Discutii pe marginea eticii, moralitatii, fiziologiei, geneticii si a altor factori implicati in reproducere

The techniques of reproduction Betta splendens
Avatar utilizator
MetalViper
Global Moderator
Global Moderator
Mesaje: 249
Membru din: 09 Iul 2013 21:28
Localitate: Craiova

"Au ajuns in piata Obor. L-am provocat pe oborean sa estimeze varsta pestilor. A zis cam 6 luni. A nimerit cifra. Nu si unitatea de masura. Nu luni ci saptamani."

De la el de pe blog... Asa ceva, eu nu am mai citit nicaieri HAHAHAHAHAHAHA!!!!!!! :D :D :D :D :D :D
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Oboreanul, Marius pt cunoscatori, rade cu dosul de ce aude de la "furnizor".
Ce e cel mai deranjant e faptul ca omul are tupeul sa ne tina lectii de genetica, el nescotand macar un F2 din pestii lui. Din spusele "oborenilor" tot cumpara un peste de aici, altul de dincolo ... si impuiaza fara cap si fara coada.
Apropos ... ca de obicei (avem antecendente  :D ) la piata ajung pestii cei mai buni  :D :D :D . Am vazut azi o femela marble (fancy chiar) provenita de la el, de o frumusete rara (culori ca un marble de manual si forma buna). Dar deh ... e PK  :D :D :D . Femela a ajuns la un coleg de forum care ... face pesti de piata, insa cauta sa-i faca cat mai in standard (lucru pe care il cer tuturor si fapt pt care ii respect pe toti cei care fac asta).
Membru IBC
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Probabil a ajuns la Vlad?! ;-)

Trimis de pe al meu Nexus 5 folosind Tapatalk
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

:great:
Membru IBC
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

MetalViper scrie: "Au ajuns in piata Obor. L-am provocat pe oborean sa estimeze varsta pestilor. A zis cam 6 luni. A nimerit cifra. Nu si unitatea de masura. Nu luni ci saptamani."

De la el de pe blog... Asa ceva, eu nu am mai citit nicaieri HAHAHAHAHAHAHA!!!!!!! :D :D :D :D :D :D
Exact asa s-a intamplat. Acum, dupa ce ai citit, poate si bagi la cap. Daca nu, n-am cum sa te ajut mai departe, stai pe coada si contempla-ti puii care la 7 saptamani abia mijesc culori, in timp ce urmatorul show e dupa colt.
snakefishmike scrie:Apropos ... ca de obicei (avem antecendente  :D ) la piata ajung pestii cei mai buni  :D :D :D . Am vazut azi o femela marble (fancy chiar) provenita de la el, de o frumusete rara (culori ca un marble de manual si forma buna). Dar deh ... e PK  :D :D :D . Femela a ajuns la un coleg de forum care ... face pesti de piata, insa cauta sa-i faca cat mai in standard (lucru pe care il cer tuturor si fapt pt care ii respect pe toti cei care fac asta).
S-a notat "de o frumusete rara" urmat de "provenita de la el". Pentru mine este suficient, asta este obiectivul. Betta, de preferinta cat mai frumosi, la popor. De cerut, cere sclavetilor, nu celor care stiau cu ce se mananca betta cat tu purtai pantaloni scurti.
atat timp cat nu a scos macar un F2 din pestii lui ???
F2, te uiti la ei, observ ca ai scormonit:

A3M10, sold.
Imagine

A3M1, sold.
Imagine

Masculi delta tineri, urati, of course. 30 de lei bucata. Aia frumosi sunt de gasit la 6 lei in piata Obor, de unde cumpara cunoscatorii si artistii.
Astept inca sa-mi spui cind umplu bazinul ca banuiesc (sper) ca nu are L=80cm, l=102cm, h=15cm
"Cind", corect "cand". Toarna apa acum. l nu e 102cm, e 88cm. Esti un troll varianta olteneasca, dar plictisitor.
Bun asa dragul meu, esti un adevarat maestru
Asta e diferenta intre noi. Un blog cu laptopuri = o casa in zona Timpuri Noi. Un blog cu betta, vedem. Cert este: apartamentul lui  bunica  = momente kodak, bonus velevet in bazinul de pui, intelegi tu.
Ar fi ideal pt ei si nu s-ar mai obosii niciunul cu pesti de cativa zeci de bani, cand pretul de an-gros pt betta e de cativa lei
Oboreanul, Marius pt cunoscatori, rade cu dosul de ce aude de la "furnizor".
Nu stiu cine rade cu curul de cine. Daca ti-a spus zeci de bani, cu toata dragostea, te asigur ca esti subiect de misto. Eu o sa-l sun pe Marius sa lamuresc ce si cum.

Nu ma mai obosesc cu restul basinilor scrise pe aici. Daca Mihai nu se mai caca pe el si nu-mi da ban, va promit un spawn log de manual, din care veti invata sa nu mai ridicati betta ca o fatuca de la liceul Pedagogic care a avut un ops spawn in bol. Daca nu, atunci nu.
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

"Cind", corect "cand". Toarna apa acum. l nu e 102cm, e 88cm. Esti un troll varianta olteneasca, dar plictisitor.
Pe vremea cind faceam eu scoala se scria "cind" si nu "cand"
Eu nu cred ca te-am jignit si nici nu-ti permit ca tu sa o faci. Eu nu am stiut ca tu ai fost banat si te-am intrebat cind umplu acvariul cu apa. Atita timp cit tu nu ai vrut sa dai dimensiunile acvariului eu pot sa consider orice dimensiune. Daca te-ai simtit lezat in mindria ta nu arata decit frustrarea la lipsa ta de cunostinte despre genetica. Eu am vrut sa te ajut sa intelegi ca folosesti incorect "non red geno" si sa intelegi ca un HM nu a fost obtinut dintr-un VT.

Probabil diseara voi pune si eu ceva  ca sa vezi ca puii mei de betta. Nu maninca artemia congelata la virsta de 21 de zile. La 28 de zile deabia maninca tubi tocati si cresc in bazin cu lungimea de 50 cm si au schimb de apa zilnic de la virsta de 10 zile. Primele 4 zile nu umblu la ei. I-am inmultit in galeata apoi am completat apa cite un litru pe zi timp de 6 zile, apoi au fost mutati in acvariu, au mincat anghile de otet si galbenus de ou primele 4 zile , din ziua a treia au primit in paralel si artemia proaspat eclozata, apoi numai artemia proaspat eclozata 2 mese pe zi. Deabia la 25 de zile am indraznit sa le dau tubi tocat. Voi detalia si cu poze la noapte. Cit despre lumina au de dimineata de la 7 naturala si de 17 seara la 22 artificiala. Temperatura de crestere este de 26 de grade.
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
Avatar utilizator
MetalViper
Global Moderator
Global Moderator
Mesaje: 249
Membru din: 09 Iul 2013 21:28
Localitate: Craiova

dcg scrie:
MetalViper scrie: "Au ajuns in piata Obor. L-am provocat pe oborean sa estimeze varsta pestilor. A zis cam 6 luni. A nimerit cifra. Nu si unitatea de masura. Nu luni ci saptamani."

De la el de pe blog... Asa ceva, eu nu am mai citit nicaieri HAHAHAHAHAHAHA!!!!!!! :D :D :D :D :D :D
Exact asa s-a intamplat. Acum, dupa ce ai citit, poate si bagi la cap. Daca nu, n-am cum sa te ajut mai departe, stai pe coada si contempla-ti puii care la 7 saptamani abia mijesc culori, in timp ce urmatorul show e dupa colt.

Ori oboreanul habar nu are cat este un betta de 6 luni, ori tu nu ai :)
Si in sfarsit sunt de acord cu tine... deja s-a ajuns prea departe cu acest topic. Bafta la crescut si vandut! Si poate o sa participi si la un show candva!
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Eu aștept spawn-log ul ăla făcut ca la carte! Vorbim după detaliile!
Dar pînă începi să ne lămurim cu o chestie:
F2 înseamnă așa după mintea mea: ai o pereche și o înmulțești (F0)...puii sunt F1...îi pui la înmulțit... abia puii ăstora vor fi F2!
Dacă introduci un alt peste în linie se cheamă iar F0
Așa știai și tu?

Trimis de pe al meu Nexus 5 folosind Tapatalk
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Exact asa s-a intamplat. Acum, dupa ce ai citit, poate si bagi la cap. Daca nu, n-am cum sa te ajut mai departe, stai pe coada si contempla-ti puii care la 7 saptamani abia mijesc culori, in timp ce urmatorul show e dupa colt.
Liviu, nu-l mai astepta.
Am sperat ca baga ceva la cap-, insa acum stau si ma intreb daca are cap.
M-am saturat de prostie si de prosti.
Cat despre cufureli ... macar am ce cufurii. Cu pesti dusi pana la Fx, nu cu pesti schimbati ca pe ciorapi. Ma pot cufurii cu premii castigate in concursuri internationale, nu cu labareli pe bloguri. Probabil ca ai uitat ca erai cufurit tot cand ai venit la mine, da' ... ma rog, asta-i romanul.
Flatulenta mica ce esti, in caz ca nu stiai, cand esti la cineva in casa nu te caci in capul lui.

Asta e diferenta intre noi. Un blog cu laptopuri = o casa in zona Timpuri Noi. Un blog cu betta, vedem.
Altul care viseaza sa se imbogateasca crescand betta  :D
Daca ti-ai destupa nitel mintea si ai mai discuta si cu alti crescatori de afara, ai intelege ca asa ceva nu se poate. Nici macar thailandezii, care au absolut toate conditiile si vand mii de pesti lunar, nu se imbogatesc din asta.

Si ca sa te lamuresti cum sta piata si sa nu mai macani aiurea, vezi care-i pretul de an-gros pt vivipari. Te asigur ca e exact asa cum am scris, adica ... cativa firfirei.

Nu cer nimanui sa-mi ridice elogii sau statui, da' macar aveti bunul simt ca atunci cand sunteti la mine acasa (site-ul e properietatea mea) incercati sa nu va bagati p''' in munca mea si a altora care fac ceva in domeniul asta. Nu noi avem de invatat de la voi, ci taman invers.




P.S.
Ia-o ca pe un fapt concret, nu ca pe o amenintare
Evita sa-ti arati mutrita de hipster onanist in fata mea prin cartier ori prin Obor.
Ultima oară modificat 09 Noi 2015 18:55 de către snakefishmike, modificat 1 dată în total.
Membru IBC
Scrie răspuns