Boli si tratamente

Betta diseases, pathogenesis and treatment
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Cea mai sigura cale sa evitati izbucnirea bolilor intr-un acvariu este sa respectati regulile de baza:
- mentinerea temperaturii si iluminarii adecvate
- folosirea hranei de calitate si in cantitatea potrivita
- mentinerea unui nivel adecvat de oxygen si a curateniei
Respectand aceste reguli simple este aproape garantata sanatatea acvariului. Uneori, oricat am incerca, pestii iau contact cu un agent pathogen care daca nu este tratat prompt va avea rezultate fatale. De aceea trebuie sa urmariti semnele cele mai dese de boala: aripioare lipite, mucus albicios pe corpul pestelui/aripioare, comportament ciudat.

Din fericire, Betta este un peste foarte rezistent pe care putine boli il ating daca este tinut in conditii bune. Printre bolile care se mai “lipesc” de Betta sunt:

VELVET
Simptome: pestii isi pierd culoarea obisnuita, se scarpina de obiecte, pe corp apar multe puncte mici aurii(ca pudra de talc); apare de cele mai multe ori datorita conditiilor apei, mult prea poluata
Tratament: schimbul mai des de apa de obicei previne aceasta bataie de cap; boala este cauzata de un parazit si raspunde la orice medicatie antiparazitara; sarea (1 lingurita/5 litri) ajuta la prevenire

ICH (Ichthyophthirius, gris)
Simptome: aparitia pe corpul pestelui a unor puncte albe, asemanatoare grauntelor de sare; pestii incearca sa se frece de obiecte
Tratament: orice medicament impotriva grisului este efficient daca este folosit intocmai prospectului; cresterea temperaturii ajuta mai ales ca boala apare de obicei cand pestele este supus brusc unor temperature scazute

FIN ROT
Simptome: aripioare (inclusive coada) lipite sau zdrentuite; poate fi cauzata de 2 factori:
- fungica: aripioarele se macina in mod egal si au capetele albe
- bacteriala: aripioarele au aspect zdrentuit, sunt macinate in mod diferit
Tratament: eritromicina pare a fi foarte eficienta; uneori si tetraciclina

FURUNCULOZA
Simptome: ulceratii deschise
Tratament: tetraciclina sau eritromicina caspule

SEPTICEMIE HEMORAGICA BACTERIALA
Simptome: aripioare cu firisoare sangerii fara vreun semn de rana
Tratament: tetraciclina sau eritromicina capsule

ARIPIOARE FRANJURATE
Simptome: aripioarele se destrama curat de-a lungul radiilor, de obicei la coada
Tratament: adaugati vitamine in apa, pastrati apa curate; de asemenea ajuta pentru refacere izolarea pestelui astfel incat san u poata vedea alt feste sa se infoaie

DROPSY
Simptome: solzii stau intr-un unghi nefiresc, pare “zbarlit”, uneori balonat si decolorat
Tratament: din pacate nu prea se cunoaste tratament deoarece in momentul cand se vad aceste simptome infectia este mult prea raspandita
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Avatar utilizator
true_fan_66
Newbie
Newbie
Mesaje: 26
Membru din: 01 Sep 2010 21:28
Localitate: Bucharest
Contact:

De cateva zile am observat un comportament mai ciudat la pestele meu si sincer, nu stiu daca e bolnav sau doar face asta din plictiseala pentru ca nu are nici unul din simptomele prezentate aici. El de obicei era foarte vioi, in fiecare dimineata devenea extrem de agitat cand era ora mesei si in restul zilei innota intruna. Insa, de la o vreme, sta mai mult pe fundul acvariului sau ascuns printre frunze, in vizuina etc. Vine doar cand bag mana in apa si stie ca il chem la masa. De mancat mananca ca si pana acum....adica ii dau hrana de 2 ori pe zi cate 4 bobitze de la Ocean Nutrition, aceea speciala pentru ei - Beta Pro. Apa are 20 de grade (ceea ce nu l-a deranjat pana acum in nici un fel), acvariul este de 16l si nu are decat pietris si o buturuga in care se poate ascunde. E ca un trunchi de copac decupat la capete, cu niste frunze atasate. Nu are practic nimic pe corp care sa prezinte vre-un semn de boala si de-asta nu stiu sigur daca este vorba de asa ceva sau nu. Cand e ora mesei vine in viteza, mananca apoi pleaca si se ascunde iar....si chiar nu stiu care ar fi problema. ??? Sper ca am postat bine aici ca nu am mai vazut vre-un alt topic despre asta. Daca are cineva vre-o sugestie astept cu nerabdare.
Avatar utilizator
milenium
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 305
Membru din: 06 Mar 2010 14:46
Localitate: bucuresti militari-veteranilor
Contact:

din cate stiu eu temperatura minima pentru betta e 23 grade C  ;)
dumi
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 95
Membru din: 01 Mar 2010 16:44
Localitate: Bucharest - Pantelimon-Iancului

Chiar daca nu a "zis" nimic, in mod sigur nu e prea multumit cu temperatura de 20 grade...incearca sa-i oferi macar 24--25...26 e deja ideal, iar de la 27 te poti gandi si la depunere...desi unii unii pun la depus si la 25 si nu au nicio problema...
Avatar utilizator
true_fan_66
Newbie
Newbie
Mesaje: 26
Membru din: 01 Sep 2010 21:28
Localitate: Bucharest
Contact:

De fapt, are 21-23 de grade, cam asa. Nu i-am luat incalzitor pentru ca nu a avut probleme pana acum din cauza asta. Dar nu stiu...tot mi se pare cam ciudat pentru ca inainte nu statea asa des pe fundul vasului. Nu se freaca de obiecte ca si cand ar avea paraziti, pur si simplu sta nemiscat minute in sir. Mananca ca si pana acum, doar ca dupa ce termina iar se scufunda in nisip si ramane acolo. Poate are vre-o problema digestiva sau ceva....exista asta la pesti?
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

ceva noutati?
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Avatar utilizator
true_fan_66
Newbie
Newbie
Mesaje: 26
Membru din: 01 Sep 2010 21:28
Localitate: Bucharest
Contact:

Da....mai mult sau mai putin bune. I-am luat azi un tratament de la JBL, pentru ca nu am observat nici o imbunatatire considerabila. E vorba despre JBL Ektol Fluid. Am mutat pestele intr-un bol mai mic in care i-am pus o cantitate mai mica de 10ml de solutie (initial se adauga 10ml la 40 de l apa). Dupa 3 ore s-a observat rezultatul. Se pare ca e vorba de catifea, doar ca fiind la inceput nu se observa aproape deloc cu ochiul liber, mai ales ca nici nu e aurie. Cu foarte mare atentie se putea vedea doar o urma usor albicioasa pe corpul pestelui. L-am tinut 3 ore in solutie, iar acum e in acvariu. In urma tratamentului, o parte din catifea s-a desprins si a rams pe fundul vasului. Pe prospect scrie sa ii fac astefel de bai timp de 5 zile. Insa intrebarea este: sa-i mai adaug si sare in apa din acvariu?  ???
dumi
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 95
Membru din: 01 Mar 2010 16:44
Localitate: Bucharest - Pantelimon-Iancului

Din cate stiu eu (daca gresesc, corectati-ma), se poate pune putina sare in apa in care sunt tinuti bettanii...
In vasul in care il pui la tratament nu cred ca are rost sa pui sare...
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Catifeaua (velvet) trece cu sare sau albastru de metil. Aparitia ei se datoreaza excesului si intensitatii luminii. Este de fapt o alga ce paraziteaza pestele.
Membru IBC
Avatar utilizator
true_fan_66
Newbie
Newbie
Mesaje: 26
Membru din: 01 Sep 2010 21:28
Localitate: Bucharest
Contact:

Albastru de metil am impresia ca contine si substanta de la JBL pentru ca oricum e albastra si la culoare...O sa mai citesc odata prospectul dar sigur am vazut undeva ca este eficienta in combaterea catifelei. O sa-i pun si o lingura jumate de sare in acvariu. Am citit undeva ca se adauga o lingura de sare la 10l apa. Asa este? Acvariul lui are 16 l.
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Daca citesti atent, am scris sare sau albastru de metil. Niciodata sa nu pui 2 "tratamente" simultan.
O lingura e suficienta la acvariul tau.
Membru IBC
Avatar utilizator
true_fan_66
Newbie
Newbie
Mesaje: 26
Membru din: 01 Sep 2010 21:28
Localitate: Bucharest
Contact:

Am inteles ce ai scris. Vroiam sa zic ca ii pun sare in apa de acvariu, nu in cea in care ii fac tratamentul. Pentru solutia respectiva folosesc alt vas.
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

E ok. Mai toti o folosim mai mult ca metoda de preventie in bazinele bettanilor.
Membru IBC
Avatar utilizator
true_fan_66
Newbie
Newbie
Mesaje: 26
Membru din: 01 Sep 2010 21:28
Localitate: Bucharest
Contact:

Eu nu am stiut asta si nu am folosit-o niciodata. :( Acum spre exemplu, cat timp e in acvariu, pe corp iar nu se observa mare lucru, decat foarte greu. Doar pe varfurile cozii e un mic praf alb ca o vata si mai cade uneori cand se apropie de unele obiecte. Insa in solutie, se vedea mai bine si pe corp si o parte s-a lasat in apa.  :(  Sa vad dupa 5 zile cum o sa fie. Cel putin nu se mai scarpina de pietre si sta doar ascuns. Inainte se baga printre pietre, in cel mai stramt loc posibil, si ramanea acolo nemiscat. Nu se freca de ele vizibil, doar statea asa cu coada scoasa afara, insa unele dintre pietre sunt destul de aspre si nu era nevoie sa se frece foarte tare, era de ajuns sa stea in felul asta. De aia chiar nu stiam ce putea avea. :(
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

mai da-ne cateva detalii: varsta, temperatura, acvariu/schimb de apa...
pot fi mai multe cauze: de la batranete la intoxicatie cu nitriti...
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Scrie răspuns