DESPRE BETTA....TOTUL INCEPE INVATIND

Doar intrebari si discutii despre genetica Betta Splendens
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Am sa ma limitez la a spune doar atat ...
Performnanta se face cu pasiune, iar satisfactia vine in urma rezultatelor obtinute .
Deci ... vreau sa vad rezultatele pasiunii.
Personal, pana acum nu-ti pot fii client, indiferent de feedback-ul de pe Aquabid.
Nu mi-o lua in nume de rau, insa vreau sa vad rezultatele muncii tale, nu al tranzactiilor tale.
Toate cele bune.
Membru IBC
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Sincer, credeti ca forma si culoarea unui Betta este cel mai important factor de care trebuie sa se tina cont in selectia unei lini? credeti ca fondul lui genetic trebuie ignorat? ca potentialul lui genetic este lipsit de importanta?
da, culoarea și forma (dealtfel ele sunt REZULTATUL fondului genetic!) sunt cei mai importanți factori pentru mine!
in 90% din cazuri dacă văd peștele imi formez și o idee despre fondul genetic...de exemplu, dacă văd un pește HMPK și eu HMPK imi doresc, puțin mă interesează din ce provine; il folosesc cu femela potrivită și cu siguranță voi avea și HMPK printre pui!!! totul ține de selecționarea genitorilor!

Credeți-mă pe cuvânt, la betta SE POATE FACE DIN RAHAT BICI!!! doar că durează ceva mai multe generații!

dintr-un mascul CT și o femelă PK poți ajunge după câteva generații să ai niște HM și HMPK frumoși!!!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Avatar utilizator
demoonangels
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 63
Membru din: 20 Oct 2013 11:41
Localitate: BOTOSANI

livulik scrie:
Sincer, credeti ca forma si culoarea unui Betta este cel mai important factor de care trebuie sa se tina cont in selectia unei lini? credeti ca fondul lui genetic trebuie ignorat? ca potentialul lui genetic este lipsit de importanta?
da, culoarea și forma (dealtfel ele sunt REZULTATUL fondului genetic!) sunt cei mai importanți factori pentru mine!
in 90% din cazuri dacă văd peștele imi formez și o idee despre fondul genetic...de exemplu, dacă văd un pește HMPK și eu HMPK imi doresc, puțin mă interesează din ce provine; il folosesc cu femela potrivită și cu siguranță voi avea și HMPK printre pui!!! totul ține de selecționarea genitorilor!

Credeți-mă pe cuvânt, la betta SE POATE FACE DIN RAHAT BICI!!! doar că durează ceva mai multe generații!

dintr-un mascul CT și o femelă PK poți ajunge după câteva generații să ai niște HM și HMPK frumoși!!!
              Buna

            Sunt surprins de replica ta, sincer chiar nu ma asteptam la o astfel de replica tocmai din partea ta, nu pot decit sa spun ca este parerea ta personala pe care  o respect si iti urez succes.
              Eu unul am o parere putin diferita de a ta insa asa cum am afirmat , fiecare cu parerea lui personala.

Va doresc o zi linistita si plina de raspunsuri la dilemele noastre.

Demoonangels
"The dictionary is the only place where success comes before work."

Member of UKBBA si IBC
Avatar utilizator
demoonangels
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 63
Membru din: 20 Oct 2013 11:41
Localitate: BOTOSANI

snakefishmike scrie: Am sa ma limitez la a spune doar atat ...
Performnanta se face cu pasiune, iar satisfactia vine in urma rezultatelor obtinute .
Deci ... vreau sa vad rezultatele pasiunii.
Personal, pana acum nu-ti pot fii client, indiferent de feedback-ul de pe Aquabid.
Nu mi-o lua in nume de rau, insa vreau sa vad rezultatele muncii tale, nu al tranzactiilor tale.
Toate cele bune.
                Buna
 
        Te rog nu ma intelege gresit, AquaBid si cu munca mea in ceea ce priveste Betta sunt doua lucruri diferite.
Aquabid imi completeaza colectia de Betta pe care o am si ATIT (repet completeaza colectia si nu imi ofera materialul genetic cu care lucrez).

          Munca in ceea ce priveste selectia si dezvoltarea unei linii de  Betta pe care o desfasor, o desfasor cu citiva pesti adusi de mine de la un crescator care nu are nici o legatura cu AquaBid.

          Cred ca era de datoria mea sa te avertizez a erai pe un drum gresit. Alegerea iti apartine, insa feedback-le de pe AquaBid sunt cele care sunt , iar eu asa cum am mai declarat lucrez cu 5 masculi si 8 femele, asta e tot materialul cu care eu lucrez si nicidecum cu ceea ce spune respectivul site, te rog nu ma judeca dupa ce feedback am pe site pentru ca site-ul  nu reflecta ceea ce urmaresc eu sa obtin de la Betta.

Va doresc o zi linistita si plina de raspunsuri la dilemele noastre.

Demoonangels
"The dictionary is the only place where success comes before work."

Member of UKBBA si IBC
Avatar utilizator
demoonangels
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 63
Membru din: 20 Oct 2013 11:41
Localitate: BOTOSANI

cosmake scrie: Acum apare cea de-a 2 problema
Ce vrei de la pestii tai: performanta sau bani
Daca vrei performanta te uiti la materialul genetic
Daca vrei bani din pesti te uiti la culoare

Pentru mine betta sint pasiune bani din pesti fac cu alte specii - Metal Viper poate sa-ti confirme sau sa-ti infirme cele spuse de mine.
          Buna

            Intradevar foare buna intrebarea ta.

          O sa iti raspund ca de la Betta imi doresc PERFORMANTA si nu bani.

          Imi doresc sa obtin ceea ce imi doresc sa obtin din munca pe care o fac cu ei ( sa refac o linie care este ca si disparuta in zilele de astazi).

            De ce? simplu pentru ca  nu poti pune pret pe un lucru care il faci din pasiune ( sunt sigur ca unii fac acest lucru -dar deja nu mai e pasiune ).

            Intradevar consider ca materialul genetic al unui Betta este un aspect extrem de important ( desi am auzit si alte parerii).

          Iintradevar sunt 100% deacord cu tine in ceea ce spui in penultima afirmatie "daca vrei bani pe uiti la culoare", iar da drept dovada o sa mentionez doar atit. Piata online unde se vind pesti Betta de nimeni nu mai stie din ce linie face parte respectivul peste, insa toata lumea remarca culoarea deosebita pe care o are.

Va doresc o zi linistita si plina de raspunsuri la dilemele noastre.

Demoonangels
"The dictionary is the only place where success comes before work."

Member of UKBBA si IBC
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

demoonangels scrie:  O sa iti raspund ca de la Betta imi doresc PERFORMANTA si nu bani.
Bun! Arata-ne rezultatele muncii tale. Arata-ne un F2 sau F3 din munca ta si atunci vei spulbera banuiala ca nu esti decat un colectionar gresit indrumat. Fara suparare, insa din tot ceea ce ai achizitionat de pe Aquabid, nu cred ca am vazut 3 pesti care sa ma incante sa lucrez cu ei. Restul ... bani aruncati degeaba pe pesti purtatori de RT.. Vezi tu, in hobby-ul asta, ca de altfel in oricare altul, bani te ajuta, insa nu te fac nici cunoscator si nici crescator.
Din 2 pesti Rt identici, niciodata nu vei scoate urmasi identici decat pe culoare si acolo in mica masura. Problema la RT este ca niciodata nu arunca urmasilor caractere identice. Intotdeauna sunt altfel.
Un lucru este sigur in legatura cu aceasta, cand folosesti rosetails in linia ta vei creste procentul de rosetail in urmatoarea generatie.
Tineti cont de faptul ca un peste trebuie sa inoate!!
Mic extras din articolul index.php?topic=30.0
Membru IBC
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Sunt surprins de replica ta, sincer chiar nu ma asteptam la o astfel de replica tocmai din partea ta, nu pot decit sa spun ca este parerea ta personala pe care  o respect si iti urez succes.
             Eu unul am o parere putin diferita de a ta insa asa cum am afirmat , fiecare cu parerea lui personala.
eu nu sunt surprins de opinia ta! am trecut prin faza asta și eu la un moment dat!  :039:

am intrat in acest hobby dorindu-mi pești frumoși (spectaculoși pentru ochi)...apoi am inceput să analizez standardele și să văd defectele ”peștilor mei frumoși”...aprofundând standardele și văzând cât de greu este să ai un ”pește ideal” conform standardelor căutam să aduc în fishroom-ul meu DOAR pești din linii stabile și din care fuseseră eliminate o parte din defectele clasice...
acum am ajuns in faza in care imi dau seama că cea mai importantă parte din a obține un ”pește ideal” este SELECȚIA!!! degeaba primești/cumperi o pereche CAMPIOANĂ dintr-o linie stabilă și sănătoasă, dacă nu stăpânești selecția și interpretarea standardelor... in două generații te vei depărta mult de la ce a fost linia respectivă! :dink:

Concluziile mele:
1) dacă ajungi să stăpânești cât de cât selecția, înțelegi standardele și mai reușești să ai și material genetic bun, ai șanse să obții ”pești de show” într-un timp relativ scurt (2-3 generații)
2) dacă ajungi să stăpânești cât de cât selecția, înțelegi standardele dar nu ai material genetic, ai șanse să obții ”pești de show” într-un timp mai lung (4-5 generații)
3) dacă nu stăpânești selecția și standardele nu le intelegi/urmărești și cu toate astea ai material gentic bun, vei constata după două generații că peștii inițiali au fost muuuult mai buni decât urmașii lor!

p.s. standardele sunt cele care ne ajută să prezentăm peștii cât mai multor pasionați (și să primim laudele/criticile); pești frumoși poate există și in afara standardelor dar nu ne poate lăuda decât soția sau 1-2 prieteni...majoritatea pasionaților judecă după standarde! :dink:
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

livulik scrie:
p.s. standardele sunt cele care ne ajută să prezentăm peștii cât mai multor pasionați (și să primim laudele/criticile); pești frumoși poate există și in afara standardelor dar nu ne poate lăuda decât soția sau 1-2 prieteni...majoritatea pasionaților judecă după standarde! :dink:
:You_Rock_Emoticon: :great:
Membru IBC
Avatar utilizator
demoonangels
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 63
Membru din: 20 Oct 2013 11:41
Localitate: BOTOSANI

     

            Buna

          Inainte de toate vreau sa imi cer scuze daca am deranjat pe cineva pe acest forum.
Vreau sa fac o simpla afirmatie care sa fie inteleasa asa cum o spun si nu interpretata in maniera in care fiecare doreste.

        IUBESC Rosetail la fel cum iubesc orice alta linie de betta, URASC Rosetail la fel cum urasc orice alta linie de Betta.

      Nu sunt nici PENTRU Rosetail si nici CONTRA Rosetail. Am un singur Rosetail in forma extrema de la care doresc sa iau intr-o imperechere citeva caractere din coada lui (reductiile din coada si numar mare de branch-uri si nimic mai mult de la aceasta linie de Betta).

          Ceea ce ma deranjeaza in legatura cu Rosetail  (Fathertail) este ca se duce o campanie impotriva acestei linii (comerciale sau nu) de Betta. Este liber fiecare sa spuna ce gindeste despre un anume peste sau o anume linie de Betta, nimeni nu poate interzice acest lucru, insa din ceea ce am observat aici se duce o campanie de informare gresita asupra acestei linii iar cu acest lucru nu sunt deacord. Nu am nimic personal cu niciunul din membrii acestui forum ( si imi doresc sa cred ca nici ei nu au nimic cu mine) insa nu sunt deacord ca sa se faca o informare BUNA /GRESITA fara a se prezenta dovezi valide in sustinerea informatiilor prezentate.

          In urma sugestiei unui membru am inceput sa caut articolul referitor la Rosetail scris de DR Gene Lucas, articol care se pare ca se afla in baza de articole a celor de la IBC ( International Betta Congres). In urma unor probleme de securitate avute, cei de la IBC au decis sa suspende articolele in format online, accesul facindu-se numai prin email, am trimis deja un e-mail catre persoana in drept sa imi ofere acces la respectivelele articole pentru a vedea ce spune unul din cei mai mari cercetatori in ale genetici in area Betta referitor la Rosetail. Imediat ce primesc acces/articolul voi prezenta continutul referitor la Rosetail.

        Vreau sa ma pronunt CLAR si CONCIS asupra acestei chestiuni NU SUNT PENTRU si  NU SUNT IMPOTRIVA liniilor de Betta ce nu sunt prezente in jurizarile internationale. Aceste linii comerciale sau nu, ele exista,  apreciate sau blamate ele exista si au dreptul la a se spune adavarul despre ele ORICARE AR FII ACEST ADEVAR.

      Fiecare dintre noi iubim o anume linie de Betta si asta se vede foarte clar, dar asta nu ne da dreptul de a denatura adevarul in legatura cu celelalte linii. Nu spun ca membri cu vechime nu au dreptate in ceea ce ei afirma, spun doar ca e lesne de observat o campanie agresiva impotriva unor linii de Betta, si mai mult decit atit se observa o inducere in eroare cu privire la unele aspecte/particularitati.

      Ma intreb urmatorul lucru, poate cineva sa convinga o comunitate intreaga  de iubitori de Betta asupra unor lucruri in care el insusi crede? Nu, si cred ca niciodata nu va putea. Am urmat un sfat si am citit multe discuti pe multe forumuri legat de unele linii extreme de Betta si am descoperit ca  unii pasionati iubesc ceea ce alti iubesc mai putin (sa nu formulez ca urasc). Dar vreau sa precizez ca nu pot lua in calcul decit ca opini personale cele citite pe diferite forumuri, foarte putine fiind locurile unde s-a facut pomenire despre IBC pe respectivele forumuri si mai putin sau deloc sa se prezinte dovezi care sa sustina afirmatiile facute in respectivul context. Deci pareri personale pe forumuri sunt cu miile insa raman doar pareri si nu certificari ale unor linii de Betta.

        In final vreau sa raspund la urmatoarea problema. Pima imperechere reusita am avut-o acum citeva luni de zile 5 sau 6 luni mai exact, o imperechere din care doream sa obtin pui , neurmind un anume tipar, in fine, intre timp am mai citit si am mai aflat multe lucruri si am decis sa schimb modul de lucru deoarece ceea ce aveam nu era ceea ce eu doresc sa dezvolt in acvariile mele, si am renuntat la ceea ce obtinusem pina atunci. In acest moment singuri pui pe care ii am sunt dintr-un spawn de aproximativ acum 2 luni si care sunt asa cum sunt pui de Betta la virsta de  mai putin de 2 luni.

          Nu ma laud cu sute de imperecheri si cu generati de F2 sau F3 deoarece asta presupune timp, ceea ce eu nu am avut la dispozitie ( incepind munca cu Betta de foarte scurt timp), insa voi  veni cu rezultate imediat ce ele apar, nu imi este nici frica sa imi fie criticati pestii, nu imi este nici rusine de munca mea, si nici critica nu ma poate determina sa renunt atita timp cit eu consider ca sunt pe drumul pe care eu unul vreau sa merg pentru a ajunge sa obtin ceea ce imi doresc.

        Se tot afirma "poze " si  "rezultate" personale. Cu tot respectul vreau sa intreb de ce cereti de la un incepator aceste lucruri cind sunt membrii care au multi ani de experienta ,sute de imperecheri reusite la activ si care nu au postat nici o poza, nu au spus nici un cuvint din munca lor, nu au afirmat nimic in legatura cu proiectele lor.

          Va rog sa ma iertati , nu vreau sa ofensez pe nimeni, imi cer scuze daca se simpte cineva ofensat in orice fel insa daca a-ti vorbit despre proiectele voastre sau a-ti pus poze cu pesti pe care ii aveti (F2 sau F3... F8) va rog a-si dori sa le vad si eu (pozele) si sa ma inspir din experienta voastra.

  Cu tot respectul meu, ma inclin in fata rezulatelor si experientei voastre, a pasiuni si a implicari de care da-ti dovada.

Va doresc o zi linistita si plina de raspunsuri la dilemele noastre.

Demoonangels
"The dictionary is the only place where success comes before work."

Member of UKBBA si IBC
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

să incep cu sfârșitul!
eu cât am avut timp am postat câteva din rezultatele mele:
index.php?topic=512.0
index.php?topic=537.0
index.php?topic=514.0
index.php?topic=315.0
bune? rele? atât am putut/știut! în prezent sunt ceva mai organizat și deși am mai puține linii în lucru sunt mult mai atent la selecție...

in altă ordine de idei, înțeleg că nu ai avut experiențe personale cu RT extrem? adică ponte de la ei și ponte de la puii lor! atunci spune-mi și mie unde și cum ți-ai format opinia că RT este o varietate ca oricare alta? ce personalități in domeniu ți-au format această părere?
serios, chiar vreau să știu/citesc aceste opinii pentru că persoanele cu care eu am mai discutat pe tema asta sunt destul de clare in opiniile lor împotriva RT extrem!

eu mi-am format părerea despre RT din propriile experimente; am încercat să introduc o formă moderată de RT intr-o linie de HM...rezultatele in F1 au fost acceptabile: procent mic de pești cu probleme de aranjare a solzilor și tot mic procentul de pești cu coloana strâmbă/scurtă...masculii selectați de mine arătau destul de bine, deschideau ușor coada la 180...problemele mi-au apărut la F2; deși selectasem pești fără defecte vizibile am ajuns să am două ponte (la 10 zile distanță intre ele) de câte 60-70 de pui din care am eutanasiat 90%...la 3-4 zile mai eliminam 6-7 pești...e tare neplăcută senzația! :banghead:

eu zic așa:
RT extreme nu trebuie folosit in inmulțiri
RT moderat și ușor poate fi folosit DOAR de cei care au experiență suficientă pentru a avea ochiul format la selecție; eu unul nu am incă experiența necesară și de asta, având recomandările pasionaților cu experiență, sunt împotriva folosirii acestor caractere!

Experimente poate face oricine, șmecheria este sa-ți iasă ceva lăudabil și rezultatele să fie previzibile! restul e can-can...
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

demoonangels scrie:      

           
        IUBESC Rosetail la fel cum iubesc orice alta linie de betta, URASC Rosetail la fel cum urasc orice alta linie de Betta.
     Rosentail nu este o linie si sa fim foarte clar cu asta. Daca inmultesti RT intre ei nu vei obtine nici macar 1% pui care sa arate ca parintii

       
Ceea ce ma deranjeaza in legatura cu Rosetail  (Fathertail) este ca se duce o campanie impotriva acestei linii (comerciale sau nu) de Betta.
Da se duce ca cei care doresc sa faca performanta sa nu fie inselati de caracterele care prezinta defecte majore transmisibile.
Nu am nimic personal cu niciunul din membrii acestui forum ( si imi doresc sa cred ca nici ei nu au nimic cu mine) insa nu sunt deacord ca sa se faca o informare BUNA /GRESITA fara a se prezenta dovezi valide in sustinerea informatiilor prezentate.
Informarea o gasesti pe IBC si peste tot pe unde exista concursuri internationale in europa. Daca 1000 de oameni spun ca nu este ceva bun inseamna ca in 99% din cazuri au dreptate. Daca nu ii crezi incepi sa experimentezi si sa afli pe propria piele, dar poate ca dureaza prea mult.

         
     
Vreau sa ma pronunt CLAR si CONCIS asupra acestei chestiuni NU SUNT PENTRU si  NU SUNT IMPOTRIVA liniilor de Betta ce nu sunt prezente in jurizarile internationale. Aceste linii comerciale sau nu, ele exista,  apreciate sau blamate ele exista si au dreptul la a se spune adavarul despre ele ORICARE AR FII ACEST ADEVAR.
Adevarul ca este ceva rau chiar daca exista nu sint ceva bun.

Promit ca nu ma mai bag :021: (posibil sa nu ma tin de cuvint :D)
Ultima oară modificat 01 Dec 2013 14:33 de către cosmake, modificat 1 dată în total.
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Sper sa nu te superi
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

demoonangels scrie:      
 IUBESC Rosetail la fel cum iubesc orice alta linie de betta, URASC Rosetail la fel cum urasc orice alta linie de Betta.

       Nu sunt nici PENTRU Rosetail si nici CONTRA Rosetail. Am un singur Rosetail in forma extrema de la care doresc sa iau intr-o imperechere citeva caractere din coada lui (reductiile din coada si numar mare de branch-uri si nimic mai mult de la aceasta linie de Betta).
Serios acum ... te contrazici singur . Ai achizitionat 99% pesti cu RT si faci atata campanie pro RT, incat nimeni nu mai poate crede altceva.
N-are nimeni nimic personal cu tine. Aici nu combatem persoane, ci opinii.

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Crezi ca te multumesc pestii mei? Aia erau in 2011, ultimul prinzand un loc 3 la show-ul de la Dortmund.

Astia de anul asta
Imagine
Imagine
Imagine

Crezi ca vorbesc numai din carti, sau din link-uri de pe net?
As putea sa-ti mai aduc multe argumente contra RT, insa sunt din discutii private cu crescatori straini si private trebuiesc sa ramana.
Am renuntat de mult sa mai lupt pt cauze pierdute, asa ca ma retrag.
E opinia ta si ti-o respect doar atat timp cat nu incerci sa-mi ridici la rang de arta ceea ce marea majoritate blameaza.
Toate cele bune.
Membru IBC
Avatar utilizator
raptor
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 68
Membru din: 21 Sep 2012 09:00
Localitate: Roman

Problema discutata aici este destul de simpla d.p.m.d.v., daca ne uitam la rasele de caini putem sa facem o comparatie: avem rase de caini cu botul prea scurt, cu piele in exces, cu par mult prea lung, cu probleme la coloana si de respiratie, rase perpetuate doar pentru ca sunt ,,frumoase'' pentru unii.
La fel avem rase sanatoase, active, rezistente cat mai apropiate de modelul wild.
La fel este si la betta, nu putem perpetua defecte ca inotatoare prea lungi la VT, corp scurt si solzi ''zburliti'' la RT si alte defecte care ingreuneaza viata pestelui care nu este activ, se imbolnaveste repede, nu are vitalitate si agresivitate.
Pentru asta avem standarde, sa ne ghideze.
Caz clasat :great:
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

raptor scrie: Pentru asta avem standarde, sa ne ghideze.
Caz clasat :great:
Asta spuneam si noi. Exista standarde
Membru IBC
Scrie răspuns