Femele agresive

The techniques of reproduction Betta splendens
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Am incercat reproducerea lavander F2, dar mi se intampla ceva ciudat.

Adica femelele care le-am lasat sunt nebune.
Pun in acvariu izolate, fac dungi, tot frumos, dar cand le dau drumu, se arunca pe mascul de-l termina.
La rupt pe unu cu fulgi cu tot. Nu i-a mai trebuit dragoste :).

Acuma va intreb.... exista posibilitatea ca pe cele care eu le cred femele sa fie masculi?
Fac masculii dungi verticale?
Loged out. Have a nice day.
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Nu fac dungi verticale si nici nu au asa vizibil ”punctul alb”!
ai totusi ceva experienta si ma indoiesc de faptul ca ai incurca femelele cu masculii! in mod sigur problema este la MASCULI!!!

in mod natural femelele nu pot teroriza un mascul sanatos si apt de reproducere! Niciodata!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
liviu
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 93
Membru din: 25 Mar 2011 08:36

eu am folosit un mascul de 1 an ,doua femele de 8 luni - la a 2 depunere femelele  - masculul foarte rau , au fost pusii in bazin mare  plantat sa vad daca depune cu ele , a fost o lupta crincena dar el a iesit invingator { dar ciufulit bine - 6 luni a durat sa se refaca la voaluri } dar a depus cu amindoua ///,femelele stoarse si ciufulite bine . dar a mers . va repet mascul cu experienta .  Un alt caz un mascul cu femela lui - am lucrat cu ei pereche - nu mai mergeau la depus deloc ,aveau 1,5 luni amindoi , am pus linga ei o femela tinara {puii din ei } ,masculul a depus cea tinara . am puii acum din ei  , sunt cazuri si cazurii , Un alt exemplu am cumparat o femela { galbena} plakat de la liviulik - cu un mascul galben hm , cind erau la depus se bateau parte in parte si dupa aceia depuneau , odata i- am pus la pregatit pentru  depus,  sa se vada cu masculul bazin linga bazin , dupa 2 zile am gasit-o linga mascul in bazin ...
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Asa zic si eu ca am experienta si nu cred ca as putea sa nu-i recunosc, dar al naibi ca asta se intampla.

Fac dungi, dau drumul, iar masculii fug de ele ca de dracu. Daca il las, cum am mai facut.. tot in rupe. Unul am zis ca nu mai scapa.
Loged out. Have a nice day.
liviu
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 93
Membru din: 25 Mar 2011 08:36

punele cu un mascul mai mare in virsta si marime , daca ai acasa sau  unul plakat sa vezi atunci ce  vor face . succes
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Daca nu reusesc sa le reproduc in cadrul liniei nu are rost.

Ceea ce am prezis s-a intamplat... adica a macelarit masculul pana la omorat.
Mai am 1 singur mascul..  din linie... probabil si asta o sa o incaseze si se inchide linia.
Loged out. Have a nice day.
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

MrKuka scrie: Daca nu reusesc sa le reproduc in cadrul liniei nu are rost.
in fuctie de culoare si forma poti gasi ceva alternative ca sa conservi linia  :dink:
gaseste-le un mascul adecvat la care sa-i cunosti genetica si poti reveni destul de repede la linia dorita!!!

da-mi mai multe detalii (aici sau pe pm) despre ce femele este vorba si ce masculi ai disponibili si poate gasim o solutie!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Scrie răspuns