Nestiinta ,ghinion,sau blestem?!?!?!?!/Not knowing, bad luck or curse ?!?!?!?!

Everything about Betta splendens which does not fit the other topics within this section.
Avatar utilizator
alex_snake_gunit
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 85
Membru din: 02 Mar 2010 00:12
Localitate: Timisoara..Australia I wish .
Contact:

Sincer pare cam nebunesc topicu`
dar nu stiu ce sa mai fac ..
Am incercat sa inmultesc pan acum 3 perechi de betta unele perechi chiar de 2 ori ..am incercat sa si incrucisez SI NIMIC !!!!
am facut ca la carte zic eu 99% din cum trebuie pregatiti ,amenajat acvariu etc....
am cautat pe toate siturile am incercat N metode si NIMIC ...
deci incep sa imi pierd rabdarea de 2 luni incerc sa inmultesc macar o pereche de betta si nu reusesc iar alta lume inmulteste si fara sa vrea .
asa ca cer alte mii de sfaturi daca mai are cineva de adaugat ceva info sau eu stiu ..sincer m`am saturat si nu numai eu cred ca si snakefishmike pe care l`am secat cu intrebari si sugestii !!!
mentionez ca singurul lucru sa zicem important care imi lipseste este almond leaf si niste plante in rest am facut asa cum trebuia ..
Acum astept parerea voastra sincer nu stiu ce naiba se intampla !!!!am tot avut rabdare rabdare dar deja....

Numa bine
__________
I know this thread seems kinda' crazy, but I don't know what to do any more ...
I have tried to breed 3 pairs of Betta so far and nothing ... I have tried with some pairs the second time; I switched them arround and NOTHING !!!
I did everything by the book, I would say, 99% - the conditioning of the genitors, tank preparation, etc ...
I looked over endless sites, I've tried countless methodes and NOTHING ...
I'm starting to loose my patience - for the last 2 months I've been trying to breed them, and others do it without even wantig to.
So I'm asking for advice or other methodes. I have had it, and I suppose snakefishmike has had it, too, because I've naged him asking for advice or suggestions!
I mention that the only important thing missing, from my point of view, is the alamond leaf and some plants. Other than that, I have all I need.
Now I'm waiting for your advice. I honestly have no ideea of what's happening!
All the best
Ultima oară modificat 08 Mai 2010 18:06 de către CataOlo, modificat 1 dată în total.
Life It`s a Bitch !
Avatar utilizator
CataOlo
Global Moderator
Global Moderator
Mesaje: 217
Membru din: 02 Mar 2010 14:25
Localitate: Sibiu, Romania
Contact:

Ok, Mike stie ce s-a intamplat la tine in acvarii ... dar din topicul tau nu reiese nici o informatie utila.

Te rog sa precizezi: i-ai conditionat cu papa buun; i-ai pus in acvariul de depunere (in ce ordine); a facut masculul cuib de bule; a avut loc imbratisarea; ai vazut icre in cuib; ai vazut codite ...

Nu de alta, dar sa stim si noi mai multe, sa ne putem da cu parerea!

Ai incercat metoda Atison?
__________________
Ok, Mike knows what happened in your tanks ... but in your post, there's no usefull information.

Please tell us: did you condition the genitors with good food; did you put them in the spawning tank (in which order); did the male build the bubble nest; did they hug; did you see the eggs in the nest; did you see the little tails ...

We need to know more, in order to be able to try and help you!

Did you try the Atison method?
Alergie la prostie ...
_______
Allergy to stupidity ...
Avatar utilizator
alex_snake_gunit
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 85
Membru din: 02 Mar 2010 00:12
Localitate: Timisoara..Australia I wish .
Contact:

Sincer sa fiu am incercat toate metodele ) :-[chiar si combinate intre ele
in acvariu am coloana de ap 8-10cm ,incalzitor 27 grade .o bucata de polistiren o sticla taiata pt femela .iar ca loc de ascunzatori am doar un mincioc din ala mic pe care il las (precizez ca nu am alte acvarii si nu am plante ),...asa altceva
mancare tetra betta asemanator cu hikari betta bio gold parca :).si rareori mealworms mici ..
pan acum nu cred ca o pereche a ajuns lka stadiu de "imbratisare"deci nu am apucat sa vad vreo codita :(
cred ca am explicat cat de cat ce si cum
singurele probleme zic eu sa fie oare ca nu am niste plante pt a se ascunde femela sau ca nu am almond leaf ..dar nu prea mi se pare ceva f grav ..
precizez ca am mai inmultit betta acum vreo 3 ani dar a fost mai mult o joaca ..deci totusi am habar ce si cum trebuie facut ..dar nu inteleg dc nu reusesc nimic acum

numa bn
Life It`s a Bitch !
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

nu cred ca plantele si IAL sunt problema principala, ci rabdarea!
lucrurile chiar trebuiesc facute pe indelete!
incearca din nou: 10 zile de conditionare (tetra nu e o mancare chiar reusita pt. betta!) cu apa schimbata cat mai des (foarte important acest aspect); apoi introduci masculul in bazin si femela in sticla; o lasi in sticla 36h abia are timp si masculul sa faca cuibul; o eliberezi si-i lasi singurei, neurmariti alte 36-48h; apoi scoti femela si dupa alte 48h vei vedea codite cazand din cuib

simplu, nu?  ;D
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Avatar utilizator
alex_snake_gunit
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 85
Membru din: 02 Mar 2010 00:12
Localitate: Timisoara..Australia I wish .
Contact:

singuru` lucru pe care nu l`am facut cred e sa schimb apa des in rest am incercat asa :)

am sa mai incerc ....
referitor la mancare da stiu ca nu este f buna cea de la tetra dar am gasit doar on line hikari
dar am comparat ce continea cea pe care o am eu si cea de la hikari si este aproae la fel :)

ms de raspunsuri ..si rabdare credema ca a fost si este !
Life It`s a Bitch !
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

mai incearca, nu te lasa pagubas!
sigur vei reusi!  ;)
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Yonnutz
Full Member
Full Member
Mesaje: 119
Membru din: 20 Mar 2010 09:45
Localitate: Timis, Costeiu

Ca si mancare, ce le dau eu alor mei, si le place la nebunie (astfel incat e suficient sa vada, ca sar si din apa sa ajunga la mancare) sunt niste viermisori rosii congelati.
Sunt super ok.
Plante, daca zici ca nu ai, te pot ajuta eu. am ceva prin acvariu din care mai pot taia, si iti pot trimite.
Cu mai multe, din pacate nu te pot ajuta, nici eu nu sunt expert in inmultirea lor. dupa vreo 4 luni am reusit sa imperechez si eu o pereche  ;D
Avatar utilizator
milenium
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 305
Membru din: 06 Mar 2010 14:46
Localitate: bucuresti militari-veteranilor
Contact:

cauta hrana congelata ca in timisoara sigur vei gasi si schimburi de apa cat mai dese ce ne spui tu nu e o mare problema si vezi ca ti-am lasat un pm  ;D
Avatar utilizator
alex_snake_gunit
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 85
Membru din: 02 Mar 2010 00:12
Localitate: Timisoara..Australia I wish .
Contact:

ms yonnutz de oferta ,dar pot lua si de aici de la pet shop .numai mie frica sa nu iau ceva boli si ....

milenium -da am sa caut ceva congelata
Life It`s a Bitch !
Avatar utilizator
milenium
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 305
Membru din: 06 Mar 2010 14:46
Localitate: bucuresti militari-veteranilor
Contact:

ia plante si baga intr-un vas unde ai alti pesti si vezi daca se intampla ceva
Yonnutz
Full Member
Full Member
Mesaje: 119
Membru din: 20 Mar 2010 09:45
Localitate: Timis, Costeiu

Daca vrei, iti dau eu un alt mascul, un SD cu gena HM, cu care eu am reusit sa fac treaba.
Poate ai si tu noroc.
Poze cu el gasesti https://forum.bettaclub.ro/index.php?topic=124.0

Pui au iesit destui, si inca rezista. Cresc cam greu (pentru mine) dar sunt in limita normala.
Ma enervez doar ca nu am o camera buna sa ii pot poza cum trebuie.
Avatar utilizator
milenium
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 305
Membru din: 06 Mar 2010 14:46
Localitate: bucuresti militari-veteranilor
Contact:

am vb eu cu Alex la tel si cica el cand ii pregatea nu fcea schimburi de apa aia este cauza dar acum a zis ca o sa incerce si asa  ;)
Yonnutz
Full Member
Full Member
Mesaje: 119
Membru din: 20 Mar 2010 09:45
Localitate: Timis, Costeiu

Aha. si uite asa am descoperit de ce si la mine a  mers asa greu pana am reusit  ;D
Avatar utilizator
milenium
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 305
Membru din: 06 Mar 2010 14:46
Localitate: bucuresti militari-veteranilor
Contact:

nici tu nu faceai schimburi de apa?
Yonnutz
Full Member
Full Member
Mesaje: 119
Membru din: 20 Mar 2010 09:45
Localitate: Timis, Costeiu

Nu tot timpul  ;D
dar acum daca stau sa ma gandesc, ultima data am facut schimburi....probabil de-asta am si reusit.
Scrie răspuns