Ce parere aveti?

Share your bettas with the other forum members.
adriathica
Newbie
Newbie
Mesaje: 35
Membru din: 11 Feb 2011 20:11

http://postimage.org/image/2mw2nrd6s/          http://postimage.org/image/lttcrosk/                                   
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

interesanti!
http://postimage.org/image/lttcrosk/
mie asta imi place!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
adriathica
Newbie
Newbie
Mesaje: 35
Membru din: 11 Feb 2011 20:11

bun.....e in posesia mea dar n-am decat o idee vaga ce varietate este,,,,..imi puteti spune?
adriathica
Newbie
Newbie
Mesaje: 35
Membru din: 11 Feb 2011 20:11

mai mult ma intereseaz cel cu coada rosie ....el este favoritul meu si la fel.......ce varietate este?...Cunostiintele mele despre varietati sunt foarte sumare,scz!!!
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

absolut toti sunt DT (double-tail), primul multicolor metalic, al doilea purtator de gena cambodian iar al treilea un rosu cu multa iridescenta metalica

aici gasesti un articol despre DT: index.php?topic=106.0
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
adriathica
Newbie
Newbie
Mesaje: 35
Membru din: 11 Feb 2011 20:11

Hmmm........i-am primit de la prietena mea via Ungaria..........Se pare ca imi voi reexamina preferintele in materie de betta ;D
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

nu este cazul!!!  >:(
preferintele sunt preferinte! sunt multi pasionati de DT, indiferent de problemele care le ridica, dupa cum sunt si multi care se folosesc de DT...  ;)
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
adriathica
Newbie
Newbie
Mesaje: 35
Membru din: 11 Feb 2011 20:11

O nelamurire.....coada trebuie sa fie neaparat despartita in doua pe toata lungimea de acel sant? Ce prevede standardul referitor la asta? La cel rosu mi-a disparut in cca 7-8 zile..... :-\.......iar cel cu gena Cambodgia o are deja destul de putin vizibila..!! In rest articolul de pe forum mi- fost foarte util si multumesc celor in drept pe aceasta cale!!!
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

da, coada trebuie sa fie despartita pe toata lungimea (practic sa fie doua cozi in oglinda)
nu are cum sa dispara, poata sunt f apropiate si nu se mai vede diferenta dar nu are cum sa dispara!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
adriathica
Newbie
Newbie
Mesaje: 35
Membru din: 11 Feb 2011 20:11

Imi pare rau dar la cel rosu era despartita cam pe 40/100 din lungimea cozii si acum va spun cu certitudine ca a disparut complet iar la cel cu gena cambodgi regreseaza rapid !!!! Nu cunosc explicatia,o astept de la dvs :) Ps .dupa aprecierea mea pestii au cam 4-5 luni nu stiu prea exact!!!
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

este prima oara cand aud de asa ceva!  :o
daca era vorba de o rana intelegeam, se refacea aripioara, dar asa...sa se uneasca caudala la DT...in timp...NU AM MAI AUZIT! sorry!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
adriathica
Newbie
Newbie
Mesaje: 35
Membru din: 11 Feb 2011 20:11

atunci ala cu coada rosie nu e DT......sa vedem ce se va petrece la cel cu gena Cambodgia.......sunt curios....!!! Inseamna ca cel cu coada rosie nu e DT? Pt ca cel multicolor e clar Dt......!!!!
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

daca zici tu cu siguranta 100% ca ala rosu are doar o inotatoare caudala atunci este doar purtator de gena DT! o spune dorsala indiscutabil!

cel purple (cambogian) are doi lobi caudali! iti dau scris ca nu se vor lipi IN VECI! poate vei avea tu senzatia ca s-au lipit fiind foarte apropiati dar nu vor fi!

mai fa-le un set de poze!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
adriathica
Newbie
Newbie
Mesaje: 35
Membru din: 11 Feb 2011 20:11

imi cer scuze.....acum i-am schimbat apa si l-am luat in mana.....are 2 lobi si ala rosu.....!!! Pur si simplu nu se vede nimic cand e in apa indiferent de cum inoata sau se infoaie.....asta ma duce cu gandul la intrebarea,,,,,e mai indicat sa se vada ca are 2 lobi distincti sau nu? Trebuie sa fie vizibila separarea sau nu?...spre ce se tinde?
Scrie răspuns