010 17:06
Localitate: IASI
Contact:

eu unul prefer varianta eco..fara chimicale...si neritinele isi fac foarte bine treaba...cand le-am luat ramanea carare in urma lor...intr-o saptamana 4buc au curatat un acvariu de 70 l...si de atunci n-am mai avut probleme...
Scrie răspuns