peste molesit

Betta diseases, pathogenesis and treatment
zimba
Newbie
Newbie
Mesaje: 8
Membru din: 26 Ian 2013 11:45

Am un betta de approximativ 2 saptamani..la inceput nu era sa .Acum,aproape toata ziua pestele sta la suprafata apei...nu sta infoiat deloc.noaptea se pune dupa planta ..e moale tare.Canad bag degetul in apa se sperie ,incearca sa se duca la fund dar nu prea poate...se ridica ca un dop de pluta la suprafata..cateva poze:
Imagine
host images
Imagine
free image hosting
Imagine
upload pic
temperatura camerei e de +23 grade ..aproximativ
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

mai ales daca a fost obisnuit cu o temperatura a apei mai mare...ai o problema!
incearca sa ridici temperatura!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
zimba
Newbie
Newbie
Mesaje: 8
Membru din: 26 Ian 2013 11:45

i-am crescut temperatura la 26 grade (am cumparat termometru) il hranesc cu mancare speciala de betta de la tetra ..e tot asa ..mananca si sta la suprafata.parca are corpul un pic arcuit :( a avut 2 tentative de evadare...a sarit din borcan.acum l-am acoperit.inainte de a-mi cumpara bestele am tocit bine internetul ...sper sa-si revina
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Poti sa incerci sa iei un bob de mazare si sa rupi 2-3 bucatele mici de tot cit sa poata el sa inghita si sa-i dai sa manince. Daca nu le maninca le scoti si ii mai dai mai tirziu. Tratamentul asta se aplica la carasi dar ei fac asa cind inghit aer ceea ce nu cred ca este cazul la betta, dar se poate incerca rau nu are ce sa-i faca.
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
zimba
Newbie
Newbie
Mesaje: 8
Membru din: 26 Ian 2013 11:45

voi incerca...  :engel016: practic pestele lupta sa ajunga la fund ..cand nu da din aripioare urca singur la suprafata  :(
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

nu vreau sa par lipsit de sensibilitate dar cred ca trebuie sa te pregatesti de ”ce-i mai rau”! din pacate!  :banghead:
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Mazarea la betta nu se pupa. Betta e carnivor
Membru IBC
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Am mai auzit undeva sa se dea mazare la betta.
Loged out. Have a nice day.
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

eu nu! mazarea probabil e buna pt balonare sau chestii intestinale...dar dupa cum tine aripioarele acest betta si cum se decoloreaza...eu inclin spre o problema bacteriana declansata de temperatura scazuta sau variatiile de temperatura!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Oare ar merge un antibiotic de uz general?
Loged out. Have a nice day.
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

eu sunt de parere ca antibioticele de uz general fac mai mult rau decat bine! e DOAR parerea mea!
cu bacteriile decat sa mergi ”la ghici” mai bine le creezi un mediu neprielnic inmultirii!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

MrKuka scrie: Oare ar merge un antibiotic de uz general?
N-ar merge deloc. Fara un diagnostic exact, pe ghicite si pe incercate, nu merge. Ar fi, putin fortat, echivalentul tratarii unei fracturi, cu un banal paracetamol .
Membru IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Hai sa-ti spun ce as face eu
Tinind cont ca am si rezerve nu l-as mai lasa sa se chinuie.
Daca nu as avea mai multi l-as carantina intr-un bazin in care i-as ridica temperatura la 28grade, i-as pune extract IAL, si sare, as acoperi acvariul si as schimba 50% din apa zilnic cu apa curata si imbogatita cu tot cu IAL si sare. As face chestia asta pina s-ar face bine sau pina m-as plictisi. Daca m-as plictisi as recurge din nou la la a nu-l mai lasa sa se chinuie.
Pentru infectii bacteriene folosesc Bactopur direct. Problema lui este ca folosit intens distruge flora intestinala si este putin subdozat in prospect. Tot pentru bacterii mai folosesc acriflavina facuta in casa(acriflavina dizolvata in  apa)
Pentru paraziti folosesc verde de malachit, formol si albastru de metil (amestec propriu facut in casa din cristale) si sare. Problema este ca folosit intens distruge mucusul pestelui.
Cam astea sint toate metodele mele de a scapa de diferite boli.
Ultima oară modificat 09 Feb 2013 09:00 de către cosmake, modificat 1 dată în total.
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

cosmake scrie: Hai sa-ti spun ce as face eu
Tinind cont ca am si rezerve nu l-as mai lasa sa se chinuie.
Daca nu as avea mai multi l-as carantina intr-un bazin in care i-as ridica temperatura la 28grade, i-as pune extract IAL, si sare, as acoperi acvariul si as schimba 50% din apa zilnic cu apa curata si imbogatita cu tot cu IAL si sare. As face chestia asta pina s-ar face bine sau pina m-as plictisi. Daca m-as plictisi as recurge din nou la la a nu-l mai lasa sa se chinuie.
Like!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
zimba
Newbie
Newbie
Mesaje: 8
Membru din: 26 Ian 2013 11:45

acum cateva zile mi-a murit betta.ul... :o seara a incercat de 3 -4 ori sa sara din borcan ::). mi-am cumparat un mascul adult de betta foarte energic ...voi revenii cu poze :13:
Scrie răspuns