CT DDR versus Ct 4Ray sau CT DDDR versus CT 8Ray

Doar intrebari si discutii despre genetica Betta Splendens
Avatar utilizator
demoonangels
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 63
Membru din: 20 Oct 2013 11:41
Localitate: BOTOSANI

        Bine v-am regasit

      Asa cum am promis am revenit in forta.

        Am facut upload pe contul meu de photobucket  a 5 imagini care contin 3 tipuri  diferite de Betta.
Regasiti imaginiile aici:  http://s1343.photobucket.com/user/Demoo ... 0CT%204Ray

          In acest topic vreau sa va rog sa discutam numai despre CT, asa, ca va rog sa ignorati imaginea care reprezinta o alta linie de Betta ( despre cel care nu se incadreaza in clasa CT vom discuta intr-un topic dedicat acelei lini de betta -daca ne vor permite moderatori sa deschidem un topic pentru fiecare linie de betta, desi eu unu  cred ca ideea este bine venita atita timp cit informatia va fii concisa si legata numai de acea linie in cadrul acelui topic).

          In primul rind vreau sa va rog sa va uitati cu atentia la cei 4 masculi de CT.

        Eu unul am clasat 2 masculi de CT in categoria DDR (mascului rosu si cel steel blue) si 2 masculi de CT in catogoria 4Ray (mascului Alb si cel Cambodian). Binenteles ca ei sunt foarte inruditi iar in orice competitie acesti CT sunt pusi in aceiasi clasa de jurizare.

          Ceea ce vreau sa va intreb este daca voi vedeti acea mica diferenta la  bifurcarea razei ?

        La masculi de DDR o raza se bifurca in 2 (double Ray) iar fiecare din cele doua se bifurca din nou in doua raze  ( devenind astfel double-double-ray sau DDR). Sunteti deacord cu mine ?

        La masculi 4Ray o raza se bifurca direct in 4 terminati si nicidecum in doua si apoi inca o data in doua ( de aceea eu si uni impatimiti ai acestei particularitati ii denumim 4 Ray ) sunteti deacord cu mine ?

Sunteti deacord ca cele doua extensi a razei nu sunt la fel?

        Despre Ct vreau sa adaug pentru cei care nu sunt familiarizati cu toate aceste denumiri ca terminatia care da denumirea de CT se poate regasi in citeva forme , si aceste sunt (dupa standardul IBC):Double Ray=DR, Single ray=SR, Cross Ray=CR.

    Trebuie sa mentionez ca in afara acestor trei forme mai intilnim: Random Ray=RR, Baloon  Ray=BR ETC

P.S. reductia dintre raze se numeste= webbing

    Astept parerile si opiniile voastre dupa care vom continua dezbaterea asupra acestei lini atit de magnifice.

  Va doresc o zi linistita si plina de raspunsuri la intrebarile noastre.

Demoonangels
"The dictionary is the only place where success comes before work."

Member of UKBBA si IBC
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

la care din pestii CT prezentați (toți frumoși!) spui tu că radia se bifurcă DIRECT in 4? eu la toți observ că se bifurca in 2 si apoi iar in 2...
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Ca varietati CT are intradevar mai multe "forme", insa dupa cum ai specificat IBS clasifica doar 3. Restul ... e joaca crescatorilor si nu intra in concursuri. Cu alte cuvinte nu sunt clasificati, deoarece din punct de vedere genetic sunt aleatorii.
Liviu (livulik) a obtinut acum cativa ani un CT cu 8 bifurcatii. Ca peste era frumos, ca de altfel majoritatea bettanilor, insa ... era doar frumos. Nu se putea prezenta cu el la un concurs :).
Vezi tu, site-ul este dedicat intradevar tuturor pasionatilor si indragostitilor de speciilr de betta, insa dorinta noastra este de a accede mai sus si de a implementa anumite standarde si o etica a crescatorului. Tocmai de aceea incercam sa-i "conducem" pe cei interesati, catre standardele unanim acceptate international.
Toate cele bune.

P.S.
Liviu mi-ai dat o idee de "articol" ;) . Un dictionar explicativ al termenilor, cu denumirea atat in romana cat si in engleza. De multe ori discutam despre radii, despre reductii etc, multi nestiind exact ce sunt, sau unde sa se uite.
Ultima oară modificat 26 Oct 2013 10:33 de către snakefishmike, modificat 1 dată în total.
Membru IBC
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

subiectul CT este chiar un subiect ce-mi place!!!  :character0029:

imi plac chiar toate formele lor...indiferent de culoare sau de lungimea aripioarelor!
m-am muncit cu ei!!! am inceput cu diversi combtail...am selectionat...am făcut rost de alti genitori...am selectionat...si am ajuns acum sa ma chinui de ceva timp cu CTPK...si nu le dau deloc de cap sa ating IDEALUL!!!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Avatar utilizator
demoonangels
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 63
Membru din: 20 Oct 2013 11:41
Localitate: BOTOSANI

      Buna

        Intradevar ideea cu dictionarul de termeni o gasesc binevenita, si nu doar binevenita ci si foarte necesara.

        In legatura cu un standard all acestui peste este discutabil, sunt membru in doua asociatii de profil, deci pot sa afirm ca am luat cunostiinta de doua standarde ale aceluiasi peste Betta in cazul nostru, surprinderea mea a fost sa descopar in cadrul lor (a celor doua standarde) a unor puncte care difera.

      Standardul de la IBC si cel de la UKBBA contin unele puncte diferite (in primul rind sunt diferente la forma si caracteristicile finajului unor categori de Betta iar de aici apar si diferente de jurijare inclusiv punctare /depunctare).

        Recent citeam citeva articole din standardul asociatie Tailandeze de crescatori de Betta, standar care si el are unele diferente fata de IBC. Cred ca fiecare asociatie isi are la baza standardul IBC dar cu unele mici /mari schimbari.

        Ramane ca noi, pasionati de Betta din Romania sa decidem ceea ce vrem sa "culegem".

          Domnule Liviu am inteles ca ai reusit sa obtineti un CT cu 8 bifurcati, corect? Am un interes special in aceasta linie de Ct si sunt interesat sa schimbam informati cu privire la modalitatea de a  obtine un astfel de CT. Te rog daca doresti sa imi impartasesti si mie din tainele acestei provocari sunt mai mult decit recunoscator. Lucrez la o astfel de linie de ceva timp si continui sa ma implic pentru a obtine o linie de CT 8Ray,  nu pentru a ma prezenta la competitie cu un asfel de betta ci pentru  satisfactia mea personale.

Va doresc o zi linistita si plina de raspunsuri la intrebarile noastre.

Demoonangels
"The dictionary is the only place where success comes before work."

Member of UKBBA si IBC
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Culegem ce avem si ce putem :) .
Insa mai mult ca sigur nu voi fii de acord cu genele rose-tail. Ca unele asociatii si cluburi le accepta, e problema lor. Orientarea noastra este catre standardele IBC si EHBBC. Stiu ca rusii, thailandezii, indonezienii, vietnamezii si altii si-au facut propriile standarde, insa in concursurile internationale se merge pe unul din cele 2 standarde mentionate de mine.
Membru IBC
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

in primul rand să renunțam la Domnule...liviu e suficient!  :dink:

ce pot sa-ti spun despre 8-rays...a apărut după cateva generatii de incrucisari, totul incepand de la combinatia HM x CT si era vorba despre o varietate platinum red cu gena cambogiana...
era foarte aproape de cei numiti Half-sun dar țin sa-ti spun ca nu am putut continua linia de 8-rays dintr-un motiv simplu: el a fost singurul urmaș 8-rays iar după o imperechere cu o sora 4-rays absolut toți urmașii au fost 4-rays...la urmatoarea generatie, la fel!
din păcate site-ul unde aveam pozele nu mai exista si nu am acum timp sa caut prin CD-urile de arhivă...daca mai are mihai vreo poza trimisa de mine  :cheer:
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Din pacate nu. Tot ceea ce am mai gasit, e discutia de pe bettas4all, insa poza fiind urcata pe un site de hosting, nici in topicul respectiv nu se mai gaseste.
Membru IBC
Avatar utilizator
demoonangels
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 63
Membru din: 20 Oct 2013 11:41
Localitate: BOTOSANI

Buna din nou

          Eu am plecat de la o incrucisare de doi metisti (corcituri) dintre un Mascul care era DTxHM  (iar masculul era HM dar cu un nr mai mare de radiati in coada si o dorsale putin mai lunga) iar femela HalfSun  HMxCT (dar cu o deschizatura a cozi de peste 180 de grade) si separat un mascul de CT, cred ca era un DR daca nu gresesc fiind frate cu femela folosita pt a obtine halfsun,  am ales se plec de aici din cauza ca urmaream sa introduc inca de la inceput doua lucruri clare: o coada abundenta ( cu multe raze) si doream o deschidere a cozi cit mai mare ( am luptat sa pastrez 180 de grade dar..... nu am reusit in totalitate, insa sunt  foarte pe aproape, mult peste un super delta).

        Nu inteleg de ce doar masculi imi arata caractere de 8 ray  ( momentan cel pe care il am are o coada stufoasa iar radiatiile nu sunt exact toate de 8 bifurcati unele sunt de 6 altele de 9 sau una chiar de 10 bifurcati, am lucrat incrucisind in cadrul  familiei pina am ajuns la F7 imi este teama sa merg mai departe din cauza consagvinizari ridicate si a riscului de a altera calitatea informatiei genetice.

          Acum astept sa primesc o femela de la un crescator din Indonezia, femela este selectionata din o linie asemanatoare  ( incrucisare in cadrul aceleiasi famili) din cite am inteles de la crescator ea prezinta caracter de 8 bifurcati dar sunt Random Ray adica aleatoriu o raza are 8 bifurcati alta are 6 sau chiar si 4 (dupa cum am vazut in video trimis de el) binenteles ca femela este tinara dar chiar si asa coada ei nu se schimba in timp (ca si constructie ma refer). Credeti ca pedigriul femelei sa ma poata ajuta sa gasesc greseala facuta de mine?

        M-am gindit ca probabil din cauza ca am introdus DT la inceput, acum stii cum e nu pot sa stii sigur daca e din cauza ca am introdus DT, cert este unele persoane spun ca nu (se  afirma de catre uni crescatori ca DT ar adauga mai multe raze intr-o incrucisare si nu mai multe bifurcati lucru care tine de HM.

    Din cite imi amintesc femela cu care am plecat la acest drum era un halfsun cu 4 bifurcati pe o raza( provenind din o femela de Hm cu 4 bifurcati pe o raza) iar daca imi amintesc bine masculul  ( corcitura de DT cu HM ) era cu mai multe bifurcati pe o raza, poate gresesc daca spun undeva in jur de 16 poate mai multe, nu sunt sigur voi incerca sa verific.

          Acum am doua dileme uriase.
      Prima este cum sa lucrez cu linia pentru a elimina caracterul Random Ray dintre produsi  (pentru ca ambi parinti au acest caracter? cit de departe trebuie sa merg pe selectie pina dispare aceste gena?
        Cum sa fac ca si femelele sa prezinte acelasi nr de bifurcati precum masculi ? stiu ca zestrea lor genetica va fii aceiasi cu a masculilor dar vreau sa o afiseze ?

        Voi ce parere aveti? sunt curios sa aud si alte opini decit ale celor pe care deja le-am auzit, care este greseala/ sau greselile in cazul in care sunt mai multe pe care le-am facut?

          Intradevar standardul IBC este si standardul de care eu tin cont, (zilele acestea voi subscrie pentru a deveni membru si in EHBBC ).

            Recent am aflat de la un crescator de Betta din Tailanda si alte citeva tari asiatice vor sa modifice standardul lor si sa includa in noul standard si ultimile lini de betta create, ce sa spun consider ca in "ograda" lor au dreptul sa faca dupa cum doresc.  Cred insa in timp va fii o influenta din aceasta zona, intrucit ei sunt cei mai mari producatori de Betta pe plan mondial, mai devreme sau mai tirziu influentele lor se vor face resimtite- acesta este parerea me personala si pe care numai timpul a va confirma sau infima, dupa caz.

    Astept sa vad care sunt parerile voastre cu privire la proiectul meu, dar pina atunci eu va urez o zi linistita si plina de raspunsuri la intrebarile noastre.

Demoonangels
"The dictionary is the only place where success comes before work."

Member of UKBBA si IBC
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Desi nu-ti face placere, am sa-ti raspund eu unde e greseala  :D :D :D
Singura greseala, insa capitala, este ca lucrezi cu ceva instabil genetic si probabil si fara a aprofunda putin notiunile de genetica.
In rest ... keep walking si poate intr-o buna zi vei obtine ceea ce iti doresti.

P.S.
Din pacate ... doar vre-o 2 "nebuni" s-au jucat si au incercat sa obtina ceva, altceva decat pesti de piata. Pana acum. Sper :)
Ultima oară modificat 26 Oct 2013 21:56 de către snakefishmike, modificat 1 dată în total.
Membru IBC
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Nu inteleg de ce doar masculi imi arata caractere de 8 ray  ( momentan cel pe care il am are o coada stufoasa iar radiatiile nu sunt exact toate de 8 bifurcati unele sunt de 6 altele de 9 sau una chiar de 10 bifurcati, am lucrat incrucisind in cadrul  familiei pina am ajuns la F7 imi este teama sa merg mai departe din cauza consagvinizari ridicate si a riscului de a altera calitatea informatiei genetice.
aici e smecheria cu selecția! femelele rar ”arată” că ar avea 8...nu au lungime suficientă la caudală să poată să se desfășoare gena...dar gena o pot purta! ideea este că mergi la ”inspirație”!!!
nu-ti fie teama de alterări genetice...și dacă se intampla si un genitor arată vreo alterare genetică intervii abia atunci cu ceva de afară si se rezolva in urmatoarea generatie!

sincer, te-ai inhămat la o muncă grea! eu cred că sunt sanse mici să-ți iasă DOAR pesti cu 8-rays...dar numai după ce incerci poți ști cu siguranță!

legat de standarde...asiaticii sunt singurii care produc pesti ca afacere dar pasionații sunt in vest! sunt f putini crescatori care doresc să lucreze conform standardelor si ăia sunt foarte apreciați! restul fac DOAR afaceri: cresc si vând orice pește dorit de publicul larg!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Avatar utilizator
demoonangels
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 63
Membru din: 20 Oct 2013 11:41
Localitate: BOTOSANI

                Buna

                Am primit de curind o femela de CT cu 8 ray (DDDR). Ca si virsta femala este matura (10 luni), ca si marime femela destul de mica (putin peste 2.5cm), neavand marimea unui Betta adult inca. De cind am primit-o o tin singura intr-un mic acvariu de 15 litri (in carantina), dar are posibilitatea sa vada un mascul cu care vreau sa o "cuplez"intr-un acvariu alaturat.

              Masculul este foarte interesat si a facut pentru a doua oara cuibul de spuma insa la femela nu vad nici un semn ca ar dori sa depuna (acele dungi) si din contra de fiecare data cind vede masculul manifesta un comportament agresiv ( presupun ca nu il place) ma tem ca nu cumva cei doi sa nu fie compatibili.


              Am vazut si alte femele din acelasi spawn din care provine ea si sunt cam de aceiasi marime, nici masculi nu sunt "big size" ma gindesc ca probabil asa sunt ei (o linie cu un corp mai mic), de sanatoase este sanatoasa (vizibil cel putin nu sunt semne ca ar suferi de ceva) vad ca abdomenul nu este foarte umflat insa se vade clar  ca are oua ( m-am gindit in prima faza la infertilitae- dar nu e melano caz des intilnit, iar la alte culori este un caz rar intilnit insa posibil).

              Poate cineva sa imi spuna cum sa-i fac sa se placa?

              Deocamdata ei sunt separati in doua acvari alaturate, femela este in carantina pentru inca 2 saptamani timp in care o si conditionez pentru spawn, masculul este si el conditionat insa mai putin deoarece el deja este SUPER pregatit.

            Ma tem  ca sa nu fie unul din acele cupluri in care cei doi sa nu fie compatibili, ati intilnit asa ceva? cum sa fac pentru a-i face sa se placa? nu  am intilnit pina acum astfel de situatie. Am intilnit cind cei doi nu erau inca gata de  depus, dar s-a rezolvat.

          Ma interesez in prealabil, sa fiu pregatit in caz ca se intimpla ceea ce am mentionat anterior, ce parere aveti ? un sfat ? un truc ?

                      Va multumesc.

Va doresc o zi linistita si plina de raspunsuri la dilemele noastre.

Demoonangels
"The dictionary is the only place where success comes before work."

Member of UKBBA si IBC
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Incearca as mai pui sa vada si alte femele. Fa-o geloasa ca sa zic asa. Daca nu, just go for it.
Loged out. Have a nice day.
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Ma tem  ca sa nu fie unul din acele cupluri in care cei doi sa nu fie compatibili, ati intilnit asa ceva?
in peste 500 de depuneri organizate de mine, nu am intalnit cazuri d-astea de incompatibilitate...
depuneri ratate DA (dar reusite după 2-3 incercari), femele cu icre blocate DA, masculi sterili DA...dar să nu se placă nu am intalnit!

dacă sunt condiționati și bine hrăniți 7-10 zile...nu mai pierde timpul, pune-i la depus!

p.s. insist, fă-ne și nouă 2-3 poze...e mult mai dinamic dacă vedem pozele!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Dungile verticale nu sunt "obligatorii" .
Gelozia merge doar la perusi, nu la betta.
Asa ca ... singurul sfat/truc e sa-i pui la inmultit, evident daca sunt conditionati asa cum trebuie.
Membru IBC
Scrie răspuns