Cum scapam de o gena?

Doar intrebari si discutii despre genetica Betta Splendens
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Salutare, am mai pus aceasta intrebare, la un alt topic, dar consider ca aceasta discutie merita un topic nou.

Cum scapam de o gene din linie?

Exemplul meu este ca am o linie de HM White opac/pastel, dar cu gena marble.
Cum scot gena marble din linie afara?
Loged out. Have a nice day.
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

incerc sa-ti fac eu o schema de lucru (cum as face eu!) desi este o munca titanica si esti foarte mult la mana norocului:
1. obligatoriu folosesti un genitor de care esti sigur ca nu are gena marble
2. puii rezultati (F1) trebuie urmariti pina la minim 8 luni (eu am avut pesti marble care nu si-au manifestat aceasta gena decat dupa varsta asta)
3. ii selectionezi pe cei care nu dau semne ca ar avea gena marble
4. faci un backcross cu parintele fara gena marble
5. repeti pasul 3

din pacate exista multe neajunsuri si multi de ”daca”:
- daca parintele non-marble a murit intre timp sau nu mai e apt de reproducere?
- daca iti raman foarte putin pui pina la varsta aia si sunt foarte ”urati” ca forma?
- daca unul din puii pe care i-ai crezut fara marble incepe dupa depunere sa prezinte aceasta gena?

sfatul meu, avand in vedere optiunea de culoare si forma pe care ai ales-o, este sa re-incepi lucrul la o linie de albi! incearca sa iei legatura cu userul @xerio, el avea o linie de White foarte buna ca si culoare (o stiu pt. ca am tinut-o eu vreo 2 generatii si apoi i-am dat-o lui in totalitate)
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Inteleg ideea, problema este cu identificare celor care nu au gena in cauza. Cred ca trebuie sa ai noroc cu carul...

PS: am scris mesaj la userul mentionat.. poate ai adresa mai si mi-o poti spune pe PM.
Loged out. Have a nice day.
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Dupa citirea mai atenta a articolului https://forum.bettaclub.ro/index.php?topic=107.0 eu am urmatoarea nelamurire:
Acolo spune ca "Copper/gold x Melano: Toti verzi, cu manifestare metalica variabila. Unii pesti erau colorati mai mult in turcoaz decat ceilalti, dar toti se aflau in spectrul culorii verde. Copper/gold fiind + fata de steel blue fara gena melano, "
Sa inteleg ca asa se poate scapa de gena melano?
Din articolul https://forum.bettaclub.ro/index.php?topic=109.0 in care zice "Betta imbellis, smaragdina si mahachai au, in mod natural, un grad mai inalt de iridiscenta pe solzi - ceea ce este, probabil, o adaptare la apa mai obscura din habitatul lor natura" sa inteleg ca daca crestem pestii in apa mai obscura avem sanse mai mari de a obtine mai multi metalici sau cu aspectul metalic mai pronuntat?
ce puteti sa-mi spuneti de cele 2 afirmatii?
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

incep cu a doua intrebare: posibil sa fie o solutie, dar natura a facut asta in minim mii de ani (daca nu mai mult!!!)...cred ca nu avem timpul necesar!

la prima intrebare: daca vrei sa ”scapi” de gena melano, presupunand ca folosesti doar un genitor cu aceasta gena, cel mai simplu ar fi sa faci apoi un backcross cu parintele fara gena melano!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Am o noua nelamurire

Asa cum bine stiti merg pe HM
Neavind de unde sa iau HM cu care sa imbunatatesc linia (fara sa fie din familie) la un moment dat gasesc ceva care sa ma satisfaca din punctul meu de vedere ca si forma si nu ii cunosc fondul genetic. Sa zicem ca acel peste este CT-geno sau VT geno. Urmatoarea generati va fi purtator in continuare a acestor gene. Inmultind fratii intre ei din aceasta generatie F1 (alegind doar ce corespunda din punctul meu de vedere) CT sau VT fiind gene dominante sansele ca puii lor sa fie HM sint minime. Prin inmultirea intre acesti pesti pe care ii voi denumi geno cu un alt HM de la 2 parinti pe care ii stiu clar ca nu au in ei aceste gene, sau o au dar foarte indepartate, cam ce sanse am sa obtin HM?
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

CT este gena dominanta si chiar si acolo unde puii o mostenesc de la un singur parinte, o oarecare reductie tot se observa! Asadar, daca nu ai incotro, cauti sa folosesti puii cu reductia cea mai mica!

la VT lucrurile sunt ceva mai simple: la masculi NU AI CUM SA NU OBSERVI pt. ca cea mai mica influenta de VT este evidenta asupra cozii! la femele este putin mai greu dar cu atentie iti poti da seama ca deschid caudala maxim ca un Delta, au radiile din marginea cozii clar mai mici decat celelalte si au putine ramificatii ale radiilor!

prin inmultirea unui VT-geno cu un HM nu prea ai sanse sa obtii in F1 vreun HM...cel mult cativa Delta&SuperDelta! In generatiile urmatoare se schimba socoteala dar tine mult de selectie! Sfatul meu este sa nu introduci VT in linia de HM deoarece te duci inapoi cateva generatii bune!  :banghead:

gena CT nu iti influenteaza aspectul de HM (deschiderea de 180) ci doar reductia intre radii!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Sincer sa fiu la CT am vazut de multe ori o dorsala frumoasa cam cu o vreau la HM-unii mei (primele radii orientate inspre fata), dar nu am avut curaj sa introduc in linie de frica reductiilor pe care nu le doresc sub nici o forma in liniile mele.
Cred ca voi renunta definitiv la tot ce am CT de frica tentatiei de a baga peste HM. Voi opri doar HM, DT (care ii voi folosi cu grija doar in cazuri extreme - marirea numarului de radii la dorsala) si cu amabilitatea lui Mihai si Liviu (livulic) HMPK.
Ultima oară modificat 08 Mar 2013 09:47 de către cosmake, modificat 1 dată în total.
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
Scrie răspuns