Fungus sau finrot

Betta diseases, pathogenesis and treatment
Avatar utilizator
Angelina
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 277
Membru din: 25 Mar 2010 04:19
Localitate: Baia Mare

Din pacate am observat astazi pe cel de-al 2lea mascul(nu cel cu inotatorele sfasiate) niste pete albe, seamana cu fungusul...si inotatoarele sunt cam stranse, lipicioase asa par  :'( Banuiesc ca e fungus, insa nu exclud nici finrotul. As vrea sa adaug sare, cate grame sa pun si la cati litri de apa ? Petele sunt pe inotatoare...pe corp nu vad sa aiba, desi e cam deschis la culoare si e posibil sa nu le observ.
Coada sus, pe lung...pare pufoasa si albicioasa :(
Ca tratament medicamentos ce as putea incerca ? Chiar nu as vrea sa il pierd...azi nu prea a mancat, desi ieri era totul ok si a mancat bine, inotatoarele erau ok ... 
Ultima oară modificat 19 Iun 2010 17:38 de către Angelina, modificat 1 dată în total.
Until you find someone worth dying for, you never really live.
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Poti incerca cu Omnipur de la Sera .
Membru IBC
Avatar utilizator
Angelina
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 277
Membru din: 25 Mar 2010 04:19
Localitate: Baia Mare

Merci...insa cu sarea cum fac ? Sau cu tetraciclina...cata sa pun ca n-am idee cu dozarea :( L-am mutat in alt acvariu si pare a fi putin mai ok... Planul este sa ii schimb in fiecare zi jumatate din cei 9l apa cu aspirare, sa adaug sare si sa ii fac un tratament cu tetraciclina daca nu apar imbunatatiri. Va rog sa ma sfatuiti cu dozarea pentru ca n-am idee cata sare si cata tetraciclina sa pun! :-[
Until you find someone worth dying for, you never really live.
Avatar utilizator
Angelina
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 277
Membru din: 25 Mar 2010 04:19
Localitate: Baia Mare

Planul s-a shimbat, cu ajutorul lui google ... care chiar e un prieten bun la nevoie :) Am identificat boala ca fiind columnaris, insa nu pot sti 100% daca e asta avand in vedere ca nu am microscop. Am cumparat Furanol 2 de la JBL...am pus si sare in apa (3-5g la 1l apa) si acum astept sa treaca cele 5 zile de tratament ca sa vad daca isi va reveni betutul meu  :'(
Until you find someone worth dying for, you never really live.
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Ori sare , ori medicament . Niciodata impreuna  ;)
Membru IBC
Avatar utilizator
Angelina
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 277
Membru din: 25 Mar 2010 04:19
Localitate: Baia Mare

Well JBL zice in prospectul medicamentului sa le pun impreuna pentru ca ajuta. Nu am scos combinatia de la mine din burta, nici dozarea  ;D Sper sa fie ok ...nu pare deranjat de sare si parca si-a mai desfacut inotatoarele...
Until you find someone worth dying for, you never really live.
Scrie răspuns