DESPRE BETTA....TOTUL INCEPE INVATIND

Doar intrebari si discutii despre genetica Betta Splendens
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Vreau sa comentati aceasta femela de CT
Este pui scos de mine din mascul pet shop si femela de la waingroo

Imagine

Imagine
Ultima oară modificat 03 Dec 2013 20:54 de către cosmake, modificat 1 dată în total.
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Pt o femela, e buna. Continua si creaza o linie.
Membru IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Asta incerc  :-[
Astept comentariile
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

am avut si eu 1-2 femele de la Edi și culoarea imi place mult! incearcă să păstrezi culoarea asta in linie pt că pe masculi dă foarte bine!

legat de formă; evident se găsesc critici (eu știu că pe tine asta te interesează! :039:):
- topline-ul poate fi imbunătățit prin selecție
- dorsala ar fi ideal să aibă primele radii ceva mai lungi
- valabil și la caudală

Imi place că anala este aproape paralelă cu corpul si DA, este o femelă cu care se poate lucra foarte bine!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Avatar utilizator
demoonangels
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 63
Membru din: 20 Oct 2013 11:41
Localitate: BOTOSANI

cosmake scrie: Asta incerc  :-[
Astept comentariile
                Buna

          Daca nu te superi vin si eu cu o mica afirmatie. In primul rind te felicit pentru culoare, e una din culorile preferate. Dar  sa trecem la peste, ca doar de asta suntem aici.

        Unul din lucrule care le urmaresc cu maxima atentie la CT este deschiderea cozi, iar pentru a nu fii un critic fara argumente redau o fraza din standardul CT dupa IBC.

"FAULT GUIDE
The General Standards outlined in this chapter shall apply for Crowntails. Fin Curl, ideal 180° spread for caudal fin, minimum size requirement, etc., are covered in the fault guide. Color traits delineated in the Special standards apply to Crowntails. " extras din standardul linie CT dupa standardul de jurizare a celor de la IBC.

      In selectia pe care o vei face incearca sa urmaresti si acest aspect deoarece este unul extrem de important.
In rest femela este bunicica se poate scoate ceva de calitate din ea, asa cum au spus si colegi mei radiatiile sunt cam scurte  insa sa nu omitem din vedere virsta femelei, daca e inca in crestere acele radiati vor mai creste daca e deja la stadiul de adult prea putin probabil sa mai creasca , ceea ce ar fii de remarcat e ca indiferent de stadiul de dezvoltare ele trebuiau sa fie de aceiasi lungime in corelatie cu virsta ( ma intreb daca nu cumva au fost rupte? ma refer la dorsala).

          Nu imi pot da seama din imaginea aceasta dar te rog poti sa imi confirmi? Nu cumva in coada are raza DR si raza DDR? pentru ca m-am apropiat cu zoom atit cit s-a putut si vad doua tipuri de raza cu grosimi diferite si ma intreb daca nu cumva cele care par mai groase vor deveni DDR (double-double ray)?

        Daca  se intimpla asa e o mica problema deoarece caracterul Random Ray ( coada care contine 2 tipuri diferite de raze ) este jurizat ca fiind un defect minor si in plus de asta este un caracter pe care vei munci mult sa il indepartezi din linie, multe persoane il gasesc ca fiind un caracter dominant in incrucisarile intre doi CT ( voi verifica cu cei de la IBC sa vad ce spun ei despre RR, eu din cite imi amintesc ca citisem undeva despre acesta forma de caudala asa se spunea, oricum verific din nou pentru 100% siguranta, daca doresti poti verifica si tu insuti).

          Mai redau o fraza din standardul CT dupa IBC.

"Random Rays are single protruding rays in a double-ray or 4-ray Crowntail and are faulted.
  MINOR FAULTS
1. Ray extensions of different non-uniform length.
2. Ray extensions displaying random rays.
3......"
                          (extras din standardul linie CT, dupa standardul de jurizare a celor de la IBC)

      Te rog sa nu ma intelegi gresit nu am nimic cu pestele tau, sincer chiar imi place femela ta, eu imi spun doar umila parere legat de ceea ce am putut sa deslusesc din pozele postate de tine.

Va doresc o zi linistita si plina de raspunsuri la dilemele noastre.

Demoonangels
"The dictionary is the only place where success comes before work."

Member of UKBBA si IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Femela este tinara are undeva intre 3 si 4 luni nu stiu exact (poate ma ajuta Metal Viper ca el stie de cind este depunerea - ii cunoaste de la nastere ) asa ca are timp sa se dezvolte si sa vad exact daca este DR sau DDR , momentan eu o vad DR si nu am vazut DDR la ea. Vom vedea cum evolueaza. Nu ma deranjeaza niciodata criticile daca sint reale.
Problema este alta din punctul meu de vedere. Sora ei are o portiune cu solzii nealiniati corect, iar fratele nu are reductia prea mare. Zilele astea ii voi poza si pe ei. Daca puii ei vor pastra caracter de RT voi cauta sa creez o alta linie cu alti parinti, dar voi cauta tot timpul aceasta culoare.
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
Avatar utilizator
MetalViper
Global Moderator
Global Moderator
Mesaje: 249
Membru din: 09 Iul 2013 21:28
Localitate: Craiova

are pana in 3.5 luni daca sunt puii pe care ii stiu eu
Avatar utilizator
demoonangels
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 63
Membru din: 20 Oct 2013 11:41
Localitate: BOTOSANI

            Buna
Postez citeva imagini cu citeva femele de HMDT.
Imagine
screenshot windows 7
"The dictionary is the only place where success comes before work."

Member of UKBBA si IBC
Avatar utilizator
demoonangels
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 63
Membru din: 20 Oct 2013 11:41
Localitate: BOTOSANI

"The dictionary is the only place where success comes before work."

Member of UKBBA si IBC
Avatar utilizator
demoonangels
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 63
Membru din: 20 Oct 2013 11:41
Localitate: BOTOSANI

"The dictionary is the only place where success comes before work."

Member of UKBBA si IBC
Avatar utilizator
demoonangels
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 63
Membru din: 20 Oct 2013 11:41
Localitate: BOTOSANI

Ultima oară modificat 04 Dec 2013 18:28 de către snakefishmike, modificat 1 dată în total.
"The dictionary is the only place where success comes before work."

Member of UKBBA si IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

ne fiind un fan al DT-ului pot sa-ti spun ca femelele 1 si 4 sint strimbe cu gura in susnevind forma de acr de cerc ci mai degraba de s deci eu nu le-as tine.
femelele 2 si 3 arata bine din punctul meu de vedere, dar asa cu iti spuneam nu ma pricep la standardul DT
Ultima oară modificat 04 Dec 2013 18:30 de către snakefishmike, modificat 1 dată în total.
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
Avatar utilizator
demoonangels
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 63
Membru din: 20 Oct 2013 11:41
Localitate: BOTOSANI

                          Buna

          Am o intrebare daca se permite.

          Ma gindesc sa imi fac un nou acvariu (450 litri) cu Betta, o specie salbatica. care ar fii una din speciile pe care a-si putea sa o pastrez fara prea mari probleme? A incercat cineva acest lucru? care au fost problemele de care s-a lovit? si cum a rezolvat situatia?

        Am citit pe diferite forumuri,  fel si fel de pareri, asa cum am mai spus ceea ce citesc pe forum iau doar ca parere si nu ca fapt dovedit. Ma intereseaza sa aflu mai detaliat ce e cu acesti Betta salbatici si cum e treaba cu ei.

Va doresc o zi linistita si plina de raspunsuri la dilemele noastre.

Demoonangels
"The dictionary is the only place where success comes before work."

Member of UKBBA si IBC
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Despre salbaticiuni sunt multe de discutat. In primul rand ce te-ar atrage? Mouthbroother sau bubblenester? Apoi ce ai vrea, ca marime, colorit, comportament?
Cu exceptia splendens, restul stau si in grupuri, evident in functie de marimea bazinului (la tine nu e cazul).
Personal as merge pe betta macrostoma. E mare, frumos si se preteaza la un bazin mare.
Membru IBC
Avatar utilizator
demoonangels
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 63
Membru din: 20 Oct 2013 11:41
Localitate: BOTOSANI

                          Buna

              Postez o imagine cu acvariu la care lucrez deja.

        Am inceput de acum 2 saptamini sa-l ciclez  si ma gindesc ca in 2 sau 3 saptamini sa incep sa il populez.
saptamina viitoare incep sa pun plantele si substrat in el.

        Am avut nevoie de citeva zile sa scot tanimul din cele 2 bucati de lemn.

          Ca si mod de asezare vreau sa pun pe lemne multe plante care sa ofere un loc ideal unde sa se ascunda. (ma refer la plante dese  si nu foarte inalte 2-5 cm inaltime, ceva gen anubias nana si alte plante asemanatoare.

          Ideea este ca vreau sa acopere o parte din acel lemn.

          Binenteles ca voi pune in in spate plante mai inalte, gen amazon sword, vallisneria..... .

      Ca si populatie de Betta Wild ma gindesc la o specie care sa traiasca in grupuri (inca nu am decis o specie anume) sau in perechii, ideea este sa pot pune mai multe exemplare in acest acvariu (masculi si femele).

          Aici este imaginea cu acvariu la care lucrez. Asa cum am mai spus e destul de mare (170Lx60lx60H totul in CM )
Imagine

                Orice idee si sugestie este binevenita.

Va doresc o zi linistita si plina de raspunsuri la dilemele noastre.

Demoonangels
upload a picture
"The dictionary is the only place where success comes before work."

Member of UKBBA si IBC
Scrie răspuns