DESPRE BETTA....TOTUL INCEPE INVATIND

Doar intrebari si discutii despre genetica Betta Splendens
Avatar utilizator
demoonangels
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 63
Membru din: 20 Oct 2013 11:41
Localitate: BOTOSANI

              Buna
Imagine
windows 7 screenshot
"The dictionary is the only place where success comes before work."

Member of UKBBA si IBC
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Da, este un mic bug de la noua versiune a forumului, problema ce se rezolva cat mai repede.
Dupa cum am spus, ii las pe altii sa se pronunte inaintea mea. Doar o lamurire din partea ta , am sa te rog. Pestii sunt ai tai, sau ...
Membru IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

pestele 1
albastru metalizat, OHM, corp cam mic, anala cam lunga, in principiu un peste bun cu care se poate lucra. La el as pune ( din punctul meu de vedere ) o femela de scurti. Ce nu-mi place este faptul ca marginile caudalei nu sint ascutite si are deschiderea prea mare avind multe ramificatii.
pestele2
Un BF salamander HM - superb de altfel , nu-mi plac pectoralele, si nici faptul ca dorsala sete franjurata
pestele 3
Un peste foarte bun poate cel mai bun din cei 4 dar imi da impresia ca pedunculul caudal este putin strimb (prea scurt)
pestele 4
Dragon silver cu Feater tail, RT pe care nu l-as tine. Inafara de culoare si forma corpului nu vad nimic bun la el
Sa o luam pe rind
caudala cu feater tail pronuntat, dorsala prea lunga se vede cum se onduleaza deasupra caudalei, ventrale cu forma si de dimensiuni si volum bune, pectoralele nu se prea vad, anala lunga cit o zi de post

Cam asta este parerea mea
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Inafara de ultimul cu restul as incerca sa lucrez cu toti
Ultima oară modificat 27 Noi 2013 19:35 de către cosmake, modificat 1 dată în total.
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
Avatar utilizator
demoonangels
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 63
Membru din: 20 Oct 2013 11:41
Localitate: BOTOSANI

        Buna
Pesti sunt ai mei, pot prezenta dovezi "beton" ca acesti pesti sunt proprietatea mea.
Nici nu asi indrazni sa ma afisez cu ceea ce apartine altora.

Va doresc o zi linistita si plina de raspunsuri la dilemele noastre.

Demoonangels
"The dictionary is the only place where success comes before work."

Member of UKBBA si IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Sper sa nu te deranjeze comentariile mele dar eu ii judec ca si cum as vrea sa ii cumpar eu si iti spun cum vad fiecare exemplar din punctul meu de vedere
Ceva pui cu ei ai?
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Man, nu-i nevoie de dovezi beton. E suficient sa confirmi ca sunt ai tai  :great:
Membru IBC
Avatar utilizator
MetalViper
Global Moderator
Global Moderator
Mesaje: 249
Membru din: 09 Iul 2013 21:28
Localitate: Craiova

Cum a zis si Cosmin, nr.3 arata foarte bine. Ai si femela pt. el tot galbena?
Avatar utilizator
raptor
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 68
Membru din: 21 Sep 2012 09:00
Localitate: Roman

Eu personal as lucra  cu 1, cu o femela HMPK  :great:
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Mihai si liviu acum puteti sa va dati si voi cu parerea  :victory:
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
Avatar utilizator
MetalViper
Global Moderator
Global Moderator
Mesaje: 249
Membru din: 09 Iul 2013 21:28
Localitate: Craiova

cosmake scrie: Mihai si liviu acum puteti sa va dati si voi cu parerea  :victory:
Haha asa e :)
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

ultimul pește - Copper - nu imi place datorita problemelor observate si de cosmin + corpul scurt datorat tot genei RT

cel Yellow imi place, iubesc culoarea asta și este echilibrat dpdv al inotatoarelor...ca punct unde mai e de lucrat este top-line -ul...

cel Lavander/Salamander este bun de lucrat dar nu este culoarea mea preferata...

iar primul pește, cel albastru...am nevoie de o poză fără blitz...pt că nu-mi dau seama exact cât de dragon este...sau metalic...culoarea este f interesantă, Blue Dragon sunt f f f rari si de fapt nu stiu daca am vazut vreunul...forma in mod sigur poate fi imbunătățită dar culoarea este punctul forte al acestui peste

p.s. sunt pozele crescătorilor sau făcute de tine?
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Avatar utilizator
demoonangels
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 63
Membru din: 20 Oct 2013 11:41
Localitate: BOTOSANI

              Buna,

      Ma bucura faptul ca va place colectia mea de pesti Betta.

        Va spun drept ca si pe mine ma  bucura faptul ca va plac pesti mei, si sincer o spun ca mi-ati fii niste clienti pe care i-asi iubi enorm de mult. Cu siguranta ca ar fii multi pesti pe care uni dintre voi ar dori sa ii aiba in acvariul lui.

          Inainte de toate va rog sa nu o luati ca pe o ofensa, va rog sa ma ascultati pina la final in ceea ce va voi spune in continuare.

            Stiu ca sunt un acvarist prost, am multe de invatat inca si din cele invatate, toate le-am invatat pe pielea mea, de ce? deoarece asa sunt eu un tip care trebuie sa dea cu capul de pragul de sus al usei ca sa se trezeasca, si va rog sa ma credeti ca am dat citeva capuri de acel prag de ma mir de cum inca mai e pe umeri mei ( vb la modul figurat).

          Am invat lecti dure de la greselile mele, si dintre ele vreau sa va impartasesc citeva, care consider eu ca sunt mai importante (cine vrea sa invete sa aiba de unde lua seama, cine nu ma crede il poftesc sa incerce el singur si dupa aceea sigur imi va da dreptate).

            Legat de pesti.

      Dupa un an de zile de cumparat o gramada de pesti am ajuns sa am in acvariu de baza 5 masculi si 8 femele, pesti cu care lucrez, de la care incerc sa dezvolt ceva linii din ei.

        Am realizat in acest timp ca trebuie sa fac o distinctie clara intre aceste doua lucruri: PASIUNE si PERFORMANTA. Ambele sunt pline de momente care te bucura dar in mod diferit.

        PASIUNEA m-a facut sa imi creez o colectie de Betta si am inceput asa: cu aceste 3 linii CT, HM si DT. Din fiecare linie am cumparat pereche MASCUL si FEMELA, de aceiasi culoare. Iar ca si culori am cumparat cam asa: alb, galben, rosu, verde (verde si nu albastru, primul peste din ultima postare e un verde autentic si nicidecum albastru metalizat), albastru, negru, portocaliu, albastru steel, ce sa mai spun am cumparat cu carul am incercat sa am in colectie fiecare culoare posibila, sa nu omitem ca am inceput sa adun si butterfly si astea de fiecare culoare cite o pereche din fiecare linie.

          Fratilor nu vreau sa ma dau mare dar am cumparat cu carul Betta. La un momendat datorita sotiei mele care m-a facut sa realizez ca ajunsesem in acel punct unde pasiunea era o MANIE si eu nu ma puteam opri, va spun cu mina pe inima si pe ce e mai sfint in viata omului ca am cheltuit bani de facturi cumparind pesti. Ce sa mai spun ajunsesem sa fiu dependent de Betta. Ati mai intilnit asa ceva?

        La un momendat sotia ma facut sa inteleg ca distrug totul in jurul meu, visam numai acvari in toata casa, borcane cu piisori in tot coltul, sa nu mai spun de costurile implicate lumina, apa, conditioner pentru apa, osmoza,generator de O3 (ozon) lampa UV si multe altele.

            Mi-am dat seama ca asa nu merge, iar ca nebunia mea sa nu ramana nepedepsita unde da Dumnezeu o mica boala in "cirdul" de Betta pe care ii adunasem si asa m-am linistit. Am aruncat tot, am spalat la acvari si instalati cu dezinfectant de mi-am ars buricele la degete, iar ce nu am putut sa curat am aruncat de frica sa nu pun in pericol familia mea.

        PASIUNEA este ok atita timp cit tu esti cel care conduce, pasiune este ceea ce iti aduce un plus in viata de care te bucuri si nu minusuri, PASIUNEA  este ceea ce te face sa fii deosebit cu tine insuti.

              Dupa lectia dramatica primita si cu sprijinul sotiei m-am calmat si am regindit problema. Acum am doua acvari principale unul de 250 litri si unul de 450 litri si o matca formata din 10 acvari mici ( 4 de 15 L, 4 de 20 L, 1 de 25 L si unul de 40 L, si mai am 10 containere de plastic de 25 L) unde cresc pui. Am construit o instalatie unde voi pastra ceea ce folosesc la reproducere (voi pune o poza maine cu instalatia construita) , instalatie luata dupa modelul celor din Tailanda si care este foarte utila , a mea are capacitatea de 65 de separeuri cu un volum de apa de numai 80 de litri ( apa trecuta prin o instalatie complexa pe care o voi descrie daca cineva va dori sa stie detalii).

        Si uite asa ajungem sa discutam de PERFORMANTA, am avut multe imperecheri reusite, o multime de pui si vise, vise de nu incapeau pe planeta asta, eram cu visele in cosmos  ( nu doar cu capul in nori). Am inceput sa imi dau seama ca de fapt ceea ce faceam eu era o inmultire haotica si fara nici o sansa de reusita. Va spun un lucru EXTREM de important. Din doi pesti rosi ieseau pui negri, din galbeni ieseau rosi si albi, din doi HM ieseau DT sau invers si tot asa.

              Greseala mea nr 1 a fost ca m-am uitat la culoare, GRESIT fratilor, una din cele mai importante greseli care se face, CULOAREA e al treilea lucru la care ma uit cind aleg acuma un peste. Primul si cel mai important lucru este fondul lui genetic mai exact DIN CE PROVINE, care ii sunt parinti, bunici si daca pot afla ceva de strabunici  chiar sunt fericit. Un peste poate arata in doua feluri  unu de iti ia ochi si altu de nu dai doi bani pe el, depinde de ceea ce urmaresti pentru ca in functie de ceea ce urmaresti asa trebuie sa si alegi. Al doilea lucru ca importanta este CE GENE TRANSMITE EL LA URMASI LUI, mai exact ce pui produce el.

            Acuma dati-mi voia sa detaliez un pic sa se inteleaga la ce ma refer.

A)-daca el provine din doi parinti de nota 10  si pui lui nu fac doi bani te mai intereseaza sa lucrezi cu el?
B)-daca el provine din doi parinti pe care nu dai doi bani insa pui lui sunt de nota 10  esti interesat sa lucrezi cu el?
C)-acum va intreb in cele doua situati de mai sus in care te intereseaza si in care nu te intereseaza culoarea? forma pestelui? calitatea lui?

                Ati prins ideea mea?

            Daca a-ti ajuns in acest punct se numeste ca deja vorbesti de performanta, si nu cind ai reusit sa obtii pui de la doi Betta despre care nu stii nimic si de la care nu te intereseaza sa obtii produsi de o anume valoare.
Imi dati dreptate?

              Iar ca sa confirm cele spuse de mine vreau sa va intreb asa.

        Fiecare dintre noi a reusit sa obtina pui de la pesti pe care ii are (uni mai multi alti mai putini), va intreb de ce cind ati imperecheat doi pesti care erau HM (cu o deschidere a cozi de 180 de grade)  multi dintre pui lor au iesit super delta (ma refer la o deschidere a cozi mai mica de 180 de grade ) si doar citiva au iesit HM la fel ca parinti? DE CE?

          O alta intrebare daca ati imperechiat doi DT care erau de o calitate buna de ce au fost pui care au iesit foarte deosebiti de parinti lor (forma cozi, despicatura cozi, corpul si celelalte caractere) nu au fost identice cu ale parintilor? sa nu pomenim de culoare ca deja vb de "alien" la capitolul asta.

          Genetica acestor pesti este atit de importanta incit daca vrei sa faci performanta trebuie sa o inveti , nu ai o alta varianta, nu exista scurtaturi, aici este un singur drum, lung si anevoios. Multa munca, multi pesti de o culoare foarte frumoasa dati deoparte de dragul performantei iar la final reusita munci de luni de zile ( luni insemnind ani deacuma).

          Sincer, credeti ca forma si culoarea unui Betta este cel mai important factor de care trebuie sa se tina cont in selectia unei lini? credeti ca fondul lui genetic trebuie ignorat? ca potentialul lui genetic este lipsit de importanta?

            Eu asa am crezut initial insa mi-am dat seama ca faceam o greseala catastrofala.
Mi-am dat seama de aceasta un pic mai tirziu insa stiti cum se spune "M-ai bine mai tirziu decit niciodata".
Va las sa meditati la cele spuse de mine, si ne auzim maine  cu citeva imagini ale unor femele de aceasta data.

Va doresc o zi linistita si plina de raspunsuri la dilemele noastre.

Demoonangels
"The dictionary is the only place where success comes before work."

Member of UKBBA si IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

stai linistit ca cel putin 3 dintre cei care scriu pe aici (livulic, mihai si eu) nu vorbesc in numele celorlalti stim foarte bine pe propria piele cele spuse de tine. Mihai si livulic din practica de ani de zile iar eu datorita meseriei (biochimist) si un pic de practica.

Acum apare cea de-a 2 problema
Ce vrei de la pestii tai: performanta sau bani
Daca vrei performanta te uiti la materialul genetic
Daca vrei bani din pesti te uiti la culoare

Pentru mine betta sint pasiune bani din pesti fac cu alte specii - Metal Viper poate sa-ti confirme sau sa-ti infirme cele spuse de mine.
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
Avatar utilizator
MetalViper
Global Moderator
Global Moderator
Mesaje: 249
Membru din: 09 Iul 2013 21:28
Localitate: Craiova

cosmake scrie: Acum apare cea de-a 2 problema
Ce vrei de la pestii tai: performanta sau bani
Daca vrei performanta te uiti la materialul genetic
Daca vrei bani din pesti te uiti la culoare

Pentru mine betta sint pasiune bani din pesti fac cu alte specii - Metal Viper poate sa-ti confirme sau sa-ti infirme cele spuse de mine.
Confirm  :great:
Scrie răspuns