Reckless Betta Spawning

The place to log your spawns in order to share them with other members.
Scrie răspuns
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

La un feather-tail, care e o forma usoara de rose-tail, nu ai ce sa ameliorezi. Poate ca scoti 1-2 pui decenti dintr-o ponta, insa gena o vor purta si o vor transmite mai departe cu rezultatele de rigoare.
Membru IBC
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

Din ce inteleg, feathertail e forma extrema de rosetail, nu invers. Feathertail explica si ventralele scurte, culoarea deschisa si relativa disproportie corp lung/inotatoare scurte a lui "4". Partea buna e ca baiatul nu are dificultati de inot (deocamdata) si duce o viata de calitate. :) In alta ordine de idei, clar o sa folosesc si ceva din "materialul" cumparat. Cu bune si cu rele sunt primii hm long-finned pe care nu-i vad doar in poze pe internet. Asta nu inseamna ca o sa abandonez linia lui Alfa. Cei mai "batrani" pui dintre nepotii lui (vreo 35) au scapat de problemele pubertatii (coloane strambe, dificultati de inot) pe masura ce s-au dezvoltat. Ar mai fi vreo doua rebuturi doubletail, dar restul sunt pe val, si ma uit cu placere la diversitatea de culori cu care m-am obisnuit dupa ce am introdus gena femelei tale multicolora in linie. :) Inoata pe acolo cativa minimasculi blue-red si mustard gas pe care abia astept sa-i vad mari. Si, cu latenta de 1 saptamana, mai am cateva sute de pui (200?) care o sa imboboceasca in curand. Sunt cu ochii pe ei. :)
Ultima oară modificat 28 Sep 2015 00:19 de către dcg, modificat 1 dată în total.
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

Fiindca sunt pe spawn log, pun si niste poze.

El e cel mai nou mascul alfa, satrapul generatiei A3. Cum intoarce botul spre un frate, respectivul o ia din loc. Imagine

Si un mascul mustard gas care presimt ca va avea nepoti. :) Imagine

Varsta: 4 saptamani.
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

5 e un over halfmoon... (rosetail?). E dezirabil pt. inmultire? Nu prea sta la poze deoarece se sperie de imaginea lui. Fuge si se infoaie in boscheti cand ii pun oglinda. :)

Imagine

Imagine
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Încearcă 2-3 poze mai detaliate cu corpul peștelui, pe ambele părți! Nu neapărat înfoiat...
Eu procedez în felul următor: dacă o linie îmi scoate RT, încetez orice activitate cu ea. Chiar dacă fac alegeri potrivite și următoarea generație nu prezintă RT, este o bombă cu ceas... Nu știi când explodează și îmi distruge toată munca la linia respectivă.
. și de la capăt!

Trimis de pe al meu Nexus 5 folosind Tapatalk
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

Se face, este pestele numarul 5 (closeup cu detaliu la solzi). Incerc sa stabilesc prioritati de inmultire pentru urmatorii cinci masculi, rog sa ii ordonezi si tu de la cel mai bun (cat de cat) la cel mai slab.

1 -> Imagine



2 -> Imagine



3 -> Imagine



4 -> Imagine



5 -> Imagine


Scuze pentru spamul cu poze, dar am incercat sa-i regrupez, sa-ti fac "arbitrajul" mai comod.

Observatiile mele:

1 180 grade (+)
2 180 grade (+) ceva RT (-) gena marble (-) sanse la o linie de predominat rosu (+ preferinta mea)
3 180 grade (+) ceva spoon head (-)
4 180 grade (+) feathertail (-) ventrale scurte (-) masca completa (+)
5 peste 180 grade (+) RT (-) ventrale scurte (-) gena non-red (+ preferinta mea)

Cu toate defectele, banuiesc ca sunt syuperiori masculilor cu care lucrez acum:
Imagine & Imagine & Imagine

Ideea e sa lucrez cu cei mai buni dintre cei pe care ii am daca tot pierd nopti carand cu carca bidoane cu apa la pui. :)
Ultima oară modificat 01 Oct 2015 09:40 de către dcg, modificat 1 dată în total.
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Din păcate, de pe tel nu vad pozele. Când ma întorc de la Zagreb vedem ce și cum. Btw... o sa vezi niște poze din care sper sa înțelegi cum trebuie sa arate un Hm
Membru IBC
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

Cred ca o sa vad si pe viu. :)

Tatal pe cand avea 5 saptamani si 5 zile. -> Imagine

Fiul sau la varsta de 4 saptamani si 5 zile -> Imagine
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

Au inceput sa se coaca betta. :)

O papusica pineapple yellow -> Imagine

Fratele ei non-red -> Imagine
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Cel puțin la femelă, se vede "chemarea" VT!!!

Trimis de pe al meu Nexus 5 folosind Tapatalk
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

Nu ca m-ar da halfmoonii aproape din casa  :-[ dar culoarea imi place la ea. :) BTW, am remarcat ca ai luat un rucsac de premii la categoria VT, pot vedea pe undeva poze? Sunt curios cum arata un VT campion.

Cand mai bagi capul imi "arbitrezi" si pestii din postul de pe 1 octombrie? Mersi!

PS: ce ireal arata topicul cu fix 1000 de vizualizari cand ma uit pe pagina la "Spawn-log".  ;D
Ultima oară modificat 15 Oct 2015 15:04 de către dcg, modificat 1 dată în total.
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Imagine

Nu-i cea mai stralucita poza, insa asta e cea oferita de organizatorul concursului de la Zagreb. Asta a luat locul 1. Urmatorii 2 sunt aproape identici
Membru IBC
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

Foarte clasic baietasul, eu ma asteptam sa vad "imbunatariri". :) Cand colo, albastru, red wash, capul negru, ca o vedere din anii 80. :) Am pus si eu poza cu veiltailul meu pe pagina anterioara, din pacate are curling, dar macar e activ si sanatos. Eu chiar m-am mirat ca Liviu a alocat resurse de timp si spatiu pentru VT. Dar rezultate are, deci a procedat inteligent. Care sunt criteriile de arbitrare la VT? Dintr-o carte de acvaristica veche pe care o citisem in copilarie (genul RDG) retinusem ca pestele trebuie sa-si inscrie botul si varful inotatoarelor intr-un cerc. Mai se aplica, presupun?

LE: am vazut si restul pozelor pe topicul dedicat. Femela din ultima poza e a ta?
Ultima oară modificat 18 Oct 2015 20:08 de către dcg, modificat 1 dată în total.
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

In curand, la sectiunea articole, o sa gasiti toate standardele de concurs  :great:
Femela din ultima poza ii apartine lui Liviu. Primii 7 pesti sunt ai mei, urmatorii ai lui (am omis, dar o sa repar, poza cu Vt ocupant al locului 2).
Membru IBC
Avatar utilizator
MetalViper
Global Moderator
Global Moderator
Mesaje: 249
Membru din: 09 Iul 2013 21:28
Localitate: Craiova

Red washul e ultima mea grija sa fiu sincer la aceasta linie!
Mihai stie, am trimis acel mascul la Napoli la sfatul lui, e o ponta de incercare la care am avut mult noroc cu puii.
La Napoli a castigat 1st place si best of variety, la fel si la Zagreb! La Piacenza a reusit la fel sa ia locul 1!
Ce pot sa zic, lucky me! Dar am pui de la el, sper sa o tina tot asa!

Ah, inca ceva: competitia la VT nu e asa acerba ca la HMPK marble de exempplu, asa ca daca ai forma buna, castigi! Culoarea e pe locul 2! Ca de fapt la orice categorie, forma primeaza!
Scrie răspuns