Posibilitati si optiuni pt o comanda comuna in Asia

Lounge Room!
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Salutare!
Deschid acest topic la insistentele catorva colegi, care doresc achizitionarea unor pesti din zona asiatica.
Asadar ... variante sunt 2 (ma rog, exista si o a treia  :D ).
Cel mai simplu si mai ieftin este via EMS, insa aici poate apare riscul ca pestii sa fie returnati in lipsa unui certificat fito-sanitar. Cred totusi ca exista posibilitatea unei discutii cu vanzatorul si obtinerea unui astfel de certificat, evident contra-cost. Mai departe ramane la latitudinea celor de la oficiul EMS si modul lor de interpretare a unor legi ambigue.
A doua varianta este cea prin transshipper, o varianta ceva mai scumpa, insa cea mai sigura din toate punctele de vedere. In acest caz se plateste pretul pestelui (licitat pe aquabid sau la intelegere cu vanzatorul) + 5$ ambalarea + 1-2 $ heat-pack-ul + costul transportului pana la transshipper ( ~ 5$/buc) + ................. va atasez mai jos raspunsul de la unul din transshipperii europeni :
Hi
Shipping to Romania Till 20 Fish as waterplants to your own Risk Cost 109€
Handling per Fish Cost 109€ extra
Best regards
Jan
Inca mai astept raspuns de la alti doi transshipperi europeni, pt a vedea cum e mai ieftin pt noi.
Ar mai exista si o a treia varianta, insa cam sare din schema din punctul meu de vedere. Mai exact achizitionarea pestilor de catre un cunoscut dintr-o tara europeana (de preferat una in care sa existe un transshipper) si cazarea lor pana cand unul din noi, sau un prieten, ii poate lua pana in Romania.



O potentiala comanda s-ar face cam peste 1,5-2 luni, asa ca ... mai avem ceva timp de discutii si gandire.
In cazul in care ajungem la o intelegere comuna, vom lua legatura cu cativa crescatori (preferabil thailandezi), urmand ca in urma vizionarii ofertelor sa ne hotaram de la cine cumparam.
Membru IBC
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Salutare... am găsit un transhiper si cu transport cu tot.
Am plătit un preț destul de mare.

Momentan consider ca este extrem de riscant sa comandam, pentru ca se răcește.
Cine dorește, la anul am sa ajut cu drag sa aduc, cu comanda comune pești din Asia în RO.
Inclusiv transhiperul mi-a spus ca pe acest an este cam ultima șansa sa mai aduc.

Exista posibilitatea sa aducem, dar nu cred ca in acest an. Am sa ma pot ocupa eu de acest aspect, începând cu anul viitor, din primăvara.
Loged out. Have a nice day.
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

De adus se pot aduce pe orice vreme :) . Tocmai de aceea s-a inventat cutia de polistiren si heat-pack-ul  :D . N-ar fii prima comanda facuta in iarna  :great:
Daca nu-i un mare secret, posteaza aici transshipper-ul si eventual un mail de la el in care spune costurile.
Daca tot facem o comanda, hai sa o facem transparenta, asa cum le-am facut si pe celelalte. Postam conversatiile cu transsipperii si cu vanzatorii.
Daca vrem sa fim o comunitate adevarata, va trebui sa invatam sa fim sinceri si sa ne ajutam unii pe altii, fara a incerca sa facem mici afaceri tipic romanesti.
Nu mi-o lua in nume de rau, insa chiar vreau transparenta, indiferent de cinje face comanda  :great:
Membru IBC
Avatar utilizator
MetalViper
Global Moderator
Global Moderator
Mesaje: 249
Membru din: 09 Iul 2013 21:28
Localitate: Craiova

Ma bucur ca s-a deschis acest topic si tot ce pot sa spun e sa traiasca acela/aceia care l-a/l-au stresat pe Mihai :P
Eu unul abia astept sa facem comanda si in functie de raspunsul celorlalti transshiperi si al lui Radu putem sa ne dam cu parerea.
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

snakefishmike scrie: Daca tot facem o comanda, hai sa o facem transparenta, asa cum le-am facut si pe celelalte. Postam conversatiile cu transsipperii si cu vanzatorii.
Daca vrem sa fim o comunitate adevarata, va trebui sa invatam sa fim sinceri si sa ne ajutam unii pe altii, fara a incerca sa facem mici afaceri tipic romanesti.
Nu stiu, dar eu nu am participat la comenzi comune, cel putin putin de cand sunt eu pe acest forum.

Am comandat aici:
http://www.bettashop.at/

Problema este da aduci in tara, nu sa aduci in Europa.
Am un prieten care ma ajuta sa aduc coletul in tara, la un pret rezonabil.
Loged out. Have a nice day.
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

De-a lungul timpului, la toate comenzile comune facute aici, cat si pe un alt forum, cred ca am demonstrat ca nu-i problema sa aduci pestii in Europa sau in tara.. Mai nou, intradevar avem un mic impediment pt aducerea pestilor in tara.
Tu ai comandat la un distribuitor european. Preturile nu le comentez, insa ... noi vrem sa luam pesti de la crescatorii thailandezi , ceea ce e o mica mare diferenta.
De pe site-ul indicat de tine, nu pot afla nimic legat de backgroundul pestelui, lucru care pt mine si pt alti e esential. Pe cand de la thailandezi ... altfel sta treaba  :13:
Nu contest calitatea sau provenienta pestilor (care-i tot Thai) , insa nu sunt alesi de noi direct de la crescator si nici nu putem purta discutii cu ei pe marginea unor pesti vanduti cine stie cand catre un intermediar. In plus, daca la pretul afisat pe site mai adaugi si transportul ... sincer pt mine iese din schema.
Ultima oară modificat 14 Noi 2013 22:04 de către snakefishmike, modificat 1 dată în total.
Membru IBC
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Salutare...
Tipul este din Austria... si pretul imi este egal sincer, luand in considerare ca transportul costa 10EURO pe care o sa-i dau la un prieten.

Nu stiu inca daca de exemplur rog pe un crescator sa trimita direct lui, daca imi face importul.. eu cred ca da.

Momentam imi construiesc relatia cu el si cu prietenul care ma ajuta cu transportul.
Daca nu apar probleme... am sa fac comanda de pesti direct de la crescator si el face importul, contracost, binenteles.

Oricum, bafta cu ce organizati voi.. eu atata am reusit... asta e ce sa fac.. nu joc eu la nivelul vostru.  :great:
Loged out. Have a nice day.
Avatar utilizator
MetalViper
Global Moderator
Global Moderator
Mesaje: 249
Membru din: 09 Iul 2013 21:28
Localitate: Craiova

Cel din Austria e Jan Zinserling probabil si aduce pesti de la crescatori (cel putin mi-a spus el ca ii aduce de la Taebetta, Siamimbellis si Aquastar71).

Am vorbit si eu cu el si problema e ca el e de fapt un intermediar care isi pune si el adaos la ce ia de acolo.... deci sa luam direct prin el e foarte scump. Varianta a 2-a care a zis-o Radu merge... se poate vorbi direct cu crescatorii si el doar sa faca importul pt. ca el oricum asta face :P

Din ce am vorbit eu cu Jan Zinserling (de unde urmeaza sa si iau sper 2 perechi de dragoni PK), azi i-a venit un ultim import si ca urmatorul e in martie cel mai devreme (asta bineinteles fiind un import facut de el, dar cred ca daca se vorbeste cu crescatorul si cu el si se aranjeaza totul se poate face un import si mai devreme).

Ramane totul de discutat. Ah si inca ceva.. pt 2 perechi din Austria in Bucuresti mi a zis ca ma costa 40 euro cu heatpack si ajung in 2 zile.
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Variante de luat in calcul.
Insa ... calculul meu suna altfel ...
Pestii, cu tot cu ambalare, heat-pack si transportul pana in europa, costa cam la jumatate din pretul afisat pe site-ul austriacului. Una e sa dau cam 30 $ (cu toate cele enumerate mai sus incluse) / pereche, la care mai adaug 10-20 euro / nr de pesti doriti( suma obtinuta din impartirea costului de shipping, la nr de doritori) si alta e sa dau 38 sau 47 de euro/pereche, la care sa mai adaug alti ~ 10 euro. buc (in cazul transportului asigurat de austriac) sau 10 euro per total in cazul transportului prin prietenul cu camionul. Si aici e bine de stiut daca sunt 10 euro per transport, sau 10 euro de persoana.
In fine ... luand in calcul experientele cu comenzile precedente, cat si aspectul financiar, personal consider ca varianta expusa de mine este, cel putin pana acum, cea mai viabila.
In definitiv fiecare cumpara de la cine vrea si cand vrea. Nu incercam altceva decat sa va ofer o mana de ajutor.
Membru IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

poate sint eu obosit dar sint in ceata
nu se poate spune asa:
peste cu radu - 25$ + 10E tranport - per peste
peste varianta 2 radu
peste varianta 1 mihai
peste varianta 2 mihai
ca la mine ceata este mare si chiar nu ma intereseaza daca vine cu camionul, trenul sau bicicleta :017: important este sa ajunga bine si sa stiu pe ce dau banul
Ultima oară modificat 15 Noi 2013 18:09 de către cosmake, modificat 1 dată în total.
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
alnorpm
Newbie
Newbie
Mesaje: 33
Membru din: 22 Mai 2012 16:11
Localitate: Arad , Romania

Va salut mai baieti ! Acum ceva vreme am mai scris citeceva pe forum, am zis la un moment dat, ca, ar fi bine sa ne grupam sa facem o comanda comuna  dar nu prea a avut lipici treaba , la un moment dat am crezut ca, chiar in Romania nu exista nici un OM care poate sa detina o sursa de a aduce pesti, dar uite ca incetul cu incetul iese la iveala ca sint mai multi care stiu o sursa de a aduce acei pesti si clar se vede ca nu prea se vrea a se ajuta prea mult (asa se vede acum pentru mine treaba asta ). Colegul Demonangel propunea crearea BCR solid cu transparenta , lucru constructibil, dar ce transparenta cind se vede clar ca orice informatie trebuie scoasa cu forcepsul . Va spun un lucru prin asa colaborare nu exista o comunitate ci doar o concurenta oarba care nu ajuta la nimic , ci doar invrajbeste din pacate . Serios de parca am fi in parlamentul Romaniei asa ne comportam... , ...scopul scuza mijloacele . Cu respecte pentru toti  , Polgar Alexandru , Arad !
Avatar utilizator
MetalViper
Global Moderator
Global Moderator
Mesaje: 249
Membru din: 09 Iul 2013 21:28
Localitate: Craiova

alnorpm scrie: Va salut mai baieti ! Acum ceva vreme am mai scris citeceva pe forum, am zis la un moment dat, ca, ar fi bine sa ne grupam sa facem o comanda comuna  dar nu prea a avut lipici treaba , la un moment dat am crezut ca, chiar in Romania nu exista nici un OM care poate sa detina o sursa de a aduce pesti, dar uite ca incetul cu incetul iese la iveala ca sint mai multi care stiu o sursa de a aduce acei pesti si clar se vede ca nu prea se vrea a se ajuta prea mult (asa se vede acum pentru mine treaba asta ). Colegul Demonangel propunea crearea BCR solid cu transparenta , lucru constructibil, dar ce transparenta cind se vede clar ca orice informatie trebuie scoasa cu forcepsul . Va spun un lucru prin asa colaborare nu exista o comunitate ci doar o concurenta oarba care nu ajuta la nimic , ci doar invrajbeste din pacate . Serios de parca am fi in parlamentul Romaniei asa ne comportam... , ...scopul scuza mijloacele . Cu respecte pentru toti  , Polgar Alexandru , Arad !
Salut Sandu,

Eu sunt mai nou pe forum si poate am mai ratat ceva topicuri dar din cate am vazut STRICT legat de comenzi (desi e posibil sa fi ratat eu postul) nu am vazut sa fi cerut cineva public o comanda de pesti si sa i se puna bete-n roate.
Deci sincer nu stiu despre ce informatii scoase cu forcespul este vorba pt. ca mie aici totul mi se pare foarte simplu.

Dupa multe insistente si telefoane date de mine inclusiv tie am reusit sa demaram acest topic. Nimeni nu mi a zis ca nu ar vrea o comanda, ci doar le era un pic teama ca nu sunt destule persoane interesate. Asa ca am sunat si in principiu am fi cam 6 momentan, ceea ce nu este asa rau.
Astfel topicul a fost deschis, s-au trimis niste mailuri la 3 trasnhipperi care se pare ca o labaresc cu raspunsul, iar cand/daca o sa raspunda o sa se posteze aici pretul pt transport.

Radu a venit cu alta varianta, nimeni nu a zis nu, doar ca din ce a zis Radu si ceea ce am vorbit si eu cu transhipperul austriac cel mai devreme se va face in martie comanda... si in al 2lea rand nu stim exact pretul pentru DOAR transport.
Ca sa fim seriosi nu da nimeni 38+ euro fara trasnport doar pe o pereche luata de la el de pe site cand putem sa ii luam cu 25 USD direct de la crescatorii de la care ii ia si el si isi pune adaos.

Inca o data... ma repet... daca e asa cum zice Radu NU O SA ZICA NIMENI ca nu mergem pe varianta aia... doar sa fie asa cum zice el. 10 euro pe transport din Austria e mai mult decat OK, problema este ca mai sunt 4 luni pana atunci si se pot schimba multe, inclusiv ruta amicului cu camionul.

Radu nu e vorba de nivel, ci doar de intelegere, intelegere care nu ai dat dovada cu raspunsul ala. Daca tot ziceti ca exista comunitate care invrajbeste si care nu are o colaborare, dati exemple si o sa va raspund sa va arat ca va inselati amarnic. Pe mine m-au ajutat 5 oameni pana acum si mai sunt cativa la care am apelat si au zis ca ma ajuta cu mare placere in viitor. Nu a fost nici macar 1 sa zica ca nu poate/stie/vrea.

Asa ca va rog sa terminati cu toate tampeniile astea si sa postati concret crescator/transhipper/prieten care poate sa ne ajute PE TOTI cu o comanda!!!

Va multumesc!

Si da... stiu... WALL OF TEXT!
Avatar utilizator
MetalViper
Global Moderator
Global Moderator
Mesaje: 249
Membru din: 09 Iul 2013 21:28
Localitate: Craiova

Am facut alt post ca sa se vada mai clar discutia cu Jan Zinserling transhipperul austriac din aceasta dimineata.
Putem sa aducem pesti de la orice crescator prin el, iar conditiile sunt astfel:

7.5 euro per peste + 54 euro transportul din Austria in Romania la 20 de pesti (i-am cerut eu sa faca un calcul la 20 ca sa ne facem o idee). Asta include apa schimbata, alt heatpack si apoi trimisi cu prima cursa disponibila luni dimineata.

Asta e si citatul:
"I received them, change water and Take Look for 2 days on Weekend of them. On sunday evening i do packaging the Box, book Transport and give New heatpack in it.
Monday they leave my Home"

De asemenea a zis ca ne poate aduce si el pereche la 35 euro + transport de la un anumit crescator cu care lucreaza el. Mihai a zis ca din Thai in Europa ar trebui sa fie cam 30 dolari tot inclus, atunci e mai ieftin sa luam noi direct de la crescator + ca vedem poze, backround etc.

Radu nu a mai postat in legatura cu amicul cu camionul, ne ajuta, nu ne ajuta, e 10 euro pe tot coletul sau 10 euro pe persoana!

Astept pareri!
alnorpm
Newbie
Newbie
Mesaje: 33
Membru din: 22 Mai 2012 16:11
Localitate: Arad , Romania

MetalViper scrie:
alnorpm scrie: Va salut mai baieti ! Acum ceva vreme am mai scris citeceva pe forum, am zis la un moment dat, ca, ar fi bine sa ne grupam sa facem o comanda comuna  dar nu prea a avut lipici treaba , la un moment dat am crezut ca, chiar in Romania nu exista nici un OM care poate sa detina o sursa de a aduce pesti, dar uite ca incetul cu incetul iese la iveala ca sint mai multi care stiu o sursa de a aduce acei pesti si clar se vede ca nu prea se vrea a se ajuta prea mult (asa se vede acum pentru mine treaba asta ). Colegul Demonangel propunea crearea BCR solid cu transparenta , lucru constructibil, dar ce transparenta cind se vede clar ca orice informatie trebuie scoasa cu forcepsul . Va spun un lucru prin asa colaborare nu exista o comunitate ci doar o concurenta oarba care nu ajuta la nimic , ci doar invrajbeste din pacate . Serios de parca am fi in parlamentul Romaniei asa ne comportam... , ...scopul scuza mijloacele . Cu respecte pentru toti  , Polgar Alexandru , Arad !
Salut Sandu,

Eu sunt mai nou pe forum si poate am mai ratat ceva topicuri dar din cate am vazut STRICT legat de comenzi (desi e posibil sa fi ratat eu postul) nu am vazut sa fi cerut cineva public o comanda de pesti si sa i se puna bete-n roate.
Deci sincer nu stiu despre ce informatii scoase cu forcespul este vorba pt. ca mie aici totul mi se pare foarte simplu.

Dupa multe insistente si telefoane date de mine inclusiv tie am reusit sa demaram acest topic. Nimeni nu mi a zis ca nu ar vrea o comanda, ci doar le era un pic teama ca nu sunt destule persoane interesate. Asa ca am sunat si in principiu am fi cam 6 momentan, ceea ce nu este asa rau.
Astfel topicul a fost deschis, s-au trimis niste mailuri la 3 trasnhipperi care se pare ca o labaresc cu raspunsul, iar cand/daca o sa raspunda o sa se posteze aici pretul pt transport.

Radu a venit cu alta varianta, nimeni nu a zis nu, doar ca din ce a zis Radu si ceea ce am vorbit si eu cu transhipperul austriac cel mai devreme se va face in martie comanda... si in al 2lea rand nu stim exact pretul pentru DOAR transport.
Ca sa fim seriosi nu da nimeni 38+ euro fara trasnport doar pe o pereche luata de la el de pe site cand putem sa ii luam cu 25 USD direct de la crescatorii de la care ii ia si el si isi pune adaos.

Inca o data... ma repet... daca e asa cum zice Radu NU O SA ZICA NIMENI ca nu mergem pe varianta aia... doar sa fie asa cum zice el. 10 euro pe transport din Austria e mai mult decat OK, problema este ca mai sunt 4 luni pana atunci si se pot schimba multe, inclusiv ruta amicului cu camionul.

Radu nu e vorba de nivel, ci doar de intelegere, intelegere care nu ai dat dovada cu raspunsul ala. Daca tot ziceti ca exista comunitate care invrajbeste si care nu are o colaborare, dati exemple si o sa va raspund sa va arat ca va inselati amarnic. Pe mine m-au ajutat 5 oameni pana acum si mai sunt cativa la care am apelat si au zis ca ma ajuta cu mare placere in viitor. Nu a fost nici macar 1 sa zica ca nu poate/stie/vrea.

Asa ca va rog sa terminati cu toate tampeniile astea si sa postati concret crescator/transhipper/prieten care poate sa ne ajute PE TOTI cu o comanda!!!

Va multumesc!

Si da... stiu... WALL OF TEXT!
Salut , te  rog crede-ma stiu ce vorbesc , dar de bete in roate  , nu a fost vorba si nici nu s-au bagat , ramin la ceea ce am afirmat si o sustin in continuare , in rest nimic . Cu asta am terminat orice discutie .Va doresc tuturor succes !
MetalViper scrie:
alnorpm scrie: Va salut mai baieti ! Acum ceva vreme am mai scris citeceva pe forum, am zis la un moment dat, ca, ar fi bine sa ne grupam sa facem o comanda comuna  dar nu prea a avut lipici treaba , la un moment dat am crezut ca, chiar in Romania nu exista nici un OM care poate sa detina o sursa de a aduce pesti, dar uite ca incetul cu incetul iese la iveala ca sint mai multi care stiu o sursa de a aduce acei pesti si clar se vede ca nu prea se vrea a se ajuta prea mult (asa se vede acum pentru mine treaba asta ). Colegul Demonangel propunea crearea BCR solid cu transparenta , lucru constructibil, dar ce transparenta cind se vede clar ca orice informatie trebuie scoasa cu forcepsul . Va spun un lucru prin asa colaborare nu exista o comunitate ci doar o concurenta oarba care nu ajuta la nimic , ci doar invrajbeste din pacate . Serios de parca am fi in parlamentul Romaniei asa ne comportam... , ...scopul scuza mijloacele . Cu respecte pentru toti  , Polgar Alexandru , Arad !
Salut Sandu,

Eu sunt mai nou pe forum si poate am mai ratat ceva topicuri dar din cate am vazut STRICT legat de comenzi (desi e posibil sa fi ratat eu postul) nu am vazut sa fi cerut cineva public o comanda de pesti si sa i se puna bete-n roate.
Deci sincer nu stiu despre ce informatii scoase cu forcespul este vorba pt. ca mie aici totul mi se pare foarte simplu.

Dupa multe insistente si telefoane date de mine inclusiv tie am reusit sa demaram acest topic. Nimeni nu mi a zis ca nu ar vrea o comanda, ci doar le era un pic teama ca nu sunt destule persoane interesate. Asa ca am sunat si in principiu am fi cam 6 momentan, ceea ce nu este asa rau.
Astfel topicul a fost deschis, s-au trimis niste mailuri la 3 trasnhipperi care se pare ca o labaresc cu raspunsul, iar cand/daca o sa raspunda o sa se posteze aici pretul pt transport.

Radu a venit cu alta varianta, nimeni nu a zis nu, doar ca din ce a zis Radu si ceea ce am vorbit si eu cu transhipperul austriac cel mai devreme se va face in martie comanda... si in al 2lea rand nu stim exact pretul pentru DOAR transport.
Ca sa fim seriosi nu da nimeni 38+ euro fara trasnport doar pe o pereche luata de la el de pe site cand putem sa ii luam cu 25 USD direct de la crescatorii de la care ii ia si el si isi pune adaos.

Inca o data... ma repet... daca e asa cum zice Radu NU O SA ZICA NIMENI ca nu mergem pe varianta aia... doar sa fie asa cum zice el. 10 euro pe transport din Austria e mai mult decat OK, problema este ca mai sunt 4 luni pana atunci si se pot schimba multe, inclusiv ruta amicului cu camionul.

Radu nu e vorba de nivel, ci doar de intelegere, intelegere care nu ai dat dovada cu raspunsul ala. Daca tot ziceti ca exista comunitate care invrajbeste si care nu are o colaborare, dati exemple si o sa va raspund sa va arat ca va inselati amarnic. Pe mine m-au ajutat 5 oameni pana acum si mai sunt cativa la care am apelat si au zis ca ma ajuta cu mare placere in viitor. Nu a fost nici macar 1 sa zica ca nu poate/stie/vrea.

Asa ca va rog sa terminati cu toate tampeniile astea si sa postati concret crescator/transhipper/prieten care poate sa ne ajute PE TOTI cu o comanda!!!

Va multumesc!

Si da... stiu... WALL OF TEXT!
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Hmmm!
Hai sa punem lucrurile pe fagasul firesc.
De fel sunt un tip maleabil, insa foarte rigid atunci cand e vorba de principii.
Deci ... prin ceea ce fac aici, incerc sa ajut pe oricine este in aceasta comunitate. Am spus sa AJUT, nu sa incerc eu mici matrapazlacuri la care sa-mi iasa si mie fix de un pachet de tigari ( m-am lasat de ele  :D ). Tocmai de aceea v-am pus totul public pe tava. Vedeti pretul pestelui pe aquabid, vedeti costurile de transport pana in Europa, tot acolo. Mai departe vedeti costurile de transshipping din mail-urile postate aici. Tot aici, in cazul unei comenzi mai serioase, veti vedea si conversatiile cu crescatorul thailandez.
Credeti ca se poate mai transparent de atat? Probabil doar sa fiti langa mine non-stop  :D
Nu incerc altceva decat sa va ajut sa obtineti material genetic cat mai bun, la un pret cat mai mic posibil. E ceva rau in asta?
Sau poate e mai bine sa va zic ca pot aduce eu pesti, ca transportul costa ... 10 euro (e doar un exemplu), iar la final sa vedeti ca e 10 euro de peste sau de persoana. Sau sa va spun ca vi-i pun la tren si ca dau nasului 20 lei, ca de fapt eu sa-i dau doar 5 lei
Faca-sa voia voastra.
Nu incerc altceva decat sa injghebez o comunitate in adevaratul sens al cuvantului. O comunitate in care membrii se ajuta intre ei, fara a incerca sa obtina avantaje materiale unul pe spatele celuilalt.

Domn' Sandu, poate veniti cu fapte concrete, nu cu aluzii. E cineva pe forumul asta, care sa poata spune ca n-a primit ajutor din partea mea? Cand a-ti deschis gura si a-ti intrebat, raspunsurile n-au intarziat sa apara. Uneori chiar calcandu-mi pe un principiu, adica acela de a raspunde, desi raspunsul era pe forum.
Ma rog ... veniti cu lucruri concrete la acuzatiile pe care le aduceti. Fapte nu vorbe.
Pace voua.
Ultima oară modificat 18 Noi 2013 20:35 de către snakefishmike, modificat 1 dată în total.
Membru IBC
Scrie răspuns