Surprinzatoarea natura

Lounge Room!
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Hai sa va spun o istorioara! Aveti cuvantul meu de onoare ca ce va relatez este 99,99% adevarat (nu spun 100% pt ca e posibil sa nu mai tin minte cu exactitate data calendaristica, sa fie +/- cateva zile)...

sa incep:
Pe la sfarsitul lunii februarie m-am hotarat sa infiintez rasadul de ardei...zis si facut...a rasarit, a crescut foarte bine udat cu apa rezultata din schimburile de la pesti (m-am gandit ca e o idee buna, NPK...) ; in perioada asta am avut la depus o pereche (Red HM cu gene HMPK) ce nu a vrut sa depuna nici moarta...am separat genitorii si apa din bazin am tras-o in sticlele de 2l cu care udam ardeii...dupa vreo 2 zile, in momentul udarii am observat ceva miscare in sticla  :-\ un alevin de betta ce inota! zic:”asta e, la revedere, cat l-am agitat sigur e pe duca!”...termin ardeii de udat si, soarta face ca apa in sticla sa ramana de 2cm...ma uit...inca era acolo printre alte mizerii...un feeling imi zice sa vars totusi apa aia in bazinul comunitar (110l, PLIIIIIN cu plante si 3 scalari maturi)...dupa aceasta operatiune am stat stresat vreo 3 zile cu gandul ca am pus apa aia in acvariu in conditiile in care bidonul ala cu care am udat il folosisem anterior si sa stropesc ardeii impotriva musculitei de sera!!! si nu l-am clatit!!!

timpul a trecut si in luna aprilie vad ceva miscare in acvariul mare...ma uit atent  :-\ un betta tinerel!!! l-am lasat acolo dar l-am cautat zilnic cu privirea!!! dupa vreo saptamana  :-\ inca un betta micut!!! asadar in sticla erau doi alevini, nu doar unul cum am vazut eu!

pe la 1 mai i-am scos si le-am alocat cate o cutie fiecaruia...din momentul acela s-au dezvoltat exploziv in 2 masculi rosii frumusei foc!!!

in link ii puteti vedea!
http://youtu.be/dljYBTWpuNY

Asadar, fara hrana speciala...fara temperatura crescuta...natura se dezvolta cum stie ea!!!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Foarte tare si foarte frumosi masculii. Unii (eu) se c...ca pe ei sa scoata pui asa calitativi si altii ii scot din sticle de fertilizare :)
Legat de povestioara ta pot sa spun si eu una de acum 15-16 ani.
Vindeam pesti la piata.
Intr-o zi nefericita bacul in care duceam eu pestii se rastoarna in batrinul Oltcit. Prind cu greu pestii, unii mor, altii traiesc, in fine.  Putea in saracul Oltcit a ciine ud de numa numa. Dupa 2 saptamini de indurat putoarea ma hotarasc si dau jos scaunele pentru a usca pisla dintre tabla si cauciuc. Cind scot pisla surpriza : O gramada de pesti morti si  un mascul de betta care inca traia in umezeala aia din pisla. Am fugit cu el in casa, l-am pus intr-un acvariu. A fost letargic citeva zile dar apoi usor usor si-a revenit. binenteles ca in hapsinismul meu cum si-a revenit cum l-am vindut la piata :-[
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

cateva poze cu ”nemuritorii”!!!

1) asta este un Red/Purple BF HM; foarte agitat, nu am reusit sa-l prind deloc in pozitie ideala  :banghead:
Imagine Imagine

Imagine Imagine

Imagine

2) asta este Darkbody Red HM, pare usor RT...vom vedea cum se dezvolta in viitorul apropiat! in functie de asta voi decide daca il voi folosi la inmultire sau nu!
Imagine Imagine Imagine

Imagine Imagine Imagine

Imagine
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Scrie răspuns