Comanda comuna betta Thailanda 19.03.2011

Seeking
Scrie răspuns
shogard85
Newbie
Newbie
Mesaje: 18
Membru din: 14 Apr 2010 18:18

Pestisorii sunt superbi! La masculi ma asteptam dar femele hm nu am mai avut si mi-au lasat o impresie deosebita. Sper sa se acomodeze cu bine pt ca apoi ii pun la "treaba"  ;D
Multumesc si eu pentru comanda!
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

shogard85 scrie: Sper sa se acomodeze cu bine pt ca apoi ii pun la "treaba"  ;D
Stiu ca asta este dorinta tuturor!  ;)
DAR...va rog sa acceptati un sfat: incercati sa-i tineti macar 6-7 zile sa se intremeze inainte de reproducere (apa curata, hrana de calitate, temperatura adecvata) si aveti cel putin 4 avantaje:
- observati aparitia unor boli (daca exista!)
- cresteti numarul de icre produse de femela=>numar mai mare de pui
- scadeti riscul epuizarii/consumarii mai rapide a masculului
- datorita stresului generat de transport si schimbarea mediului este posibil ca masculii sa aiba un comportament nenatural (apatie in curtarea femelei si construirea cuibului sau agresivitate exagerata fata de femela)

p.s. nu spun ca nu ii puteti pune la inmultit ci doar ca va asumati anumite riscuri daca nu au o perioada de acomodare

In rest...BAFTA! si ma bucur ca sunteti (suntem!) multumiti de rezultatul comenzii!  8)
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

ceva rezultate?
daca i-ati pus la inmultit asteptam cu nerabdare detalii!!!  :D :D :D
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Le vei vedea. Poate prin august in Olanda  ;D
Membru IBC
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

:-X nu pe tine te intrebam!!! stiu ca tu ii exploatezi la maxim!
ceilalti colegi vroiam sa stiu ce au facut!  ;)
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Xerio
Newbie
Newbie
Mesaje: 28
Membru din: 15 Ian 2011 02:39
Localitate: Bucharest

In primul rand ii multumesc lui Liviu din nou pentru comanda !

1. povestea platinum white - inca din prima zi femela nu a avut stare. Era de o energie cum rar am vazut!  In ciuda sfaturilor lui Liviu,  am pus femela cu un mascul HM blue in aceeasi zi (dar mai spre seara) cand i-am si primit. A fost o curiozitate (sau poate instinct). Incercarea a avut 2 surprize mari : cei mai multi pui scosi pana acum de o pereche precum si faptul ca acest mascul a facut cel mai mare cuib care l-am vazut vreodata  :o!

2. povestea red dragon - datorita diferentei de marime dintre mascul si femela a fost imposibil sa-i imperechez. Saracu' mascul HM statea in colt si parca striga : "Get me the hell out of here!" iar femela : "Let me have him  >:( !"  Asa ca am imperecheat-o la cateva zile dupa perechea de mai sus cu un mascul SD  white mai "veteran" la imperecheri.

3. perechea copper - imi sunt dragi nu ii voi pune la inmultit (deocamdata)..

Urmatoarea imperechere va fi intre cei doi HM white din Thailanda.. cu un nou topic , sper, la Spawn-log
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Bravo!
acum astept cu nerabdare sa vad cum vor fi puii!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Salutare, este cam vechi acest subiect, dar am o întrebare:

Care sunt costurile estimative pentru 1 trio din Thailanda sau Indonezia?
Cum se procedează?

Daca iau un peste de pe aquabid de exemplu... din cate am inteles il trimite in Germania... sau pe cineva pe care-l are in Europa, dupa care se organizeaza transportul direct in Romania?
Loged out. Have a nice day.
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

E putin mai complicat, iar unele lucruri nu se pot scrie public.
Ca pret ... pretul pestilor afisat de vanzator+ pretul ambalarii+ pretul transportului (prin transhipper te cam cocoseaza  :D ).
Singur nu te-as sfatui sa faci asta doar pt un trio. O sa sari de 150 de euro  :banghead:
Membru IBC
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Părerea mea: cumpărând 3buc. prin transhipper (dealtfel singura varianta legala) si cum cei mai siguri ar fi cei din germania ai avea de platit cam așa: minim 75usd la thailandez + vreo 45 euro pt acte si carantină la transhipper + vreo 100 euro DHL-ul pina in romania!

Dealtfel pretul per pește este doar putin mai mare decat cel plătit de nemti, olandezi sau americani...problema este ca noi avem nivelul muuuuult mai scazut!

Sent from my P5 using Tapatalk 2
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Cunoasteti producatori din Europa... in EU.. de unde se pot achizitiona direct?

Eu am gasit un portughez, de exemplu, pe aquabid, dar e oferta e slabuta ca numar si genetica oferita.
Loged out. Have a nice day.
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

MrKuka scrie: Cunoasteti producatori din Europa... in EU.. de unde se pot achizitiona direct?

Eu am gasit un portughez, de exemplu, pe aquabid, dar e oferta e slabuta ca numar si genetica oferita.
in europa nu exista ”producator” de betta! clima si costurile de productie sunt handicapuri pe care nu le-ai putea surmonta in fata asiaticilor!

mai exista in schimb crescatori pasionati care vand din surplusul lor! si la ei poti gasi pesti cu adevarat de calitate, crescuti cu atentia iubitorului de betta nu a comerciantului!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Cred ca este un joc de termeni aici.

Am inteles... asiaticii sunt cei mai beton.... dar exista pasionati de betta care dau surplu si prin Europa, unde poti gasi pesti de calitate?
Loged out. Have a nice day.
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

MrKuka scrie: Cred ca este un joc de termeni aici.

Am inteles... asiaticii sunt cei mai beton.... dar exista pasionati de betta care dau surplu si prin Europa, unde poti gasi pesti de calitate?
chiar nu am vrut sa fiu ironic sau sa par neserios!  :-[
am exprimat doar o realitate si un motiv pt. care nu gasim betta undeva ”mai aproape” de noi!

exista o posibilitate, pe care o voi utiliza vara aceasta: la unul din show-urile ce se tin in europa, voi vorbi cu cineva care va fi prezent sa imi cumpere 2-3 pesti si apoi sa mi-i puna la DHL/TNT...
eu alta varianta nu vad!
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Mai e varianta colegilor-prieteni-crescatori pe care-i intalnesti aici sau pe bettas4all.  ;D . Axel. Joep si altii asemenea lor  :dance:
Membru IBC
Scrie răspuns