salutare tuturor

A short description about yourself
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

MrKuka scrie: Voi ati intalnit sistem de crestere betta, care nu necesita aspirare?

Ma intreb daca "overflw-ul" ar avea prelungire 90grade in jos in jos ar aspira mizeria?
o parte din mizerie ar trage-o dar tot nu poti scapa de aspirare...s-ar gasi un unghi mort si acolo se acumuleaza!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

La aceste sisteme eu vad 4 inconveniente majore:
1. ar fi cel cu bolile care se transmit in toate bazinele, iar in cazul deciclarii filtrului si cresterii valorii a amoniacului, aceasta crestere se propaga in toate bazinele
2. faptul ca daca tot aspiri mai bine stergi si geamurile si schimbi toata apa
3. tuburile de supraplin cu timpul se infunda si trebuie inlocuite fiind nevoit sa fi foarte atent sa nu se infunde , sa dea apa afara, caz in care se face inundatie, se arde pompa, etc.
4. vei avea tot timpul un curent de apa la betta, curent care nu stiu cit de bun este pentru ei.

Din punct de vedere al avantajelor intr-adevar sint multe:
1. timp alocat sifonarii mult mai mic
2. poti avea aceeasi temperatura constanta in toate bazinele
3. apa filtrata si trecuta printr-un UV la toate bazinele

Acum fiecare trebuie sa puna aceste avantaje si dezavantaje in balanta

Legat de partea cu sifonarea automata, daca faci acel tub pina jos risti ca in cazul unei intreruperi de curenet sa te trezesti cu toate bazinele goale, cu pestii pe uscat si cu casa plina de apa.
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
slayer
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 50
Membru din: 18 Mar 2013 21:18

Aveti dreptate d-lor nimic nu este garantat 100% dar cu putina grija si curatenie adecvata se pot preveni multe neplaceri  :13:
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

@cosmake

Cand ma refer cu 90 de grade in jos, ma refer ca iesirea sa fie tot in aceiasi pozitie (pe inaltime), dar sa fie o extindere in interior in jos astfel ca aspiatia sau apa sa iasa de jos, nu de la suprafata apei.

La faza cu intreruperea curentului nu se intampla nimica.

Din pacate nu exista sistemul perfect, pentru ca atunci toti l-am folosi.
Loged out. Have a nice day.
slayer
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 50
Membru din: 18 Mar 2013 21:18

Priviti doua siteuri de pe  care am luat si eu cite putin din proiectul meu .http://www.youtube.com/watch?v=SR9TvdndzBA  .http://www.youtube.com/watch?v=434beQZwtX0  :great:
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

La faza cu intreruperea curentului, se intampla ca sistemul fiind amorsat, pana la dezamorsare, asta insemnand pana la intrarea aerului pe instalatie, toata apa se scurge in sump. Daca sumpul nu este calculat sa preia acea cantitate de apa, aceasta ajunge ... ghici unde?
Evident ca pt asta exista totusi o solutie. Mai exact o gaura data in cot la 0,5-1 cm sub nivelul apei. In felul asta sorbul se poate prelungi pana aproape de fundul bazinului.
Despre eficienta drip-urilor, mai ales in cazul betta, nu mai discut, intrucat mi-am spus parerea, data de experientele de-a lungul timpului, de nenumarate ori. Si multi, dupa ce s-au fript cu asta, au ajuns sa-mi dea dreptate.
Felicitari pt munca depusa.
Membru IBC
slayer
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 50
Membru din: 18 Mar 2013 21:18

D-lor multumesc pentru aprecieri si pentru parerile dv , referitor la sump nu imi fac griji este testat si in eventualitatea cind se ia curentul nu are ce sa curga din acvarii deoarece am filtrare semiumeda si in sump nu am niciodata mai mult de jumatate din sump cu apa :13: ,atasez un videoclip cu acvariile populate cu citiva betani maturi si citiva pui opriti pentru mine.  :) maestrul in executarea cuburilor de 15/15 cm este d-l NEGOS GHEORGHE de la acvarii *****. restul este opera mea  :great:  http://www.youtube.com/watch?v=TPPajbVB ... e=youtu.be
Ultima oară modificat 29 Mai 2013 19:56 de către snakefishmike, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Salutare,

:You_Rock_Emoticon:

Se ne mai dai cate un update cum merge treaba... felicitari.. cu toti stim ca este ceva munca bagata in sistem.
Doar un mi input din partea mea.. nu-i lasa sa se vada in permanent. Pune parava intre cuburi...

bafta
Loged out. Have a nice day.
slayer
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 50
Membru din: 18 Mar 2013 21:18

am pus intre bazine poliester subtire de 2mm :13:
slayer
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 50
Membru din: 18 Mar 2013 21:18

Buna seara domnilor ,am revenit cu un update cu evolutia betanilor si a sistemului ,astept pareri referitor la masculi care merita sa merg cu ei mai departe . :D    http://www.youtube.com/watch?v=OA4inget ... e=youtu.be
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

:great:

Mie imi place.. feliitaripentru efortul si investitia depusa..

Bravo..

Sa ai bafta cu pestisorii.
Loged out. Have a nice day.
slayer
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 50
Membru din: 18 Mar 2013 21:18

Mersi fain  :great:
slayer
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 50
Membru din: 18 Mar 2013 21:18

Scrie răspuns