Ciclopi

Food for your bettas
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Azi am fost si am recoltat ciclopi
Am unflat toti pestii si tot mi-au ramas
Aveti idee cum pot sa-i tin mai mult timp vi?
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

Eu ii tineam intr-un bazin, cu o piatra de aer si ii hraneam cu apa verde.
Stau mult si bine, ba chiar se si inmultesc. Beleaua e ca trebuie sa tii un bazin pt ei si unul pt hrana lor, ambele luminate
Membru IBC
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Care e diferenta dintre dafnia si ciclop?
Loged out. Have a nice day.
snakefishmike
Administrator
Administrator
Mesaje: 1051
Membru din: 22 Feb 2010 21:16
Localitate: Bucharest - Romania
Contact:

sa spunem de culoare si de marime
Dafnia sunt amandoua de fapt, numai ca una e Daphnia pulex (dafnia), iar cealalta e Daphnia moina (ciclopul).
Prima e "rosie", a doua e verde, prima mai mica, a doua mai mare.
Membru IBC
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
Avatar utilizator
raptor
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 68
Membru din: 21 Sep 2012 09:00
Localitate: Roman

  Salutare! Care sunt riscurile de a aduce in acvariu o bacterie periculoasa odata cu ciclopii luati din balti?
Eu am o larga diversitate de dafnii, ciclopi, larve de tantar, crustacee de apa dulce asemanatoare cu Artemia, dupa ce se dezgheata baltile in martie. Eu am avut o femela de betta care a luat o forma de ciuperca agresiva ce ii rodea coada din cauza hranei vii, larve de tantari congelate stranse din balti.
livulik
Administrator
Administrator
Mesaje: 1399
Membru din: 22 Feb 2010 21:41
Localitate: Bucharest

Riscuri există la fiecare utilizare a hranei vii! Poate mult reduse in cazul artemiei deoarece provine dintr-un mediu salin ce nu prea este pe placul bacteriilor! Prin congelare se scapă de majoritatea dar cine stie...posibil să nu fie o regulă sau poate bacteriile au și găsit o gazdă (femela ta) predispusă la îmbolnăvire. vârsta, stresul, o eventuală rană...

Sent from my P5 using Tapatalk 2
"Doar când ultimul copac a murit, ultimul râu a fost otrăvit şi ultimul peşte a fost prins, ne vom da seama că nu putem mânca bani!"
member of EHBBC si IBC
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Cu hrana vie.. luata din balti estei un fel de lotto... congelarea, nu ajuta.. in unele cazuri.. nu stiu de ce, dar eu sunt patit...
Loged out. Have a nice day.
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

In general cu hrana vie se aduc paraziti, foarte rar bacterii. Daca ai un minim de cunostinte in cunoasterea bolilor in cazul imbolnavirilor ii salvezi usor, dar nici un peste nu va avea rimul de crestere, vitalitatea, culoarea unui peste hranit cu hrana vie. Totul este sa gasesti compromisul si anume hranirea combinata deoarece hrana specializata are multe vitamine si oligoelemente pe care nu le gasesti in hrana vie, iar hrana vie are proteina si lipidele pe care nu le gasesti in hrana specializata. Nu uita ca pestele pentru a-si forma imunitatea are nevoie si de agenti patogeni. Important la hrana vie este sa nu o administrezi cu apa din balta, trebuie spalata in apa curata de la teava si apoi administrata. Nu uita ce culoare are un peste hranit cu Daphnia sau ce repede se dezvolta un peste crescut cu tubi. Imbolnavirile apar in general datorita crescatorului (apa veche, murdara, diferente de temperatura, etc) si mai rar datorita hranirii. Este o parere si nu incerc sa-ti spun ca este bine cum gindesc eu, dar la mine tipul asta de hranire da cele mai bune rezultate si nu am de gind sa-l schimb. La mine in casa exista sera san, sera vipagran, tetra discus, speciala de betta de la JBL, spirulina de vreo3 feluri, Aller futura, troco, etc de zici ca-s magazin dar niciuna nu a dat rezultatele hranei vi.
Ultima oară modificat 25 Feb 2013 05:53 de către cosmake, modificat 1 dată în total.
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

In parte ai dreptate...  e ca la lotto riscurile sunt mari..la el ca si castigul.. eu ma duc cu echibru.. adica dau si una si alta..
Loged out. Have a nice day.
Avatar utilizator
raptor
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 68
Membru din: 21 Sep 2012 09:00
Localitate: Roman

  Salutare! Eu folosesc in prezent rame de pamant ca hrana vie, le culeg toamna din locuri curate, netratate chimic, le spal bine, le pastrez intr-un borcan cu apa la frigider, le schimb apa saptamanal. La pesti le dau saptamanal, taiate marunt, numai cat mananca pe loc. Atentie, nu toate ramele sunt bune, alea rosii sunt partial toxice. Alta hrana vie nepericuloasa sunt larvele de musculita  de otet, care sunt apreciate de pesti.
  Dupa cum a evidentiat si Cosmake  in folosirea hranei vii voi respecta urmatoarele reguli:
-hrana vie se spala in apa curata, in cazul larvelor de tantar se poate lasa cateva ore in apa curata;
-hrana vie se administreaza numai cat mananca pestele pe loc, ce moare si ramane in acvariu poate sa dezvolte fungi si bacterii periculoase(cum a fost si cazul  femelei mele);
-hrana vie nu se administreaza la exemplare vulnerabile sau ranite.
Avatar utilizator
MrKuka
Hero Member
Hero Member
Mesaje: 527
Membru din: 17 Aug 2012 13:03
Localitate: Arad
Contact:

Am auzit ca ramele de pamant sunt foarte bune.. dar cum le pastrezi pe parcursul anului, daca le cultivi toamna?
Loged out. Have a nice day.
Avatar utilizator
raptor
Jr. Member
Jr. Member
Mesaje: 68
Membru din: 21 Sep 2012 09:00
Localitate: Roman

  Am incercat mai  multe metode de pastrare a ramelor. Cea mai buna metoda este urmatoarea:
-se recolteaza ramele, se spala de pamant in apa curata;
-se pun in frigider in containere curate cam 10 -15 rame la 250 ml apa declorinata, se lasa putin aer la suprafata containerului, se poate inchide ermetic, nu conteaza;
-ele elimina pamantul zilnic, pana se curata complet, deci la inceput se va schimba apa zilnic, apoi la 2 zile, iar dupa ce elimina tot pamantul din ele saptamanal, in functie de cat de limpede se pastreaza apa;
Eu am recoltat rame in octombrie si acum am rame vii, curate, complet curatate de pamant. La recoltat iau rame cuprinse intre 1 - 8 cm, chiar daca sunt mari dupa ce se curata de pamant pot fi taiate marunt(folosesc o lama) si pestii le adora, femelele mele sunt pline de icre.
cosmake
Sr. Member
Sr. Member
Mesaje: 391
Membru din: 13 Aug 2012 08:47
Localitate: Craiova, Romania

Nu am folosit niciodata rime in hranirea pestilor dar din cite am auzit si am citit acestea sint foarte benefice pentru reproducere, dar am inteles ca inelul acela mai gros este toxic
Stiu ca sint acvarist prost , dar cind ma uit pe net prind curaj
Scrie răspuns