coada lui betta

Betta diseases, pathogenesis and treatment

ce sa fac sa continuu sa ii dau baktopur?

baktopur
0
Niciun vot
sau sa nu mai ii dau nimic
1
100%
 
Voturi totale: 1
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Am intrebat un coleg care este la facultatea piscicola si acvarist de mai multi ani in legatura cu actiunea verdelui de malachit si mi-a spus ca este mai mult cu actiune externa, decat interna. Pentru infectii bacteriene nu este indicat.
Loged out. Have a nice day.
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

MrKuka scrie: Am intrebat un coleg care este la facultatea piscicola si acvarist de mai multi ani in legatura cu actiunea verdelui de malachit si mi-a spus ca este mai mult cu actiune externa, decat interna. Pentru infectii bacteriene nu este indicat.
probabil ca asa este!
de fapt, chiar confirma ce ti-am spus eu mai sus: produce un mediu (in cazul pestilor-apa) neprielnic INMULTIRII bacteriilor...nu sterilizeaza, doar inhiba!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Cea mai sfinta este ridicarea temperaturii si sarea.
Tratarea bolilor pestilor de la noi se face in general dupa ureche deoarece nu prea iti convine sa faci analiza bacteriologica la un peste deoarece costa foarte mult.

Acum il voi cita pe un amic care chiar se pricepe la boli si care la un moment dat intrebind cam acelasi lucru care l-ai intrebat tu mi-a raspuns:

"Pt bacterii interne e foarte greu sa faci determinari si mai mult de atat, iti trebuie un nr mare de pesti vii pe care sa-i sacrifici, pt ca .....e complicat sa intram in detalii tebnice. In afara de asta,trebuie facut si examen antiparazitologic. Alti bani alta distractie. Daca ai facut analizele astea, ai depistat cu certitudine ceva si n-ai facut antibiograma, ai aruncat banii pe fereastra. Deci, daca n-ai afacere cu pesti, ca sa se poata justifica pretul...numai asa ca si bun practician sau samaritean oricat de pasionat ai fi, nu prea se justifica pt ca s-ar putea sa te coste mult mai mult decat toti pestii la un loc. Sa zicem ca nici asta n-ar fi o problema insa este posibil ca rezultatul analizelor,oricat de concludent ar fi, nu te ajuta cu nimic pt ca s-ar putea sa fie o tulpina foarte rezistenta sau necunoscuta in partea asta a Europei, deci tratament ioc."

Asa ca daca ai un peste bolnav este de preferat sacrificarea exemplarului si sterilizarea bazinului
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

cosmake scrie: "Pt bacterii interne e foarte greu sa faci determinari si mai mult de atat, iti trebuie un nr mare de pesti vii pe care sa-i sacrifici, pt ca .....e complicat sa intram in detalii tebnice. In afara de asta,trebuie facut si examen antiparazitologic. Alti bani alta distractie. Daca ai facut analizele astea, ai depistat cu certitudine ceva si n-ai facut antibiograma, ai aruncat banii pe fereastra. Deci, daca n-ai afacere cu pesti, ca sa se poata justifica pretul...numai asa ca si bun practician sau samaritean oricat de pasionat ai fi, nu prea se justifica pt ca s-ar putea sa te coste mult mai mult decat toti pestii la un loc. Sa zicem ca nici asta n-ar fi o problema insa este posibil ca rezultatul analizelor,oricat de concludent ar fi, nu te ajuta cu nimic pt ca s-ar putea sa fie o tulpina foarte rezistenta sau necunoscuta in partea asta a Europei, deci tratament ioc."

Asa ca daca ai un peste bolnav este de preferat sacrificarea exemplarului si sterilizarea bazinului
asa este!
oricum avem noroc ca pestii betta sunt foarte rezistenti la majoritatea bolilor...cand se intampla sa se imbolnaveasca este in 90% din cazuri vina crescatorului!!!
exact ca si la oameni, preventia este muuuuuult mai ieftina decat tratarea!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Ceea ce am invatat in ani de experienta si iti pot spune cu certitudine este:
1. Schimb de apa cit mai des - eu schimb 30% in fiecare bazin la 4 zile
2. In cazul bolilor se sacrifica pestii bolnavi si se urmareste atent bazinul citeva zile
3. Grisul se trateaza cu sare si temperatura 30 grade celsius iar daca ai plante cu verde de malachit si 30 grade
4. Spalarea filtrelor mecanice (bureti) la cel mult 2 zile
5. Dezinfectarea acvariilor la golirea totala cu cloramina sau perhidrol, apoi limpezirea, uscarea si apoi pusi alti pesti.

Cam astea sint regulile pe care le aplic eu si nu am probleme
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Eu as face putin altfel. In cazul pestilor bolnavi as incerca mai intai tratarea lor si numai in cazuri extreme as recurge la eliminare. Apoi ... e foarte bun si chiar mai ieftin si mai usor de gasit Domestos (sau orice produs asemanator) pt dezinfectarea bazinelor.
Buretii "bolborositori" sunt filtre biologice sfinte si ideale pt bazine mici (pana in 50 l ). Mecanice ... ceva mai slab. De partea mecanica se ocupa crescatorul, prin sifonare  :D
Membru IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Mihai ce faci daca intr-un bazin de femele (50 buc) vezi o femela cu solzii zbirliti si ochii scosi din orbite? Incerci tratarea? Sau intr-un bazin cu pui pina in 3 luni care nu ai apucat sa-i separi? Stagnezi cresterea tuturor pentru unul? Eu ca si filtre mecanice si biologice folosesc un burete ca cel de la bolborositor dar la care ii atasez un Power head. Acesti bureti ii spal la 2-3 zile deoarece am bazine suprapopulate. De partea cu mecanica se ocupa temperatura de 26-28grade, curentul format de filtru si sanitarii (nu am ce sa sifonez)  :13:
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

pina raspunde mihai, voi raspunde si eu (ca cei ce citesc sa vada mai multe pareri si sa aleaga ce considera ca este mai potrivit!!!)...
in situatia expusa de tine, daca in bazinul de femele vad una care a ajuns deja la hidropizie eu consider ca este prea tarziu sa o mai tratez...o elimin si purced la schimburi dese de apa, adaos de sare si marirea concentratiei de ceai de IAL
spre rusinea mea, in niciun bazin cu betta nu am filtrare...fac schimburi dese de apa, plante destul de multe, melci maidanezi...cam asa arata un bazin(cutie) la mine:
Imagine
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

In situatia prezentata de tine, procedez cum a detaliat Liviu  :D . Insa alea sunt situatii extreme.
Insa nu pot elimina unul sau mai multi pesti, doar pt ca au facut gris  :D
Membru IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Am specificat tratarea grisului.
Nu vorbeam de gris care este cea mai fericita boala ca si saprolegnia. Aceastea doua sint boli clare pe care le poti vedea cu ochiul liber , au tratament clar si fara dubii. Vorbeam despre orice alte simptome la care nu cunosc clar ceea ce este si sint nevoit sa fac un tratament dupa ureche.
Din punctul meu de vedere grisul, saprolegnia si intoxicatiile cu amoniac nu intra in discutie
Ultima oară modificat 04 Ian 2013 20:01 de către cosmake, modificat 1 dată în total.
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
Scrie răspuns