Din capitolul lucruri ciudate in bazinul de reproducere

The techniques of reproduction Betta splendens
Avatar utilizator
MetalViper
Global Moderator
Global Moderator
Mesaje: 249
Membru din: 09 Iul 2013 21:28
Localitate: Craiova

Salve!

Am o mica dilema cu o pereche de HM (femela de la Cosmin, masculul din petshopul Maxipet parca se numea in Kaufladul din Mihai Bravu Bucuresti).
Acvariu: 30/20/20, temperatura 26 grade.
Dupa cam 24 de ore in care femela a stat in sticla si masculul a construit de zor la cuib, am eliberat femela care dupa o mica ciondareala a inceput sa vina sub cuib.
Eh, aici problema... masculul o goneste si continua sa construiasca la cuib, problema fiind ca asta se intampla de cam 68-70 de ore. Cuibul este mai mare decat o frunza de migdal intreaga si mai are un pic si o sa ajunga la peste 80% din suprafata acvariului.

Astazi in numai 30 min. cand am stat langa ei, femela a venit de 3 ori sub cuib, masculul a ignorat-o cateva min. apoi a fugarit-o si a continuat sa lucreze la masterpiecului lui de oras... ca numai cuib nu e.

Voi ce ziceti? Sa ii mai las sau e inutil?

Edit: Imi pare rau ca momentat nu am cum sa fac poze sau sa ii filmez sa vedeti ce e acolo.... nebunie curata!
Ultima oară modificat 06 Aug 2013 22:21 de către MetalViper, modificat 1 dată în total.
slayer
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 50
Membru din: 18 Mar 2013 21:18

Salut, incearca si cu alta femela ,daca tot asa reactioneaza punel pe tusa o perioada apoi incerci din nou  :13:
Avatar utilizator
MetalViper
Global Moderator
Global Moderator
Mesaje: 249
Membru din: 09 Iul 2013 21:28
Localitate: Craiova

Dupa aproape 90 de ore au depus, dar acum masculul sta exact in mica portiune a acvariului unde nu este cuib :-[
Asta este... o fi tanar si fara experienta  :great:
liviu
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 93
Membru din: 25 Mar 2011 08:36

daca sunt la prima depunere nu are experienta , dar instinctul o sa il ajute -se nasc cu asta- , o depunere cu pregatire cu tot dureaza 3-4 zile , este un timp normal ,de acomodare si depunere . spor la munca mai departe peste 30 zile incerci din nou cu ei atunci o sa mearga mai bine
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Bafta.. si sper ca il hranesti un pic in bazinul de reproducere.
Loged out. Have a nice day.
Scrie răspuns