Discutii despre participarea la show-uri

concursuri, expozitii si alte evenimente
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Tinind cont ca m-am apucat de betta in septembrie cred ca stau destul de bine si la capitolul teorie si la capitolul practica.
Acum totul tine si de inspiratie si "ochi"
Plus ca am avut norocul sa incep cu linia lui Livulic care este aproape stabila.
Acum grija mea este sa nu o stric ca si culoare si sa ameliorez in continuare caracteristicile fenotipice.
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

TOȚI avem muuuult de învățat! Suntem la primii pași in hobby-ul ăsta!
eu cred că DOAR dacă suntem mai mulți cu aceleași idealuri (standarde) putem progresa!

Sent from my P5 using Tapatalk 2
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
liviu
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 93
Membru din: 25 Mar 2011 08:36

am cautat intodeauna sa pastrez pesti cu caracteristici specifice standardului ,in pozele postate cu pesti mei - din  linia de lavander de anul trecut  am oprit numai 2 masculi cei din pozele nr 2 si nr 9 erau aproape de adevar  , la femele am ales numai cele care corespund formelor dorite, aceasta linie este o linie stabila, nu au fost probleme de nici un fel  ,la linia de rosu cu negru am ales masculii cei mai deosebiti ca forma si caracter femele la fel , .eu cred ca este o linie buna ,sper?, linia de mustard gas am avut o problema nu am avut din ce sa aleg au fost 2 masculi si 3 femele obtinuti din parinti care dupa depunere au murit , o pereche am dat-o in tara sa ramina la un crescator sa  reproduca si sa vedem ce scoate din eisi el  ,cealalta pereche este la mine ,     am cautat sa vind la persoanele interesate pentru reproductie numai pesti buni ,ce am considerat eu ca corespunde standardelor .restul sau dus la piata .  as vrea sa cred ca putem organiza o adunare a crescatorilor de betta cu expunere de exemplare ,poate la toamna ,ceva mic pentru inceput .                                                                                                                                 PS   in prisma acestui lucru am zis sa postam poze cu betta ,vedem ce avem ce putem in momentul de fata , si asa ne mai sfatuim cum sa facem, cum sa crestem, ce sa crestem  ,CE SA REPRODUCEM . cind o sa avem de unde alegem ,facem si o mica expo betta  . asta este parerea mea . liviu : :wtf: :035:
Ultima oară modificat 13 Feb 2013 18:15 de către liviu, modificat 1 dată în total.
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

MrKuka scrie: Primul pas este cel mai greu.. dupa care restul merg de la sine.

Partea nasoala la noi in Romania este ca nu se organizeaza deloc nici o expozitie..... nula. Asociatiile de acvaristica nu misca nimica. (Inafara de colectare RONI)

Daca nu ai marketing, nu ai piata.

Ar fi mult mai usor (financiar) sa se faca o expozitie de acvaristica, unde sa ne desfasuram si noi si sa facem un concurs de Betta.
Uite tocmai de aceia am fost unul din primii, mai exact al doi-lea membru fondator care a cerut iesirea legala din acea asociatie  :D
Primul pas am incercat sa-l fac acum cativa ani (cam pe cand am deschis forumul). Atunci Mr Atison isi exprima dorinta si placerea, ca in urma unei conferinte sustinuta in Germania, sa vina sa ne faca o vizita. Gasisem sal de conferinte (o sala de teatru), un loc de mini expo (foaierul teaqtrului) si o cafenea chiar in incinta. P-astea le puteam suporta din buzunarul propriu, insa am considerat ca e de bun simt sa-i ofer omului, daca nu un transport, atunci o cazare si cele aferente. P-astea nu mi le mai permiteam, asa ca am inceput sa caut sponsori. Raspunsul celui care importa produsele cu sigla "Atison Betta" m-a scarbit complet si m-a facut sa renunt la idee.
Inca mai am corespondenta cu Mr Atison.
Cine stie, poate in cativa ani, cand randul iubitorilor de betta si mai ales al crescatorilor cu pretentii de show va creste, cine stie  :great:
Membru IBC
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Well... eu as veni la Buc sa-l vad...

Numai asa intre noi... nu vad care est scopul AAR in acest moment. Pur si simplu exista, dar fara rost... nu ridica cu nimica acvaristica infara ca organizeaza un forum unde membrii acestuia se pot lua la tranta...
Loged out. Have a nice day.
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Parerea mea este ca in primul rind trebuie infiintat un club.
Sa existe o cotizatie lunara (10 lei) sau 100 lei anual
Din acesti bani sa se organizeze anual o expozitie in care fiecare membru sa aiba posibilitatea sa participe cu minim un peste. Sint convins ca in 1-2 ani am putea organizam asa ceva. Noii membri care adera si platesc cotizatia pe un an sa beneficieze de o pereche de betta de la fondatori sau cei care doresc sa doneze. (eu sint dispus sa donez lunar cite o pereche) Prin acest lucru sint convins ca ar fi stimulati sa se inscrie si de ce nu sa devina niste buni crescatori.
Vinzarile de pesti intre membrii clubului cu vechime de minim 2 ani sa nu depaseasca 10-15 lei /buc .
Sint doar niste idei
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

cosmake scrie: Parerea mea este ca in primul rind trebuie infiintat un club.
...
Noii membri care adera si platesc cotizatia pe un an sa beneficieze de o pereche de betta de la fondatori sau cei care doresc sa doneze. (eu sint dispus sa donez lunar cite o pereche) Prin acest lucru sint convins ca ar fi stimulati sa se inscrie si de ce nu sa devina niste buni crescatori.
...
cu aceste doua idei sunt TOTAL de acord!
restul se pot discuta DOAR dupa momentul infiintarii Asociatiei
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

cosmake scrie: Vinzarile de pesti intre membrii clubului cu vechime de minim 2 ani sa nu depaseasca 10-15 lei /buc .
Cu asta m-am referit la cei care sint inscrisi in club, sint activi, dar nu au posibilitati materiale sa cumpere ceva de calitate. Sa simta ca beneficiaza de ceva pentru banii dati la club
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

sa nu intelegi ca nu as fi de acord cu chestia asta...din contra, eu deja am un topic index.php?topic=661.0 unde donez din linia mea de CTPK red...doar ca nu cred ca este ceva ce trebuie discutat inainte de infiintarea clubului!

p.s. e topicul de ceva timp, stii cati am dat??? 0 (zero)
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Eu as fi luat cu ambele miini in august anul trecut, dar acum am si sint constient ca nu am spatiu pentru alta linie, plus ca daca ziceai ca donezi HM care sa fie atit de apropiati de standard precum acei CTPK nu stateam pe ginduri.
Cam la 2 saptamiini cred ca ar trebui sa mai pui  un "inca valabil"
Nu uita ca HMPK si CTPK nu este apreciat la adevarata valoare decit de un cunoscator. Daca puneai HM sau CT aveai cereri la greu  :D. Dintre cei care intra aici regulat nu cred ca sint mai mult de 10 care sa poata aprecia un HMPK
Ultima oară modificat 12 Feb 2013 11:37 de către cosmake, modificat 1 dată în total.
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

cosmake scrie: Daca tot a fost facut acest topic hai sa discutam ce conditii trebuie sa indeplinesti pentru a participa la un Show betta
Cei care ati mai trimis pesti va rog sa-mi spuneti si mie care sint conditiile care trebuie indeplinite pentru participarea la un Show Betta.
Inscriere in IBC? Taxa de participare, inscrierea intr-un club, inscriere in EHBBC, tot ce tine de participarea la un Show.
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

cosmake scrie: Cei care ati mai trimis pesti va rog sa-mi spuneti si mie care sint conditiile care trebuie indeplinite pentru participarea la un Show Betta.
Inscriere in IBC? Taxa de participare, inscrierea intr-un club, inscriere in EHBBC, tot ce tine de participarea la un Show.
- la show-urile din Europa nu este obligatorie afilierea la IBC
- taxa este in jur de 2,5 euro/peste
- pestii trebuie sa fie produsi de tine sau sa specifici care este crescatorul (asta este o conditie doar teoretica/morala pentru ca nu se poate verifica)

ATAT!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Te mananca? :039:
Loged out. Have a nice day.
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Anul asta nici intr-un caz, dar sa stiu ce am de facut peste1-2 ani  ;D. Ca sa nu vorbim ca trebuie sa fiu eu multumit de cum arata ca sa trimit la un show un peste si dupa cum probabil ai observat sint destul de pretentios  :(. Oricum la cum evolueaza greu de crezut ca voi avea performanta lui Mihai de la Dortmunt, dar nu vreau sa ma fac de ris. Daca voi concura o voi face sa iau locul 1, dar daca nu esre sa fie prefer sa ma obisnuiesc cu ideea. :D
Ultima oară modificat 08 Mar 2013 13:29 de către cosmake, modificat 1 dată în total.
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Am tot vizualizat pozele de la concursurile desfasurate anul acesta si am ajuns la urmatoarea concluzie :
La HMPK mici sanse sa prindem ceva podiumuri deoarece exista in europa destul de multi crescatori cu o mare experienta si o mare baza genetica
La HM trebuie sa ne ferim de culorile solide si in special de rosu unde la aproape toate concuncursurile la care am vazut poze au cistigat pesti foarte buni.
La celelalte clase nu ma pricep deloc, deci nu stiu ce sa spun.
Parerea mea este ca daca vrem performanta cel mai bine este sa incercam sa facem rost de HM bicolori de calitate. Ceea ce am observat este ca cei multicolori se gasesc de calitate si aici ma refer la HM.
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
Scrie răspuns