Discutii despre participarea la show-uri

concursuri, expozitii si alte evenimente
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

E bine dacă privești așa lucrurile! Eu nu (mai) pot! Când voi participa vreau să o fac cu speranță la podium!
P.S. e doar părerea mea, dacă vă hotărâți să participati voi incerca sa vă ajut cu ABSOLUT TOT ce pot!

Sent from my P5 using Tapatalk 2
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

MrKuka scrie: 1 peste la multicolor tot gasesc.
Apropos, așa credeam si eu, că este cea mai accesibilă clasă! Este exact invers: se urmărește forma mai abitir ca la celelalte clase!
Daca la clasa  unicolor sau clasa non-iridescent ai un pește cu o culoare deosebită pentru clasa respectivă ai șanse să bați un pește cu o formă puțin mai bună dar cu o culoare mai slabă! La multicolor sau AOC...forma este cea analizată cu precădere!
Sent from my P5 using Tapatalk 2
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Am facut putina "curatenie" pt a nu polua topicul de prezentarea a show-ului din Olanda.
Continuam aici discutiile legate despre orice participare.
Membru IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Daca tot a fost facut acest topic hai sa discutam ce conditii trebuie sa indeplinesti pentru a participa la un Show betta, precum si modul in care se poate efectua trimiterea pestilor.
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
liviu
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 93
Membru din: 25 Mar 2011 08:36

cind o sa doriti a trimiteti ceva  ma inscriu si eu , sau ; Poate organizam aici ceva expo betta romania mai mic  ,  cu ce avem fiecare  pesti vedem citi suntem si organizam ceva ,BETTA ROMANIA SHOW ,impartim cheltuielile
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

:lol_hitting:

Suntem cam 5, deci costurile vor fi relativ mari.
+ daca snake o sa fie in juriu... o sa acordam doar locurile 4-5.. etc, pentru ca nimeni nu o sa ia podiumul.  :banghead:

PS: nu-mi lua in nume de rau.. e o mica gluma :)
Loged out. Have a nice day.
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

atunci cand am gandit si infiintat (impreuna cu mihai) forumul asta, scopul lui a fost organizarea unei expozitii/show de betta!
spatiul necesar s-ar gasi...cheltuielile sunt mari, dar nu uriase...1-2 sponsori se gasesc sa ne ajute cu standuri+ceva premii simbolice...problema mare este ca nu avem pestii si crescatorii/participantii!
ca o comparatie, italienii au inceput sa prezinte interes pentru betta si au facut un forum specializat cam prin aceeasi perioada cu noi (maxim un an mai devreme)...interesul a fost muuuuult mai mare astfel incat a parut fireasca organizarea intr-o asociatie si apoi organizarea a deja 2 show-uri IBC!
desigur, una din cauze este capacitatea financiara; altfel suporta ei sa cumpere 3 pesti de 20euro si altfel noi...
dar pe langa asta a fost si dorinta lor de intelege niste standarde, a le accepta si a le respecta!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Problema la noi este ca nimeni nu organizeaza show de acvaristica.
Ca sa organizezi ceva in care sa ai si privitori ar trebui luata legatura si cu alte cluburi dedicate si organizat ceva mai mare.
Cu un Show de 30 de pesti nu va intra nimeni sa ii vada.
Cred ca sint mai mult de 4-5 care ar vrea sa participe, dar prefera sa taca.
Eu as putea sa vorbesc cu un crescator de gupii, la discus sigur am gasi o mina intinsa.
Tinind cont ca numai Mihai, liviulic si liviu ar putea organiza asa ceva, noi ceilalti ar trebui sa sponsorizam.La ce costuri se ridica o astfel de expozitie? Sint convins ca am avea participanti si de la bulgari si eventual rusi, moldoveni.
Arbitru ar trebui sa fie cineva cu experienta care sa fie dispus sa faca deplasarea si sa suportam noi cazarea.
Incercati sa faceti un calcul sa vedeti costurile.
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Eu cred că este APROAPE IMPOSIBIL de organizat un show de betta cu jurizare conform standardelor si tot tacâmul (in cadrul unei expozitii mari de acvaristica sau nu) atât timp cât nu există o Asociație de betta (crescători și hobby).

P.s.încă nu cunoaștem standardele cum trebuie și nu le respectăm dar vom accepta să fim jurizati după ele??? ma indoiesc!

Sent from my P5 using Tapatalk 2
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Primul pas este cel mai greu.. dupa care restul merg de la sine.

Partea nasoala la noi in Romania este ca nu se organizeaza deloc nici o expozitie..... nula. Asociatiile de acvaristica nu misca nimica. (Inafara de colectare RONI)

Daca nu ai marketing, nu ai piata.

Ar fi mult mai usor (financiar) sa se faca o expozitie de acvaristica, unde sa ne desfasuram si noi si sa facem un concurs de Betta.
Loged out. Have a nice day.
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

MrKuka scrie: Ar fi mult mai usor (financiar) sa se faca o expozitie de acvaristica, unde sa ne desfasuram si noi si sa facem un concurs de Betta.
Așa este! In cadrul unei expoziții sa facem si noi un "colț "!
Deși poate mă înjurați eu vă spun că pasul 1 trebuie să fie urmărirea/înțelegerea/acceptarea standardelor, pasul 2 organizarea unei asociații si pasul 3 expoziția!
invers nu cred ca merge!
Sent from my P5 using Tapatalk 2
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Offf.
Urmarirea si intelegerea standardelor pe mine ma omoara.
Ma uitam pe ultimii 3 ani la cistigatori si imi dau seama ce repede se dezvolta de la an la an pestii conform standardelor. Eu in momentul de fata sint undeva la nivelul lui 2010-2011. Cred ca atunci aveam sanse cu masculul din perechea nr. 3, dar pentru 2012 -2013 sint fara speranta :(
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Ai vazut?!
Suntem extrem de puțini care urmărim ca peștii noștri să fie conform standardelor...si nici noi in totalitate!
E clar ca dacă mai mulți am înmulți peștii după standarde (nu doar să avem pești colorați si cu aripioare mari) baza de selectie ar fi alta...am putea face schimburi între noi...

Sent from my P5 using Tapatalk 2
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Salutare,
Nu sunt multi care au pesti, crescuti de ei, care sa si fie F3, ca sa poti spune ca ii cresti dupa standard.

Eu sunt la prima serie F1, ca sa fac selectia... si da... ma uit la standard.

Dar cum am spus trebuie sa si ceva ani in spate si o linie de genetica buna, din start, ca sa poti spune, da asta e linia mea...

Aici sunt putini...

PS: Eu mai am 2 ani si atunci am sa pot spune ca sunt liniile mele.
Loged out. Have a nice day.
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Într-un fel ai dreptate! Dar nu trebuie să fii la F "n" ca să respecti standardele!
De la F1 încerci să elimini din linie peștii care prezintă probleme genetice sau care au caractere nedorite! De obicei, ca un făcut, caracterele nedorite predomină asupra celor dorite și peste generații!

Sent from my P5 using Tapatalk 2
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Scrie răspuns