Femele black sterile

Doar intrebari si discutii despre genetica Betta Splendens
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Ce puteti sa-mi spuneti si mie de faptul ca unele femele black sint sterile?
Am avut neplacuta surpriza sa pun la depus din linia de la Livulic un mascu si o femela , sa vad icre, dar sa nu vad pui. La unul din masculi nu am vazut la nicio depunere pui iar la altul nu mai mult de 20-30 de pui chiar daca a fost o depunere frumoasa.
In ce masura pot fi si masculii sterili?
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Daca sunt melano sunt sanse mari sa fie sterile! Daca e vorba de ultima femela de la mine...nu este cazul pt. ca la mine a depus!  :dink:
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Este vorba de femele si masculi opriti de mine din F1. Ce am primit de la tine totul a fost super OK  :great:
Ultima oară modificat 26 Mar 2013 10:22 de către cosmake, modificat 1 dată în total.
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Fă-le o poză! In principiu doar dacă sunt Melano sunt sterile!

Sent from my P5 using Tapatalk 2
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

E vorba de femela asta
ImagineImagineImagineImagine
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

pare Melano...
nu a depus niciodata, nu?
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Am bagat-o de 3 ori si nu a depus. Femela are deja aproape 7 luni.
Ultima oară modificat 27 Mar 2013 07:54 de către cosmake, modificat 1 dată în total.
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
Avatar utilizator
demoonangels
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 63
Membru din: 20 Oct 2013 11:41
Localitate: BOTOSANI

Dragul meu prieten in ale acvaristicii vreau sa te lamuresc asupra a doua lucruri.

      In primul rind numai femelele de melano in linie pura sunt sterile, iar sa gasesti o linie absolut pura de melano nu e lucru usor intocmai pentru ca femelele sunt sterile linia nu este niciodata pura 100%.

    In al doilea rind au fost cazuri in istoria crescatorilor de betta in care au rezultat femele de melano fertile , se pare ca procentajul este de undeva sub 1% ceea ce inseamna un volum mare de munca de selectie la nivel genetic.

  De obicei pentru a produce melano se imperecheaza un mascul de melano cu o femela black (nearga) sau o femela de steel blue (albastru metalic) . In genetica acestor pesti betta culoarea este data de nivelul de adincime a pigmentului care da culoarea propruzisa.

    Culorile se situiaza in straturi la nivelul pieli pestelui, cel mai apropiat nivel de culoare de culoarea melano este steel blue strat imediat sub stratul care da culoarea melano ( care provine din incrucisarea a doi pesti de culoare albastra) sau cu o femela de culoare negra (al carei strat de culoare este situat imediat peste stratul de melano).

Daca doresti sa reproduci melano in linie pura vei avea nevoie de o femela care sa fie selectata din linie de negru sau steel blue dar care sa aiba gena melano ca si caracter dominant transmisibil.
Mai multe detali si o reprezentare concreta a genotipului vei avea aici :                              http://www.bettaterritory.nl/BT-AABcolorgenetics.htm
Mult succes in ale imperecheri, dragul meu entuziat.
Demoonangels
"The dictionary is the only place where success comes before work."

Member of UKBBA si IBC
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

un singur lucru ar fi de clarificat:
de obicei se folosesc femele Steel pt. faptul ca acest tip de albastru are cel mai mic nivel de iridescenta!

legat de melano...mie mi-au placut mereu PK Black...am avut un trio de la Patsayawan din care am scos multi pesti de calitate dar mai mult am indragit liniile de SuperBlack!!! aveau putina iridescenta albastra pe aripioare dar negrul lor imi placea mai mult!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Scrie răspuns