masculii betta agresivi

The techniques of reproduction Betta splendens
liviu
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 93
Membru din: 25 Mar 2011 08:36

am cumparat acum 1 luna 3 perechii de betta din germania , 2 sunt fratii dragon albastru si unul silver  si inca unul cooper , am reusit sa ii reproduc , am puii de la ei ,dar este o problema  2 dintre ei sunt foarte agresivi cu femelele , la prima depunere mi-a murit o femela , iar acum am pus la depus din nou , am pierdut o alta femela , efectiv a omorit-o si ia mincat icrele , si era o femela  de dragon albastru cu negru cu aripioare lungii foarte frumoasa tot din import , au fost pregatiti pt depus ,femela era plina de icre  . chiar nu mai stiu cum sa fac cu eii , sa speram ca puii nu vor fii agresivi ca parinti lor 
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Liviu incearca sa pui mai multe plante in bazinul de reproducere in asa fel incit atunci cind o ataca sa se poata ascunde si sa-i piarda urma la femela. In felul acesta ea nu se va apropia decit cind o lasa el. Iar daca se apropie mai devreme sa poata sa-si piarda urma repede iar el sa nu o poata ataca in asa fel incit sa o omoare. Eu pun cam 1/2 din bazin plin cu microsorium ingramadit bine acolo.
Ultima oară modificat 04 Iun 2013 09:00 de către cosmake, modificat 1 dată în total.
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

bucura-te ca au comportamentul asta! e comportament de mascul de betta sanatos!  :dink:
cand se intampla astfel de accidente nefericite este vina noastra deoarece nu reusim sa le imitam mediul natural si ciclul natural de depunere. practic si concret, femela trebuie sa aiba foarte multe locuri unde sa se ascunda...plante multe, o jumatate de nuca de cocos...
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
liviu
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 93
Membru din: 25 Mar 2011 08:36

am pus multe plante in bazin de 20-30cm un colt era cu plante unul cu un ghiveci mic si un filtru , dar cind vad femele inebunesc pur si simplu , musca din ele , o sa incerc in bazin mai mare cu plante mai multe .
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

cred ca sa alegi un bazin mai maricel... cred ca te poate ajuta in acest caz...
Loged out. Have a nice day.
Scrie răspuns