am o problema urgenta!!!!

The techniques of reproduction Betta splendens

sall

sall
0
Niciun vot
sall
0
Niciun vot
 
Voturi totale: 0
ovidiuchiriloi
Newbie
Newbie
Mesaje: 7
Membru din: 16 Iun 2013 09:37

Buna ziua!am si eu o problem...ieri am avut primi mei pui de betta si din cam 200 miau mai ramas cam 20 de pui in viata si masculul lam scos azi dimineata din ce cauza miau murit atatia ...va rog sa imi scrieti mesaji repede  pentruu ca sunt disperat.Va multumesc!
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

In ce stadiu erau alevinii (puii)? Inotau liber sau doar pe verticală?

Sent from my P5 using Tapatalk 2
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
ovidiuchiriloi
Newbie
Newbie
Mesaje: 7
Membru din: 16 Iun 2013 09:37

Alevieni inotau vertical
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Te-ai grabit putin cu scosul masculului! Eu il las câteva zile chiar și după ce înoată normal! Nu-ți fă griji, sunt mult mai mulți de 20...și oricum masculul îi mănâncă doar pe cei neviabili!
P.s.dacă tu vezi 20 sunt minim 50!

Sent from my P5 using Tapatalk 2
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Ciau Ovi,
Fiecare de pe forum are modul lui de a reproduce si a creste betta. Tu trebuie sa gasesti cel care functioneaza pentru perechile reproducatoare care le ai.

Eu daca tu imi spui ca au murit, inseamna ca nu i-ai mai gasit si as trage concluzia ca masculul i-a mancat.
Se mai intampla.. sunt care mai fac asta.
Deci l-as scoate imediat afara.

Exista crescatori pe lumea asta, care scot masculul imediat dupa depunere.

In cazul in care au murit, dar nu misca.. se vad pe jos atunci e o alta problema si poate fi temperatura.

Bafta cu cei care au ramas.. si mai poti incerca dupa 3-4 saptamani. Daca o pereche a depus, inseamna ca sunt compatibili si vor mai putea depune.
Loged out. Have a nice day.
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

MrKuka scrie: Exista crescatori pe lumea asta, care scot masculul imediat dupa depunere.
toate ca toate, dar asta nu e sfat de dat unui incepator! imediat dupa depunere chiar nu e indicat! cine mai ridica icrele cazute din cuib? crescatorul? sau vrei sa faca la a doua incercare de depunere ”artificial hatching”?

nu va departati prea mult de natura, nu e benefic (in general!) si nici la inmultirea betta! in natura masculul sta cu puii vreo 10-14 zile...si nu-i mananca decat pe cei neviabili (deformati, prea mici fata de fratii lor, etc...)
ok, nu putem reproduce mediul lor si nu ne putem permite sa-l tinem doua saptamani dar sa-l scoti imediat dupa depunere e chiar aberant!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
ovidiuchiriloi
Newbie
Newbie
Mesaje: 7
Membru din: 16 Iun 2013 09:37

ok!Multumesc pentru sfat si o sa incerc cum ati  spus voi!!
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Ciua liviulik,
si mie mi s-a parut ciudat, iar la urmatoarea depunere am sa incerc...

Partea si mai frumoasa era ca transfera tot cuibul dintr-un acvariu in altul, cu tot cu icrele depuse.
Oricum, am sa incerc ce am citit.

Este un fel de rebel el in lumea asta betta.
Oricum, mie mi-a dat impresia ca stie ce face, desi era un pic mai ciudatel asa... :021:

Dar in cazul unui betta care mananca tot ce prinde, alte optiuni nu prea ai...
Loged out. Have a nice day.
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

MrKuka scrie: Dar in cazul unui betta care mananca tot ce prinde, alte optiuni nu prea ai...
Eu îl incerc de 5-6 ori cu femele diferite; dacă ajung la concluzia că e nesănătos și mănâncă icrele...la revedere, consider că este o boală și nu vreau să perpetuez caractere deficitare in liniile mele! Mă gândesc că ar fi groaznic să am tot mai mulți masculi cu defectul ăsta de comportament!

Sent from my P5 using Tapatalk 2
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
liviu
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 93
Membru din: 25 Mar 2011 08:36

eu am alta parere -1- la prima depunere un mascul si o femela tinara poate minca icrele . 2 -mascul cu depunerii la activ si o femela tinara{ la prima depunere }iar poate minca icrele , incearca sa formezi perechii sau triourii - un mascul si doua femele ,dupa 1-2 depuneri o sa vezi vor veni si rezultate . succes
Scrie răspuns