Tehnica trio

The techniques of reproduction Betta splendens
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Vreau sa va expun cateva "linii" tehnico-tactice (din experienta proprie!) privitoare la aceasta metoda destul de rar folosita!
Din start NU RECOMAND aceasta metoda celor la inceput de drum (sa zicem cei care nu au cel putin 10-15 inmultiri cu succes la activ) deoarece poate duce foarte rapid la pierderea(moartea) genitorilor din mai multe cauze, printre care:
- masculul nu este suficient de "in forma" si va fi agresat de femele
- femelele nu au fost suficient conditionate si nu vor depune rapid=>stres pe o perioada mai lunga=>boala/moarte
- femelele nu provin din acelasi bazin(comun) si sunt f agresive intre ele; una dintre ele o va domina categoric pe cealalta pt. a depune doar ea si...=>stres pe o perioada mai lunga=>boala/moarte
- crescatorul nu are "ochiul format" si nu observa ranile aparute pe corpul unuia dintre genitori sau comportamentul nefiresc
- bazinul nu este suficient de mare si/sau nu are suficiente locuri de ascuns si plante


Acestea fiind spuse va spun cum procedez eu:
- bazin/cutie acoperit(a) cu dimensiunile 40(L)x30(l)x15(h)
- temperatura 29C
- multe-multe plante + 3buc. 1/2 nuca de cocos
- 2-3buc. pahare polistiren pentru suportul cuiburilor
- 2-3buc. IAL
- 1buc. mascul in forma maxima (MAXIM AM ZIS!!!)
- 2buc. femele conditionate "ca la carte", mature, cu ceva depuneri reusite la activ, provenite din acelasi bazin comunitar (de femele); in cazul meu a fost vorba chiar de doua surori SuperRed
- se introduc in bazin(fara a mai fi introduse in sticle) si de aici natura isi urmeaza cursul...: masculul va face cuibul/cuiburile, femelele vor incepe sa se "sacaie" una pe cealalta pt. a avea prioritate la depunere ; masculul practic va alege cu care depune prima oara sau vor depune simultan pe principiul "vine una-pleaca alta" si tot asa...; concret, la ultima depunere de acest gen (acum 4zile) masculul a facut 4 cuiburi si toate au fost umplute cu icre iar el alearga disperat pe la fiecare...
- crescatorul urmareste cu mare atentie cursul depunerii si la momentul oportun scoate femelele
- mentionez ca eu hranesc genitorii (cu zgarcenie, cam 4-5 granule Atison de fiecare) in perioada depunerii deoarece dureaza mai mult ca de obicei si nu vreau sa risc infometarea si eventuala "disparitie" a icrelor


Eventualele intrebari le astept!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Avatar utilizator
demoonangels
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 63
Membru din: 20 Oct 2013 11:41
Localitate: BOTOSANI

Buna

          Am lucrat si eu cu aceasta metoda de reproducere.

Din experienta pot sa spun ca este o metoda care necesita citeva lucruri extrem de importante.
In primul rind o cunoastere foarte amanuntita a fiecarui reproducator.
In al doilea rind o pregatire  a reproducatorilor ca la carte, repet ca la carte.
Si nu in ultimul rind timp timp si inca de doua ori timp sa ii urmaresti.

            Dupa ce am exersat metoda ( recomandata de un crescator Thailandez) am avut (in aceasta ordine) citeva decese ( de ambele parti  din cauza ranilor) cind am mai capatat experienta am avut o femela nepregatita si una care depunea am reusit si am elucidat cauza si indepartat efectul cu alte cuvinte au depus amindoua in decurs de citeva ore.
              Din citeva sute de aluvieni cit s-au nascut initial am ridica aproximativ 100 poate 150 pina la virsta de 2 luni.

Aici a intervenit ce-a mai mare dilema SELECTIA.

        Masculul era Cooper over halfmoon (OHM) ambele femele erau Cooper (dar provenind de la doi crescatori diferitii) una avea gene numai de HM iar cealalta era selectata din linie de OHM desi nu prezenta caracterul de OHM.
dupa toate eforturile mele  (hrana din ce-a mai buna, schimbari de apa asa cum spune la carte cu PH intre 5 si 6 cu temperatura intre 27.5 si 28.5 digital heater, frunze de catappta  sau cum le spunem noi indian almond, lumina cu minutul si cite si mai cite ) am avut 2 masculi cu caracter de OHM (caracter care ma interesa in mod deosebit) iar restul numai delta si super delta.

        Poate cineva sa imi spuna care este mama celor doi masculi OHM?

            Intocmai de aceea metoda este aplicabila celor care vor sa faca comert si nu celor care sunt pasionati si care vor sa isi dezvolte o linie de betta proprie.

      Nu spun ca metoda nu are avantaje sunt  citeva avantaje, mai miticele ce e drept; dar ceea ce vreau eu sa mentionez este un dezavantaj care e mai mare decit toate avantajele puse la un loc.
Va urez succes tuturor celor care veti reusi sa reproduceti cu aceasta tehnica .
Pe curind.
"The dictionary is the only place where success comes before work."

Member of UKBBA si IBC
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Salutare!
ma bucur ca a mai incercat cineva metoda asta si putem discuta concret avantaje/dezavantaje!

din start eu cred ca genul asta de depunere nu duce la un numar mai mare de pui decat la doua ponte separate...cel putin la mine asa a fost de fiecare data! deci nu este rentabil pt. comertul en-gros...la en-gros tii la orice pestisor din ponta!

legat de selectie: eu folosesc doua surori (selectate de mine drept cele mai bune) si un frate (selectat la fel)...in felul ăsta am rezolvat si problema selectiei!

acum, cand lucrez cu mult mai putine linii decat inainte, imi este si mai comoda aceasta metoda! lucrez tot cu trio de frati!
mai mult de 50-70 de alevini nu ajung la maturitate (in conditiile in care cam tot numarul asta de pui îi aveam si de la o ponta) dar sunt DEOSEBIT de sanatosi si vivace! probabil selectia naturala isi face treaba!

ca ”proces tehnologic”:
- genitorii conditionati
- masculul introdus cu 12h inainte pt. a simti teritoriul
- femelele eliberate direct dar cu f f f multe plante si locuri de ascuns
- dupa 48h scot ambele femele si verific existenta icrelor in cuiburi
...de aici se stie procedura!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

demoonangels scrie: Poate cineva sa imi spuna care este mama celor doi masculi OHM?
Intrucat HM este doar "partial" o gena, fiind in fapt un SD selectionat, oricare dintre cele 2 femele poate fi mama
Membru IBC
Scrie răspuns