Filme din bazinele de reproducere

The techniques of reproduction Betta splendens
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

in topicul asta o sa tot postez filmulete de la depuneri!

Red Darkbody (CT)PK x Red Darkbody (CT)PK
http://www.youtube.com/embed/7Ns03mdoDRY

am lasat bazinul cu mai putine plante sa pot filma in el!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Inafara ghiveciului ce mai ai in bazin?
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

in mod obisnuit sunt mult mai multe plante+2 sferturi de nuca de cocos si cutiile de reproducere sunt triple ca dimensiuni! Dar nu au peretii transparenti!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Eu reproducerile le fac in bazine de 30 -L, 20-l, 15-h Le umplu pina la jumate cu apa. in bazin pun o tufa de microsorium iar la suprafata folosesc burete ca cel folosit la pus sub parchetul laminat. Dupa ce scot masculul, la 3 zile cind incep hranirea cu microviermi incep sa adaug apa proaspata cu cutia de smintina de 1 l. La virsta de 2 saptamini cind bazinul este plin mut puii cu tot cu apa intr-un bazin de 45-L, 20-l, 30-h (cele de jos din geamul betta) unde mai stau 2 saptamini pina se umple si acesta. Dupa, pleaca in bazinele mari de 50l- 100l in functie de citi pui sint. Cam asa procedez eu. Masculul il scot de la pui la cam la 48-52 de ore de la depunere. Ca si hrana primele 3 zile galbenus de ou, apoi micro pina la o saptamina cu galbenus combinat, de la 1 saptamina combinat artemia si micro. Dupa 3 saptamini renunt total la micro si incep sa dau tubii tocat. Cam asa procedez eu. Nu stiu daca e bine sau rau, dar asa procedez si da rezultate :dance:
Ultima oară modificat 12 Mar 2013 09:16 de către cosmake, modificat 1 dată în total.
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
Scrie răspuns