Discutii pe marginea eticii, moralitatii, fiziologiei, geneticii si a altor factori implicati in reproducere

The techniques of reproduction Betta splendens
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Cristi, pe bune, vii cu niste contraargumente total puerile, fapt care imi dovedeste ca doar tangential (ca sa nu spun paralel) ai citit si inteles cate ceva legat de genetica , fiziologia si multe alte chestiuni legate de pesti si in special de betta.
Pe mine m-ai lamurit complet (si nu sunt singurul) , asa ca n-am de ce sa-mi mai bat capul.
Toate cele bune.
Membru IBC
Avatar utilizator
MetalViper
Global Moderator
Global Moderator
Mesaje: 249
Membru din: 09 Iul 2013 21:28
Localitate: Craiova

Mi a luat ceva sa citesc tot dar am reusit :)
Ca sa il completez pe Liviu, marea majoritate de crescatori europeni inmultesc pestii la 5 luni! Si asta v o spun ca am vorbit cu ei personal la Arcen in Olanda! Absolut nici un crescator important din Europa nu inmulteste un peste mai devreme de 5 luni, iar pentru asta nici nu se chinuie sa creasca repede pestii! Tot ce reusesti sa faci crescand repede puii e sa iti ingreunezi munca pt ca ii separi mult mai devreme si de asteptat tot astepti pana la 5 luni sa vezi daca merita trimisi la un show sau pusi la reprodus.
Nu stiu cum stai tu cu spatiul si cu cate linii lucrezi, dar eu personal am mult prea multi pesti buni si daca ii cresc cum zici tu, nu am destule sticle pt masculi :) Ca sa nu mai zic de chinul de a le schimba apa :)

Si daca e cineva curios cu cate linii m am incurcat momentan, am asa:
HMPK red, blue, marble, white opaque, black dragon
CT multicolor si astept o femela de red sa incep si cu ei :P
VT blue

Se vor imputina semnificativ pana la showul din FH din martie ;)
Ultima oară modificat 30 Oct 2015 02:11 de către MetalViper, modificat 1 dată în total.
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

Mihai, argumentele mele "puerile" sunt poze, impartasire de experiente si observatii personale (la concret, cum spune Liviu), impanate cu linkuri si citate. Argumentele tale sunt "esti tangential", "esti paralel", "nu intelegi", " nu ai habar de genetica, fiziologie, si alte chestiuni legate in special de betta", "nu sunt singurul care crede asta despre tine", "eu am rezultate". Practic argumetatia ta matura e o impresionanta insiruire de atacuri la persoana, apel la autoritate si apel la multime, toate erori logice de manual. Astea fiind zise, admit ca apreciez argumentatia lui Liviu, centrata pe ideea "power growing nu are dezavantaje dar nici avantaje". Sunt placut impresionat de faptul ca Liviu si-a sustinut ideile in mod onest, fara sa isi insire diplomele pe masa. Astea fiind zise, am receptionat dezamagirea ta si te asigur ca iti impartasesc sentimentul, dar trag speranta fragila ca printre defectele tale nu si-a facut loc si ranchiuna.

Ca sa finalizam, il invit pe cititorul aleator sa aleaga (ca tot se poarta apelul la autoritate) intre doua "scoli" de gandire: cea damboviteana, care merge pe filosofia "ce atata apa curata, cea atata hrana, ce atata dezvoltare corporala, ii doare ficatul [dovada?]"  si cea internationala, ii dau cuvantul doamnei Victoria Stark, o autoritate supradimensionata:
However, if you are having trouble growing your fish, I simply ask that you try it -just once! - just to see what happens. I am confident you will be pleased with the results. In addition to encouraging better growth, frequent water changes and good food also produce better looking specimens once they reach maturity. So roll up your sleeves and go play in the water! I think you'll discover it is worth it.
LE: MetalViper, dupa ce am dat send post am vazut ca ai contribuit si tu. Respect munca ta voluminoasa dar nu inteleg unde crezi tu ca ajungi cu doua generatii pe an, afara de cazul in care esti Matusalem in persoana. Ramane cum a cazut: ce atata apa curata? Hai sa ne destindem putin cu un baiet de 7 saptamani+ si ale lui cuiburi paralepipedice.

Imagine

Log off, over and out.
Ultima oară modificat 30 Oct 2015 02:36 de către dcg, modificat 1 dată în total.
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Tie ori iti e greu sa intelegi, ori pur si simplu nu vrei.
Ti-am explicat (si telefonic) ca nu e bine ce faci si nici ca ceea ce sustii , practic e imposibil fizic si fiziologic ( sa cresti un betta de la stadiul de icra pana la dimensiunea de peste 3,5 cm in 6-8 saptamani). Am zis ca na, necunoscand prea multe, hai sa-ti fac paralele intre pesti si oameni, ca poate intelegi ideea. Da' tu nimic ... Batman, Batman.
S-au chinuit si altii, dar fix cu acelasi rezultat.
O dai intr-una cu articolele Victoriei. Daca ti-ai fi bagat putin nasul pe la sectiunea articole, ai fi vazut ca sunt traduse multe articole care ii apartin Vixtoriei . Crezi ca daca cel din care tot dai citate ar fi avut vre-o valoare, nu ar fi fost deja tradus ??? Ai impresia ca si Liviu si eu nu stim site-ul si articolele Victoriei ?
Ceea ce probabil nu stii tu, e faptul ca Victoria nu mai are pesti de mult timp, cat si faptul ca multe din articolele de acolo sunt atat de vechi incat sunt depasite la propriu. Cand a fost scris cel la care tot faci tu referire, show size era de 3,2 cm pt masculi, ceea ce era oarecum realizabil. Iarasi ceea ce nu cunosti e faptul ca show size nu se refera strict la o dimensiune ci si la o anumita varsta. Liviu ( metal_viper ) iti poate confirma ca la Arcen , desi un peste avea show size a fost descalificat intrucat era prea tanar, crescatorul recunoscand ca pestele avea 3 luni ( adica 12 saptamani ( nu 6 sau 8).
Retine si baga la cap un lucru. Scopul nostru ca si crescatori de betta nu este sa crestem pesti pe banda rulanta , pe care sa-i fortam sa creasca. Scopul este acela de a creste exemplare sanatoase si pe cat mai posibil in standardele internationale
Membru IBC
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Observ totodata ca te cramponezi pe ideea de apa curata, desi nu stiu sa fi afirmat cineva ca e bine sa iti tii pestii in jeg. Insa nu vrei sa intelegi ca prin schimburile zilnice poti face mai mult rau decat bine. Asta tine tot despre niscai cunostinte de fiziologie. Schimband zilnic caracteristicile fizico-chimice ale apei faci mai mult rau. Sunt absolut sigur ca apa adaugata nu are acelasi ph , acelasi kh ,gh si temperatura cu apa pe care a-i scos-o. E drept ca toti acesti parametrii fluctueaza normal de la o ora la alta, insa o fac treptat, nu brusc asa cum se intampla la schimbul de apa. Toate astea, cumulate cu tot ceea ce spui tu despre hranire , afecteaza sistemul imunitar al pestelui.
Da' ... e greu sa intelegi asta atunci cand scopul iti este doar de a creste pestele cat mai repede pt a-l da la piata . Apropos de asta , dimensiunea  ... de piata, de vanzare, este cu totul alta fata de ceea ce standardele denumesc drept show size.
O vorba romaneasca spune ... " Cand doi oameni iti spun ca esti beat, mai bine te duci si te culci" .
Membru IBC
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

http://www.bettysplendens.com/power-gro ... r-fry.html

Ca sa lamurim lucrurile cu intregul articol in fata (cel la care tot faci referire)

"Water changes should begin by about 2 weeks old. If you have started with a half-full tank for the spawn, then by two weeks old you can start adding water, a gallon at a time, every day until the tank is full. This should take 4-7 days, and after that time the fry are usually large enough to make siphoning easier. Simply remove the detritus from the bottom of the tank with a very small airline tubing siphon (I attach a long piece of tubing to a straw so that I can maneuver better) and carefully vacuum the bottom of the tank. When it is clean enough, you can remove the remaining 50% of the water from the top with a clear cup so the job will go a bit faster, and you can see if you've accidentally scooped up any fry. When half of the water has been removed, simply refill the tank with clean, aged/treated water. I wouldn't recommend more than a 50-70% water change per day. While the fish will grow faster removing ALL hormone from the water, I've found that full water changes at this tender age can stress the fry. "

Dupa cum vezi, e exact metoda pe care ti-a spus Liviu ca o executa.

"An interesting method of power growing betta fry was told by fellow IBC breeder Rob Panerio, who says he can get a young betta to show size in 8-12 weeks using this technique. He combines massive water changes with gut-stuffing the fry with large quantities of high-protein live food"

Dupa cu iarasi sper ca vezi ... "un prieten (Rob Paneiro) i-a spus bla-bla" . Nimic verificat si nimic confirmat. In plus ... 8-12 saptamani, nu 6-8 asa cum afirmi tu. Si mai apoi, dupa cum ti-am spus deja, articolul are cred ca peste 10 ani vechime, cand "show-size" era cu mult mai mica decat la ora actuala. Insa, dupa cum deja ti-am spus, notiunea de show-size de la acea vreme nu era echivalentul maturitatii pestelui, asa cum se cere acum


"The advantages to growing out your bettas quickly is, of course, that you can achieve your breeding goals much faster by being able to perform another filial spawning every 3-4 months than you would by doing it every 7-8 months.'


3-4 luni nu inseamna 2-2,5 luni asa cum procedezi tu. In mod normal , marea majoritate incep inmultirea lor dupa 4 luni, asta insemnand 3 generatii pe an, nicidecum 2 generatii asa cum banuiesti tu gresit in necunostinta de cauza (
LE: MetalViper, dupa ce am dat send post am vazut ca ai contribuit si tu. Respect munca ta voluminoasa dar nu inteleg unde crezi tu ca ajungi cu doua generatii pe an, afara de cazul in care esti Matusalem in persoana.
). Ca uni mai ... catolici o fac dupa 5 luni, e problema lor, insa rezultatul se vede in liniile ... consacrate pe care le detin.
Imagine

Femelele A3F5 (sus) si A3F3, long finned non red si plakat blue red wash zambind la cei 3.2cm.
Si ca sa punctez si pe pozele tale ... ti-am strans mana de cateva ori si crede-ma ca n-ai mana de santierist. Ba din contra, ai degete subtiri si fine ca de pianist.Doua degete de-ale mele, de la o mana care a vazut si lopata si roaba la viata ei, nu au 3 cm. Pe romaneste, nu spun ca minti, ci doar ca eu nu te cred (si dupa cum probabil observi nici alti nu o fac).




In incheiere iti repet, in speranta ca poate vei intelege, ca acel articol este vechi, cu cateva informatii neverificate si nedemonstrate si ca este depasit moral. Pe net gasesti tone de informatie, insa asta nu inseamna ca toata este de calitate. Invata sa selectezi informatia.
Ultima oară modificat 30 Oct 2015 22:50 de către snakefishmike, modificat 1 dată în total.
Membru IBC
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

snakefishmike scrie: Tie ori iti e greu sa intelegi
Sunt greu de cap, dar hai sa vedem.
snakefishmike scrie:Ti-am explicat (si telefonic) ca nu e bine ce faci si nici ca ceea ce sustii , practic e imposibil fizic si fiziologic ( sa cresti un betta de la stadiul de icra pana la dimensiunea de peste 3,5 cm in 6-8 saptamani).
Si eu ti-am raspuns ca ma uit la imposibilitate in timp ce tin telefonul la ureche dar tu insistai sa ma convingi pe gura ca nu e adevarat ceea ce vad. Te-am mai sfatuit sa te feresti de cuvinte mari, "imposibil" este unul dintre ele.
snakefishmike scrie:Am zis ca na, necunoscand prea multe, hai sa-ti fac paralele intre pesti si oameni
Bine, nu cunosc.
snakefishmike scrie:Ceea ce probabil nu stii tu, e faptul ca Victoria nu mai are pesti de mult timp
Desigur.

Betty Splendens added 51 new photos to the album: Plakats. April 15, 2014
-> https://www.facebook.com/bettysplendens ... gefilter=3

De fapt cred ca Victoria s-a lasat de tot: http://swedishbettaclub.weebly.com/about-the-sbc.html

The Swedish Betta Club started between a small group of betta lovers in Sweden in April 2014. It was founded by Victoria Stark, Alexandra Karlsson, Jim Denley, and Hanna Selfelt, who found each other largely due to a post in the Bettas4all forum inquiring after other Swedish betta breeders. We are only a new club, but we have big ambitions!

snakefishmike scrie:Iarasi ceea ce nu cunosti e faptul ca show size nu se refera strict la o dimensiune ci si la o anumita varsta. Liviu ( metal_viper ) iti poate confirma ca la Arcen , desi un peste avea show size a fost descalificat intrucat era prea tanar, crescatorul recunoscand ca pestele avea 3 luni ( adica 12 saptamani ( nu 6 sau 8).
Foarte tare, imi si imaginez comedia absurdului. Bun peste! Asa e, are 3 luni! 3 luni???? Descalificat! Nu, va rog! Certificat de nastere aveti? Mai zi-mi.  :D
snakefishmike scrie:Retine si baga la cap un lucru. Scopul nostru ca si crescatori de betta nu este sa crestem pesti pe banda rulanta , pe care sa-i fortam sa creasca
.

Am "bagat la cap". Nu stiam de ce tremura pestii cand intru in fish room. Pazea, iar ne forteaza asta sa crestem!

snakefishmike scrie:Asta tine tot despre niscai cunostinte de fiziologie.


S-a stabilit de mult, eu nu cunosc  nimic.

snakefishmike scrie:Schimband zilnic caracteristicile fizico-chimice ale apei faci mai mult rau. Sunt absolut sigur ca apa adaugata nu are acelasi ph , acelasi kh ,gh si temperatura cu apa pe care a-i scos-o.


Schimb zilnic caracteristicile fizico-chimice ale apei. O zi pun de la Apa Nova, urmatoarea zi pun din put. Si cu temperatura e mister. Cand schimb apa, intai sparg gheata, nu mi-a trecut prin cap ideea sa pun temperatura similara. PS: am 27C temperatura ambientala in fish room.

snakefishmike scrie:Da' ... e greu sa intelegi asta atunci cand scopul iti este doar de a creste pestele cat mai repede pt a-l da la piata . Apropos de asta , dimensiunea  ... de piata, de vanzare, este cu totul alta fata de ceea ce standardele denumesc drept show size.


S-a stabilit mai demult. Mi-e greu sa inteleg, n-am iq. Si e a nu stiu cata oara cand ma tot pipai cu piata. Eu duc la piata ceea ce tu dai la broasca testoasa. Fiecare iubitor de betta face ce considera cu surplusul de exemplare sau cu inevitabilii culls.

O vorba romaneasca spune ... "Cand doi oameni iti spun ca esti beat, mai bine te duci si te culci" .


Bine, sunt si baut. Tu ma trimiti la culare, dar nu mi-am dat seama cine e celalat. Sa zica direct, fara purtator de cuvant.

snakefishmike scrie:Dupa cum vezi, e exact metoda pe care ti-a spus Liviu ca o executa.


Liviu a zis asa:

livulik scrie:- ce aveți cu curățenia asta în bazine??? Eu în primele 3-4 săptămâni NU ASPIR deloc depunerile de pe fundul bazinului!!!


si a mai zis asa:

livulik scrie: Vreo 10 zile doar adaug la picătură cam 1,5 l zilnic ; apoi schimb zilnic sau maxim la 2 zile tot câte 1,5 l (bazinele de depunere au vreo 25 l) dar NU ASPIR în sensul tragerii mizeriei ci trag apă cu un burete pe furtun

Filtrare folosesc doar ocazional, adică cele mai multe ponte nu au avut deloc filtrare...
P.s. convingerea mea este că noroiul care se formează din depuneri (la mine mai ales din frunzele de migdal) nu face nimic rău...


Departe de orice metoda de power growing, foarte departe, dar e alegerea lui. Eu cred, pentru ca nu am cum sa fiu 100% sigur, ca "noroiul" si ventralele pestilor sunt in relatie invers proportionala. Ventralele astea sunt:

livulik scrie: La puțin peste 3 luni:
https://goo.gl/photos/htRddYBUaaznPzqi6


Sper sa nu-l mai supar si pe el, ca pe tine te-am dezamagit de mult, dar cred ca daca incearca metoda necunoscatorului, pestii lui foarte buni vor deveni si mai buni.

snakefishmike scrie:Dupa cu iarasi sper ca vezi ... "un prieten (Rob Paneiro) i-a spus bla-bla" . Nimic verificat si nimic confirmat.


Hai sa adaugam la "un prieten" si " IBC breeder Panerio". Cum tot iti place apelul la autoritate, foloseste google pentru "Rob Panerio" si vezi daca este o gospodina cu un veiltail intr-un bol. De efect acel "Nimic verificat si nimic confirmat", spre deosebire de ce dam noi pe tastatura pe forum acum. Spune direct ca pe langa mine care sustin "o imposibilitate fizica si fiziologa", si fellow Rob e un sarlatan. S-a gandit el cum sa faca sa ne induca in eroare si sa ne puna la munca la schimbat apa pentru ca este un personaj malefic.  :D

snakefishmike scrie:3-4 luni nu inseamna 2-2,5 luni asa cum procedezi tu.


Acum "procedez" la 7 saptamani. Silly me.

snakefishmike scrie:Insa, dupa cum deja ti-am spus, notiunea de show-size de la acea vreme nu era echivalentul maturitatii pestelui, asa cum se cere acum


La aceea vreme, in 2006, practic epoca de piatra. Pari informat: acum se cere 3.175 cm la femela, cat se cerea "atunci", in plesiosauria, insist sa-mi dai cifra concret. Multumesc.

snakefishmike scrie:Si ca sa punctez si pe pozele tale ... ti-am strans mana de cateva ori si crede-ma ca n-ai mana de santierist. Ba din contra, ai degete subtiri si fine ca de pianist.Doua degete de-ale mele, de la o mana care a vazut si lopata si roaba la viata ei, nu au 3 cm. Pe romaneste, nu spun ca minti, ci doar ca eu nu te cred (si dupa cum probabil observi nici alti nu o fac).


Esti amabil, nu spui ca mint, desigur. Doar spui ca am folosit o rigla de pianist.  :D Cumva am pus o poza cu niste degete mici, o rigla gen ocaua mica, si doi pui de betta pe care incerc sa-i fac sa para adulti.

Facem asa. Daca maine dimineata ai 5 minute, ma infiintex la tine cu urmatoarele echipamente: cele doua femele, rigla roz a lu' fii-mea si mana mea de pianist pe care sper ca inca esti dispus sa mi-o strangi.
Ultima oară modificat 31 Oct 2015 03:54 de către dcg, modificat 1 dată în total.
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

Inapoi la  spawn-log sau la fictiune, nu va cer sa credeti nimic. Generatia A4  cu implant de halfmoon e pe drum (sper). Vineri e ziua pe care o astept, deoarece astfel pot supraveghea pestii pe parcursul weekendului (oarecum). Masculii sunt petshop boys. Pozele le-am pus pe 26 septembrie in topic: http://Bettaclub Romania/bettaclub/forum/viewtopic.php?p=7266#p7266

Femelele "A3" sunt din pepiniera proprie, surori de cuib, in varsta de 7 saptamani si 3 zile. Una e non-red pheno, alta e non red geno.

Imagine & Imagine

Motivul pentru fetele care sunt puse in nascatoare e ca sunt pui carora abia le mijesc culorile. :043:

PS: inimoasa comunitate betta din Romania nu m-a ajutat cu femele (nu ca ar fi fost obligata, ce-i corect e corect), asadar am folosit femele delta pe halfmoon masculi. Planul e sa fac back cross to father peste 5 luni 7 saptamani.
Ultima oară modificat 31 Oct 2015 04:31 de către dcg, modificat 1 dată în total.
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Insisti si persisti. Treaba ta
Faptul ca cineva e IBC breeder, asta nu inseamna ca are dreptate in ce spune si ca vorbele ii trebuiesc urmate fara a fi verificate. E si cazul meu si al lui Liviu, care suntem IBC breederi cu acte in regula.
Poti sa razi pana vfaci pe tine, insa chiar au fost cazuri de pesti descalificati datorita faptului ca erau prea mici ca varsta, ultimul caz fiin la Arcen in Olanda.
Ca sa fii ironic, ar trebui macar sa te baezi pe un bagaj de cunostinte. Pana una alta ... in mai putin de un an de cand cresti betta ...
Probabil ca daca demostrai ceva, ai fi primit si ceea ce vrei. Insa ... pentru ce ti-ar da cineva pesti ??? Ca sa ai de ce iti bate joc cu experimentele tale? In urma cu cateva luni ti-am dat 2 perechi tinere de HMPK red. Te plangi ca o femela se uita la un mascul de long fin ca la OZN? Pai e normal, cand ti -iam dat aveau cam 2,5 luni. Daca tu te-ai straduit sa o bagi la depus ...
N-ai decat sa duci la piata tone de peste, ori sa ti-i vinzi pe alte forumuri sub denumiri pompoase si la preturi de pesti de clasa, e problema ta.
La ce vad ca tot scrii ... ai fi un bun PR pt vanzatorii thailandezi de pe Aquabid  :D :D :D :D :D
Incearca sa nu intinzi coarda straduindu-te sa-mi dai peste nas. Pana una alta nu prea ai cu ce.
Membru IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Salut.
Numele meu este Cosmin pentru cei care nu ma cunosc.
Am si eu o rugaminte. Ca sa nu mai vad astfel de discutii (care nu fac cinste nimanui) vreau sa reproduc ceea ce faci tu . Pentru asta am nevoie de toate datele, volum acvariu de reproducere, hranire in cel mai mic amanunt, schimburi de apa, mutare pui, temperatura, etc. Tin sa precizez ca genitorii vor fi pesti de pet  shop. promit sa pun la spawn log saptaminal poza cu modul in care decurge totul.
Ma intereseaza daca folosesti frunze de ceva, conuri, absolut tot. Precizez ca sint un pietar dar vreau sa vad daca respectind ceea ce faci tu am rezultatele tale. Multumesc anticipat.
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

:D :D :D :D :D
Telefonic asta i-am spus si eu ca ar fi singura metoda de a demonstra  :D :D :D :D :D
Cosmine te-ai scoate daca aiface asa ceva  :great: :D
Membru IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Si mai am o nelamurire. Cum imi dau seama de un peste ca este nonred geno?
este o poza in data de 27 octombrie cu o femela sau mai multe care sint denumite nonred geno. Cum pot sa-mi dau seama?
Multumesc anticipat
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

snakefishmike scrie: In urma cu cateva luni ti-am dat 2 perechi tinere de HMPK red. Te plangi ca o femela se uita la un mascul de long fin ca la OZN? Pai e normal, cand ti -iam dat aveau cam 2,5 luni. Daca tu te-ai straduit sa o bagi la depus ...
Nu inteleg de ce sari la concluzii. Mi le-ai dat pe 1 iunie sau mai devreme: http://Bettaclub Romania/bettaclub/forum/viewtopic.php?p=7004#p7004

Dupa cum se vede, le-am pus in bazinul femelelelor adulte, unde nu au beneficiat de power growing ci de regim normal cu schimb de apa saptamanal. Nu au intrat in sezonul de reproducere de la inceputul lui iunie, atunci am folosit doua perechi, una dintre femele fiind o adulta de-a ta (dar nu juvenilele). Prima incercare de reproducere a femelelor rosii a fost in sezonul urmator, cea mai rosie si mai mare intrand in bazul de reproducere pe data de 28 august. Asadar 2,5 luni + iunie + iulie + august = varsta 5.5 luni. Am incercat 2 masculi, dar nu a reactionat la nici unul. N-am insistat ci am schimbat femela (care a si depus). Dupa weekendul urmator, am mai incercat-o cu al treilea mascul, in acvariul unei incercari de reproducere esuate. Am scos un mascul care tocmai isi mancase puii proaspat eclozati si al pus-o pe ea cu un al treilea mascul. In 24 de oare am ajuns repede la concluzia ca mananca bataie degeaba si asta a fost. Ca o observatie, femelele au ramas mici. erau cele mai mici pesti ai mei. Te-am intrebat la telefon daca asa sunt ele genetic, nu am retinut nici un raspuns. Eu banuiesc ca erau putin stunted in crestere, dar asta nu mai conteaza acum.
snakefishmike scrie:Incearca sa nu intinzi coarda
Ma intrebam cand o sa apara si asta.

Ai debutat cu "incerci sa vinzi castraveti gradinarului", dintr-un condei punandu-te in postura de guru si facandu-ma mincinos. Ai continuat cu
snakefishmike scrie: Eu nu spun ca minti, ci doar ca eu si nimeni altcineva nu te va crede
... ceea ce e un nonsens logic, cand spui ca "nu ma crezi" spui de fapt ca mint. Acel "nimeni altcineva" (vorbe mari) se pare ca a fost pana la urma contrazis de Cosmin.

Mihai, te rog din tot sufletul, inceteaza cu abordarea asta. Nu asa se sudeaza comunitatea iubitorilor de betta. Daca vrei sa faci un lucru bun, atunci fa-l pana la capat. Sunt curios daca Liviu si Liviu, care de cand s-au incins discutiile, s-au topit, chiar aproba in sinea lor acest fel de pune problema. Diferenta dintre un pietar si un crescator, sunt cateva zeci de dolari cheltuiti pe aquabid. Unde ajungem daca intampinam noii veniti cu noi guru, voi pietari, untermensch?

Cosmin, nu pot spune decat atat: IN SFASIT! :) Revin mai pe seara cu detalii detaliate in amanunte la detaliu :p Asta daca imi va mai fi permis. Acum doar te avertizez ca te asteapta munca grea. Intre saptamana 6-7 a puilor culcarea se face pe la 3-4 dimineata (la trei ponte in paralel)... sper a nu mai ai si (multe) alte specii de pesti de bibilit.

In raspund rapid la ultima intrebare. Spre deosebire de non-red pheno, care se vede, non-red geno il stii dupa parinti. Daca unul dintre parinti este non red pheno si altul nu, puii vor fi toti purtatori (geno). La imperecherea F2 frate vs sora se obtin 25% non red manifesti. La back cross catre parintele non-red, si ai 50% pui non-red.

Daca vrei gena si ai drum cu masina incalzita in Bucuresti, la mine gasesti. Si femele, si masculi. Sfatul meu este, daca poti, sa incepi direct cu niste pesti buni, munca este tot aia si la veiltails, si la halfmoon. Piata nepiata, nu vad nimic rau in a raspandi pesti buni. Nu stiu ce ai tu, dar eu acum iti pot da delta. Asta am, cu asta defilez. Vorbim. Si multumesc.  :great:
Ultima oară modificat 31 Oct 2015 14:03 de către dcg, modificat 1 dată în total.
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

Masculii au cuib, am eliberat fetele. Raspund pozitiv.

ImagineImagine si ImagineImagine

Scuze pentru pozele facute cu telefonul.
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Te mai rog inca o data, incearca sa nu intinzi coarda. Pana una alta tu esti cel care se straduiasca sa ironizeze spusele si munca mai multor crescatori care fac treaba asta de ani, nu de cateva luni.
Nu ma forta sa uzez de regulament si de faptul ca te afli la mine acasa. Eu daca intru la tine in casa, nu incep sa te iau la misto si sa te injur.
Ti sa cerutsa dovedesti, DOVEDESTE
Dimensiuni bazine, caracteristiti fizico-chimice ale apei (parametri), nivelul (procentajul) schimburilor de apa, frecventa lor, hrana (de care si cata), frecventa hranirii, orele la care faci schimburi de apa si la care hranesti, durata de iluminare si de repaos si mai ales POZE, poze zilnice.
hai sa te vad, ca tare-n gura fara baza vad ca poti fi.
Ultima oară modificat 31 Oct 2015 18:21 de către snakefishmike, modificat 1 dată în total.
Membru IBC
Scrie răspuns