APACHE Pura intimplare sau continua perfectionare ?

Doar intrebari si discutii despre genetica Betta Splendens
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Se pot aduce prin orice transshipper european. Insa fa un calcul :)
25 $ pestele (mascul) pe aquabid + 5 $ packing-ul + 7$ heatpack-ul + X $ transportul pana la transhipper + ... 112 euro transportul pana in Romania ( cutia mare 60/30/30cm) . E drept ca intr-o cutie mare incap multi pesti, fapt care ar reduce costurile totale per peste, insa pt 1-2 -3 perechi ... e nu mult, ci foarte mult pt nivelul nostru actual.
Cat despre ce se intampla prin alte parti ... de ce crezi ca din 11 membri fondatori cati am fost, au ramas doar 3??? :)
Ultima oară modificat 27 Oct 2013 22:16 de către snakefishmike, modificat 1 dată în total.
Membru IBC
Avatar utilizator
demoonangels
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 63
Membru din: 20 Oct 2013 11:41
Localitate: BOTOSANI

livulik scrie:
facem o asociatie a crescatorilor de Betta din Romania inregistrata stiti voi, acolo, unde se intregistreaza astfel de asociati ( si totodata ii lasam si pe cei  "de neatins" de la IBC sa stie ca am luat existenta si ne facem un standard al Romanian Betta Breeders Association?
asta sper că o pot lua ca o glumă???!!!
adică nu suntem în stare să producem pesti conform standardelor și ne gândim să ne facem propriile standarde??? și apoi concurăm intre noi!!! și dacă liniile noastre se degenerează mai schimbăm iarăși standardele! să se potrivească standardele cu peștii, nu invers!

sărind peste partea asta, 90% din show-urile serioase din lume se jurizează după standarde IBC sau Bettas4all...ce șanse am avea noi la show-urile astea daca ne creștem peștii după alte standarde?
Buna din nou

              Eu unul sunt chiar foarte serios in ideea cu asociatia, vrei ca pasionati sa se cunoasca intre ei si sa faca schimb de material genetic, corect? Te intreb unde vrei sa se realizeze acest lucu? La vre-un bar? tinind in mana o cupa cu vin?
Vrei sa stim unul de altu ca suntem cu aceiasi pasiune, cum ? dam cumva un anunt in media (hei bettanilor exist si eu pe aici pe undeva, voi pe unde sunteti?.....)? sincer cred ca existenta unei asociatie ajuta pe cei pasionati de Betta sa se regaseasca.

          Din cite observ, Liviu este o alta intelegere gresita a afirmatiei mele, eu nu am afirmat ca trebuie sa avem standard complet diferit de ale celor de la IBC sau alte asociati (care or mai fii ele pe undeva pe planeta aceasta),  repet ceea ce am afirmat in ultima mea postare "NE FACEM UN STANDARD AL ASOCIATIEI...." te rog poti sa imi spui unde am afirmat ca ne facem un standard care sa nu fie la fel cu cel al IBC? Ca orice asociatie trebuie sa avem un regulament de functionare si un set de "reguli" dupa care se ne ghidam, GRESESC CUMVA? Imi cer scuze dar cred ca ai inteles gresit afirmatia mea, ma refeream la un standard (poate fii el si al IBC - exact asa cum este el pe site-ul IBC in Engleza,  sa nu ne complicam sa il scriem in limba Romana ca  dam oricum copy si paste la ceea ce fac alti )si nu la unul diferit de al altor asociati de profil, imi pare rau dar m-ai inteles gresit.

      Suntem Romani sau suntem .......... ce? de ne trebuie standardele altora? (pentru a ne bate cu punul in piept si a striga UITE AM REUSIT SA AM UN BETTA LA FEL DE BUN CA BETTA AL TAU, SI DE UNDEVA DIN MULTIME SA VINA SI REPLICA, DA, E LA FEL DE BUN CA BETTA AL MEU PENTRU CA SE TRAGE DIN BETTA AL MEU , EU FIIND PRIMUL CARE AL REUSIT SA OBTIN UN BETTA DUPA ACEST STANDARD), eu unul spun CA FIE , fie standardul IBC ca ghid pentru toti pasionati de Betta din Romania, nu am nimic impotriva acestui lucru, ceea ce ma deranjeaza e ca ne aplecam "grumazul" dupa  regulile altora ( de asa e Romanul sa arate ca poate reusi ceea ce au reusit alti inaintea lui si intocmai dupa regulile lor).

          O singura intrebare am si la care te rog sa imi raspunzi sincer. Daca am avem acelasi standar cu al IBC, si sa spunem ca dorim sa adaugam o clasificare in plus fata de standardul lor, nu ma refer la o anume clasificare ci la una oarecare , sa fie in plus un capitol pentru cei care sunt incapatinati si nu renunta la ideea ca el poate face un Betta din respectiva categorie atit de bun incit sa fie luat in calcul in jurizare, intrebarea mea este Standardul va fii la fel ca al IBC sau va fii diferit tocmai pt ca avem un capitol in plus?
            De exemplu sa luam capitolul care se refera la HM, dam copy la cel de la IBC si apoi dam paste in standardul romanesc, jurijarea si toate celelalte etape vor fii identice pina si virgula va fii in acelasi loc, PERFECT sunt foarte fericit cu asta avem un ghid cupa care sa ne ghidam in a obtine ceva, cine vrea sa creasca HM este liber sa o faca la valorile din standard si sa participe la orice show doreste e libertatea fiecaruia sa faca ce si cum doreste, si acum esentialul a ceea ce vreau sa imi spui daca, (TEORETIC VORBIM) decidem sa creem un capitol aparte pentru ROSETAIL si FEATHERTAIL am aless aceste doua categori intocmai pt ca nu au un capitol in standardul IBC, (pentru cei care vor sa creasca si sa inmulteasca aceste lini), la show vor fii cei cu HM si poate unul mai nebun care nu renunta sa sustina ca are un  rosetail dupa standardul existent, te rog spune-mi cum afecteaza acesta calitatea celorlalte lini de betta  participante in show? sau cum influenteaza seriozitatea crescatorilor celorlalte lini? si intrebari mai sunt.

              Stiu ca in 1989 nu si-au  jerfit vietile atitia Romani degeaba, libertatea de a alege este un drept al fiecaruia asa ca ma gindesc ca cel mai bine este sa lasam pe fiecare sa decida ce linie doreste ca creasca cu ce betta doreste sa se prezinte in show si sa oferim sansa egale pt toti cei care sunt pasionati de acest magnific peste( fie ca e HM, DT, CT, Rosetail or Feathertail), ce spui ?

          Este cineva pe acest forum care doreste sa se intereseze la IBC care sunt circumstantele in care o asociatie noua se poate afila cu IBC? folositi aceasta adresa de e-mail ebmembers@ibcbettas.org  si va rog anuntati-ma si pe mine, cel putin sa avem si noi cunostiinte de ce si cum ar trebui sa facem (sa stim macar teoretic daca nu sa si punem in practica).

                    Legat de degenerarea unei lini de betta, oase s-au reprodus intratit de intens fondul genetic de Betta existent in Romania incit am ajuns sa avem aceasta problema? Ok, inteleg de aceea deja am trimis citeva e-mail la autoritatile in masura din Romania sa ma lamureasca cu privire la importul de pesti tropicali in Romania, astept sa primesc raspuns si va tin la curent (teoretic cel putin sa stim de ce este nevoie pentru acest lucru).
                    Oricum mai avem o alta varianta,  faptul ca devenim tara cu drepturi depline de la 01/01/2014 ne va permite schimbul liber de marfuri intre tarile membre ale UE, eu detin deja o licenta de import/export de animale vii in/din una din tarile membre ale UE, ma voi interesa din nou daca pot sa import ( din tari nemembre) pesti in tara respectiva si de acolo sa ii export in romania asta atita timp cit legislatia europeana permite schimbul liber de marfuri de aceasta natura ( ma interesez si va tin la curent).

        Astazi am primit un email care m-a incurajat sa deschid un capitol nou, DONATIILE, exact, in cadrul IBC ei au o politica de a dona Betta, binenteles ca sunt citeva reguli dupa care se face acest lucru, dar ideea in sine este una pe care o imbratisez  si pe care o salut. Infiintati asociatia , in cadrul asociatiei deschideti acest proiect de a dona genitori intre membri si ve-ti vedea ce succes va avea proiectul. Sa fim sinceri crestem lunar citeva zeci de pui daca donam unul nu cred ca saracim ( de ne-ar imbogati vinzarea unui singur exemplar pe care alegem sa il donam numai daca dorim) si in acest fel rezolvam si una din problema cu degenerarea. Ce spuneti? merita sa te gindesti ca la un momendat voi primi un peste si vei oferi unul, lucru care este gratis in ambele directi, sincer este laudabila initiativa.

            Este cineva interesat ( vorbim doar teoretic deocamdata)  sa se intereseze care sunt in prezent costurile infiintari acestei asociati? de citi membri este nevoie, cotizatie de fiecare membru si celelalte detalii?
Va rog anuntati-ma si pe mine daca doriti.

          Si daca tot veni vorba, am vazut pe acest forum in sectiunea MEMBERS foarte multi membri , doresc sa deshid o lista unde cei care sunt interesati si doresc sa devina membri ai unei eventuale asociati de crescatori de Betta din Romania sa se treaca pe lista, nu putem stii deocamdata costul pentru a deveni membru deoarece sunt mai  multe demersuri de facut dar cel putin sa stim cu cite persoane am pleca la acest drum si atunci am putea face o estimare a costului de fiecare membru. Eu doresc sa ma numar printre cei trecuti pe lista ( sper sa nu fiu si singurul).

Va doresc o zi linistita si plina de raspunsuri la dilemele noastre.

Demoonangels
"The dictionary is the only place where success comes before work."

Member of UKBBA si IBC
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Eu unul sunt chiar foarte serios in ideea cu asociatia, vrei ca pasionati sa se cunoasca intre ei si sa faca schimb de material genetic, corect? Te intreb unde vrei sa se realizeze acest lucu? La vre-un bar? tinind in mana o cupa cu vin?
Vrei sa stim unul de altu ca suntem cu aceiasi pasiune, cum ? dam cumva un anunt in media (hei bettanilor exist si eu pe aici pe undeva, voi pe unde sunteti?.....)? sincer cred ca existenta unei asociatie ajuta pe cei pasionati de Betta sa se regaseasca.
să știi că in acest moment trăiesc un deja-vu! cred că și @snakefishmike! incepand cu 2009 aproape an de an sunt aceleași discuții...și toate au murit la faza de discuții deoarece TOȚI vor să fie membrii unei asociații dar ea să fie inființată de alții...
și eu vreau asociație...legală, care să aducă membrilor cotizanți avantajele unei organizări a showurilor, accesul la linii bune si la informație...
dar cine iși asumă inființarea ei? cine va plati costurile? cine iși va rupe din timpul său și banii săi pentru a face alergătura necesară (avocat, notar, tribunal)? și asta doar la inceput!!!
e nevoie de membrii fondatori care să facă alergătura si cheltuiala inițială! cine se bagă? in ce oraș să se facă pt. a fi accesibil membrilor fondatori?
deschide tu un topic (discuție) pe tema asta si primul pas care trebuie făcut este să se găsească 5 membri fondatori...
pe urmă detaliem!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Salutare, pentru a aduce pesti.. nu trebuie sa te cuplezi decat la alte grupuri din Europa, care aduc... si asa se reduc costurile.

Practic trebuie sa aduci di EU, da trebuie sa ai pile.
Loged out. Have a nice day.
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Radule nu vreau sa mai aud de spagi si pile.
De ce nu putem sa aducem legal ca doar nu sintem in lumea 3-a
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

La pile ma refeream sa cunosti pe cineva din afara cu care sa te cuplezi.. nu la noi.

trebuie sa inteleg ca legal nu se pot aduce betta din afara zoni Euro. Pur si simplu nu se poate.
Loged out. Have a nice day.
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Ba se poate. Prin transshipper, platind costurile aferente. Transshipper-ul se ocupa de toate formele legale.
Membru IBC
Avatar utilizator
demoonangels
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 63
Membru din: 20 Oct 2013 11:41
Localitate: BOTOSANI

intradevar, asa si este, snakefishmike ai perfecta dreptate, sunt foarte in masura sa confirm acest lucru,

Va doresc o zi linistita si plina de raspunsuri la dilemele noastre.

Demoonangels
"The dictionary is the only place where success comes before work."

Member of UKBBA si IBC
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Scuzati, ma refeream evident de import pesti betta in Romania, direct din afara zonei euro... nu este cadru legal. Cred ca am stabilit asta deja:

https://forum.bettaclub.ro/index.php?topic=804.0
Loged out. Have a nice day.
Avatar utilizator
MetalViper
Global Moderator
Global Moderator
Mesaje: 249
Membru din: 09 Iul 2013 21:28
Localitate: Craiova

MrKuka scrie: Scuzati, ma refeream evident de import pesti betta in Romania, direct din afara zonei euro... nu este cadru legal. Cred ca am stabilit asta deja:

https://forum.bettaclub.ro/index.php?topic=804.0

Din ce am inteles eu din topicul anterior Radu este ca nu putem sa luam pesti direct din Thai sa vina in Romania.
Se poate totusi sa ii luam din Thai dar trebuie sa treaca prin Germania, ceea ce inseamna extra cost (de aici si ideea de a mai face o comanda comuna prin decembrie cu transhipper german - chiar daca e mai scump).
Va rog sa ma corectati daca ma insel.
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Nu pot veni direct, ci via transshipper. Mare branza 1-2 zile in plus de asteptare :). Tot din Thailanda ii iei, doar ca fac escala in germania, Anglia, Franta sau Elvetia :).
Membru IBC
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Dap.. 85 de EURO transport DE in RO.. deci + packaging + etc. o nimica toata.
Loged out. Have a nice day.
Avatar utilizator
demoonangels
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 63
Membru din: 20 Oct 2013 11:41
Localitate: BOTOSANI

                                  Buna

                  Dragi mei colegii,

            Desi sunt nou pe acest forum experienta mea cu Betta este putin mai veche, insa nu acesta este motivul pentru care am decis sa postez aceasta replica ci pentru a va informa ca :

                DACA VREI PESTI DIN THAILANDA DIRECT IN ROMANIA SE POT ADUCE, EU UNUL AM ADUS DE DOUA ORI.
INTREABA ORICARE CRESCATOR DE BETTA DIN THAILANDA  SI ITI VA CONFIRMA CA POATE TRIMITE IN ROMANIA, UN COLET CU PESTI FARA A NECESITA INTERMEDIEREA UNUI TRANSHIPER, IAR TOATA CHESTIA DUREAZA MAI PUTIN DE 6 SAU 7 ZILE, IN TIMPUL VERI PESTI AJUNG GARANTAT VII( asa au ajuns la mine, toti 10 vii de fiecare data).

        In legatura cu transhiper legislatia europeana are reglementari stricte si clare, verificati va rog si va ve-ti lamuri, momentan am de pregatit un examen si nu prea am timp  pentru"digging" dar dupa ce trece perioada acesta voi fii mai activ si voi incerca sa arunc o privire in legislatia Romana .
Va doresc o zi cit mai buna.
Demoonangels
"The dictionary is the only place where success comes before work."

Member of UKBBA si IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

De venit ei vin fara nici o problema
De ridicat de la vama este problema ca incep cu : carantina, verificare sanitar veterinara, vama, spagi, mita,etc
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Salutare,
Doar o intrebare... cand au ajuns in RO, ce a trecut ca este in colet, ca si declaratie de import?
Loged out. Have a nice day.
Încuiat