APACHE Pura intimplare sau continua perfectionare ?

Doar intrebari si discutii despre genetica Betta Splendens
Avatar utilizator
demoonangels
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 63
Membru din: 20 Oct 2013 11:41
Localitate: BOTOSANI

snakefishmike scrie: Cand RT va face parte din standardele unei asociatii de renume, am sa ma inclin. Pana atunci, atat timp cat toti crescatorii de renume , care se respecta , blameaza acest defect genetic, demonstrat ca defect, nu-l pot considera altfel. Cand voi vedea un RT castigator la vre-un concurs international ... no comment
                Buna,

            In acel moment si eu voi face o plecaciune de voi da cu fruntea de pamint in fata acelor persoane daca acest lucru va deveni realitate.

          Te rog poti sa imi spui si mie unde gasesc aceasta demonstratie  (demostratie stiintifica atestata ca stiintific ) ca acest peste  (RT ) este un defect (fie el genetic sau nu) te rog nu imi spune despre nu stiu ce forum unde lumea discuta ca si aici si unde isi dau fiecare cu parerea fiecare, ca ar fii sau ca nu ar fii, ma refer la o demonstratie validata stiintific precum in cazul liniei de HM unde s-a studiat ani de zile genetica acestei lini si se poate spune cu exactitate fiecare particica ce rol are si ce face.

            Cu tot respectul ma inclin tie si te rog daca poti, sa imi spui unde pot gasi respectiva demonstratie deoarece am un interes special in aceasta privinta.

        Legat de standarde, crescatori din Tailanda deja lucreaza de ceva vreme la acest lucru si in "ograda " lor vor face legea dupa cum vor dori ei, ceea ce duce cu gindul ca mai devreme sau mai tirziu vor juriza acest " defect genetic".

          Am o singura intrebare daca nu te deranjeaza.

      Daca in o linie de HM introduci gena de DT, gena care se stie ca are si acest efect (printre altele) cresterea numarului de radiati in coada, facind ca coada sa fie mult mai stufoasa , introduci aceasta gena citeva generati selectind ca forma numai pe cei care au o dorsala apropiata de cea a HM si o singura  coada (nu doua precum la DT) . Ce se intimpla cu coada acelei lini de Hm in care ai introdus respectiva gena timp de mai multe generati?

      Am sa caut respectiva adresa web unde am citit despre si o sa postez aici, pentru totii cei care "se respecta" sa stie adevarul in legatura cu aceasta linie, deoarece mie personal mi se pare ca undeva ne scapa din vedere un lucru extrem de important.

      A fost cineva interesat , asa macar de curiozitate sa numere cite terminati are radiatia unui RT? Uitati-va la o poza si incercati sa numarati , veti ajunge la un numar destul de mare (32 sau chiar si mai mult). E defect ? sau e o crestere a numarului  de terminati  ale unei radiati (raze ) in coada pestelui? sau/poate chiar asta e defectul ? ( sa nu uitam nu vorbim de HM si de standardul lui aici , ci de o linie numita ROSETAIL, o linie distincta).

Va doresc o zi linistita si plina de raspunsuri la dilemele noastre.

Demoonangels
"The dictionary is the only place where success comes before work."

Member of UKBBA si IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Cu toate ca nu am vrut sa ma bag in aceasta discutie nu ma pot abtine.
Daca un om se naste cu o mina mai lunga si una mai scurta, vizibil vorbind, crezi ca ar fi bine sa faca copii cu altul la fel ca si el?
Unde crezi ca se va ajunge?
La betta splendes vad in natura ca aceste greseli genetice ( HM, DT, CT, etc) nu exista. Noi oamenii am creat aceste greseli. Eu personal nu am nimic cu RT, dar doresc mai devreme sau mai tirziu sau niciodata sa particip la un concurs betta. Momentan nu pot participa cu RT si pestii cu aceasta caracteristica sau defect cum vrei sa-l numesti sint descalificati din start. Deci nu ma intereseaza sa aiba caracteristica RT. Incercam sa ne aliniem la niste standarde si nu putem, (ma refer la noi romanii) deci nici nu cred ca are sens in acest caz sa luptam pentru o noua clasa.

Poti sa incerci cu RT daca tie iti plac nu zice nimeni nu, dar nu ma vei convinge niciodata ca este ceva bun, precum nici eu probabil nu te voi convinge ca este ceva rau.
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

cosmake scrie: Cu toate ca nu am vrut sa ma bag in aceasta discutie nu ma pot abtine.
Daca un om se naste cu o mina mai lunga si una mai scurta, vizibil vorbind, crezi ca ar fi bine sa faca copii cu altul la fel ca si el?
Unde crezi ca se va ajunge?
La betta splendes vad in natura ca aceste greseli genetice ( HM, DT, CT, etc) nu exista. Noi oamenii am creat aceste greseli. Eu personal nu am nimic cu RT, dar doresc mai devreme sau mai tirziu sau niciodata sa particip la un concurs betta. Momentan nu pot participa cu RT si pestii cu aceasta caracteristica sau defect cum vrei sa-l numesti sint descalificati din start. Deci nu ma intereseaza sa aiba caracteristica RT. Incercam sa ne aliniem la niste standarde si nu putem, (ma refer la noi romanii) deci nici nu cred ca are sens in acest caz sa luptam pentru o noua clasa.

Poti sa incerci cu RT daca tie iti plac nu zice nimeni nu, dar nu ma vei convinge niciodata ca este ceva bun, precum nici eu probabil nu te voi convinge ca este ceva rau.
Big Like!!!  :You_Rock_Emoticon:

cu două mențiuni la ultimul paragraf:
1) standardele internaționale așează RT exact acolo unde-i este locul!
2) mulți dintre noi nu avem nici 5 ponte reușite la activ dar visăm să schimbăm LUMEA pasionaților de betta cu teoriile noastre!!! intai trebuie să intrăm in LUMEA aia și mai apoi să o schimbăm!  :dink:
ponta reusită inseamnă să alegi genitorii potriviți pt. a obține exact ce iti dorești să fie peștele tău!

și 2 intrebari pt. colegul @demoonangels : fără nicio supărare sau ironie...câte ponte reușite ai obținut și care a fost rezultatul lor?
adică dacă ne arăți 1-2 generații de RT care au mers bine și ai obținut ce ți-ai dorit de la ei, poate incet-incet se schimbă opiniile!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

demoonangels scrie:
       
      Daca in o linie de HM introduci gena de DT, gena care se stie ca are si acest efect (printre altele) cresterea numarului de radiati in coada, facind ca coada sa fie mult mai stufoasa , introduci aceasta gena citeva generati selectind ca forma numai pe cei care au o dorsala apropiata de cea a HM si o singura  coada (nu doua precum la DT) . Ce se intimpla cu coada acelei lini de Hm in care ai introdus respectiva gena timp de mai multe generati?

   
In niciun caz nu apare RT. Apar oHM sau pesti neconformi cu standardul, insa nicidecum RT. De aceea tot vorbesc de incrucisari controlate si de selectie.
Ma rog, cand interesul e sa creezi un peste de piata, adica foarte vandabil in lumea necunoscatorilor, e normal sa nu-ti pese de anumite aspecte, cum ar fii standardul .


Cat despre faptul ca RT este un defect genetic, gasesti pe site-ul IBC un articol, daca nu ma insel (si sper sa nu) scris de Dr. Gene Lucas, cel care a facut cele mai aprofundate studii de genetica in lumea betta.
Membru IBC
Avatar utilizator
demoonangels
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 63
Membru din: 20 Oct 2013 11:41
Localitate: BOTOSANI

            Buna

          Tocmai ce am primit pe email urmatorul extras de la unul din membrii IBC.

          "The ROSETAIL BETTA is an extreme version of the popular Halfmoon Betta. Rosetail describes a type of tailform. Like the halfmoon, the Rosetail has been bread to have a wide 180° spread of the caudal fin. What sets it apart is the increase in the number of branches in the dorsal, caudal and anal fins giving them a ruffled or feathery appearance. When the fins are spread open the dorsal and caudal fins overlap resembling the petals of a rose."

            Inca mai astept scrierea oficiala din partea  IBC in legatura cu Rosetail/Feathertail.

          Acest raspuns mi-a fost trimis de un alt membru al IBC si nu pot afirma daca este sau nu extras din lucrarea persoanei la care am facut referire. L-am postat aici doar cu titlu informativ si doar ca sa arat ca are la origine HM si ca prticularitate lui este numarul mare de "branches" in tot finul pe care acest peste il are.

Va doresc o zi linistita si plina de raspunsuri la dilemele noastre.

Demoonangels
"The dictionary is the only place where success comes before work."

Member of UKBBA si IBC
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Asta gaseai si in articolul de aici
index.php?topic=30.0
Membru IBC
Avatar utilizator
demoonangels
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 63
Membru din: 20 Oct 2013 11:41
Localitate: BOTOSANI

    Buna

          Revin  pe acest subiect cu un raspuns legat de ceea ce se discuta in legatura cu Rosetail si Dr Lucas Gene. Am cautat in arhiva celor de la IBC articolul in care el face afirmati legat de aceasta particularitate intilnita la Betta, problema este ca in arhiva IBC nu am  gasit articolul, probabil el se gaseste in alta parte. Am cerut unui membru in comitetul de conducere sa imi confirme daca articolul a fost sau nu in libraria IBC, astept raspunsul lui si eventual si citeva detali pentru a localiza articolul.

            Desi am decis sa nu mai fac nici o afirmatie legat de aceasta particularitate (Rosetail)  de frica de a nu fii inteles gresit ( asa cum s-a intimplat de fiecare data cind am afirmat ceva de aceasta particularitate), zilele trecute cautind online un furnizor de Wild Betta am gasit o imagine care contrazice unele aspecte legate de Rosetail, anume ca toti au o problema grava cu asezarea solzilor.

          Va rog sa va uitati la aceasta imagine si sa imi spuneti daca nu cumva solzi acestui Rosetail  ( foarte frumos de altfel) sunt asezati asa cum trebuie (sau aproape asa cum trebuie).
           
          Ma opresc aici , deoarece nu doresc sa provoc intrigi si discuti care deja sunt "clarificate".

Va doresc o zi linistita si plina de raspunsuri la dilemele noastre.

Demoonangels

Imagine
upload a picture
"The dictionary is the only place where success comes before work."

Member of UKBBA si IBC
Avatar utilizator
MetalViper
Global Moderator
Global Moderator
Mesaje: 249
Membru din: 09 Iul 2013 21:28
Localitate: Craiova

Salut,

Ma bucur ca iti place pestele, mie mi se pare groaznic :) dar asta e doar parerea mea personala (si da, gusturile nu se discuta).
Iar despre solzi... inmulteste-l si spune-ne si noua F2-F3 daca are solzii la fel.
Ultima oară modificat 12 Dec 2013 12:51 de către MetalViper, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
demoonangels
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 63
Membru din: 20 Oct 2013 11:41
Localitate: BOTOSANI

            Buna

          Imi para rau sa afirm acest lucru dar mi se pare ca nu ai inteles ceea ce am vrut eu sa evidentiez sau ai inteles gresit.

          In primul rind nu sunt PRO Rosetail si nu am de gind acum sau vreodata sa reproduc nici un fel de Rosetail ( incrucisind doi RT ) in nici un scop. Singura data cind am lucrat cu aceasta particularitate a fost intr-o incrucisare de RT cu CT pentru a adauga mai multe "brances" in coada  formei de CT si atunci am ales sa lucrez cu un RT in forma extrema pentru ca dintre toate liniile ( afara de CT) el avea ce-a mai mare reductie intre "brances".

          Ceea ce eu am vrut sa arat ca faptul ca daca se munceste la aceasta  particularitate Rosetail, asa cum a fost obtinut acesta se pot obtine si altii cu caracteristici la fel ca el (ma refer la o asezare corecta a solzilor)  iar al doile lucru pe care vreau sa il evidentiez e ca daca era de natura genetica particularitatea ca Rosetail sa fie cu solzi asezati necorespunzatori inseamna ca se poate ca tot genetic  sa fie selectata o linie cu solzi asezati corespunzator ( iar acest mascul este dovada).
          Am gasit si o femela de Rosetail care este chiar mai buna decit acest mascul (ma refer la asezarea solzilor ).

        Din cite vad online se pare ca inca este de munca la aceasta particularitate, dar sunt semne ca se poate imbunatati si caracteristicile sa fie cele ( sa spunem doar ca o "speranta") corecte. GENETICA este cea care in timp va dovedi daca este sau nu asa cum se afirma si tot GENETICA ne va da sau nu dreptate asupra acestui lucru.

        Imi cer scuze daca am revenit pe acest subiect, imi este greu sa ma abtin cind sunt unele ( putine ce e drept) dovezi care sunt ignorate atunci cind sunt prezente. Voi incerca sa ma abtin de la postari pe aceasta tema pentru a nu fi blamat ca fiind "impotriva vintului" dar de fiecare data cind voi vedea ca sunt si pesti de RT care sunt asa cum trebuie sa fie ( fizic cel putin - e greu de afirmat ce genetica are in spate respectivul peste doar vazindul pentru prima data intr-o poza) voi zimbi in sinea mea si voi spune "stiam eu ca se poate si mai bine de atit, si stiu ca este loc de mai bine"( referindu-ma strict la Rt de care s-a discutat).

Va doresc o zi linistita si plina de raspunsuri la dilemele noastre.

Demoonangels
"The dictionary is the only place where success comes before work."

Member of UKBBA si IBC
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Atunci cand ai sanse de 0,1% sa obtii UN SINGUR pui dintr-o ponta, indentic cu parintii, nu se numeste ca ai o linie genetica, ci hazard.
Hai sa vorbim despre pesti si despre standarde international acceptate, nu despre himere si alte bazaconii. Ca pesti pt colectionari impatimiti si fara cunostinte in domeniu, pot fii ok. Insa nu acelasi lucru se poate spune in cazul crescatorilor impatimiti si a celor care urmaresc niste standarde.
End of strory
Membru IBC
Avatar utilizator
demoonangels
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 63
Membru din: 20 Oct 2013 11:41
Localitate: BOTOSANI

                  Buna
                  Daca nu gresesc eu asa s-a dezvolta acest peste.

              Dintre milioanele de pesti salbatici a fost unul singur intr-o ponta care a avut ceva deosebit si mai apoi din acel ceva deosebit in timp cu multa munca si perseverenta s-a ajuns la ceea ce astazi numim DOMESTIC BETTA .
              Ei nu au existat undeva in natura gata definiti iar noi doar i-am perfectionat, din contra noi i-am creat printr-un proces de selectie lung si riguros.

                    Da, cred cu ferma convingere ca daca pleci la drum cu doi genitori buni , aplici o selectie extrem de riguroasa si nu te lasi doborit de criticile celor care sunt impotriva acestei particularitatii  vei ajunge sa obtii rezultate bune cu aceasta particularitate a Betta. Standardul este un alt aspect in aceasta lupta pentru "orgoliu". Un peste frumos poate trai si fara standardele care sa decida suprematia.

                Cit despre standarde , vreau sa spun un singur lucru. NOI nu avem asa ceva, in ROMANIA nu exista un standard al acestei specii recunoscut la nivel national, ROMANIA este una din putinele tari din EUROPA care inca nu are o asociatie a "crescatorilor impatimiti" asa ca hai sa nu mai vorbim de standard atita timp cit noi nu avem o asociatie a noastra si nici acele standarde.

                Au altii standarde si asociatii, au vecini nostri DAR NOI NU AVEM asa ceva, iar daca vrem sa stim  ce inseamna standard trebuie sa ne ducem sa ne uitam in ograda altora deoarece noi nu suntem in stare sa fim noi insine, de parca ne e rusine cu numele nostru si mai vorbim de "HIGH CLASS"  va rog lasati-ma ca m-am lamurit cu impatimiti din Romania, exact ca in vorba aia " LA PLACINTE INAINTE LA RAZBOI INAPOI".

          Cred ca expresia "himere si bazaconii" se aplica si cind vorbim de standarde romanesti, impatimiti si alte astfel de afirmati.

                  Tin sa imi exprim profunda mea recunostiinta celor care incearca sa dezvolte acest peste, (asa cum inteleg ei standardele vecinilor nostri SI NU ALE NOASTRE CA NOI NU AVEM ASA CEVA ). Va FELICIT pe toti cei care in aceste vremuri grele inca mai aveti determinarea de a merge mai departe cu aceasta munca de selectie  (care nu este deloc usoara).

              Uitasem cel mai important lucru dintre toate, pe acest forum vorbim de "impatimitii" din Romania, uitasem ca suntem in Romania si ca ne comportam specific noua Romanilor. Am vazut pe acest forum citeva sute de membri inscrisi ( ceea ce m-a bucurat la inceput ) insa am fost dezamagit cind am descoperit ca dintre aceste citeva sute doar citiva sunt prezenti (pe cei activi  ii numaram pe degetele de la miini si ne mai ramin citeva degete) intrebarea Unde sunt acei impatimiti ai standardelor?

            Noi, doar citiva dintre noi, nu ne putem numi majoritate, noi cei care ora de ora verificam cine si cei a mai postat pe forum luptam sa facem performanta cu standardele altora- acesta e acel 0,1% de care se pomeneste aici, stiti de ce ? Pentru ca dintre toti pasionati de BETTA din lume noi reprezentam DOAR acel 0,1% acum spuneti-mi voi ce este HAZARD sau HIMERA ceea ce noi speram sa obtinem????????? Standard si asociatie, am crezut in acest lucru pina am inteles ca de fapt sunt alte interese ascunse aici, si ca de fapt fiecare incearca sa isi "protejeze investitia " "pasiunea si determinarea"  nu platesc costurile dezvoltari acestui peste si nimic nu e nici gratis si nici usor de realizat.

          Va apreciez pentru eforturile voastre, tin sa va multumesc in mod deosebit pentru ceea ce faceti, va urez succes pe mai departe. Fara intentia de a afirma ceva gresit la adresa membrilor acestui forum vreau sa spun ca eu unul  m-am lamurit cu ceea ce era de lamurit pe aceste forum.  Sper ca ne vom regasi din nou ca membri ai Asociatiei de impatimiti de Betta din Romania ( atunci cind ea va fii creata- daca pina la urma lucrurile se pun in miscare in aceasta privinta va rog contactati-ma si ma voi implica asa cum am mai spus-o).

Va doresc o zi linistita si plina de raspunsuri la dilemele noastre.

Demoonangels
"The dictionary is the only place where success comes before work."

Member of UKBBA si IBC
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Amice deja o iei pe aratura la fel ca multi altii care nu-s capabili sa accepte faptul ca exista niste standarde internationale unanim acceptate si arunci cu vorbe fara sa ai habar de nimic.
Stabilizeaza tu Rose Tail si intreaga suflare a crescatorilor de betta din lume, va fii la picioarele tale.
Pana atunci lasa-ne cu standardele romanesti. Cu ceea ce ne propui tu pt standardul romanesc, nu putem avea curajul sa scoatem capul nicaieri in lume. So ... las-o ca nu tine.
Scoateti pesti capabili si stam de vorba. Insa pana una alta, toti cei care dau din gura fara sa aibe habar de nimic altceva in afara propriilor gusturi, n-au fost in stare sa demonstreze macar cu un F1, ca pot scoate pesti demni de show. Ca sa nu mai vorbesc de un F@.
Hai sa nu ne mai invartim in jurul cozii. Ti-ai luat teapa cumparand rebuturi de cateva mii de dolari, iar acum incerci sa ne impui standardele tale?
Sa fim seriosi, cat timp detin acest site sicat timp eu si altii ca mine vom face betta, va fii doar in standardele internationale.
Aveti idee ce sunt alea?
Daca da, urmatile. Daca nu ... faceti-va pestii de piata, insa nu ma obligati sa-i accept ca perfecti.
Vorbim de asociatie a crescatorilor de betta si de standarde autohtone?
Pai cu cine? Cati crescatori de betta sunt in tara asta, crescatori care sa urmareasca standardele, nu piata?
Cat despre protejarea investitiei ... ai dreptate. Sunt nabab in euro si d-aia tin la standarde =)) . Imi protejez pestii pe care II DAU cu draga inima cui vrea sa lucreze cu standarde, nu cu piata. Hai sa fim seriosi. Nu eu am cumparat pesti de mii de dolari, pesti pe care acum mi-i laud, incercand sa gasesc potentiali clienti. Cum tot nu eu cumpar pesti cu nemiluita nestiind ce sa fac cu ei mai departe. Pt mine sunt suficienti 2 pesti, ochiul meu si experienta mea cu ei pt a scoate pesti de calitate in viitor.
Si hai sa nu vindem castraveti gradinarului, vorbind de istoria varietatilor de betta. Nu mie care fac pesti de aproape 30 de ani si nici lui Liviu care de cel putin 10 ani face betta. Si nu cei care s-au apucat de betta anult trecut. O poate face cineva care stie ce vorbeste, care stie ce-i aia genetica, care stie ce-i aia selectie, nu unul care a luat 2 pesti care i-au placut si care crede ca daca au fost scumpi in draci sunt si mari campioni.
Cand mai multi oameni iti spun ca esti beat, te duci si te culci, asa ca ...punem capat aici acestei aberatii ca deja s-a batut prea multa moneda pe marginea unui defect genetic.
Ultima oară modificat 16 Dec 2013 22:26 de către snakefishmike, modificat 1 dată în total.
Membru IBC
Încuiat