Genele..care sunt ele?

Doar intrebari si discutii despre genetica Betta Splendens
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Salutare,
Imi asum riscul sa intreb o prostie, dar no... asa invat.

Exista o lista de gene la betta?
Adica, aud cuvinte genul... gena marble.... HM nu e o gena e o combinație dintre ele.
Loged out. Have a nice day.
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Nu exista o "lista" cu gene! Sau, cel putin, eu nu am vazut așa ceva!

Sent from my P5 using Tapatalk 2
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Salutare!
Sper sa te edifice oarecum articolele astea
index.php?topic=321.0
index.php?topic=12.0
Membru IBC
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Salutare,
Am citit pe undeva si tot caut de atunci unde,  un articol in care era specificat ce tip de gene este dominant sau recesiv fata de alt tip.

Nu mai gasesc. As fi vrut sa fac un fel de harta de gene, daca o pot numi asa sa vedem relatiile dintre ele.

A dat cineva peste articolul mentionat?
Loged out. Have a nice day.
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Nu stiu despre ce tabel sau listă e vorba! Eu nu am întâlnit ceva de genul ăsta si nici nu stiu cat ar fi de folositor!
Cel putin in ceea ce privește FORMA, lucrul cu genele este destul de simplu: CT este dominant indiferent de tipul de aripioare (VT, HM, HMPK, DT, PK), adică o oarecare reductie intre radii apare la toti puii ; long-fins e dominant față de short-fins ; VT e dominant față de HM sau HMPK...

Sent from my P5 using Tapatalk 2
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Scurt si la obiect
Asta vroiam si eu sa stiu.
E foarte bine de stiut ca CT este cea mai dominanta dintre toate, apoi VT, dar cum este VT fata de DT
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Nu este in niciun fel! Acționează amândouă asupra peștelui: va avea dorsală similara cu anala si doi lobi caudali in forma VT!

Sent from my P5 using Tapatalk 2
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Salutare,
In sfarsit am gasit o lista de gene, dupa care ma pot ghida:

Dupa Culoare:

Negru
  • Melano
  • Cambogian
  • Blonde
  • Marble
Rosu
  • Red/Extended Red
  • Red Loss
  • Yellow/non-red
  • Butterfly
Verde/Iradiscent
  • Green
  • Steel Blue
  • Blue
Dupa forma inotatoare:
  • Long Fin/Veiltail
  • DeltaTail
  • CrownTail
  • HalfMoon  !!! combinatie de gene
                       -"Rays" perfect drepte
                       -"Rays" sindere tripla
                       - Distributie mare a rays. (extra spreed)
  • Giant
Sursa: http://www.bettas-jimsonnier.com/genetics.htm
Loged out. Have a nice day.
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

tu ai facut schita/lista aia? nu de alta dar eu nu inteleg nimic din ea!
daca EXACT in forma aia ai gasit-o, da-mi si mie originalul in engleza ca sunt cateva chestii ce nu ”se pupa”!
de exemplu:
- crescatorii actuali includ la categoria long-fins TOTI pestii ce nu sunt PK sau HMPK (adica si SD e tot long-fins, si VT...si HM); in vremurile de inceput doar VT existau long-fins si din cauza asta ai gasit informatia asta!
- Giant nu e forma a aripioarelor ci o dimensiune a corpului (exista si Giant HM)
- ButterFly (BF) nu intra la categoria Rosu (sunt BF de toate culorile!)
...
si mai sunt! eu am studiat site-ul acela, am cerut (si primit) si niste sfaturi de la Jim Sonnier precum si permisiunea scrisa de a traduce din ideile lui, dar lista in forma asta nu am gasit-o!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Lista asta e pur si simplu facuta de mine..
Sursa am postat-o... am facut un rezumat, dar ceea ce spui tu ete correct. De exemplu BT este la rosu pus, dar este mentionat ca sunt de toate culorile.

Trebuie citita... este mult de detaliat, eu am facut doar un mic rezumat.

Daca este una complecta.. mai actuala se poate posta...Momentan eu peste asta am dat si am citit 100% si mi s-a parut foarte utila informatia.
Loged out. Have a nice day.
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Nu există o asemenea listă! Există clasificării (dpdv al lungimii inotătoarelor, formei inotătoarelor și culorii corpului) dar o listă cu "gene"...nu prea!
O putem incepe dacă vreți, dar suntem atât de neștiutori in genetică încât sigur va fi ceva empiric și băbesc!
Clasificările le putem face deși sunt cred postate pe undeva prin forum!

Sent from my P5 using Tapatalk 2
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

E bine venit si ceva empiric si babesc.
Eu in facultate am facut 1 an de genetica si tot nu stiu nimic :-[
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Liviu, este correct, dar in aceste momente imi pun catea intrabari, care ma pun pe ganduri..

Fiecare peste, are un set de gene, unele se vad in fenotip.. altele nu...
Exemplu
Mascul: Melano, CT (fenotip), non red  si butterfly pe rosu(genotip)
Femela: Melano, red loss, CT (fenotip), butterfly pe rosu (genotip), extended red(genotip)

Altele, binenteles ca mai sunt gene de dorsala, anala, codala.. etc. (radii... etc), dominant, recesiv unele fata de alta... ets...

Daca faci ponta din cei doi, si te pui si faci patratelele respective, trebuie sa iei in calcul toate genele din fenotip si genotip, iar sansele sa iasa Melano, BT, CT, pe rosu, reprezinta % din toate conmbinatiile posibole si imposibile.

Cu alte cuvinte, cand faci selectia perechilor, trebuie sa iei in considerare, toate genele prezente, ca sa ai o sansa sa stabilizezi ceea ce vrei sa fie.

Cualte cuvinte trebuie sa cunosti foarte bine ce ai in apa.. si daca nu este la un F3, F4 ... slabe sanse sa observi toate detaliile.

PS: sper ca ati inteles framantarile mele si sper ca m-am exprimat correct.. Incep sa realizez ca era bine sa ma apuc de aceasta activitate la varsta de 10 ani.. asa mai aveam timp sa ma joc cu cateva generatii. :) am impresia ca nu mai am timp..
Ultima oară modificat 20 Feb 2013 16:08 de către MrKuka, modificat 1 dată în total.
Loged out. Have a nice day.
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

MrKuka scrie: Liviu, este correct, dar in aceste momente imi pun catea intrabari, care ma pun pe ganduri..

Fiecare peste, are un set de gene, unele se vad in fenotip.. altele nu...
Exemplu
Mascul: Melano, CT (fenotip), non red  si butterfly pe rosu(genotip)
Femela: Melano, red loss, CT (fenotip), butterfly pe rosu (genotip), extended red(genotip)

Altele, binenteles ca mai sunt gene de dorsala, anala, codala.. etc. (radii... etc), dominant, recesiv unele fata de alta... ets...

Daca faci ponta din cei doi, si te pui si faci patratelele respective, trebuie sa iei in calcul toate genele din fenotip si genotip, iar sansele sa iasa Melano, BT, CT, pe rosu, reprezinta % din toate conmbinatiile posibole si imposibile.

Cu alte cuvinte, cand faci selectia perechilor, trebuie sa iei in considerare, toate genele prezente, ca sa ai o sansa sa stabilizezi ceea ce vrei sa fie.

Cualte cuvinte trebuie sa cunosti foarte bine ce ai in apa.. si daca nu este la un F3, F4 ... slabe sanse sa observi toate detaliile.

PS: sper ca ati inteles framantarile mele si sper ca m-am exprimat correct.. Incep sa realizez ca era bine sa ma apuc de aceasta activitate la varsta de 10 ani.. asa mai aveam timp sa ma joc cu cateva generatii. :) am impresia ca nu mai am timp..
Norocul este ca la 5 luni sunt maturi! :D
Așa este, ca să poți să-ți cresti șansele de a previziona urmașii, e f important să știi ce ai in apă de vreo 2 generații și mai trebuie să știi și ce să selectionezi ca să obții rezultatul dorit!
Cel mai important la înmulțirea betta (ca de altfel si in viață) este să știi ce țintă ai și să nu te abați de la ea! Vrei HM Black...urmărești DOAR asta, nu te lași impresionat de unul cu roșu chiar dacă e frumos! Vrei fără iridescenta, nu folosești pesti cu iridescentă! Și fără pesti din petshop! Îti ruinezi toată munca!

Sent from my P5 using Tapatalk 2
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Sau mai poti sa cumperi pesti de la crescatori care pot sa-ti spuna ce are in el pestele respectiv din punct de vedere genetic, ce a urmarit la linia respectiva, deci sa aiba linia de cel putin 3 generatii. Sti tu vorba aia "dai un ban dar stai in fata"  :celebrate:
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
Scrie răspuns