Fotografierea pestilor

Lounge Room!
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Cu totii am vazut multe poze de nedeslusit ale unor betta! Deasemeni am vazut si unele extraordinare! In general oamenii nu prea stiu cum sa faca poze pestilor lor pentru a reusi o prezentare cat mai buna si apropiata de realitate!
Aceasta problema apare mai ales atunci cand vrei sa prezinti pestele pentru a fi analizat de alte persoane.

Desi nu am mai deloc experienta in domeniul “foto” am deschis acest topic in speranta ca ne putem impartasi experientele si putem creste calitatea pozelor noastre.
Sa incepem:

In primul rand pestele trebuie plasat intr-un bazin micut (eu folosesc unul de sticla de 10x10x10cm) si trebuie sa suplimentati lumina care de cele mai multe ori nu este suficienta. Este de preferat lumina naturala, dar cum nu este disponibila intr-o camera obisnuita...
Si nu folosesc blitz-ul deoarece schimba culoarea pestelui. De fapt il folosesc doar atunci cand vreau sa evidentiez stratul iridescent.
Cand faceti poze pestilor veti constata ca unul dintre cele mai importante lucruri in obtinerea unei calitati bune a pozelor este lumina. O veioza/lampa cu un bec de minim 60w este de cele mai multe ori suficient.
Adica este un minim obligatoriu. Ideal ar fi sa avem un filtru/difuzor de lumina astfel incat pestele sa fie cat de cat egal luminat, sa nu avem umbre prea puternice.
Unul dintre cele mai putin importante lucruri este camera. Asta pentru ca este suficient o camera simpla, compacta, singura conditie este sa aiba functii Macro pentru a putea focaliza la distante de 5-10cm de subiect. Daca nu are functii macro (desi acum majoritatea camerelor au) trebuie sa faceti pozele de la distante mai mari si astfel pierdeti ceva detalii.
Indiferent de camera (si am vazut poze fantastice facute cu camere mai mult decat modeste, 2-3Mpix...) lucrul cel mai important este ca pestele sa fie bine « focusat », adica sa se vada clar. Daca nu reusiti acest lucru vor iesi niste poze incetosate si miscate.

Astept si parerile/experientele voastre.
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Yonnutz, cum faci poze pestilor? hai ca stiu ca esti mai in domeniu...
mai zi-mi si mie cu iso, expunere....
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Yonnutz
Full Member
Full Member
Mesaje: 119
Membru din: 20 Mar 2010 09:45
Localitate: Timis, Costeiu

Scuze, nu am apucat sa intru pe'aici.

Eu folosesc un fuji finepix s700  si in mare parte il folosesc pe automat.
La manual nu ma prea bag....nu de alta, ci de lene de a sta si regla pana iese ceva.

Cand am facut pozele la pestisori, am incercat sa pun acvariu intr-o camera cu foarte multa lumina naturala. Norocul meu, am prins si zi insorita (e cel mai bine pentru pozat).

Am folosit aproape doar functia de super macro (avand 2:macro si s.m.)

Iar in rest nu am stat sa obtin poze super grate, ci doar snapshot-uri....pentru ca in mare eram cu ochii pe ei, sa nu se incaiere la bataie (si-asa am fost luat la rost pe alt forum ca i-am pus la un loc pentru poze. sorry, my mistake)

Si in mare, cam asta. Daca e lumina si mai bat in acvariu si cateva raza de soare, ies niste poze extraordinare.
Avatar utilizator
Dino47
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 288
Membru din: 16 Apr 2010 10:24
Localitate: Germany
Contact:

Hi together,
Now I use since newest an even constructed photo basin that has a quadratic form with 15x15cm.  In the middle, I glued a partition.  In the background, I set excite then a second Betta to that.  As an illumination serves one nano Cube lamp. Since Septemberlast year I  had a Canon EOS 450D with 2 lenses, therefrom one Macro AF 200mm.  Earlier I photographed with normal cameras, or with mobile phone Cam.  I use usually the Macro program of my camera.  When you want I can show you pictures of the photo basin. ;)

Bye
Axel
Member EHBBC & IGL
Yonnutz
Full Member
Full Member
Mesaje: 119
Membru din: 20 Mar 2010 09:45
Localitate: Timis, Costeiu

that would be grate Axel. we can get some ideas from your photos.
Thanks
Avatar utilizator
Dino47
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 288
Membru din: 16 Apr 2010 10:24
Localitate: Germany
Contact:

Yonnutz scrie: that would be grate Axel. we can get some ideas from your photos.
Thanks
Hi Yonnutz,
I help gladly.  By the way I use different colors as rear walls, because the Betta have also different colors.  Black does not fit always.  I take colorful cardboard that I laminated, because of the moisture.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Avatar utilizator
CataOlo
Global Moderator
Global Moderator
Mesaje: 217
Membru din: 02 Mar 2010 14:25
Localitate: Sibiu, Romania
Contact:

Hat off to you, Axel! Honestly!

Great ideea!
Alergie la prostie ...
_______
Allergy to stupidity ...
Avatar utilizator
Dino47
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 288
Membru din: 16 Apr 2010 10:24
Localitate: Germany
Contact:

Hi,
you can do this with each aquarium. In our pet shops you get glass aquariums with 30 x 20 x 20 cm. The price here 9,95 Euro.
Avatar utilizator
robertino
Full Member
Full Member
Mesaje: 215
Membru din: 09 Apr 2010 10:07
Localitate: Bucuresti-Tineretului
Contact:

The same price is here too for a 30x20x20 cm aquarium..in Hornbach. I know u have this store there too. ;)
Yonnutz
Full Member
Full Member
Mesaje: 119
Membru din: 20 Mar 2010 09:45
Localitate: Timis, Costeiu

Thanks for the pictures. this is a great idea.
i have to try it too
Ultima oară modificat 17 Mai 2010 22:20 de către CataOlo, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Dino47
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 288
Membru din: 16 Apr 2010 10:24
Localitate: Germany
Contact:

Hi robertino,
yes you are right. Hornbach is one of the big markets in Germany. But not all have a pet shop area.
You can get this aquarium in other shops, too. In the future I will build a Breeding regal. If possible
with a drip system.  ;)
Scrie răspuns