Fin rot & dropsy la un betta?

Betta diseases, pathogenesis and treatment
c.sorina04
Newbie
Newbie
Mesaje: 1
Membru din: 08 Sep 2017 17:33

Hello,

Ma gândeam ca ma puteți ajuta cu un sfat legat de peștișorul meu.

Am un betta cam de 5 luni care cred ca treptat a dezvoltat fin rot. Își pierdea din aripioare văzând cu ochii.
Am încercat sa îl tratez cu niște sare de himalaya speciala pt pesti exotici însă nu i-a priit.
I-am pus Ektol și Acclimol in acvariu și a stopat evoluția fin rot. Pe prospect scria sa ii schimb filtrul pe timpul tratamentului pentru a evita repetarea problemei și din păcate asta l-a afectat foarte mult. Acum este foarte balonat și cred ca nu o mai duce mult :(
Cam de 2-3 săptămâni este asa umflat. I-am dat niste mazăre, a reușit sa o scoată, și l-am hrănit o data la 2 zile în tot acest interval.
Am schimbat 30% apa zilnic, după tratamentul cu ektol, timp de 4 zile iar apoi an plecat în concediu o săptămână si nu i s-a mai schimbat apa.
Când ne-am întors i-am schimbat 40% din apa. Arata la fel de umflat.

Mai am vreo șansă să îl salvez? Ce mai pot face?
Parametri de azi dimineață :
Ph:intre 8-8.5
Kh 10-ideal
Gh - ca 16, aproape de very hard
Clor - 0
Un pic de nitriți - sa zic 0.3(inainte de ektol nu apărea niciodată colorat la nitriți)
Nitrați 0
Tenperatura 26 grade, încălzitor
Am un Nano cube de 10l cu filtru

Nu știu ce a cauzat fin rot ul inițial, ii schimbam apa de 1-2 ori pe săptămână și deodată a început sa se macine

El e vioi, vrea sa mănânce și se entuziasmează când vii la acvariu

Please help! Ma simt asa de prost ca nu am știut sa îl îngrijesc :(
Fişiere ataşate
20170908_205729.jpg
20170908_210211.jpg
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Din pacate nu e finrot. Mie unul imi pare dropsy, iar pt asta nu prea e leac
In cazul in care ma insel, incearca totusi sa ii dai ceva hrana vie (de preferat tubifex). Hranirea , in mod normal, trebuia sa o faci regulat o data la doua zile. De multe ori multi posesori de betta si-i imbolnavesc singurihranindu-i excesiv de 2-3 ori/zi.
La betta finrot-ul se vindeca relativ usor, cu sare de bucatarie si niscai frunze sau extract de cattapa.
Avatar utilizator
MetalViper
Global Moderator
Global Moderator
Mesaje: 249
Membru din: 09 Iul 2013 21:28
Localitate: Craiova

Eu am avut un singur peste care a scapat de dropsy. O femela black dragon... nu am facut decat sa ii pun sare si frunze si am lasat-o nemancata o saptamana. Sincer iti spun nu credeam ca mai scapa de asta am si lasat-o asa. Dupa o saptamana era bine, am reusit mai tarziu si sa o imperechez :)
Scrie răspuns