Discutii pe marginea eticii, moralitatii, fiziologiei, geneticii si a altor factori implicati in reproducere

The techniques of reproduction Betta splendens
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

pe la 10-11 săptămâni fac primele separări ale masculilor mai precoce; sunt mărișori, fac cuib în cutie, eu sunt sigur că ar depune fără probleme...
Faza e următoarea: stratul de Dragon și/sau de Gold se instalează abia după 16-18 săptămâni. Și abia atunci văd care rămâne doar platinat, care e Dragon...
Afirmatia ta e aplicabila stilului tau de crestere si pestilor tai. Daca schimbi conditiile si aplici power growing, afirmatia se poate transforma in "pe la 6-7 săptămâni fac primele separări ale masculilor mai precoce" continuata de "stratul de Dragon și/sau de Gold se instalează abia după 11-12 săptămâni". Nici una din afirmatii nu este incorecta si nici o metoda nu este gresita. Si ca sa intelegi, eu am avut deces de mascul tanar in grow-out cauzat de lupte fraticide intre pesti intrati in saptamana 7 de crestere (varsta 6 saptamani si cateva zile). Era mascul mare, l-am gasit rupt si pitit sub burete de filtru. L-am separat dar a ramas socat, nu a mancat, nu si-a revenit, a murit. Pot tine fara probleme cativa masculi mai fatalai impreuna in grow-out cu femelele mult timp DAR grosul separarii se produce la mine intre saptamanile 6-7, si chiar si asa scot destui zdrentuiti.  Aceasta observatie vine in confirmarea faptului ca pestii nu sunt niste pui supradimensionati ci doar niste poesti care au ajuns la maturitate (dpdv dimensiune si comportament) mai rapid.

Si acum, fii atent, ca realizez ca noi am mai discutat acest subiect. Tu spuneai acest topic pe data de 4 august (referindu-te la niste betta nascuti pe 6 iunie):
livulik scrie: M11 și M3 i-aș folosi în continuare pentru formă! Aș alege cu grijă femela în funcție de ce doresc mai departe! scurt sau lung? La masculi se observă că sunt forma aia intermediară între HM și HMPK, ceea ce nu e neapărat rău ;-)

Trimis de pe al meu Nexus 5 folosind Tapatalk
Forma intermediara a fost judecata de tine dupa poza lui M11 cand era tanar mascul separat -> Imagine

Eu ti-am raspuns ca nu cred ca e forma intermediara, ca-l stiu pe tacsu.

Acelasi M11, poza mai recenta, nici o forma intermediara ci o loaza de long finned -> Imagine

Poza cea mai recenta a lui M11 -> Imagine

Eu stiam ce trebuie despre peste si stiam si ca e marble cand l-am imperecheat. Cred ca putem cadea de acord ca fiecare isi stie pestii si isi aplica metodele in consecinta fara ca asta sa insemne ca vreunul face ceva gresit. Exista si situatii punctuale gen long finned, posibil dragonii (nu am experienta cu ei) etc, dar fiecare se pliaza pe ce trebuie ca sa duca treaba la bun sfarsit. :)

Intr-o confuzie asemanatoare a intrat si Mihai cand eu eram dezamagit ca imi apar cambodgieni intr-o ponta. El mi-a zis sa mai astept, ca sunt pui si el observa niste irizatii, dar suprapunea ce stia ca se intampla la el in acvarii peste varsta pestilor mei.
snakefishmike scrie:
\mai ai rabdare pana sa-l denumesti cambodgian. Cambodgianul e non metalic, iar ala nu-mi pare non metalic. In plus, culoare definitiva (cu exceptia genei marble) se stabileste dupa 3 luni.
N-a trebuit sa am prea multa rabdare. In scurt timp am avut un puhoi de cambodgieni (nu puri, cambo pur nu mai exista azi, s-a pierdut). :)

Varsta la data pozei: 5 saptamani si 4 zile -> Imagine
Ultima oară modificat 29 Oct 2015 13:11 de către dcg, modificat 1 dată în total.
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Stai puțin!
Din ce văd eu tu lucrezi pe longfins, nu?

Trimis de pe al meu Nexus 5 folosind Tapatalk
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

Nu stiu daca "lucrez" dar da, interesul meu e long fins. Lungii. :) Am si plakat. Bunica a fost o plakat si 2 din cele 3 mame pe care le-am folosit la ultima runda de giugiuleli au fost plakat. Nu ma feresc de ele, caci ma bazez pe domninata genei long fin prezenta la masculi. Selectionez descendentii sarind peste plakat masculi. Daca vroiam plakati acum as fi fost in standarde fara probleme, Mihai ar fi avut grija de asta.  :D Dar nu, nu acum cel putin.
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Mă uit la poza lui M11 ăla și văd că, mai ales în cazul tău, se dovedește muuuult mai utilă și productivă logica mea! Ce avantaj ai că peștele arată la 2 luni ca unul de 4 luni când el de fapt tot la 4-5 luni își arată forma reală???

Trimis de pe al meu Nexus 5 folosind Tapatalk
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

De fapt tu știi ce faci? Ai un start mai bun, îl faci în 2 luni cât al meu în 4 dar tot nu poți alege genitorii pînă la 4 luni pt că peștele încă se schimbă la formă.


Trimis de pe al meu Nexus 5 folosind Tapatalk
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Cred că ne lovim și de o chestiune strict de semantică! Tu numești matur când are dimensiunea de peste matur iar eu îl numesc matur când s-a încheiat dezvoltarea înotătoarelor

Trimis de pe al meu Nexus 5 folosind Tapatalk
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

Stiu ce spui si ai observat ca la long finned am fost partial de acord cu tine. Altfel, situatia practica este asa: toti masculii mai rasariti au participat la inmultirea din ultimul sezon (4 bucati). N-a trebuit sa aleg intre ei. Diferente mici intre ei ca forma, anyway. Erau mai complet dezvoltati decat in pozele de la separare. Primul care a deschis balul arata asa -> Imagine

Acum am propus la inmultire pesti de 7 saptamani dar, atentie, toti femele. Alea nu se mai dezvolta (pe partea de aripioare) cine stie ce, cam raman incremenite in proiect. Plakat gen. Oricum, odata ajunse la 7 saptamani, intrerup power growing-ul si intra pe regim de adult. N-are sens sa fac bestii din ele in timp ce masculii sunt separati, ca pot aparea diferente de dimensiune intre reproducatori in defavoarea masculilor si a sexului eficient. :)

Insa masculii pe care vreau sa-i folosesc cu femelele tinere sunt dezvoltati complet. Astia doi.

Imagine si Imagine

Te rugasem acum cateva zile sa ma ajuti sa le aleg femele dintre pestii mei. Oricum masculii sunt deja la bulau,  deci daca sunt dati in fapt pentru corupere de minore nu au nimic de pierdut.  :D
Ultima oară modificat 29 Oct 2015 15:44 de către dcg, modificat 1 dată în total.
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

Mi-a fost rusine sa te intreb... dar acum, daca tot am discutat morman, indraznesc: gasesc la tine femele plakat care sa-i imbunatateasca pe ei? Scop: eliminare pe cat posibil defecte; forma care sa tinda spre HM. Rezultatul ar fi, dupa cum bine stii, long finned.
Ultima oară modificat 29 Oct 2015 15:45 de către dcg, modificat 1 dată în total.
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

livulik scrie: De fapt tu știi ce faci? Ai un start mai bun, îl faci în 2 luni cât al meu în 4 dar tot nu poți alege genitorii pînă la 4 luni pt că peștele încă se schimbă la formă.
Ba pot. Exemplific cu M11 vs M16.

Imagine vs Imagine

Easy win.  ;D

Cei din liga mare se vad. Daca nu disting intre cei intrati in finala, in imultesc pe toti. :D Serios, e usor.
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Am zis ca nu mai scriu, dar deja m-am plictisit de ce si cat am citit.
Ce nu vrei tu sa intelegi e faptul ca acel articol e depasit de mult, ca sa nu mai vorbim de faptul ca nu a fost demonstrat.
Liviu s-a chinuit sa te faca sa intelegi un lucru pe care eu ti-l spun printr-o comparatie directa. Nu-mi mai amintesc exact, dar cred ca pe la 11-12 ani am avut prima erectie. Oare asta insemna ca sunt adult? Cat despre a semana cu vre-un parinte ... cu greu au existat niste certitudini dupa varsta de 20 de ani.
Ti-am mai spus eu ceva aseara legat de pomparea intr-un copil de cativa ani, a unor prafuri si substante de le folosesc culturistii. Vei face acel copil sa arate la 10-11 ani ca unul de 20, insa tot copil va ramane.
Incearca sa intelegi ca ceea ce te chinui sa ne demonstrezi, in afara faptului ca practic e aproape imposibil, nu-i nici bine si nici normal. Si mai gandeste-te si la faptul ca ceea ce scrii poate fi citit de un novice, care sa ia drept postulat afirmatiile tale.
Nu afirm ca detin adevarul absolut, insa cred ca si eu, cat si Liviu avem o experienta mult mai vasta in cresterea pestilor. Dealtfel rezultatele stau marturie.
Membru IBC
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

Ti-am mai spus eu ceva aseara legat de pomparea intr-un copil de cativa ani, a unor prafuri si substante de le folosesc culturistii.
Am retinut analogia dar nu sunt de acord cu ea. Copiii mei cu solzi nu primesc prafuri si chimicale. Ei primesc mancare cat doresc (nu le-o bag pe gat cu lingurita) si apa curata. Echivalentul este aer curat, igiena si mancare din belsug la copii. Asa ceva n-are cum sa fie contraindicat. Si inca ceva. In salbaticie, pestii care cresc mai repede sunt cei care isi paseaza mai departe genele. Fratii lor mai nemancati si mai intarziati sunt surclasati si, intr-un final, chiar mancati de invingatori. Intotdeauna are dreptate mama natura. :)
Nu-mi mai amintesc exact, dar cred ca pe la 11-12 ani am avut prima erectie.
Si puteai sa procreezi. Dpdv genetic nu se intampla nimic rau, copilul era reusit chiar si cu un tata atat de tanar. Genele sunt tot alea. Oricum, la homo sapiens nu se aplica selectia dupa forma (sau se aplica putin daca o fac femeile). Nazism facem doar cu pesti. :D Oamenii nu fac copii la varsta aia ca nu pot avea grija de progenituri. Bettanii au crescator care sta dupa coada lor. Au tata adoptiv.

Ultimul paragraf il apreciez ca fiind adevarat. Dar nu despre asta argumentam. Apelul la autoritate este o eroare logica.

Scrie cand ai timp, te rog. N-are rost sa trasam linii in nisip. Eu te citesc cu placere!

Edit: m-a amuzat si analogia cu erectia si nu pot sa ma abtin. Te asigur eu ca ai avut erectie mult mai devreme. La 11 ani doar ai priceput de ce ridica cocoselul.  :D ;D Probabil ai vrut sa zici productia de... lapti. :)
Ultima oară modificat 29 Oct 2015 17:57 de către dcg, modificat 1 dată în total.
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Eu sunt cu discuțiile aplicate!
Și cu cazurile concrete că noi de astea ne lovim!
Și vorbim tot de peștele tău M11; crescut de tine la 2 luni arăta promițător iar la 4 luni dezastruos!!!
Dacă era crescut de mine la 2 luni nu îți puteai forma o părere despre el ca era prea mic iar la 4 luni arăta tot dezastruos!!!
Care este avantajul tău???
Mai riscai să îl bagi și în cine știe ce continuare a liniei și să pierzi timp/spațiu/bani aiurea! Să nu îmi spui că poți pune oricâți la depus că nu cred!!!

Trimis de pe al meu Nexus 5 folosind Tapatalk
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Repet, în limbajul crescătorilor de betta un pește ajuns la maturitate nu înseamnă doar dimensiunea lui BO pe riglă!!! Ci și ajungerea la forma finală a înotătoarelor

Trimis de pe al meu Nexus 5 folosind Tapatalk
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

livulik scrie: Și vorbim tot de peștele tău M11; crescut de tine la 2 luni arăta promițător iar la 4 luni dezastruos!!!
Dacă era crescut de mine la 2 luni nu îți puteai forma o părere despre el ca era prea mic iar la 4 luni arăta tot dezastruos!!!
Care este avantajul tău???
Glumind, eu ma bucuram la 2 luni de un peste promitator, tu de un pui. In alta ordine de idei, stiam la ce sa ma astept. Asa e. Nici cea mai frumoasa fata nu-ti poate da mai mult decat are. :)
livulik scrie: Eu sunt cu discuțiile aplicate!
Și cu cazurile concrete că noi de astea ne lovim!


Aplicat, ti-am trimis un PM concert. Da-mi un semn, sa stiu ce fac. Ori imbunatatesc linia A cu masculii C, ori imbunatatesc masculii C cu ceva de la tine.
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Nu am primit niciun pm... Încearcă pe mail (livulik80@yahoo.com) că e posibil să nu funcționeze bine aplicația mea cu pm-uri

Trimis de pe al meu Nexus 5 folosind Tapatalk
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Scrie răspuns