5 channoides

anka1968
Full Member
Full Member
Mesaje: 103
Membru din: 22 Apr 2010 19:04
Localitate: bucuresti

bazin cleo 100l, cumparat ieri si montat azi... turbofiltrer 1100 aquaell ( emai mult decat se impune, dar am preferat sa nu merg pe filtrare externa si sa folosesc syporax-ul pe intern)
*acvariul plantat, inca nu e f limpede apa... http://tinypic.com/r/kboa4k/6
*printre plante se vad 3 muschetari http://tinypic.com/r/mkvq5j/6
*o pereche http://tinypic.com/r/nw2q/6
*o alta pereche http://tinypic.com/r/mskcwy/6
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

What a color!  :o

very nice! Congrats!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Avatar utilizator
crb
Full Member
Full Member
Mesaje: 162
Membru din: 14 Apr 2010 08:17
Localitate: Bucharest
Contact:

Super anka , sa iti traiasca :D
anka1968
Full Member
Full Member
Mesaje: 103
Membru din: 22 Apr 2010 19:04
Localitate: bucuresti

hi,
thank a lot... have a pretty evening
anca
Avatar utilizator
Dino47
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 288
Membru din: 16 Apr 2010 10:24
Localitate: Germany
Contact:

Hello anca,
Congratulation. A nice pair you have there. Hope you have luck with spawning in the future. They are import fishs or from a dealer in your town? ;)
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Imported  ;)
Anca and Robertino have the first chanoides from Romania  :)
Membru IBC
Avatar utilizator
CataOlo
Global Moderator
Global Moderator
Mesaje: 217
Membru din: 02 Mar 2010 14:25
Localitate: Sibiu, Romania
Contact:

Very nice ! Congratulations!
Alergie la prostie ...
_______
Allergy to stupidity ...
anka1968
Full Member
Full Member
Mesaje: 103
Membru din: 22 Apr 2010 19:04
Localitate: bucuresti

buna tuturor,

acvariul Cleo (100l) a fost montat duminica, zi in care dealtfel l-am si achizitionat... am avut (spun am avut pt ca 2 dintre bettani nu mai sunt de gasit) 5 channoizi, luni am observat doar 4, am zis ca am lasat o bucata din capac (format din 3 parti, cea mai lata am lasat-o in partea din fata a acvariului), cea frontala, scoasa si pestele a sarit si catelul meu de talie mica (schnauzer pitic) l-a consumat... asadar luni, marti, miercuri si joi am vazut doar 4 bettani. Azi dimineata au ramas doar 3. Mentionez ca dupa ce m-am fript cu uitatul capacului, acvariul sta mereu complet acoperit, exista o gaurica de 3 cm diametru care e pe felia din fata a capacului (in dreptul ei pe verticala se afla o planta care aproape atinge capacul), orificiul e centrat pe placa, + ca oricata detenta ar avea, nu-mi vine-a crede ca puteau sa "dribleze" o planta pt ca scopul final sa fie nimeritul gauricii... doar prin magie puteau sa dispara. Am pus o intrebare unui prieten, anume "sunt carnivori?" sau poate au murit in bazin si "fratii" lor s-au infruptat din ei... Am rascolit bazinul (pe cei 3 i-am bagat intr-o semi-nuca de cocos in pietris si am verificat fiecare coltisor, inclusiv pe filtru, concluzia NU MAI EXISTA... astept un sprijin din partea celor care s-au lovit de asa ceva.
anca
Avatar utilizator
robertino
Full Member
Full Member
Mesaje: 215
Membru din: 09 Apr 2010 10:07
Localitate: Bucuresti-Tineretului
Contact:

Variante prea multe nu sunt...una ar fi ca au sarit, si se descurca foarte bine la capitolul asta...iar cealalta, sa fi murit in acvariu si sa-i fi mancat ceilalalti si corydorasii.
anka1968
Full Member
Full Member
Mesaje: 103
Membru din: 22 Apr 2010 19:04
Localitate: bucuresti

cory nu mai am, i-am donat
mai e o chestiune, eu nu manac peste si nici atase din peste, asa incat catelusa mea nu cred ca-i consuma, era un miros prea nou pt ea... nu stiu, tare straniu
Ultima oară modificat 02 Iul 2010 13:28 de către anka1968, modificat 1 dată în total.
Ed
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 85
Membru din: 16 Apr 2010 07:41
Localitate: Timisoara

Daca tu nu mananci peste asta nu inseamna ca nici catelului nu-i place...plus ca ai zis ca cel putin pe un peste l-a mancat. Melci ai in acvariu? Melcii ar fi putut consuma cadavrele.
anka1968
Full Member
Full Member
Mesaje: 103
Membru din: 22 Apr 2010 19:04
Localitate: bucuresti

buna,
sunt putini melci si micuti, iar intr-o noapte nu cred ca-l puteau consuma...
anka1968
Full Member
Full Member
Mesaje: 103
Membru din: 22 Apr 2010 19:04
Localitate: bucuresti

neata,

ieri am descoperit cum au "scapat" din acvariu: in partea de sus in spate, exista un orificiu destul de generos prin care se scot cablurile de la lumina, incalzitor, filtru, etc... in acea zona era si filtrul intern, care este destul de puternic... lor le placea sa se joace in acea zona pt ca erau oarecum aruncati in sus, eu am interpretat ca e un mod de distractie, defapt ei cautau sa evadeze prin orificiul de langa filtru, undeva la 1-2 cm deasupra nivelului apei, oarecum simplu de sarit...era chiar o provocare pt ei. Acest fenomen se putea intampla si noaptea dar si ziua, iar evadatul era prins de catelusa politista la sol. Ieri am acoperit cu scotch zona gaurii pt cabluri, e cam tarziu pt ca deja am pierdut 3 dintre ei...dar macar mi-a ramas o pereche.
Doresc sa cumpar intre 1-10 bucati daca are cineva de vanzare pe-aici, daca nu, voi face comanda externa sa completez grupul.
anka1968
Full Member
Full Member
Mesaje: 103
Membru din: 22 Apr 2010 19:04
Localitate: bucuresti

si o veste buna: depun channoizii!!!!!!!!!!!!!!! initial am crezut ca mananca pietre albe, apoi i-am vazut incolaciti, iar se separau, iar luau ceva de pe jos... Dumnezeu ne da intotdeuna ceva in contra-partida...e legea compensarii
va tin la curent
Avatar utilizator
Plakat
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 59
Membru din: 23 Apr 2010 15:50
Localitate: Iasi

Felicitari sa ne tii la curent numai decat  :P
Scrie răspuns