HELP - nu cedeaza "muierea"

The techniques of reproduction Betta splendens
balauru_327
Newbie
Newbie
Mesaje: 17
Membru din: 23 Noi 2012 14:13

Am un acvariu mic, L33 x l19 x h16, temperatura 27-28, o bucata de polistiren, plante la suprafata, o nuca de cocos.I-am hranit cu tubi, am bagat initial femela, dupa ceva zile am izolat-o intr-o sticla de 0.5L taiata si gaurita, apoi am adaugat masculul (omega se pare), s-au vazut, s-au curtat, a facut cuibul de spuma, am eliberat muierea si atat, pur si simplu nu cedeaza. Prin urmare a mancat si inca mananca bataie, coada e franjuri si Omega se tot da la ea. Am izolat-o iar in pet-u gaurit, si-a mai revenit, am reeliberat-o si nimic. Am incercat sa-i tin si la intuneric sau la lumina...nimic DESI burta e umflata(semne ca ar fi icre). Cum ziceam....HELP :banghead:
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

cat timp i-ai lasat impreuna in bazin? nu ma refer in sticla, ci liberi in acvariu de reproducere!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
balauru_327
Newbie
Newbie
Mesaje: 17
Membru din: 23 Noi 2012 14:13

Cred ca au peste 1 saptamana. In fine, azi le-am mai dat o portie de tubi, am mai crescut  pana pe la 29 temperatura si lumina aprinsa...si ce credeti  :13: "bang bang"
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Eu personal cred ca te riști cu tubifex aia.

In legatura cu problema ta, cred ca trebuie sa dai 1 reset si sa mai incerci un pic mai incolo.
Loged out. Have a nice day.
balauru_327
Newbie
Newbie
Mesaje: 17
Membru din: 23 Noi 2012 14:13

Cred ca prin 98` am dat prima data tubi...si pana acum nu am avut probleme, si ii cumpar din Obor, nu inteleg de ce toti va feriti de ei, si le aduceti "acuze". Cat despre reset, nu mai e cazu, i-am observat acu 5 minute ca au inceput sa  se imperecheze, ori 1 grad in plus, ori masa de la pranz a fost factorul declansant.
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

daca depun e foarte bine, daca nu separa-i total pentru vreo 10-14 zile

si eu dau tubifex, am trecut peste retinerile justificate datorita avantajelor! eu le dau de vreo 3 ani de la aceeasi sursa...nu am avut probleme...
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Si eu dau tubi la pesti si nu am avut probleme.
Singurul lucru la care trebuie sa fi foarte atent iarna este ca se mai strecoara lipitori si sa nu le bagi cumva in acvariu
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Nu este tematica aici, dar de ce nu dati white worm sau grindall.
Este mai sigur.
Loged out. Have a nice day.
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

MrKuka scrie: Nu este tematica aici, dar de ce nu dati white worm sau grindall.
Este mai sigur.
sincer, cred ca din lipsa de spatiu!
cam cate culturi imi trebuie mie ca sa hranesc de 5x/saptamana ~60 buc. pesti maturi si zilnic de 2x/zi 4-5 ponte de 50-70 pui?

chiar intreb serios si sunt interesat sa aflu!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Folosesc saptamanal cel putin o jumatate de kg de tubifex. Oare unde as putea tine atatea culturi de grindal, sau altceva, incat sa imi asigure cantitatea necesara???
Membru IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Eu la toti pestii folosesc 3 Kg  :D
Grindalul ca si whit Worm-sul ingrasa prea tare pestii neavind nici hemoglobina care este un stimulent al reproducerii si care se gaseste in tubi, plus ca pentru a recolta zilnic cam cit o minge de tenis de cimp ai nevoie de cel putin 100 de culturi. Ajungi sa muncesti mai mult sa cresti viermii decit sa cresti pestii  :-[. Pretul pe kg de tubi este intre 20 si 35 lei /kg. Primavara, vara si pina in toamna imi tin in curte daphnia (ma duc o data pe saptamina la recoltat si ii tin in curtre in cazi mari) de unde scot si dau la reproducatori.
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Salutare.. Eu am 3 culturi Grindal la 20 de pesti, dar le dau doar 1 data pe zi. In rest mix.
Loged out. Have a nice day.
balauru_327
Newbie
Newbie
Mesaje: 17
Membru din: 23 Noi 2012 14:13

"buei" fi-v-ar viermi la Megaimage, imi aburiti postu.
Dupa 5 zile de "f*tai"  :sleepy:  a depus oua(nu stiu daca e normal, dar astept curios sa vad ce iese).
Pentru alevini , nu prea am inteles partea cu galbenusul , trebuie crud sau fiert? si de ce nu se pune albus? ca din cate stiu, albusul este "DieselPower" .
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Buei nu buei, da' hai sa avem ceva decenta, chiar daca glumim.
Apoi ... daca au depus, e normal sa depuna oua (icre), ca doara nu depuneau miere.
Oul se da fiert tare si numai galbenus (acolo e proteina pura, nu in albus). In plus ... incearca sa faci albusul praf si vezi daca merge  :D
Membru IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Se fierbe un ou tare, se lasa la racit, se scoate galbenusul. Acum sint mai multe variante:
1. se ia o bucatica mica de galbenus, se pune intr-o bucata de matase impreuna cu putina spirulina daca ai daca nu nu este nici o problema, se umezeste in acvariul unde ai pui, se freaca prin matase in apa si vei vedea ca un norisor albicios. Dupa se pune la frigider.
2. se ia o bucatica de galbenus, se adauga citiva cm3(5-10) de apa  si niste spirulina daca ai daca nu fara si se omogenizeaza pina devine ca o supa. Se trage cu siringa prin ac . daca se infunda acul mai trebuie omogenizat. se da prin ac citeva picaturi apoi se pune siringa la frigider.

Albusul fiert nu ai cum sa-l faci praf. Poti folosi si praf de ou daca ai cu aceleasi retete.
Ultima oară modificat 15 Ian 2013 10:09 de către cosmake, modificat 1 dată în total.
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
Scrie răspuns