1st Try

The place to log your spawns in order to share them with other members.
mertol
Newbie
Newbie
Mesaje: 27
Membru din: 19 Mai 2015 19:28
Localitate: Bucharest

Incepe prima mea incercare de reproducere.
O pereche de HMPK Opaque.

Imagine

:beta:
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

Salut!

Camera nuptiala arata industial.  ;D Totusi, daca as fi femela, as fi cam speriata sa ma bazez doar pe leapsa la ghiveci, mai ales ca masculul ii cam sufla in ceafa. Cat are pe lungime acvariul? Nu cred ca face mare diferenta, dar eu as urca temperatura inca 2 grade (la 28C). Oricum, se pare ca stii ce faci. Succes!
mertol
Newbie
Newbie
Mesaje: 27
Membru din: 19 Mai 2015 19:28
Localitate: Bucharest

dcg scrie: Salut!

Camera nuptiala arata industial.  ;D Totusi, daca as fi femela, as fi cam speriata sa ma bazez doar pe leapsa la ghiveci, mai ales ca masculul ii cam sufla in ceafa. Cat are pe lungime acvariul? Nu cred ca face mare diferenta, dar eu as urca temperatura inca 2 grade (la 28C). Oricum, se pare ca stii ce faci. Succes!
Salut dcg,
Nu prea ma pricep la home deco :)
Temperatura este în urcare, pana la 28 de grade vreau sa ajungă.
Acvariul are 30 cm lungime, vor avea parte de intimitate nu gluma.
Vedem cum decurge operațiunea și mai reparam pe drum.
Seara buna!
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Nu prea-mi par opaque, da' te cred pe cuvant  :engel016:
Mai terminati cu temperaturile ca la carte si experimentati  :dance: . Veti vedea ca depun si la mult mai putine gradefata de cat spuneti  ;D
Bafta multa cu inmultitul si si mai multa bafta cu cresterea puilor  :great:
Membru IBC
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

Bineinteles ca depun. Ei nu stiu sa citeasca termometrul. :) Dar, daca tot e incalzitorul acolo, de ce nu? Pe mine ma amuza cum se uita masculul chioras la femela. Nu prea pare pus pe facut curte. Are o expresie de parca ar vrea sa o traga de par sub cuib.  ;D
mertol
Newbie
Newbie
Mesaje: 27
Membru din: 19 Mai 2015 19:28
Localitate: Bucharest

Se pare ca masculu' si-a ales cuibul. Nu i-a placut la umbra frunzei de IAL. Face ture cand la femela cand la cuib sa mai scuipe 2-3 bule. Oricum il banuiesc de "insuficienta bulara" ori de lene, inca nu ma pot pronunta.
Le-am servit ultima masa. Pe urmatoarea trebuie sa o merite.

Aici va saluta:
Imagine


Imi aduc la culoare cu pestele din link, de aici am dedus culoarea: http://www.theaquariumwiki.com/File:Bettasplenden-opaque.jpg

Fata de gold ce banuiam initial ca sunt: http://www.theaquariumwiki.com/File:Betta-goldyellow-2219.jpg

Ma duc astazi in Obor sa caut microviermi/bananaworms sau alte bunatati pentru "copii". Pentru primele zile le pregatesc cateva imbucaturi de artemia.
Ultima oară modificat 19 Iun 2015 06:57 de către mertol, modificat 1 dată în total.
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

Gasesti asa ceva in Obor? Ia legatura cu Robert: https://forum.bettaclub.ro/index.php?topic=903.0 Sper ca mai e in tara. Sau poate gasesti bunatati de unde ai luat pestii.
mertol
Newbie
Newbie
Mesaje: 27
Membru din: 19 Mai 2015 19:28
Localitate: Bucharest

dcg scrie: Gasesti asa ceva in Obor? Ia legatura cu Robert: https://forum.bettaclub.ro/index.php?topic=903.0 Sper ca mai e in tara. Sau poate gasesti bunatati de unde ai luat pestii.
Multam de sfat!
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

S-ar putea ca in primele doua zile sa fii nevoit sa le dai galbenus de ou fiert sau hrana lichida. Atentie, iti trebuie mana sigura. Le dai cate putin sa nu le murdaresti apa. Nu cred ca toti puii reusesc sa manance artemia din prima zi de inot liber. Sau nu toti, ci doar aia mai tupeisti. Eu combin hrana lichida cu infuzori. Pun doua borcane din timp cu apa din acvariu si o frunza de salata in fiecare. Le tin langa o fereastra. Cultura e gata cand apa devine limpede si are o nuanta galben-verzui. Doua borcane deoarece nu intotdeauna culturile reusesc. Eu ma feresc sa hranesc cu microorganisme din apa tubure. Pentru tine cred ca ar fi indicat sa incerci, mai ales ca nu ai plante in bazinul de reproducere. Daca perechea iti depune repede, deja esti cam in urma cu culturile. Planifica-ti miscarile din timp.
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Robert nu mai e in tara, insa ... mai am putin si injur public  :D ... inca n-ati invatat ca la mine se gasesc de toate?
Membru IBC
Avatar utilizator
MetalViper
Global Moderator
Global Moderator
Mesaje: 249
Membru din: 09 Iul 2013 21:28
Localitate: Craiova

Bafta cu perechea! :)
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

snakefishmike scrie: Robert nu mai e in tara, insa ... mai am putin si injur public  :D ... inca n-ati invatat ca la mine se gasesc de toate?
In curand o sa ne dai o dublura la chei, sa ne sevim singuri cu ce ne pofteste inimioara.  :D
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Nici chiar asa, insa ... atat cat pot ajut pe toata lumea  :great:
Membru IBC
Avatar utilizator
MetalViper
Global Moderator
Global Moderator
Mesaje: 249
Membru din: 09 Iul 2013 21:28
Localitate: Craiova

Haha eu am cheia :)
Avatar utilizator
MetalViper
Global Moderator
Global Moderator
Mesaje: 249
Membru din: 09 Iul 2013 21:28
Localitate: Craiova

Sau mai bine zis a avut-o cand am stat in Bucuresti :)
Scrie răspuns