Betta abandonat

Betta diseases, pathogenesis and treatment
Crisss
Newbie
Newbie
Mesaje: 7
Membru din: 11 Sep 2017 21:24

Buna,
Am gasit un peste Betta care m-a pus pe treaba Imagine.
Era abandonat intr-un borcan si mancare pentru el langa. L-am adoptat , doar ca nu am mai avut pesti chiar daca ii ador, si nu in farfurieImagine,dar acum nu stiu ce acvariu are nevoie de câți litri? are nevoie de filtru , încălzitor, aer, solutie PH? Daca ma puteti ajuta v-as fi recunoscătoare. Vreau sa ii creez un mediu ok. Imagine.
Încarc cateva poze sa imi spuneti daca credeti ca este bolnav si ce ar trebui sa ii fac. Momentan este intr-un bol de sticla. MultumescImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagine

Trimis de pe al meu SM-J500FN folosind Tapatalk
Crisss
Newbie
Newbie
Mesaje: 7
Membru din: 11 Sep 2017 21:24

Helpppp... Nu vreau sa moară...

Trimis de pe al meu SM-J500FN folosind Tapatalk
Crisss
Newbie
Newbie
Mesaje: 7
Membru din: 11 Sep 2017 21:24

Chiar nu este nimeni aici care are Betta si imi poate recomanda ce sa ii cumpăr. Imi e mila de el.
I-Am pus o treime de sare de bucătărie si 2 picături de albastru de metilen. Sped ca nu am gresit. Asa am vazut in alte postari. E a doua zi , cred ca diseară schimb apa.

Trimis de pe al meu SM-J500FN folosind Tapatalk
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Chill! Nu sta nimeni calare pe forum :)
Are nevoie de un acvariu, nu de paharul ala. Un acvariu de la 2 la 20+ litri. Daca vrei neaparat sa aibe ceva in acvariul ala (inafara de apa) , pune niste pietris natural si niste plante la fel de naturale. Altceva in afara de apa proaspata si mancare nu iti va cere. Apa pe care i-o schimbi periodic (asta insemnand o data la cateva zile, nu saptamani) , undeva in jur de 50% din volum.
Pt alte detalii ... sunt informatii pe forum. Daca nu gasesti, intreaba :)
Crisss
Newbie
Newbie
Mesaje: 7
Membru din: 11 Sep 2017 21:24

Buna. Arată sănătos Bettanul? Nu este un pahar , este un bol de Candy Bar de vreo 1,5L, dar totusi mai bun decat borcanul in care l-a abandonat. Deja am dat comanda de un acvariu de 10 L,Mancare granule de Betta, momentan am niste fulgi cu proteine vegetale(nu prea vrea sa mănânce)pentru pesti de acvariu, Solutie pentru PH . Aqua safe nu am gasit pe stoc. Eu am si un bebe de 1 an si 2 luni si mai greu cu plimbatul, dar mai usor cu online-ul.
Filtru de aer,incalzitor si neon sa achizitionez?
Pentru alge vreau sa ma duc la piata sambata, ce plante imi recomanzi?
Momentan i-am pus apa de la robinet filtrată cu cana de filtrat si lasata 24 ore. Sper sa nu pățească ceva tocmai la mine... e mascul, face bule aproape in fiecare zi sau cel mult la 3 zile. I-am pus mai nou de azi si o oglindă si se înfoaie tot . Multumesc.


Trimis de pe al meu SM-J500FN folosind Tapatalk
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Crisss scrie:Buna. Arată sănătos Bettanul? ImagineNu este un pahar , este un bol de Candy Bar de vreo 1,5L, dar totusi mai bun decat borcanul in care l-a abandonat. Deja am dat comanda de un acvariu de 10 L,Mancare granule de Betta, momentan am niste fulgi cu proteine vegetale(nu prea vrea sa mănânce)pentru pesti de acvariu, Solutie pentru PH . Aqua safe nu am gasit pe stoc. Eu am si un bebe de 1 an si 2 luni si mai greu cu plimbatul, dar mai usor cu online-ul. Imagine
Filtru de aer,incalzitor si neon sa achizitionez? Imagine
Pentru alge vreau sa ma duc la piata sambata, ce plante imi recomanzi?
Momentan i-am pus apa de la robinet filtrată cu cana de filtrat si lasata 24 oreImagine. Sper sa nu pățească ceva tocmai la mine... e mascul, face bule aproape in fiecare zi sau cel mult la 3 zile. I-am pus mai nou de azi si o oglindă si se înfoaie tot Imagine. Multumesc.


Trimis de pe al meu SM-J500FN folosind Tapatalk
Da, pare sanatos


Foarte bine :)
Cu mancarea nu-ti face probleme, ca mananca mai orice. Doar ... NU EXAGERA. O masa/zi, chiar una la 2 zile :)



Lasa prostiile. Nu da banii pe ele. Mai bine i-ai la bebe ceva :)
[

Nu exista filtru de aer si nici pestele nu necesita ceea ce vrei tu sa spui. Neon ... doar pt plante si ca sa-l vezi tu mai bine :) . Incalzitor ... doar daca la iarna vei avea sub 22-24 grade in casa

Idem ca doua paragrafe mai sus :)

Ce-ti face cu ochiul si iti place, naturale sa fie


Apa direct de la robinet, la temperatura cu cea din acvariu. Fara filtrare, lasare la declorinat si alte bazaconii. Am sute si toti vad saptamanal doar apa de la robinet :)
Bagi un deget in acvariu si apoi ... la mana o faci si pe cea de la robinet. Unul-doua grade in plus, nu-l supara, insa in minus e nasol :)
Nu-ti ajungeau grijile cu bebe, ti-ai mai luat si beleaua :). Hai sa aveti viata lunga si frumoasa impreuna :)
Vezi sectiunea articole. Gasesti acolo o multime de sfaturi utile :)
Crisss
Newbie
Newbie
Mesaje: 7
Membru din: 11 Sep 2017 21:24

Multumesc mult pentru timpul acordat si sfaturile bune.
Ai dreptate filtru de aer nu exista am facut o scurtatura neintentionata la filtru de apa si pompa de aer .
Cu bebe am multa răbdare asa ca un membru al familiei in plus nu deranjează. Nu puteam sa il las.
Sper doar ca pe Bettan sa nu il deranjeze țipetele de bebeluș .
O zi faina.

Trimis de pe al meu SM-J500FN folosind Tapatalk
Crisss
Newbie
Newbie
Mesaje: 7
Membru din: 11 Sep 2017 21:24

Buna, Bettanul e foarte fericit in noua lui casuta, umbla de colo in colo in acvariu. Cam asta este ce am achiziționat. Imagine sper ca este ok. Eu tot nu imi dau seama de care Betta este Double tail,Round tail sau Delta tail.
Ceea ce ma face sa cred ca este Delta tail combinat cu double tail. Imagine
Multumesc pentru sfaturi. ImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagine

Trimis de pe al meu SM-J500FN folosind Tapatalk
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

E un rosetail. Ca sa fiu sincer ca de obicei, e o varietate de care majoritatea crescatorilor fug, multi chiar urand-o la propriu (ma numar printre ultimii ;D )
Acum daca tot l-ai infiat ... sa te bucuri de el :) . Da' fa-i totusi un pustiu de bine si scoate-i bilele alea colorate, pietricelele alea albe (in mod special alea, fiind spartura de marmura si facandu-i rau) si clowno-soldato-piratul ala :). Pe bune, esti femeie si esti mama, asa ca iarta-mi pretentiile, da' ma astept la mai mult bun gust :) . Ti-as recomanda si un substrat putin mai marunt. Recomandabil este un substrat de 1-3 mm. In ala mai mare (ochiometric imi pare 3-5 mm) se "infiltreaza" multa mizerie, care in timp dauneaza.
Crisss
Newbie
Newbie
Mesaje: 7
Membru din: 11 Sep 2017 21:24

snakefishmike scrie:E un rosetail. Ca sa fiu sincer ca de obicei, e o varietate de care majoritatea crescatorilor fug, multi chiar urand-o la propriu (ma numar printre ultimii ;D )
Acum daca tot l-ai infiat ... sa te bucuri de el :) . Da' fa-i totusi un pustiu de bine si scoate-i bilele alea colorate, pietricelele alea albe (in mod special alea, fiind spartura de marmura si facandu-i rau) si clowno-soldato-piratul ala :). Pe bune, esti femeie si esti mama, asa ca iarta-mi pretentiile, da' ma astept la mai mult bun gust :) . Ti-as recomanda si un substrat putin mai marunt. Recomandabil este un substrat de 1-3 mm. In ala mai mare (ochiometric imi pare 3-5 mm) se "infiltreaza" multa mizerie, care in timp dauneaza.
Buna,
Nu inteleg de ce ar fugi, e foarte frumos.
Gustul meu este altul, dar am optat pentru un acvariu kit for kids, care are acel pirat si sa fie mai distractiv pentru copii. Mai jos are pietris de 1-3 milimetri.
Iar gusturile nu se discuta. Imagine
Momentan ma gândeam sa il distrez pe copilul meu. Multumesc inca o data pentru sfaturi

Trimis de pe al meu SM-J500FN folosind Tapatalk
Scrie răspuns