FeatherTail?

Share your bettas with the other forum members.
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

livulik scrie: câtă genetica stim? câte cărți/articole am citit? cunoaștem măcar genele dominante? nu cumva suntem abia la stadiul in care stim doar sa-i inmultim si sa-i crestem dar n-avem habar sa-i selectionam? atat timp cat nu stim științific ce se întâmplă cu diferite gene si caracteristici...suntem ca lăutarii, cantam "după ureche" nu după note!
BINGO!
Uite d-aia am insistat pe traducerea a cat mai multe articole legate de genetica  :great:
Membru IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Eu unul recunosc ca sint precum lautarii si nu numai din punctul de vedere al geneticii si din punctul de vedere al cresterii si reproducerii
Nu o data mi-am pus intrebarea la care nu am gasit raspuns :
Care sint conditiile ideale de crestere atit a masculilor cit si a femelelor?
Care este hrana ideala si de ce?
Pina la genetica trebuie sa invatam sa-i crestem. :banghead:
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
liviu
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 93
Membru din: 25 Mar 2011 08:36

eu iti vind tie un peste bun cu genetica buna in spate ,l este un peste reusit ,dar mai vind si unul mai ieftin  la un client care doreste unul de frumusete , dupa un timp cumpara  o femela si ii reproduce ,acelui om nu ii putem reprosa nimic , posteaza pe site poze cu pestii obtinuti  pentru vinzare .acest lucru nu il putem controla . multi betta fac pui dar putini ajung la maturitate ,si nimeni nu stie cum s-au dezvoltat in perioada de crestere , credeti ca in THAILANDA toti pestii sunt 100%  ok  ,unii sunt perfecti altii nu, dar sunt din  linii bune.  se vind cu preturi mai mari cei  frumosi si ceilalti la engros ,dar si aceia  sunt de vinzare. asa  ajung in Romania si in toata Europa la diferiti crescatori ?. acest lucru nu il poate controla nimeni ; eu daca imi opresc pentru mine ,opresc ce este cel mai reusit  sa corespunda din mai multe puncte de vedere ,culoare, temperament  etc .atit masculi cit si femele , pesoana care reproduce pesti  betta in ROMANIA  nu o face pentru bani , o face din placere si nu cred ca  nu isi va opri exmplarele cele mai bune pentru reproductie . o zi buna  , am sa postez poze cu pesti reprodusi de mine in decurs de ani , am obtinut si exmplare foarte reusite  unele chiar identice cu cele din thailanda . .... liviu nedelcu
Ultima oară modificat 07 Ian 2013 19:01 de către liviu, modificat 1 dată în total.
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

cosmake scrie: ...
Care sint conditiile ideale de crestere atit a masculilor cit si a femelelor?
temperaturile se cunosc, preferinta pt. ape usor acide si moi este cunoscuta (desi rezultate aproape la fel de bune s-au obtinut si in ape mai dure), ponta crescuta in bazin de crestere pina iti spun singuri masculii (uneori si femelele mai dominante) ca vor sa aibe teritoriul lor (vei incepe sa-i vezi cu aripioarele ciupite)
deasemeni, urmarind conditiile naturale din biotopul lor, constatam ca o duc la fel de bine in ape cu inaltimea coloanei de 5cm sau de 20cm...
cosmake scrie: ...
Care este hrana ideala si de ce?
HRANA IDEALA NU EXISTA! cuvantul de baza este VARIETATEA!!! in special in perioada de crestere exploziva: 1-15 saptamani
infuzorii sunt prima hrana (nu doar la betta ci la aproape toate speciile!) si de aici incolo lucrurile pot varia...vinegar eels, microviermi, artemia, daphnia, hrana uscata/granulata, tubifex, chironomide...
cu un ”plus” pentru artemia care se pare ca este cea mai echilibrata dpdv nutritional si fiind crescuta intr-un mediu sarat nici nu prea transmite vreun agent patogen! unii crescatori o folosesc ca prima hrana (PROASPAT eclozata) in acest fel facand si o selectie oarecum naturala din start: doar puii suficient de puternici vor manca si voi supravietui, rezultand mai putine ”rebuturi”

Cu pasiune astea vor deveni amanunte care nu te vor mai incurca!  :great:

Si atunci vei reveni la genetica... :banghead:

Toate cele bune!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

liviu scrie: eu iti vind tie un peste bun cu genetica buna in spate ,el este un peste reusit ,dar mai vind unul mai ieftin si la un client care doreste unul de frumusete , dupa un timp cumpara si o femela si ii reproduce ,acelui om nu ii putem reprosa nimic , posteaza pe site poze cu pesti optinuti  pentru vinzare .acest lucru nu il putem controla .
asa este Liviu, ai dreptate si nici nu am zis ca am ceva impotriva a nimic din ce ai spus tu!
doar ca, sa presupunem ca eu vad la el un peste care mi-ar parea potrivit sa-l introduc in liniile mele...oricat de mult mi-ar place acel peste eu nu o sa-l iau sa-l introduc in programul meu de inmultiri decat cu MAXIMA PRUDENTA! voi prefera de 1000 de ori sa iau unul de tine sau de la un alt crescator care imi poate spune din ce linie provine!
o sa explic si de unde vine aceasta ”indarjire”: eu nu inmultesc pesti care sunt frumosi sau spectaculosi (am facut asta, mi-a placut si mi-a trecut!), acum imi pun o ”tinta” (cum vreau sa arate pestele ce mi-l doresc, forma sau culoarea lui) si fac selectii stricte pt. a obtine acest peste! de asta nu mai cumpar pesti din surse necunoscute, pt. ca ma poate aduce inapoi cu vreo 2-3 generatii (8-12 luni de munca)
liviu scrie: ...pesoana care reproduce pesti  betta in ROMANIA  nu o face pentru bani , o face din placere si nu cred ca el nu isi va opri exmplarere cele mai bune pentru reproductie . o zi buna  , am sa postez poze cu pesti reprodusi de mine in decurs de ani , am obtinut si exmplare foarte reusite  unele chiar identice ca cele din thailanda . .... liviu nedelcu
normal ca iti vei pastra cele mai bune exemplare pt. tine, dar sa stii ca eu prefer un exemplar pe care il pui tu la vanzare decat un exemplar mai frumos din petshop! pe langa motivele de genetica expuse mai sus, stii si tu problemele cu pestii en-gros in petshopuri!

p.s. hai cu pozele, sa vedem si noi de la bunici, parinti, nepoti...linia de lavander!  :039:
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Scrie răspuns