Reckless Betta Spawning

The place to log your spawns in order to share them with other members.
Scrie răspuns
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

livulik scrie:betta sunt pești solitari, nu de banc! Nu socializează, nu leagă "prietenii", nu "se joacă" cu prietenii! Sunt pești teritoriali și solitari! Singura lor "socializare" este curtarea femelei. (...) Noi tot încercăm să îi vedem "umani" dar nu sunt!
Nu sunt umani dar asta nu inseamna ca nu sunt sociali. Sa argumentez.

Betta socializeaza. Asta nu inseamna ca sta cu alti betta pe marginea santului la vorbe de claca. Amenintarea, agresiunea, lupta sunt tot forme de socializare. Oamenii tind sa uite acest aspect deoarece socializarea stil betta este interzisa de legi in societatea umana. Un echivalent betta al regnului animal este leul, alta creatura sociala. Asemanator cu betta, leii masculi sunt complet intoleranti unul fata de altul (se omoara, exceptie fac fratii care au crescut impreuna), limitat toleranti fata de femele, exceptand alea cateva zile cand are loc imperecherea si toleranti cu propriile progenituri pana la un punct, descendentii masculi fiind alungati cand ating maturitate sexuala. Daca vreti alta asemanare, coama e echivalentul inotatoarelor masculilor si ragetul e echivalentul infoierii.

Betta e un peste solitar doar in acvariile noastre. In salbaticie, acel metru patrat care se spune ca-i teritoriul unui mascul poate fi parcurs de peste in cateva secunde. La marginea teritoriului sunt sanse maricele sa... "socializeze".  :D Mai mult, un animal de o frumusete stridenta precum masculul betta nu face sens dpdv evolutiv sa fie solitar. Cand ai zorzoane, le folosesti, adica le arati. A se vedea paunii, cocosii de munte etc. Alte animale sociale pe stil vechiul testament. :)

Mihai, tu ai experimentat, probabil ca stii tu de ce. Experimentez si eu, ca asa invatam. Cum ziceam, plasa de siguranta este pusa la locul ei, nu se va lasa cu capete sparte. :)

Imagine
Ultima oară modificat 23 Iul 2015 08:48 de către dcg, modificat 1 dată în total.
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

As you wish!
Sunt peștii tăi, faci ce/cum vrei cu ei!

Trimis de pe al meu Nexus 5 folosind Tapatalk
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

Asa aratau unchii si matusile lor la varsta de 7 saptamani si 4 zile, cand au fost vanduti. 105 bucati intr-un recipient de 2.5 litri.

Imagine

Asa arata nepotii in varsta de 6 saptamani si 3 zile (cei albi) respectiv 7 saptamani si 1 zi (restul). Am zis ca bag cam 100. Dupa ce am pus primul peste in cutia de transport, mi-am dat seama de o chestie. Sunt mult mai mari. N-au incaput decat 15 bucati in acelasi recipient. :)

Imagine

Cu ocazia asta am aflat de ce mananca de trei ori mai mult decat generatia ridicata primavara trecuta. :)
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

Rog putina atentie pe parcursul urmatoarelor zile. Am nevoie de jurizarea lui Mihail, care are si informatii directe, dar nici o vorba de la Liviu nu m-ar deranja deloc. :)

Vreau cle putin doua linii. Incep cu lucurule simple.

Mascul:
Imagine

Femela:
Imagine

Obiectiv: betta galbeni. Rezultat: 0%. Femela a fost aleasa in graba. Marble, deci gena non-red. Fail. Se pare ca mascull s-a spart pe componente si m-a mitraliat cu o legiune de cambodgieni. Ici colo, a mai aparut cate un albastru solid sau un verde cu inotatoare roscovane. Am pastrat unul. Selectia initiala a fost dupa vigoare. Nu mai intereseaza pesti care nu ajung la dimensiune/forma de concurs in 2 luni. Dintre ei am restrans la doi masculi si o femela. Desi in F2 e posibil sa "kick in" gena non-red, nu m-ar deranja chiar deloc o linie de celofani. :) Asadar singura femela celofan este ea.

Imagine

Mai am si doua pastel asemanatoare.

Cam asa:
Imagine

Si top doi masculi sunt ei:

B1M7:
Imagine

B1M13:
Imagine

Ajuntati-ma sa aleg care e reproducatorul si care e rezerva.

Interesanti in generatie mai sunt ei:

"Koi" B1M8:
Imagine

B1M1, un butterfly vai de el :
Imagine

si un reversed cambo, B1M2:
Imagine

Nu stiu de ce, dar imi place si acest verde rosu oprit doar ca sa ma aflu in treaba.

Imagine

Genitorii sunt 100% pesti de petshop si se pare ca nu am reusit sa scap de rotunjimile caudalei masculului.

Alte variante de lucru ar fi sa intersectez masculii celofan cu niste femele galbene (single tail) sau galben albastru double tail (puii lui Alfa). As introduce gena double tail, care ai imbunatati dorsala si as plusa la sansa de a vedea galbeni. Dezvavantajul ar fi ca as introduce prea mult albastru in ecuatie.

Astea fiind spuse, rog selectie mascul reproducator.

PS: au 7 saptamani si 4 zile, deci sunt in plina dezvoltare.
Ultima oară modificat 03 Aug 2015 19:26 de către dcg, modificat 1 dată în total.
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

Puii lui Alfa cu fata de la Mihai. Perechea asta a fost enciclopedie de gene. Din pestii cu corp albastru inotatoare rosii (mai dominat de atat nu exista) m-am trezit cu galbeni dar si cu marble. Adica ce am asteptat de la perechea de mai sus, m-au oferit astia.

Care e cel mai bun mascul dupa forma?

A2M11:
Imagine

A2M8:
Imagine

A2M7:
Imagine

A2M3:
Imagine

Ultimul are inceput de rosetail?

As vrea sa pastrez in linie gena non-red si gena doubletail. Toti masculii de mai sus sunt DT geno. La culoare pot sa intervin pe partea cealalta, cu femela. Am ca optiune inclusiv femela non-red double tail.

Imagine

sau asa:
Imagine

sau poate ea:
Imagine

Alti masculi interesanti sunt A2M4 (non-red marble). Poza e mai veche. Azi arata altfel, aproape complet galben.

Imagine

A2M1 (mai am unul la fel, pe rosu):
Imagine

A2M6 (marble):
Imagine

A2M2 (DT non-red):
Imagine

A2M15 (plakat):
Imagine

Ca si comentariu, foaaaarte nereusiti plakatii doubletail. Mai pun maine doi masculi interesanti, nu am acum pozele. Astept o opine in legatura cu primii 4 masculi, care sa fie reproducatorul si care rezervele, presupunand ca mai treceti pe aici. :)
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

M11 și M3 i-aș folosi în continuare pentru formă! Aș alege cu grijă femela în funcție de ce doresc mai departe! scurt sau lung? La masculi se observă că sunt forma aia intermediară între HM și HMPK, ceea ce nu e neapărat rău ;-)

Trimis de pe al meu Nexus 5 folosind Tapatalk
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

livulik scrie: Aș alege cu grijă femela în funcție de ce doresc mai departe! scurt sau lung? La masculi se observă că sunt forma aia intermediară între HM și HMPK, ceea ce nu e neapărat rău ;-)
Lung. Oricum vor fi si 25% plakat in generatia urmatoare. In teorie. In practica se pare ca gena plakat nu e chiar atat de recesiva deci ma pot astepta la un procentaj mai mare de short finned, mai ales daca aleg din greseala o femela plakat.

Sper sa nu mai creasca mult inotatoarele, altfel patesc ca tatal lor, care s-a facut cat gardul si intoarce ca autobuzul in acvariul lui. In curand cred ca va face manevra din 3 miscari.  :D Drept urmare nu mai poate sa-si tina codalaul drept, afara de cazul cand ii ofer vedere la baietii lui si se umfla la ei. :)

Obiectivele ar fi pastrarea in linie a genei DT (si obtinerea catorva DT in acest proces) si perpetuarea genei non-red. Asta mi-ar limita optiunile la femelele 1  si 3 in ordinea aparitiei in postul anterior. Prima varianta ar fi o abordare mai agresiva, ea fiind DT pheno (deci 50% din pui for fi DT, 25% DT geno, 25% ST) iar cealalta e doar purtatoare DT (deci 25% vor fi DT, 50% DT geno si 25% simpli).

In opinia ta as putea sa continui si cu pestii din postul #243? Sau imi folosesc timpul mai bine cu ceva mai de soi?
Ultima oară modificat 04 Aug 2015 09:40 de către dcg, modificat 1 dată în total.
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

A2M18 a fost "femela" pe care o urmaream inca de la stadiul de pui. Cel mai intens galben din generatia lui. Din pacate s-a hotarat sa fie mascul. Afara de faptul ca e DT geno nu stiu ce sa cred despre forma lui. E in continuare la comun unde, desi nu e cel mai mare, e masculul dominant dintre cei 5 masculi neseparati.

Imagine

A2M20 speram sa desfaca mai mult coada aia. Poza cu blitz deformeaza culoarea dar sunt nevoit sa-l folosesc pentru ca pur si simplu nu sta la poza. Tot ce am pozat fara blitz a iesit blurat. Daca-l excit, nu sta locului si iar nu iese in poze. Altfel imi place de el.

Imagine
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Cristi, te rog pt a treia oara, micsoreaza naibii pozele, ca imi trebuiesc 2 monitoare.
Membru IBC
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Gena short-fin ESTE recesivă. Faptul că ai obținut și pești cu short mai mulți decât te așteptai înseamnă că nu știai backgroundurile părinților ;-)
Pînă să iei o hotărâre definitivă asupra celor ce vor continua linia eu zic să îi urmărești pînă pe la 22 de săptămâni

Trimis de pe al meu Nexus 5 folosind Tapatalk
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

Mihai, dau o proba.

Imagine si Imagine

Poate asa...
Ultima oară modificat 04 Aug 2015 21:00 de către dcg, modificat 1 dată în total.
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

livulik scrie:La masculi se observă că sunt forma aia intermediară între HM și HMPK, ceea ce nu e neapărat rău ;-)
M-am gandit sa incerc ceva. Pestii au fost pozati cand aveau 8 saptamani si 2 zile. Caut poza cu tatal lor la fix aceeasi varsta, sa fie totul ca la carte.

Imagine

Neconcludent.

Am gasit poza cu el la 9 saptamani (stanga). Langa el pun poza cu fiu la 8 saptamani si 2 zile (dreapta).

Imagine vs Imagine

Asa arata tatal lor, acum, la batranete (5 luni). Chiar daca l-am prins in picaj, se observa ca e long finned, neintermediar, nenimic.

Imagine

Intrebarea care se pune e cat de intermediar va fi fiul peste vreo 3 luni. :)
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Nu pentru a afla dacă este sau nu formă intermediară ziceam eu să mai aștepți cu decizia... Ci ca să vezi dacă își păstrează cât de cât la maturitate echilibrul de creștere caudală/anală/dorsală.

P.S. poza cu tatăl și înotătoarele lui lungi nu îți spune dacă era purtător de genă short-fins! Asta ți-au spus-o puii prin apariția celor short-fins ;-)

Trimis de pe al meu Nexus 5 folosind Tapatalk
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Eu cred că riști să te păcălești când te ocupi de înmulțit betta dacă pui peștii prea devreme la depus! La culoare dar mai ales la formă! Am avut pești care la 3 luni erau cel mai frumos turquoise iar la 5 luni deja erau celophane... Sau din celophane să ajungă Red marble...Sau din HM perfect simetric în adolescență să ajungă ceva disproporționat la maturitate... Și astfel genele transmise nu sunt deloc cele dorite de noi.
Dacă la formă sunt șanse mai mici să te înșeli, la culoare trebuie să știi background-ul timp de câteva generații ca să fii sigur ;)
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
dcg
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 297
Membru din: 24 Mar 2015 13:09
Localitate: Bucuresti

Da, animalele astea nesuferite nu te lasa deloc sa o iei pe scurtatura. Daca te grabesti sa scapi de scandal si instrainezi din juvenili inainte de separare, risti sa scapi cu ocazia asta de pesti buni. Poti face cel mult selectie dupa vigoare. Ii pastrezi pe cei mai mari si abia dintre aia alegi forma buna. La fel, daca te grabesti sa dai pagina sa vezi ce te asteapta la capitotul urmator reproducandu-i de tineri, se poate intampla cum spui tu. Din superdelta tau mare leu te trezesti cu un semi veiltail. :) Ori ai rabdare de chinez batran, ori ai linii stabile ca sa stii cum va arata juvenilul tau.  Cand privesti lucurile din unghiul asta, au si plakatii meritele lor. BTW, Liviu, tu ai abandonat long finned? Am vazut niste posturi mai vechi pe forumurile de profil, cand raspandeai teroare cu pozele lor. :)
Scrie răspuns