DESPRE BETTA....TOTUL INCEPE INVATIND

Doar intrebari si discutii despre genetica Betta Splendens
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Așadar, deși nu prea inteleg eu scopul acestui topic pentru că mie mi-ar place să ne criticăm peștii crescuți și selecționați cât de cât de noi, o să mă dau si eu cu părerea asupra peștilor prezentați aici și a celorlalte aspecte!

- varsta pestilor maturi nu prea se poate afla...se observa starea generala și se poate estima oarecum dar depinde mult și de condițiile de mediu, depuneri, etc...
- punctele de penalizare EXACT nu le țin minte pt. ca nu am fost curios dar stiu cat de cat care este MINOR FAULT, MAJOR FAULT și DISQUALIFICATION

primul pește: un full-mask frumos, metalic Royal Blue, puțin cam multe radii ca semn al unui f ușor RT dar fără a reprezenta un pericol cu o femela complementară

al doilea pește: pare mascul după ventrale și femelă după abdomen...sau un mascul foarte sătul!!! formă bună și reducțiile radiilor regulate si clare

al treilea pește: o femelă foarte bună pentru crescătorul care știe ce vrea și cu ce să incruciseze! atenție la incrucișările cu pesti DT sau DT geno deoarece prezintă un oarecare short-body...
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

livulik scrie: , deși nu prea inteleg eu scopul acestui topic
Sssssssnake knows  :)  :D ... da' e uns bine cu multe  :D :D :D
Membru IBC
Avatar utilizator
demoonangels
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 63
Membru din: 20 Oct 2013 11:41
Localitate: BOTOSANI

                  Buna

          Multumesc pentru opiniile voastre. Ma bucura faptul ca mai sunt si membri activi pe acest forum.

          Despre pesti ce sa spun? nu sunt multe de spus, am descoperit Betta anul trecut de Craciun cind am fost in vizita la cineva, mi-au placut si asa m-am apucat de ei.

          In zona unde locuiesc, afara de linia de VT foarte greu poti gasi si o alta linie de Betta, dar la nivel national exista o comunitate destul de bine organizata de crescatori ai acestei speci.

            Asemeni multor altora am cumparat multi pesti Betta, marea lor majoritate din afara, deoarece linia de VT nu ma atrage. Asa am ajuns sa descopar UKBBA si IBC pentru ca ulterior sa devin si membru, cautind sa citesc cit mai mult despre Betta am ajuns sa ma imprietenesc cu o persoana mai  deosebita spun eu din Tailanda, un crescator Tailandez de la care am invatat multe (si sper ca voi mai invata inca multe).

              Datorita cunostiintelor acumulate si cu sprijinul lui am depasit faza in care o pereche de Betta se omorau reciproc intre ei in loc sa depuna si primul meu spawn reusit a fost acum 6 luni. De atunci lucrez la dezvoltarea unei lini mai rare de CT (ma implic sa dezvolt aceasta linie pentru satisfactia mea personala, desi in acest moment linia nu este acceptata in jurizarile internationale).

            Totodata continui in paralel cu HM, DT si  CT . Singuri pui pe care ii am momentan sunt de la o pereche de Cooper HM si care au mai putin de 2 luni.

            Am venit cu o idee si sper ca de pe urma ei sa beneficiem toti cei care dorim sa ne imbogatim bagajul de cunostiinte.
Imi cer scuze pentru ca am omis sa spun sursa textului postat de mine in postarea mea anterioara. Textul este un extras din standardul IBC.
              Va rog dati-mi voie sa imi prezint scuzele mele pentru omisiunea facuta in postarea mea anterioara ( voi fii mult mai atent pe viitor).

        Sunt mai mult decit bucuros sa  contribui la dezvoltarea comunitati noastre de crescatori. Cu vechime sau incepatori in ale cresteri acestui minunat peste , suntem aici din cauza ca stim ce dorim sa facem cu exemplarele pe care le detinem.

        Va rog, pe cei care au mai multa vechime decit mine si pot veni cu mai multe cunostiinte decit mine sa nu ezite in a posta imagini cu pesti pe care ii detine in scopul unui schimb de experienta.

              Poate ca imi doresc prea mult si prea dintr-o data, dar nu discutam noi pe acest forum despre "vise marete"? asociatie si competiti? nu se vorbea ca toate jurizarile se fac dupa standardul celor de la IBC si al celor de la betta4all? acum cind avem in fata acesta, ne razgindim si dorim sa vina alti sa ne jurizeze pesti nostri? intrebarea este DACA VIN ALTI SI NE JURIZEAZA NOI CIND MAI INVATAM? Ma gindesc ca de ei avem nevoie , fara doar si poate, dar parerea mea este ca ei ar trebui sa ne ghideze,sa ne sprijine, sa ne arate si nu sa faca ei munca pe care ar trebui sa o facem noi. Eu unul cred ( parerea mea personala) ca noi putem sa spunem ce si cum credem despre un peste atata timp cit avem acelasi standard ca si ei, iar EI sa vina cu completarile necesare.

            In acest fel vom invata sa ne cunoastem standardul si pesti totodata, din greseli invatam acolo unde este cazul si nu altfel. 

            Cred ca e cazul sa reduc viteza si sa las si pe alte persoane sa se decida ce doresc, nu pot sa fac o asociatie cu forta. Desi luasem un avint de neoprit, deja ma gindeam la o infratire intre "POSIBILA" asociatie a crescatorilor de betta din Romania si alte asociati de profil din lume.  :banghead:

            Sincer imi doresc ca sa infiintam aceasta asociatie, sa fim si noi in rind cu ceilalti pasionati de Betta. Eu sunt aici , acum. Sunt dispus sa ma implic din toate punctele de vedere- financiar, personal, moral...  .


Va multumesc  si astept replicile voastre.

Demoonangels
"The dictionary is the only place where success comes before work."

Member of UKBBA si IBC
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Pt a putea juriza, mai intai trebuie sa devii jurat. Iar pt asta trebuie sa faci o perioada da ucenicie pe langa jurati la mai multe concursuri internationale. De asemenea trebuie sa cunosti si sa "imbratisezi" standardele dupa care se jurizeaza concursul.      Eu personal, orientandu-ma dupa standardele IBC si b4a , nu pot juriza, insa imi pot spune parerea. nu sunt jurat :)
Membru IBC
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

acum cind avem in fata acesta, ne razgindim si dorim sa vina alti sa ne jurizeze pesti nostri? intrebarea este DACA VIN ALTI SI NE JURIZEAZA NOI CIND MAI INVATAM?
noi aici doar ne dăm cu părerea! atât!
și sunt 2 motive simple:
- nu avem pregatirea necesară să facem parte dintr-un juriu
- dintr-o poză chiar nu poți decât să te dai cu părerea...să jurizezi nu poți pentru că trebuie văzut pestele in acțiune!

p.s. am ințeles bine că peștii prezentați sunt in posesia ta? ceva urmași de-ai lor sau măcar planuri de inmulțire nu ne dezvălui și nouă? chiar si cu poze...nu trebuie neapărat aparat profi ca să ne dăm seama despre calitațile/defectele unui pește...eu toate pozele le-am făcut cu o ”săpunieră” de 200 lei...
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Pestele 1 - Royal blue HM mascul cu masca, dorsala nu este orientata inainainte dar se poate remedia cu antrenament, dorsala si anala mai lungi decit caudala, deschidere mare a caudalei cu pre multe ramificatii da impresia de RT, in principiu un mascul bun daca folosesti o femela buna. Corpul cu linia dorsala buna bine echilibrat.
Pestele 2 - Femela CT pe care chiar mi-as dori sa o am cu deschidere frumoasa a cozii, bine echilibrata, cu o reductie foarte buna a radiilor. la aceasta femela nu prea gasesc defecte vizibile ( cu exceptia pectoralelor prea lungi pentru o femela dar care pe mine nu m-ar deranja)
pestele 3 - am impresia ca are coloana strimba cu pedunculul caudal prea scurt. cred ca are si ceva CT in ea. mie personal nu imi place. as lucra cu ea doar in cazul in care nu as avea de ales. dorsala foarte buna. cei doi lobi caudali am impresia ca nu sint foarte egali. Linia dorsala a corpului nu este sub forma de arc ci prezinta un unghi unde intilneste aripioara ( unghi cu care eu personal nu sint de acord)

Cam asa vad eu acesti 3 pesti fara a avea cunostinte de jurizare
Ultima oară modificat 21 Noi 2013 11:41 de către cosmake, modificat 1 dată în total.
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
Avatar utilizator
demoonangels
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 63
Membru din: 20 Oct 2013 11:41
Localitate: BOTOSANI

                      Buna

                Cine vine cu noi imagini care sa fie "jurizate"? Noi poze cu Betta?

Va doresc o zi linistita si plina de raspunsuri la dilemele noastre.

Demoonangels
"The dictionary is the only place where success comes before work."

Member of UKBBA si IBC
Avatar utilizator
demoonangels
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 63
Membru din: 20 Oct 2013 11:41
Localitate: BOTOSANI

                          Buna

Bettanilor curaj , cine doreste sa posteze imagini cu Betta e binevenit sa le afiseze aici .

Va doresc o zi linistita si plina de raspunsuri la dilemele noastre.

Demoonangels
"The dictionary is the only place where success comes before work."

Member of UKBBA si IBC
Avatar utilizator
demoonangels
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 63
Membru din: 20 Oct 2013 11:41
Localitate: BOTOSANI

Buna
am dorit astazi sa upload citeva poze cu Betta si uitati care a fost mesajul care m-a intimpinat.

        " Forbidden

      You don't have permission to access /forum/index.php on this server.
index.php?action=post2;start=15;board=33"

Sunt curios ce se intimpla.

Va doresc o zi linistita si plina de raspunsuri la dilemele noastre.

Demoonangels
"The dictionary is the only place where success comes before work."

Member of UKBBA si IBC
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

The following error or errors occurred while posting this message:
Your session timed out while posting. Please try to re-submit your message.
No subject was filled in.
The message body was left empty.

Ai stat prea mult pe ganduri pana sa postezi. Un simplu refresh la pagina rezolva totul
Membru IBC
Avatar utilizator
demoonangels
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 63
Membru din: 20 Oct 2013 11:41
Localitate: BOTOSANI

    Buna
Am incercat din nou si apare aceiasi problema.
Nu are nici o legatura cu timpul, de data aceasta am postat cele 3 link-uri in mai putin de 30 de sec si tot nu a mers.

Va doresc o zi linistita si plina de raspunsuri la dilemele noastre.

Demoonangels
"The dictionary is the only place where success comes before work."

Member of UKBBA si IBC
Avatar utilizator
demoonangels
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 63
Membru din: 20 Oct 2013 11:41
Localitate: BOTOSANI

                        Buna

          Imi da voie sa pun primul link, apare imagine e totul ok pina postez al doilea link si atunci imi da eroarea mentionata, am verificat marimea imagini si e la fel ca prima.

        Nu conteaza ce imagine incerc sa pun cind ajung la a doua imi da eroare.

        Am dat logout si apoi login gindindu-ma ce trebuie sa ma autentific din nou, dar nici asa nu merge.

        Singura posibilitate care o am in acest moment este sa postez cite o imagine pe replica ceea ce duce la trei replici.

        Sper ca se va rezolva curind aceasta mica problema tehnica ( nu sunt cunoscator in ale web design -e doar parea mea de necunoscator).

Va doresc o zi linistita si plina de raspunsuri la dilemele noastre.

Demoonangels
"The dictionary is the only place where success comes before work."

Member of UKBBA si IBC
Avatar utilizator
demoonangels
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 63
Membru din: 20 Oct 2013 11:41
Localitate: BOTOSANI

          Buna
Imagine
picture share
"The dictionary is the only place where success comes before work."

Member of UKBBA si IBC
Avatar utilizator
demoonangels
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 63
Membru din: 20 Oct 2013 11:41
Localitate: BOTOSANI

          Buna
Imagine
screenshot windows 7
"The dictionary is the only place where success comes before work."

Member of UKBBA si IBC
Avatar utilizator
demoonangels
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 63
Membru din: 20 Oct 2013 11:41
Localitate: BOTOSANI

              Buna
Imagine
pc screenshot
"The dictionary is the only place where success comes before work."

Member of UKBBA si IBC
Scrie răspuns